Що таке клебсієла окситока у дітей і дорослих - ознаки, симптоми, лікування бактеріофагами і антибіотиками
- 1. Що таке клебсієла окситока
- 2. Клебсієла - причини
- 2.1. У дитини
- 3. Ознаки клебсієли
- 4. Особливості патогенезу клебсиеллезов
- 5. Діагностика клебсиелл
- 5.1. Клебсієла окситока в мазку
- 5.2. Klebsiella oxytoca у кале
- 5.3. Klebsiella oxytoca в сечі
- 6. Клебсієла окситока - норма
- 7. Чим лікувати клебсиеллу окситока
- 7.1. Лікування бактеріофагами
- 7.2. Антибіотики проти клебсієли
- 7.3. Проведення оральної регідратації
- 7.4. Пробіотики при клебсієл
- 8. Відео: паличка, клебсієла
В організмі дорослої людини живуть сотні бактерій, які не представляють загрози. Але при несприятливих факторах: хвороби, зниження імунітету, стресі, вони активізуються і викликають різні ускладнення. До них відноситься бактерія Клебсієли окситока (klebsiella oxytoca) – інфекція, яка може викликати такі захворювання, як пневмонія, ксеблиеллез, розлади травної системи. Особливо часто вона зустрічається у маленьких дітей, і для них небезпечна.
Що таке клебсієла окситока
Кlebsiella oxytoca – умовно-патогенний мікроб з роду ентеробактерій, стійкий до впливу навколишнього середовища, може існувати як у кисневому, так і в анаеробному середовищі. Мікроб являє собою грамотрицательную (не піддається забарвленню по Граму) паличку невеликого розміру, укладену в захисну капсулу, яка і допомагає їй виживати в різних умовах. Міститься в слизових шлунка і горла, у шлунково-кишковому тракті, на поверхні шкіри людини і деяких тварин.
При нормальних умовах klebsiella oxytoca є елементом травної флори людини, але при активізації і розмноженні стає небезпечною для здоров'я. Найбільше схильні болезнетворному впливу бактерії грудні діти, організм яких ще слабкий і не сформований; виявити її можна за допомогою планових аналізів калу і сечі у дитини.
Клебсієла - причини
При попаданні в організм інфекція локалізується в кишечнику, в товстій кишці, викликаючи первинні симптоми – розлади шлунка, болю. Мікроб передається повітряно-краплинним шляхом, або через брудні руки та їжу при недотриманні правил гігієни. Зараження небезпечно для немовлят, хворих і літніх людей, ВІЛ-інфікованих. Основні причини klebsiella oxytoca і її активізації:
- слабкий імунітет у момент передачі бактерії;
- наявність інших захворювань, що ослабили імунну систему.
У дитини
Частим проявом внутрішньолікарняного інфікування є підвищена клебсієла окситока у немовляти. Він може заразитися від дорослої людини, хворого на пневмонію або від іншої дитини. У дітей клебсієла вражає переважно верхні дихальні шляхи, ніс, легені, при потраплянні в кров, мозкові канали і товстий кишечник, викликає ускладнення і хвороби. У таких ситуаціях діагностують кон'юнктивіт, кишковий розлад або сепсис, в окремих важких випадках – пневмонію.
Ознаки клебсієли
Всі захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту, викликані мікробом, нагадують гострі кишкові інфекції з ураженням слизової і дисбактеріозом, з якими їх часто плутають. Симптоми клебсієли окситока проявляються по-різному в залежності від локалізації більшого числа бактерій. При активізації вони починають виділяти особливі токсини, які можуть провокувати ускладнення. Якщо організм здоровий, а імунітет – сильний, він може впоратися з бактерією самостійно, тоді ознаки будуть слабовыраженными і можливо, інфекція не виявиться.
Які симптоми характерні для зараження:
- підвищення температури, лихоманка;
- рідкий стілець зі слизом, згустками крові;
- біль у животі, здуття;
- у немовлят – зригування молока;
- кашель, задишка при ураженні легенів;
- інтоксикація, зневоднення;
- закладений ніс, гнійні виділення з неприємним запахом при ураженні носоглотки;
- інфекційно-токсичний шок, ускладнення на різні органи (печінка, нирки, легені), ураження судин різних систем при клебсиеллезном сепсисі.
Особливості патогенезу клебсиеллезов
Клебсієла oxytoca – один з видів бактерії, найпоширеніший у людини, другий – це пневматична клебсієла, важка форма якої викликає пневмонію з можливим летальним результатом. При зараженні активної бактерією людина може не помічати жодних змін в самопочутті – це означає, що організм здоровий і бореться з інфекцією самостійно.
За перебігом хвороби потрібно спостерігати, при появі симптомів – лікувати їх причину. Ускладнення небезпечні розвитком гострого гастриту, ентериту, ентероколіту. Прояви інфекції можуть супроводжуватися загальною слабкістю, нудотою, переймоподібними кольок у животі, тривалим розладом кишечника. Період гострого прояву може тривати від 2-х днів до одного тижня.
