Сульфаніламідні препарати - перелік. Механізм дії сульфаніламідів, застосування та протипоказання

Знайомі людям сульфаніламіди давно зарекомендували себе, так як з'явилися ще до історії відкриття пеніциліну. На сьогоднішній день ці препарати у фармакології частково втратили свою значущість, оскільки за ефективністю поступаються сучасним медикаментів. Однак при лікуванні деяких патологій вони незамінні.

Що таке сульфаніламідні препарати

До sulfanilamide (сульфонамідів) відносяться синтетичні протимікробні лікарські засоби, які є похідними сульфаниловой кислоти (аминобензолсульфамида). Сульфаніламід натрію пригнічує життєдіяльність коків і паличок, впливає на нокардії, малярії, плазмодії, протей, хламідії, токсоплазми, володіє бактеріостатичним ефектом. Сульфаніламідні препарати – це препарати, які призначають при терапії хвороб, викликаних збудниками, стійкими до антибіотиків.

Класифікація сульфаніламідних препаратів

По своїй активності сульфаніламідні засоби поступаються антибіотикам (не плутати з сульфонанилидами). Ці ліки мають високу токсичність, тому у них обмежений спектр показань. Класифікація сульфаніламідних препаратів поділяється на 4 групи, в залежності від фармакокінетики і властивостей:

 1. Сульфаніламіди, швидко всмоктуються із ШКТ. Їх призначають при системній терапії інфекцій, які викликані чутливими мікроорганізмами: Етазол, Сульфадиметоксин, Сульфаметизол, Сульфадимидин (Сульфадимезин), Сульфакарбамид.
 2. Сульфаніламіди, не повністю або повільно всмоктуються. Вони створюють у товстому і тонкому кишечнику високу концентрацію: Сульгин, Фталазол, Фтазин. Етазол-натрій
 3. Сульфаніламіди місцевого застосування. Добре зарекомендували себе в очній терапії: Сульфацил-натрію (Альбуцид, Сульфацетамид), Сульфадіазін срібла (Дермазин), Мафенида ацетату мазь 10%, Мазь на стрептоциде 10%.
 4. Салазосульфаниламиды. Ця класифікація з'єднань сульфонамидов з саліцилової кислотою: Сульфасалазин, Салазометоксин.

Механізм дії сульфаніламідних препаратів

Вибір ліки для лікування пацієнта залежить від властивостей збудника, адже механізм дії сульфаніламідів зводиться до блокування чутливих мікроорганізмів у клітинах синтезу фолієвої кислоти. З цієї причини деякі ліки, наприклад, Новокаїн або Метиономиксин несумісні з ними, оскільки послаблюють їхню дію. Ключовий принцип дії сульфаніламідів – порушення метаболізму мікроорганізмів, пригніченню їх розмноження і росту.

Показання до застосування сульфаніламідів

В залежності від структури сульфідні препарати мають загальну формулу, але неоднакову фармакокінетику. Існують лікарські форми для внутрішньовенного введення: Сульфацетамид натрію, Стрептоцид. Деякі препарати вводять внутрішньом'язово: Сульфален, Сульфадоксин. Комбіновані лікарські засоби застосовують обома шляхами. Для дітей сульфаніламіди використовують місцево або в таблетках: Ко-тримоксазол-Ривофарм, Котрифарм. Показання до застосування сульфаніламідів:

 • фолікуліт, вульгарні вугри, бешихове запалення;
 • імпетиго;
 • опіки 1 і 2 ступеня;
 • піодермія, карбункули, фурункули;
 • гнійно-запальні процеси на шкірі;
 • інфіковані рани різного походження;
 • тонзиліт;
 • бронхіт;
 • очні захворювання.

Список сульфаніламідних препаратів

По періоду циркуляції антибіотики, сульфаніламіди поділяють на: короткого, середнього, тривалого і сверхдлительного впливу. Скласти список всіх препаратів неможливо, тому в даній таблиці представлені сульфаніламіди тривалої дії, що використовуються для лікування багатьох бактерій:

Назва

Склад

Свідчення

Аргедин

сульфадіазін срібла

інфіковані опіки і поверхневі рани

Аргосульфан

сульфадіазін срібла

опіки будь-якої етіології, дрібні травми, трофічні виразки

Норсульфазол

норсульфазол

патології, викликані коками, включаючи гонорею, пневмонію, дизентерію

Ориприм

сульфаметоксазол

інфекції сечового каналу, дихальних шляхів, м'яких тканин, шкіри

Піриметамін

піриметамін

токсоплазмоз, малярія, первинна поліцитемія

Пронтозил (Червоний стрептоцид)

