Тиск при вагітності на ранніх термінах - норма, підвищений і знижений
- 1. Норма тиску при вагітності
- 2. Низький тиск при вагітності
- 2.1. Чому у вагітних низький тиск
- 2.2. Чим небезпечно низький тиск при вагітності
- 2.3. Як підвищити тиск при вагітності
- 3. Високий тиск при вагітності
- 3.1. Чому підвищується тиск при вагітності
- 3.2. Чим небезпечне підвищений тиск при вагітності
- 3.3. Як знизити тиск при вагітності
- 3.4. Продукти, що знижують тиск при вагітності
- 3.5. Таблетки від тиску при вагітності
- 4. Відео: підвищення тиску при вагітності
Для жінки, яка виношує дитину, властиво зміна гормонального фону. Найчастіше гормони «стрибають» на перших місяцях, що сильно впливає на артеріальний тиск (АТ). Воно знижується або підвищується, а це погано впливає на розвиток малюка і здоров'я майбутньої мами.
Норма тиску при вагітності
Для нормального самопочуття дитини в утробі і його правильного розвитку потрібно стежити за функціонуванням кровоносної системи жінки в положенні. Нормальний тиск при вагітності не повинно бути більше 140 (верхнє)/90 (нижнє) і менше 90/60. Як розпізнати підвищення або зниження показників в першому триместрі, що робити в такій небезпечній ситуації?
Низький тиск при вагітності
Коли показники складають менше 100/60, то це ознака того, що у жінки знижений тиск при вагітності. Дане явище називається гіпотонією – зниженням судинного тонусу, який визначається показником ПЕКЛО. Воно опускається на початку терміну, до шістнадцятої тижня. Низький тиск у вагітних на ранніх термінах характеризується такими ознаками:
- слабкість;
- сонливість;
- прискорений пульс;
- головний біль;
- запаморочення, непритомність;
- задишка, відчуття нестачі повітря;
- підвищена стомлюваність, значна дратівливість;
- шум у вухах.
Чому у вагітних низький тиск
Нормальні показники знижуються з таких причин:
- малорухливий спосіб життя, сидяча робота;
- інфекції;
- тиск може падати при частих стресах, перевтомі;
- при фізичному навантаженні;
- гіпотонія при вагітності на ранніх термінах виникає при зневоднюванні;
- при ходьбі (швидкої, тривалою);
- сильна крововтрата;
- патології серцево-судинної системи;
- фізіологічна реакція жіночого організму на виношування дитини.
Чим небезпечно низький тиск при вагітності
Показники нижче медичної норми справляють дуже негативний вплив на плід і стан жінки. Небезпечно низький тиск при вагітності на ранніх термінах:
- Гіпотонія є причиною серйозних збоїв кровотоку в плаценті. Кров з високим вмістом кисню не надходить до плоду в потрібній кількості. У результаті дитина страждає від нестачі повітря.
- Малюк отримує з кров'ю багато корисних поживних речовин, які допомагають у закладці органів. Знижені показники часто є причиною патологій росту і правильного розвитку малюка.
Як підвищити тиск при вагітності
Виправити ситуацію з АД в кращу сторону можна і потрібно. Тільки перед цим майбутня матуся повинна порадитися з гінекологом в обов'язковому порядку. Інакше стан лише посилиться. Що робити при гіпотонії, як підняти показники? Якщо при виношуванні малюка не спостерігається серйозних патологій, то підвищити тиск при вагітності можна так:
- Після нічного сну лікарі не радять відразу вставати з ліжка. Краще трохи полежати або посидіти. Трохи перекусити (фрукти, крекери).
- Потрібно лягти на горизонтальну поверхню, підняти ноги вгору. При цьому кров почне активніше вступати до верхньої частини тулуба, наповнюючи киснем головний мозок.
- Бажано періодично приймати контрастний душ, позитивно впливає на кровообіг.
- Носіння компресійних панчіх чи колготок теж допомагає нормалізувати артеріальний тиск. Воно буде підніматися до норми поступово.
- Фізичні прості вправи для підтримки загального тонусу вважаються відмінним способом підняти низький тиск на ранніх термінах вагітності (аквааеробіка, плавання, йога для вагітних, гімнастика на фітболі, танці і так далі).
Високий тиск при вагітності
Небезпечно не тільки низьке ПЕКЛО. Показники вище норми теж приносять дискомфорт, несприятливо впливають на самопочуття дитини. Значення більше 140/90 повідомляє про гіпертонії. Коли підвищений тиск при вагітності носить регулярний характер, таке явище називається гіпертензією. Вона буває двох видів:
- Хронічна гіпертензія. У разі цього типу захворювання показники «стрибають» через патологій, які протікають в організмі (найчастіше це збої в роботі нирок і ендокринної системи).
