Причини появи цукрового діабету

Ми рідко замислюємося про цукровому діабеті. Проте небезпека цього захворювання не варто ігнорувати. Передумова до виникнення недуги – низький рівень інсуліну в крові. Виробляється ендокринними острівцями підшлункової залози, він є невід'ємною частиною метаболізму. Низький рівень гормону інсуліну впливає на роботу багатьох внутрішніх органів. Сучасна медицина не має абсолютного знання про те, від чого з'являється цукровий діабет, але те, як відбувається захворювання і що служить спусковим гачком, вивчено детально. Про це більш детально читайте далі у статті.

Типи цукрового діабету та їх причини

Глюкоза є джерелом енергії, що паливом для організму. Інсулін допомагає її засвоювати, але при наявності діабету гормон може не вироблятися в потрібній кількості, не здійснюється зовсім, або ж клітини можуть не відповідати на нього. Це призводить до збільшення рівня глюкози в крові, розкладання жирів, зневоднення організму. Відсутність негайних заходів щодо зниження рівня цукру може привести до жахливих наслідків, таких як ниркова недостатність, ампутація кінцівок, інсульт, сліпота, кома. Отже, розглянемо причини розвитку діабету:

 1. Знищення вірусними інфекціями клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін. Небезпечними є краснуха, свинка, вітряна віспа, вірусний гепатит. Краснуха викликає цукровий діабет у кожного п'ятого, перехворів нею, що може ускладнитися при наявності спадкової схильності. Найбільшу небезпеку вона становить для дітей і неповнолітніх.
 2. Генетичні моменти. Якщо хто-небудь в сім'ї має цукровий діабет, то ймовірність наявності недуги в інших її членів зростає багаторазово. Якщо обоє батьків – діабетики, то дитина буде мати хвороба зі стовідсотковою гарантією, якщо діабет є в одного з батьків – шанси будуть один до двох, а якщо недуга проявився у брата чи сестри, то у іншої дитини він розвинеться у чверті випадків.
 3. Аутоімунні проблеми, такі як гепатит, тиреоїдит, вовчак, при яких імунна система вважає клітини організму ворожими, можуть призвести до загибелі «підшлункових» клітин, що утруднить вироблення інсуліну.
 4. Ожиріння. Ймовірність діабету зростає багаторазово. Так, у людей, які не мають зайвої ваги, шанс виникнення хвороби дорівнює 7,8%, але якщо вага перевищує нормальну на двадцять відсотків, то ризик збільшується до 25%, а при зайвій вазі до 50 відсотків діабет виникає у двох третин всіх людей. При цьому мова йде про діабеті другого типу.

I тип

Цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) призводить до загибелі виробляють інсулін клітин підшлункової. З-за цього вона починає виробляти набагато менше гормону або зовсім перестає виробляти його. Захворювання проявляється до тридцяти років, і основною його причиною є вірусна інфекція, яка призводить до аутоімунних проблем. Кров людей, хворих на інсулінозалежний цукровий діабет, має в собі антитіла проти клітин, що виробляють інсулін. Вони потребують регулярного надходження інсуліну ззовні.

II тип

Інсуліннезалежний діабет характеризується тим, що підшлункова залоза може виробляти гормону навіть більше, ніж потрібно, але організм не здатний сприймати його. У результаті клітина не може пропустити в себе необхідну їй глюкозу. Причиною II типу виступають генетичні умови і зайва вага. Трапляється, що хвороба виникає, як реакція організму на лікування кортикостероїдами.

Фактори ризику

Вчені не можуть достовірно назвати причини, від чого з'являється небезпечний цукровий діабет. Є цілий набір умов, що впливають на виникнення хвороби. Уявлення про все це дозволяє передбачати, як протікатиме і прогресувати діабет, а нерідко запобігти або відсунути в часі його прояв. У кожного типу діабету є власні умови, що збільшують ризик виникнення хвороби:

 1. Генетична схильність. Фактор ризику для виникнення першого типу. Від батьків дитина набуває схильність до появи хвороби. Але спусковим гачком є зовнішній вплив: наслідки перенесеної операції, інфекція. Останнє здатне викликати в організмі виробництво антитіл, які будуть знищувати виділяють інсулін клітини. Але навіть наявність діабетиків в роду не означає, що ви неодмінно захворієте цією недугою.
 2. Прийом лікарських препаратів. Деякі ліки мають властивість провокувати виникнення діабету. До таких належать: глюкокортикоїдні гормони, сечогінні препарати, гіпотензивні препарати, ліки для боротьби з пухлинами. Діабет може проявитися, як результат тривалого вживання харчових добавок, що містять селен, засобів проти астми, ревматизму і проблем дерматологічного характеру.
 3. Неправильний спосіб життя. Активний спосіб життя втричі знижує ризик виникнення діабету. У тих, хто не має фізичного навантаження, споживання тканинами глюкози значно зменшується. Сам по собі малорухливий спосіб життя веде до набору зайвих кілограмів, а пристрасть до шкідливої їжі, дає недостатньо білка і клітковини, але більше, ніж потрібно – цукру, стає додатковим фактором ризику.
 4. Захворювання підшлункової залози. Призводять до знищення виробляють інсулін бета-клітин і розвитку діабету.
 5. Інфекції. Особливо небезпечні паротит, віруси Коксакі B і краснухи. При цьому виявлено безпосередній зв'язок між останніми і цукровий діабет першого типу. Вакцинація від цих захворювань, як і будь-які інші щеплення, не може спровокувати виникнення захворювання.
 6. Нервовий стрес. Офіційно визнано однією з найпоширеніших причин виникнення діабету другого типу, від якого страждають 83 відсотки всіх мають захворювання.
 7. Ожиріння. Є однією з частих причин розвитку діабету другого типу. Коли в організмі стає занадто багато жиру, він облягає печінку і підшлункову залозу, сприйнятливість клітин до інсуліну зменшується.
 8. Вагітність. Стан виношування дитини є значним стресом для жінки і може викликати гестаційний діабет. Виробляються плацентою гормони підвищують рівень цукру в крові, підшлункова змушена працювати з великою напругою, і створити весь необхідний інсулін не вдається. Після народження дитини гестаційний діабет зникає.

