Що таке соматичні хвороби та розлади у дітей або дорослих - причини виникнення, симптоми і лікування
- 1. Що таке соматичні захворювання
- 2. Список соматичних захворювань
- 3. Симптоми
- 3.1. Порушення апетиту
- 3.2. Порушення сну
- 3.3. Больовий синдром
- 3.4. Розлади сексуальної функції
- 3.5. Психічні розлади при соматичних захворюваннях
- 4. Причини
- 4.1. Соматичні захворювання у дітей
- 5. Класифікація
- 6. Діагностика патологій
- 7. Лікування
- 8. Профілактика
- 9. Відео
Сьогодні модно говорити, що всі хвороби у людини з'являються від нервів. Наскільки це правда і чим можуть загрожувати надмірні емоційні навантаження? Лікарі вважають, що соматичні захворювання у пацієнтів, які так чи інакше пов'язані не тільки внутрішніми хворобами, але і зовнішніми факторами впливу: поганою екологією, стресами, страхами, іншими розладами нервової системи. Дізнайтеся, як відрізнити соматичну патологію від психогенної і чим лікувати таку дисфункцію.
Що таке соматичні захворювання
Будь-яка хвороба тіла, шкіри або внутрішніх органів, яка ніяк не пов'язана з психічними захворюваннями, у медицині вважається соматичним розладом. До таких вад можна віднести будь-яку травму кісток або м'яких тканин, інфекційно-вірусні захворювання, запальні процеси внутрішніх органів та інше. Однак потрібно вміти розрізняти, що таке соматична патологія та психосоматичний розлад. Якщо перше – це наслідок впливу на організм зовнішніх факторів, то друге результат самонавіювання.
Список соматичних захворювань
З медичної точки зору практично будь-які відхилення від норми в роботі внутрішніх органів і систем організму відносяться до соматичних хвороб. Це і проблеми з шлунково-кишковим трактом, серцево-судинні відхилення, паразитарні інвазії, патології печінки або нирок, травми м'яких тканин та спадкові генетичні хвороби. Психосоматичні розлади, навпаки, мають не настільки великий список і, як правило, зводяться лише до семи можливих патологій:
- нейродерміт;
- виразка дванадцятипалої кишки і шлунка;
- ревматоїдний артрит;
- шлунковий коліт;
- бронхіальна астма;
- гіпертензія.
Крім того, сучасний лікарі часто до психосоматичних розладів відносять ішемічну хворобу серця, ожиріння чи, навпаки, анорексію, цукровий діабет. На відміну від звичайних соматичних хвороб тіла, недуги, викликані психічним розладом, важко піддаються лікуванню, часто переходять у хронічну форму і можуть супроводжуватися не пов'язаними один з одним симптомами.
Симптоми
Визначити наявність соматичних хвороб дуже часто можна і без проведення спеціальних діагностичних тестів. Приміром, якщо це проблеми з шлунком, виникають болі в животі, кислотна відрижка. Патології серцево-судинної системи призведуть до нестабільному артеріальному тиску, а інфекційно-вірусні захворювання до підвищення температури тіла.
Складність з діагностикою симптомів представляють психосоматичні розлади. Дуже часто такі захворювання супроводжуються розладами особистості, депресією, тривогою. У пацієнта, чия хвороба виникла в результаті самонавіювання, часто виникають проблеми зі сном, розлади в сексуальному плані, зникає апетит, з'являється апатія і відраза до оточуючих. Найпоширенішими симптомами психосоматичних розладів початковій стадії вважаються описані нижче ознаки.
Порушення апетиту
Соматичні розлади у жінок часто проявляються в ненормальній сприйнятті їжі: повну відмову від неї або, навпаки, надмірною переїданням. Причиною виступають нервові зриви, психоемоційні розлади, стреси, нервоз або депресія. Як наслідок появи таких станів у жінок при повній відмові від їжі виникає анорексія, а при підвищеному почутті голоду - ожиріння.
Іноді соматичні розлади на нервовому грунті можуть призвести до появи ще одного відомого багатьом захворювання – булімії. Характерними для нього ознаками є підвищений інтерес до їжі, жирної і шкідливої їжі, неконтрольований голод, який згодом призводить до ожиріння. Щоб важити менше, п'ють проносні або сечогінні препарати, штучно викликають блювоту. Такі регулярні дії призводять до серйозних ускладнень в роботі травного тракту.
Порушення сну
Ще одним поширеним симптомом соматичного розладу психогенного характеру вважається безсоння. Проявляється вона з-за сильних внутрішніх переживань, стресів, нервових розладів. При соматичних розладах сну людина всіляко намагається вирішити проблему: намагається зайняти зручну позу, п'є снодійні препарати, намагається заснути самостійно. Вкрай рідко при безсонні людина все ж може заснути сам, але при найменших сторонніх звуках прокидається.
Больовий синдром
Найбільш явними ознаками соматичних розладів вважаються больові відчуття. Пацієнти з таким діагнозом можуть скаржитися на біль у шлунку, неприємні відчуття в серці, головний біль, слабкість в ногах або ломоту суглобів. Як правило, страждає саме той орган, який, на думку хворого, є найслабшою в організмі. Такі прояви часто переслідують недовірливих і особливо тривожних людей.
