Застосування і властивості нітриту натрію - користь і шкода харчової добавки Е 250, вплив на організм людини

Відома харчова добавка, яка несе відчутної шкоди для організму, – нітрит натрію, в хімічній формулі м'ясної продукції позначається, як е250. Це консервант з канцерогенним ефектом, який може спровокувати розвиток онкології. Зустрічається не тільки в м'ясі, але і у винних продуктах. Друга назва, яка у всіх на слуху, - натрій азотистокислый, який переважає не тільки в сучасній медицині та кулінарії, але і в інших сферах життя.

Що таке нітрит натрію

По суті, це консервант, який надає продуктам харчування насичений та стійкий колір. Зовні являє собою білий або жовтуватий порошок без запаху, який має кислуватий присмак. При гарній гігроскопічності продуктивно розчиняється у воді, може спровокувати осідання частини кристалів в якості осаду. Нітрит натрію, будучи за своїми фармакологічними властивостями сіллю азотистої кислоти, отриманий шляхом проведення хімічних реакцій оксидів.

Формула

Фіксатор забарвлення е250 може застосовуватися у багатьох галузях, але хімічна формула має стандартний вигляд – NaNO 2. Міжнародна назва натрію нітриту – Sodium nitrite, яке закріплено в Санпін і ГОСТ (32781-2014, Р 54956-2012). Консервант е250 може бути одночасно корисним і шкідливим органічною сполукою, все залежить від галузі використання і кількості (концентрації).

Властивості

Це кристалічний порошок середньої фракції, який має непрозорі, але добре розчинні гранули. Різкий запах відсутній, виділення газу в процесі хімічної реакції теж виключено. Краще розчиняти нітрит натрію водою, оскільки ступінь розчинності в етиловому спирті середня. Щільність - 2,2 г/см3, концентрація активного компонента – 99%. Нітрит натрію не горючий за своїми властивостями, але пожежонебезпечний.

Клас небезпеки

Перш ніж на практиці буде використовуватися нітрит натрію, важливо чітко розуміти, що це токсична і пальне речовина, яка належить до першого класу небезпеки. Це зайвий раз доводить, що зазначена харчова добавка е250 у м'ясних виробах і не тільки несе відчутної шкоди здоров'ю, стає основною причиною хронічних, смертельних захворювань людини будь-якого віку.

Нітрит натрію харчовий

Перш ніж купити нітрит натрію харчовий, важливо розібратися, що це за добавка, яку дію вона надає на організм людини. По суті, це антибактеріальний агент, який пригнічує підвищену активність бактерій, але в продукти харчування повинен додаватися строго обмеженою кількістю. Наприклад, свіже м'ясо за кілька годин втрачає свій презентабельний вигляд, набуває сірий, неапетитний відтінок. Щоб повернути страви привабливий вигляд свіжості, спеціально додають нітрит натрію. Це стосується не тільки м'ясної продукції, але і свіжої риби, ковбаси.

Застосування

Такий загальнодоступний консервант може використовуватися для інших цілей сучасної кулінарії. Це не тільки перевірений часом антиокислювач, який надає «колір свіжості м'яса, ковбаси і рибу, а й специфічний антидот проти Clostridium botulinum – небезпечного збудника ботулізму. В останньому випадку пацієнта чекає важка інтоксикація організму, обширне ураження нервової системи. За участю нітриту натрію з'являється можливість внести суттєві корективи режиму теплової обробки, наприклад, замість 100 °C зробити достатню температуру 72°C.

Вплив на організм людини

Цей консервант широко використовується обширною медичною практикою, добре зарекомендував себе, як потужну бронхолітичну, спазмолітичну, судинорозширювальну, проносне лікарський засіб. Для успішного лікування пацієнт повинен приготувати водний розчин, використовувати його строго по інструкції. Крім того, нітрит натрію відомий в якості антидота при отруєнні ціанідами, оскільки перешкоджає великій інтоксикації організму з порушенням роботи внутрішніх органів, систем.

Нітрит натрію в ковбасі

Це не тільки корисна протиморозна добавка, але і прихований ворог для здоров'я. Наприклад, виробники нітрит натрію часто додають у ковбасу, щоб поліпшити її смакові якості і зовнішні параметри. Користі така харчова добавка не несе, однак і побоюватися написи в складі типу «е250» теж не варто. Смертельною вважається разова доза нітриту натрію 2 р. Щоб розуміти, скільки це, можна порівняти зазначену цифру зі 100 кг ковбаси, яку потрібно з'їсти за один присід.