сульфаніламід

стрептококова пневмонія, пуэрперальный сепсис, бешихове запалення шкіри

Комбінований сульфаніламідний препарат

Час на місці не стоїть, і багато штами мікробів мутували і пристосувалися. Медики знайшли новий спосіб боротьби з бактеріями – створили комбінований сульфаніламідний препарат, в якому антибіотики поєднуються з триметопримом. Перелік таких сульфопрепаратов:

Назви

Склад

Свідчення

Бактрим

сульфаметоксазол, триметоприм

інфекції ШКТ, неускладнена гонорея та інші інфекційні патології.

Берлоцид

сульфаметоксазол, триметоприм

хронічний або гострий бронхіт, абсцес легенів, цистит бактеріальна діарея та інші

Дуо-Септол

сульфаметоксазол, триметоприм

антибактеріальне, протипротозойну, бактерицидний засіб широкого спектра

Циплин

сульфаметоксазол, триметоприм

черевний тиф, гострий бруцельоз, абсцес головного мозку, пахова гранульома, простатит та інші

Сульфаніламідні препарати для дітей

Оскільки дані лікарські засоби є медикаментами широкого спектру дії, то їх застосовують і в педіатрії. Сульфаніламідні препарати для дітей випускають у таблетках, гранулах, мазях і розчинах для ін'єкцій. Список ліків:

Назва

Склад

Застосування

Септрин

сульфаметоксазол, триметоприм

від 6 років: гастроентерити, пневмонія, ранові інфекції, акне

Етазол таблетки

сульфаэтидол

від 1 року: пневмонія, бронхіт, ангіна, перитоніт, бешихове запалення

Сульфаргін

сульфадіазін срібла

від 1 року: незагойні рани, пролежні, опіки, виразки

Тримезол

ко-тримоксазол

від 6 років: інфекції дихальних шляхів, сечостатевої системи, шкірні патології

Інструкція із застосування сульфаніламідів

Антибактеріальні засоби призначають, як всередину, так і місцево. Інструкція із застосування сульфаніламідів свідчить, що дітям застосують препарат: до року по 0,05 г, від 2 до 5 років – 0,3 г, від 6 до 12 років – 0,6 г на весь прийом. Дорослі приймають 5-6 раз/добу по 0,6 -1,2 р. Тривалість лікування залежить від тяжкості патології та призначається лікарем. З анотації курс становить не більше 7 днів. Будь-сульфаніламідний препарат слід запивати лужною рідиною і вживати продукти, які містять сірку для підтримки реакції сечі і запобігання кристалізації.

Побічні дії сульфаніламідних препаратів

При тривалому або безконтрольному застосуванні можуть виявитися побічні дії сульфаніламідів. Це алергічні реакції, нудота, запаморочення, головні болі, блювання. При системній абсорбції сульфопрепараты можуть проходити через плаценту, а потім виявлятися в крові плода, викликаючи токсичні ефекти. З цієї причини при вагітності безпека застосування ліків під питанням. Лікар повинен враховувати таке хіміотерапевтичне дію при призначенні їх вагітним жінкам та під час лактації. Протипоказанням до застосування сульфаніламідів є:

 • гіперчутливість до основного компоненту;
 • анемія;
 • порфірія;
 • печінкова або ниркова недостатність;
 • патології кровотворної системи;
 • азотемія.

Ціна на сульфаніламідні препарати

Ліки цієї групи не проблема купити в інтернет-магазині або в аптеці. Різниця у вартості буде відчутною, якщо замовити по каталогу в інтернеті одразу декілька препаратів. Якщо купувати ліки в одиничному варіанті, то доведеться додатково заплатити за доставку. Недорого обійдуться сульфаніламіди вітчизняного виробництва, тоді як імпортні ліки коштують на порядок дорожче. Приблизна ціна на сульфаніламідні препарати:

Назва

Виробник

Ціна в рублях

Сульфаніламід (Білий стрептоцид) 250 г

Швейцарія

1900

Бісептол 20 шт. по 120 мг

Польща

30

Синерсул 100 мл

Республіка Хорватія

300

Суметролим 20 шт. по 400 мг

Угорщина

115

Відео: що таке сульфаніламіди

Сульфаніламіди. Основне просто і зрозуміло.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!