Накладання пов'язки Дезо на плечовий суглоб
Фіксуюча пов'язка Дезо допомагає при переломі або вивиху плеча закріпити руку біля тулуба в нерухомому положенні за допомогою декількох турів еластичного бинта. Спосіб перев'язки так називається по імені відомого французького лікаря П'єра Дезо, який придумав, як швидко зафіксувати кінцівки хворих, щоб вони йшли на поправку. Пов'язку Дезо для плечового суглоба вимагає дотримання послідовності етапів.
Свідчення
Основна мета – напівжорстка фіксація руки, тому в деяких випадках пов'язку виконують із застосуванням гіпсового розчину. Показаннями для такого методу, як пов'язка типу Дезо, служать різні пошкодження верхньої частини руки до ліктя, які вимагають нерухомості:
- нескладні переломи ключиці;
- вивихи предплечевого, плечового суглоба;
- нескладні переломи плеча.
До області плеча відносяться – передпліччя, трицепс, плечова кістка, біцепс, нерви, судини. Так само метод застосовується за медичними показаннями, коли потрібно знерухоміти верхню частину плечового пояса. Це є обов'язковою умовою видужання хворого після хірургічної операції, проведеної на кінцівки. Лікарі-травматологи часто застосовують спосіб, але і у нього є протипоказання. Не можна використовувати цей тип перев'язки, якщо є пошкодження на шкірі в місцях зіткнення з бинтом.
Пов'язка Дезо на плечовий суглоб
Для виконання процедури потрібно мати під рукою матеріали – широкий бинт, м'який марлевий валик, шпильку або лейкопластир. Правильна фіксуюча пов'язка на плечовий суглоб здійснюється в кілька етапів. Головне правило – починати перев'язку від пахвової западини здорової руки. Закріплення плеча пацієнта досягається з допомогою накладення декількох кругових, які перехрещуються між собою ходів. Про правильність накладення пов'язки можна судити по трикутнику, який явно видно з боку грудей і спини пацієнта.
Техніка накладання
Перев'язка Дезо вимагає спеціальної техніки накладання і виконується за наступною покрокового алгоритму, схематично зображеного на фото:
- Хворого саджають на стілець або кушетку обличчям до себе.
- В області пахвової западини під хворою кінцівкою закладають валик з тканини чи марлі.
- Руку згинають під кутом близько 90 градусів, притискають до грудей.
- Виконати пару охоплюючих турів в області грудей, захоплюючи хвору руку.
- Вивести бинт із здорової пахви і підняти за косою в напрямку протилежного плеча.
- Опустити вздовж по задній частині руки і провести під хворим ліктем, обхоплюючи його.
- Повернутися в область пахви, по спині провести навскоси вгору до протилежного надплечью.
- Від плеча опустити бинт вниз по передній поверхні руки, провести під ліктьовим суглобом і повернутися до здорової пахви.
Зробити 3-4 тугих фіксуючих ходу бинтом уздовж ліній трикутника, повторюючи первісну послідовність по інструкції, починаючи з 5 пункту. Потім ретельно закріпити залишився край лейкопластирем або шпилькою, щоб він не міг виправитися. У тих випадках, коли пов'язка на плече накладається на тривалий термін, її прошивають через кілька шарів.
Хто може накласти пов'язку Дезо
Накладання пов'язки проводить молодший медичний персонал за рекомендацією травматолога під час виклику швидкої допомоги або надходження пацієнта в лікарню. Не обов'язково здобувати спеціальну освіту, щоб провести процедуру. Якщо звірятися з картинкою, що зображує послідовність поетапно, то можна виконати перев'язку самостійно і допомогти хворому. Слід взяти широкий бинт, який дозволить зафіксувати кінцівку в правильному положенні на потрібний проміжок часу.
Ціна пов'язки
Коли носіння пов'язки показано після проведення операції, то замість накладення бинтів можна купити в аптеці готову конструкцію з ортопедичним ефектом. Вона виконана з міцних синтетичних матеріалів, має спеціальні регульовані ремені, які міцно фіксуються в певному положенні. Вартість готового пристрою залежить від виробника, типу конструкції і тканини, з якої вона зроблена. Ціна в аптеках Москви починається від 1200 і не перевищує 5500 рублів.