В ході хімічної реакції шляхом розкладання нітриту натрію виходить нітрозамін, який демонструє свої антибактеріальні властивості. Збудник ботулізму, який може переважати в ковбасної продукції, втрачає свою активність. Так продукт харчування стає безпечним для вживання, проте все одно потрібно вивчити його харчовий склад. Якщо ковбасу продають уроздріб, ризик інфікування менше, ніж при поставках великих партій. Додатково у складі може бути міоглобін.

Користь і шкода

Корисні властивості цього харчового поліпшувача описані вище, тому медичний препарат з однойменною назвою можна знайти у вільному продажу в будь-якій аптеці. Проте, перш ніж використовувати на практиці його фармакологічні властивості, не зайвим буде докладно ознайомитися з інструкцій від виробника, додатково проконсультуватися з лікарем. Якщо концентрація активного компонента в нормі, шкоди не буде. Корисні властивості:

  • стабілізація артеріального тиску;
  • зниження м'язового тонусу при спазмах;
  • лікування легеневої гіпертензії;
  • усунення аневризми головного мозку;
  • лікування серповидної анемії;
  • профілактика серцевої недостатності;
  • розширення судин.

Нітрит натрію є прихованою загрозою для організму та для конкретного клінічного випадку може заподіяти шкоду організму. Як варіант:

  • формування метгемоглобіну;
  • кисневе голодування;
  • подразнення слизових;
  • обширні ураження органів ЦНС;
  • інтоксикація, патологічне збільшення печінки;
  • порушення біології крові;
  • хвороби дихальної системи.

Де купити

Все залежить від того, для яких цілей потрібно придбати нітрат. При відповіді на питання, де купити нітрит натрію для ковбаси, рекомендується звернутися в спеціалізовані магазини з продажу харчових добавок. Якщо е250 необхідний при будівництві, можна спантеличити продавця-консультанта з будь-якого будівельного магазину. Найпростіше зробити замовлення через інтернет-магазин, оскільки виходить швидко і надійно.

Чим замінити

Згідно з клінічними дослідженнями, ефективна заміна добавці Е250 поки не виявлена. У разі гострої необхідності замість нітриту натрію в харчовій промисловості можна задіяти безпечний сорбат калію, добре відомий кулінарам, як харчова добавка Е202. У кондитерському виробництві такі підсилювачі кольору використовують вкрай рідко, оскільки є більш безпечні рішення.

Нітрит натрію технічний

Основні напрямки – хімічна, металургійна, медична, целюлозно-паперова промисловість. Упаковка – ламіновані мішки вагою не більше 50 кг Це зайвий раз доводить, що застосування нітриту натрію доречно у всіх видах промисловості, використовувати реагент потрібно з великою обережністю. Інакше можна завдати відчутної шкоди власному здоров'ю. Використання нітриту натрію доречно в органічному синтезі, ветеринарії, у виробництві вибухових речовин, для виготовлення алкилнитритов, у виробництві каучуків.

Застосування

Використання нітриту натрію вважається просто незамінним в деяких галузях, не пов'язаних з харчовою промисловістю. Наприклад, цей цінний компонент здатний подолати згубну для корозію металу і бере безпосередню участь при прояві фотографій. Цим список корисних справ нітриту натрію не обмежується, а увагу слід акцентувати на таких позитивних моментах:

  • у будівництві застосування нітриту натрію необхідно, як протиморозна добавка для бетону і конструкцій на його основі;
  • у фарбуванні нітрит активно використовується як інгібітор атмосферної корозії, для якісного фарбування поверхні металу різної зернистості;
  • у текстильній промисловості необхідний для якісного фарбування натуральних та вже вибілених волокон, отримання тривалого ефекту фарбування тканин;
  • при фосфатування доречно застосування нітриту натрію для швидкого зняття верхнього шару олова, при якісній обробці поверхні металу;
  • на фотографії добре відомий, як антиокислювач і реагент, допомагає виявляти фотографії, отримуючи чіткі і насичені по колірній гамі знімки.

Відео

Нитритная сіль

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!