Розлади сексуальної функції
Гострі соматичні недуги у чоловіків часто проявляються відсутністю лібідо, слабкою ерекцією, зниженим сексуальним потягом. У жінок такі захворювання проявляються відсутністю оргазму, появою болю під час статевого акту і, як наслідок, повною відмовою від сексу. До таких соматичних патологій призводять психогенні фактори: тривале утримання, страх, боязнь сексу, відчуття гидливості до партнера, занижену або підвищену зарозумілість.
Психічні розлади при соматичних захворюваннях
При виявленні хвороб, що протікають в хронічній формі і потребують госпіталізації, у деяких пацієнтів виникає загострення почуттів. У такому разі соматичні симптоми психогенного характеру будуть залежати від поставленого діагнозу, наприклад:
- Ішемічна хвороба серця, ревматизм часто супроводжуються іпохондрією, млявістю, дратівливістю, зниженням концентрації уваги та погіршення пам'яті.
- Соматичні симптоми при виявленні злоякісних пухлин можуть проявлятися в підвищеній стомлюваності, субдепрессівних станах і неврозах.
- При нирковій недостатності багато хворі скаржаться на слабкість м'язів, різкий занепад сил, рухову загальмованість.
- Неспецифічна пневмонія часто супроводжується гіпертермією, ейфорією, недооцінкою хвороби, маніакальними або галюциногенними проявами.
Причини
Шукати джерело соматичних хвороб самостійно практично марно, тут знадобитися допомога одночасно кількох спеціалістів: терапевта, психолога, невролога та інших докторів вузьконаправленої спеціалізації. Якщо за допомогою лабораторних тестів була встановлена психологічна спрямованість, то причини варто шукати в наступному:
- невирішені конфлікти, емоції страху або сильного гніву – часта причина загострення бронхіальної астми;
- тривожно-депресивний стан, обмеження відпочинку, проблеми в сексуальній сфері призводять до проявів ревматоїдного артриту;
- виразковий коліт може провокуватися соціальними проблемами;
- стійку гіпертензію викликають короткочасні емоційні зриви у жінок, а у чоловіків – робота підвищеної відповідальності;
- шкірні захворювання (кропив'янка, нейродерміт, екзема, псоріаз) пов'язані з невпевненістю в собі, заниженою самооцінкою, часто зі стресами і нервозністю;
- виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки спостерігається у тих пацієнтів, які часто піддаються негативним впливам ззовні.
Соматичні захворювання у дітей
У дитячому віці аналогічні захворювання, як правило, бувають наслідком неповноцінного психічного або фізичного розвитку. Виявляються важкі порушення вже з самого дитинства, а починають розвиватися ще в утробі матері. Причинами дитячих захворювань можуть стати:
- затяжний токсикоз, особливо на пізніх термінах вагітності;
- неправильне розвиток вагітності;
- труднощі внутрішньоутробного розвитку;
- загроза викидня;
- стреси у майбутньої матусі в період очікування дитини.
Класифікація
Крім перерахованих вище захворювань фахівці поділяють соматичні хвороби ще на 3 класу:
- Конверсійні захворювання – вираз невротичного конфлікту. Яскраві приклади невропатії: істеричний параліч, тимчасова сліпота чи глухота.
- Органічні соматичні хвороби – причиною стає фізична реакція на переживання, стрес, переляк. Пацієнти скаржаться на болі в різних частинах тіла, які вважають найбільш вразливими.
- Патології, пов'язані з індивідуальними особливостями особистості. Наприклад, схильність людини до отримання травм або емоційна накрутка за рахунок шкідливих звичок (алкоголізму, тютюнопаління, переїдання).
Діагностика патологій
Для того, щоб виявити причину появи соматичних симптомів лікаря необхідно буде провести ряд аналізів, серед яких:
- повний збір анамнезу пацієнта, включаючи опитування родичів і збір попередніх історій хвороб;
- візуальний огляд потерпілого, пальпація проблемних зон;
- дослідження сечі;
- аналіз калу, крові з пальця або вени;
- збір мокротиння;
- біопсія м'яких тканин;
- використання методів функціональної діагностики – МРТ, КТ, рентген;
- операційне втручання.
Лікування
Різні соматичні розлади можуть піддаватися відокремленим методиками лікування. Наприклад, при захворюванні гострої форми, яке викликане стресами, депресією, страхом, пацієнту можуть прописати курс антидепресантів, вітамінів або інших ліків, що впливають на психіку, з урахуванням усіх наявних протипоказань. Крім того, хворому рекомендують зайнятися лікувальною фізкультурою та нормалізувати харчування.
У важких випадках лікування захворювань буде проводитися тільки в стаціонарі лікарні у відділенні інтенсивної терапії та під суворим контролем лікаря. З лікарських препаратів перевага віддається тим, які швидко і ефективно усувають симптоми захворювань. Разом з цим проводиться психологічна терапія з метою впливу на першопричину симптомів. При сильних занепокоєння лікарі можуть скористатися транквілізаторами.
Профілактика
Ризик дістати соматичні розлади гострої форми є у кожної людини, інша справа, що такого завжди можна уникнути, якщо дотримуватися низки умов:
- намагатися вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, займатися спортом, не пити і не курити;
- регулярно проходити профілактичний огляд у лікарів різних напрямків;
- по можливості уникати стресових ситуацій, емоційного перенапруження.