Дізнайтеся, що таке паротит - симптоми у дорослих, види й лікування захворювання.

Перші ознаки і симптоми

Бувають випадки, коли цукровий діабет проявляється настільки слабо, що може залишитися непомітним. Іноді ж симптоми його очевидні, але при цьому людина не звертає на них уваги. І тільки погіршення зору або неприємності з серцево-судинною системою змушують його звернутись до фахівців. Раннє діагностування хвороби допоможе вчасно зупинити ті руйнівні процеси, які з її вини відбуваються в організмі, і не перейти у хронічну форму. Отже, які симптоми говорять про наявність захворювання:

 1. Підвищений апетит.
 2. Відчуття сухості у роті.
 3. Незвично сильна спрага.
 4. Прискорене сечовипускання.
 5. Завищений рівень цукру в сечі.
 6. Рівень глюкози в крові зашкалює.
 7. Втома, слабкість, загальне погане самопочуття.
 8. Різке збільшення або зменшення ваги без явних на те причин.
 9. «Залізний» присмак у роті.
 10. Порушення зору, відчуття туману перед очима.
 11. Погіршення процесів загоєння ран, поява виразок на шкірі.
 12. Подразнення шкіри промежини, постійні проблеми з шкірою.
 13. Часті вагінальні та грибкові інфекції.
 14. Нудота і блювання.
 15. Оніміння кінцівок і судоми.
 16. Шорстка, зневоднена шкіра.

У чоловіків

Симптоми захворювання у чоловіків:

 1. Повторюються через короткі проміжки часу сечовипускання разом з підвищеною спрагою може бути ознакою того, що нирки потребують більше рідини для позбавлення від збільшеного об'єму рідини.
 2. Втрата ваги без дієт і більша, ніж раніше, стомлюваність можуть бути ознаками цукрового діабету першого типу.
 3. Поколювання в руках і ногах, оніміння кінцівок можуть бути ознакою виникла з-за високого рівня цукру нефропатії і симптомом діабету другого типу.
 4. У чоловіків хвороба порушує функцію репродуктивних органів і сечостатевої системи.

У жінок

Симптоми захворювання у жінок:

 1. Відчуття слабкості і млявості, що виникає після їжі втома, погіршення працездатності, сухість у роті, підвищене сечовипускання, постійна спрага, гіпертонія.
 2. Зайва вага, за умови, що жир концентрується в області талії.
 3. Повторювані головні болі.
 4. Збільшення апетиту, відчуття голоду і прагнення споживати солодке.
 5. Вагінальні інфекції.
 6. Болячки на шкірі, нерідко гнояться.
 7. Подразнення шкіри, концентрирующееся в промежині. Не слід забувати, що такий свербіж можуть викликати ще молочниця, шкірно-венерологічні захворювання, алергія.

У дітей та підлітків

Симптоми хвороби у дітей:

 1. Сильна спрага.
 2. Зменшення ваги при дуже хорошому апетиті.
 3. Поліурія, нерідко беручи за нічне нетримання сечі.
 4. Виділення великої кількості світлої сечі. Аналіз крові при діабеті показує високі рівні ацетону і цукру.
 5. Суха шкіра і недостатня вологість слизових, малиновий колір мови і втрата шкірою еластичності.

Профілактика захворювання

Безпосередній профілактики цукрового діабету не винайдено, але можна прикласти зусилля, щоб знизити ймовірність його виникнення. З спадковими факторами ризику зробити нічого не можна, але от боротися з ожирінням можна. У цьому допоможуть фізичні вправи і відсутність шкідливої їжі в меню. Додатковими сприятливими заходами будуть увагу до артеріального тиску і відсутність стресів.

Відео: чому з'являється цукровий діабет

У роликах, представлених нижче, ви дізнаєтеся, від чого з'являється небезпечний цукровий діабет. Лікарі виявили шість причин виникнення недуги і винесли на суд публіки. Чітко, змістовно, як в довіднику, інформацію доносять до дорослого глядача. Причини цукрового діабету змушують задуматися про вчинках, що здійснюються необдумано, і неправильному способі життя, який призводить до ожиріння та інших наслідків.

Від чого з'являється цукровий діабет? Від чого-то ж діабет з'являється!Цукровий діабет причини виникнення. Шість причин появи діабету.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!