Діагностика клебсиелл
Попередньо ставлять клінічний діагноз, потім проводять ряд досліджень в залежності від форми, виду інфекції, її розташування. Мікробіологічна діагностика клебсиелл проводиться переважно бактеріологічним методом – за допомогою посіву матеріалу аналізів на живильне середовище. Такий спосіб дозволяє визначити мікроб вже через добу. Інші методи діагностики:
- бактеріоскопія: аналіз мікрофлори, фарбування мазків по Граму і виявлення одиночних або згрупованих паличок;
- серологічний: досліджують сироватку крові пацієнта;
- аналізи крові, сечі, інструментальна діагностика, копрограма.
Клебсієла окситока в мазку
Діагноз клебсієли може бути встановлений на основі огляду у лікаря (гастроентеролога, педіатра), для підтвердження призначають здачу аналізів на посів. Для цього можуть бути взяті мазки з носа, горла, слизових статевої системи (при ураженні сечовивідних шляхів) та інших вогнищ запалення. Кlebsiella oxytoca в мазку виявляється зі 100-відсотковою ймовірністю, встановити діагноз і відрізнити його від інших інфекцій може инфекциолог або гастроентеролог.
Klebsiella oxytoca у кале
Перевірка klebsiella oxytoca в калі у немовляти – найпоширеніший і зручний спосіб виявлення інфекції у дітей. Її наявність визначають у ході аналізів на дисбактеріоз, які призначають у випадку проявів шлункової симптоматики, кольок у животі. У дорослих при ураженні кишечника часто разом з мікробом виявляється стафілококова інфекція або інші бактерії.
Klebsiella oxytoca в сечі
Аналізи сечі здають при підозрі на інфікування статевим або сечовивідної системи. Клебсієла окситока в сечі має низку характерних ознак, завдяки яким виявити її неважко. Це важливо тому, що хвороби, які вона може викликати, дуже небезпечні – пієлонефрит, простатит, цистит, та лікуванням необхідно займатися як можна швидше.
Клебсієла окситока - норма
Яка норма клебсієли в аналізах? В одному грамі випорожнень повинно бути не більше 105-і клітин мікроорганізму – це нормальна кількість життєздатних бактерій, яке не завдає шкоди і може спокійно співіснувати з людиною. Збільшення цього числа є патологією і вимагає детального дослідження стану пацієнта та виявлення потенційних небезпек для нього.
Чим лікувати клебсиеллу окситока
Лікування klebsiella oxytoca залежить від типу бактерії та органів, які страждають від інфекції. При легких ураженнях кишечника призначають прийом пробіотиків, бактеріофагів, грудним дітям та пацієнтам з тяжкою формою зараження – госпіталізацію та лікування в стаціонарних умовах антибіотиками з дотриманням особливої дієти. Можуть проводиться патогенетична і посиндромальная терапія клебсієли – для зниження лихоманки, інтоксикації, заснована на головних скаргах і синдромах. Детальніше про різні методи лікування.
Лікування бактеріофагами
Бактеріофаги – унікальні препарати, спеціально розроблені так, щоб впливати тільки на частки умовно-патогенних бактерій, не зачіпаючи здорові клітини організму; вони, на відміну від антибіотиків, не викликають звикання у мікроба і залишаються ефективними протягом усього курсу терапії. Лікування клебсієли бактеріофагами показує особливо хороші результати, якщо інфекція розташована тільки в травному тракті і не зачіпає інші органи.
Бактеріофаг клебсиелл окситока полівалентний очищений підходить для лікування різних типів мікробів (кишкової, пневмонічної, носоглоткової, урогенітальної) у немовлят і дорослих людей. Препарат можна використовувати для прийому всередину, у вигляді клізм, зрошень, аплікацій та введення в уражені порожнини. Протипоказань не має, крім непереносимості компонентів.
Антибіотики проти клебсієли
Антибіотики для лікування клебсієли показано при важких ступенях поразок, проводяться переважно в стаціонарних умовах. Антибактеріальні препарати підбираються специфічні, в залежності від результатів аналізів , і загальні, для охоплення широкого спектра можливих інфекційних бактерій. Така терапія може пригнічувати діяльність імунної системи, тому проводиться лікарем, регулюється в процесі лікування і строго дозується.
Проведення оральної регідратації
Оральна регідратація – хороший засіб при сильному зневодненні, гострих проявах інфекції, його застосовують як дітям так і дорослим. Препарати для оральної регідратації – це глюко-сольові розчини в комплексі з антибіотиками і дієтою. Процедура дегідратації допомагає швидко відновити водно-сольовий баланс і підтримувати нормальний стан кишечника при клебсиеллезе.
Пробіотики при клебсієл
Пробіотики – корисний бактеріальний комплекс у вигляді пігулок в зручній оболонці, який допомагає нормалізувати травлення і процес дефекації при зараженні умовно-патогенними мікроорганізмами. Пробіотики при клебсієл необхідно приймати 2-3 рази в день перед прийомом їжі протягом мінімум 2-х тижнів для закріплення ефекту. Якщо аналізи показують високу кількість мікробів, то пробіотики призначаються вибірково, в залежності від типу ураження і основної терапії.
Відео: паличка, клебсієла
Клебсієла (klebsiella). Лікування, симптоми. Клебсієла у дітей