- Гестационная гіпертензія, викликана вагітністю. Як правило, це явище проявляється після 19-20 тижні, але іноді трапляється так, що тиск може підвищитися на перших тижнях.
Чому підвищується тиск при вагітності
Виділяється кілька причин, які можуть обумовлювати відхилення від норми:
- цукровий діабет;
- надмірна вага;
- підвищений тиск на ранніх термінах вагітності провокують захворювання жовчовивідних шляхів;
- збої у функціонуванні щитовидної залози;
- перенесені раніше черепно-мозкові травми;
- захворювання нирок;
- часті стреси, перенапруження;
- вік майбутньої мами.
Високий артеріальний (рідше внутрішньочерепний) тиск у першому триместрі вагітності має такі ознаки:
- підвищення стомлюваності;
- різні за силою головні болі;
- почервоніння обличчя;
- дзвін у вухах;
- нудота, іноді блювота;
- погіршення якості зору, проблеми із зором, миготіння мушок перед очима;
- порушення роботи серця, тахікардія (прискорене серцебиття);
- запаморочення;
- надмірне потовиділення.
Чим небезпечне підвищений тиск при вагітності
Невідповідність медичним нормам негативно позначається на малюку і його матусі. З цієї причини вагітність і високий тиск – несумісні поняття. Ось кілька прикладів, що може статися, якщо своєчасно не знизити кров'яний тиск до норми:
- Звуження кровоносних судин нерідко призводить до гіпоксії (недолік кисню), а це стає перешкодою для нормального розвитку дитини.
- Тривалий період гіпертензії викликає функціональну недостатність жіночих органів.
- Сильні, різкі скачки артеріального тиску можуть спровокувати відшарування очної сітківки, інсульт.
- Через судинних спазмів розвивається фетоплацентарна недостатність, призводить до переривання вагітності.
- Кров'яний тиск вище норми призводить до відшарування частини плаценти, що порушує харчування плода і іноді стає поштовхом до передчасних пологів.
Як знизити тиск при вагітності
Повернення тиску до нормальних показників повинно відбуватися виключно під наглядом досвідчених медиків. Що робити для нормалізації показників? Терапевтичні методики, які допомагають збивати підвищений тиск, ділять на медикаментозні і немедикаментозні. Рекомендується також лікувальне дієтичне харчування. Лікування гіпертонії у вагітних в домашніх умовах без лікарських препаратів передбачає такі дії:
- уникання стресових ситуацій, надмірних фізичних навантажень;
- регулярні прогулянки на вулиці;
- тривалість нічного сну повинна складати не менше десяти годин, а денний – близько двох годин.
Продукти, що знижують тиск при вагітності
При наявності гіпертонії варто серйозно переглянути повсякденне меню жінки в положенні. Що обов'язково повинно входити в лікувальний раціон:
- ягоди: малина, калина, журавлина, брусниця, суниця, агрус, ірга;
- знизити кров'яний тиск і прибрати неприємні симптоми дозволяють фрукти: абрикоси, солодкі яблука, персики, виноград, сливи (чорнослив);
- молоко, кефір, сир;
- до продуктів, що знижує тиск при вагітності, відносяться і корисні напої: свіжовичавлені соки, відвар зі шипшини, гарбуза, калини, журавлинний морс;
- овочі й інше: морква, картопля, брокколі, буряк, бобові, свіжа зелень, яйця (жовтки), морська капуста.
Таблетки від тиску при вагітності
Коли на ранніх термінах спостерігаються періодичні стрибки артеріального тиску, то лікувальні заходи починають із седативних препаратів на рослинній основі. Вони допомагають впасти показників до норми. Наприклад, настій пустирника, валеріана в таблетках або краплях, Новопассит, Персен і так далі. Часто ці засоби дають позитивний результат, якщо їх прийом поєднувати з немедикаментозної терапії.
Коли високий тиск на ранніх термінах вагітності має стабільний характер, то потрібно випити наступні групи ліків:
- Самим безпечним і ефективним препаратом вважається Папазол. Його приймають близько десяти днів тільки за призначенням гінеколога.
- Допегит – ще одні популярні таблетки від тиску при вагітності. Аналоги препарату: Метилдопа, Альдомет. Вони допомагають результативно і м'яко знизити показники до норми.
- Верапаміл, Ніфедипін, Нормодипин – блокатори кальцієвих каналів. Їх використовують для швидкого зниження надто високого тиску.
Відео: підвищення тиску при вагітності
Що робити, якщо у вагітної підвищується тиск?