Трепанація черепа - операція, наслідки та відновлення
- 1. Що таке трепанація черепа
- 2. Навіщо роблять трепанацію черепа
- 3. Кістково-пластична трепанація черепа
- 4. Декомпресійна трепанація черепа
- 5. Краніотомія черепа
- 6. Резекційна трепанація черепа
- 7. Як роблять трепанацію черепа
- 8. Реабілітація після трепанації черепа
- 9. Наслідки трепанації черепа
- 10. Інвалідність після трепанації черепа
- 11. Життя після трепанації черепа
- 12. Відео: операція на черепі
Операцію проводили ще в давнину, до нашої ери. У працях давньогрецького лікаря Гіппократа вона детально описана. Однак навіть у наш час цей вид оперативного втручання залишається одним із найскладніших і найризикованіших. Для його проведення необхідні серйозні свідчення.
Що таке трепанація черепа
У медичній термінології застосовується назва латинською мовою – trepanatio, або французькою – trépanation. Це хірургічна операція, при якій виконують розтин черепа з метою отримання доступу до пухлин, гематом, іншим утворенням всередині головного мозку. Допомагає врятувати життя людині, швидко знизивши внутрішньочерепний тиск. Оперативне втручання проводиться під загальним наркозом, під час її проведення пацієнт нічого не відчуває.
Навіщо роблять трепанацію черепа
Операція проводиться тільки в тих випадках, коли є серйозна небезпека для життя людини. В більшості випадків проводиться трепанація черепа при гематомі і при дислокації мозку. Іншими показаннями є:
- запальні інфекційні процеси в мозку;
- черепно-мозкові рани;
- онкологічні освіти;
- наслідки крововиливи після інсульту;
- утворення тромбів;
- збільшене внутрішньочерепний тиск;
- проблеми з кровоносними судинами;
- отримання тканин мозку для біопсії.
В залежності від проблеми виконують трепанацію з однієї або двох сторін черепа. По виду локалізації травми виділяють операції:
- в скроневій області – темпоральні;
- в лобовій частині – фронтальні і бифронтальные;
- біля задньої черепної ямки – субокципитальные трепанації.
Кістково-пластична трепанація черепа
Різні види операції допомагають отримати потрібний результат при кожному захворюванні. Частіше за інших застосовується кістково-пластична трепанація черепа (t. cranii osteoplastica). Цей спосіб називається традиційним. В основі черепа робиться підковоподібні або овальний розріз під кутом, кістка на час забирається, проводяться маніпуляції на мозку. Кісткова тканина і шкіра повертається на місце.
Декомпресійна трепанація черепа
Для того, щоб знизити високий внутрішньочерепний тиск при неоперабельних пухлинах виконується t. cranii decompressiva або декомпресійна трепанація черепа. Техніка отримала назву «за Кушингом» в честь хірурга, вперше зробив її. Якщо знаходження пухлини відомо, то трепанаційний вікно для декомпресії роблять над нею. Якщо ж немає можливості точно визначити, декомпресійний надріз виконується в області скроневої кістки у вигляді підкови, поверненою вниз. У правшів з правої сторони, а у лівшів з лівої. Це робиться, щоб не виникло порушення мовлення.
Краніотомія черепа
Краніоектомія, або краніотомія черепа, проводиться на головному мозку у хворого, що знаходиться в свідомості, як при стереотаксии. Ділянка шкіри голови з нервовими закінченнями при хірургічній обробці знаходиться під місцевим наркозом. Крім того, він отримує спеціальні заспокійливі препарати, щоб зменшити почуття страху. Лікар може спостерігати за реакцією оперованого. При необхідності йому вводять загальну анестезію. Якщо частина віддаленої кістки не можна повернути на місце, виконується її заміщення на штучну, або краніопластика.
Резекційна трепанація черепа
Під час такого виду, як резекційна трепанація черепа (t. cranii resectionalis) отвір розширюється до необхідного розрізу. На головному мозку проводяться маніпуляції, але кісткова пластина назад не повертається. На місці розрізу накладають латку з шкіри. Після проведення трепанації з резекцією людина отримує серйозний дефект, якщо було зроблено широкий отвір. Він не тільки виглядає не естетично, але і доставляє хворому незручність – в будь-який момент м'які тканини можуть пошкодитися.
Як роблять трепанацію черепа
Перед тим як проводити розтин черепної коробки лікар готує пацієнта до операції. Хворий повинен:
- За тиждень перестати пити розріджують кров ліки.
- Припинити паління і вживання алкоголю.
- За добу відмовитися від приймання їжі і пиття.
Всі операційні дії виконуються в послідовності:
- Пацієнта поміщають на кушетку, голова фіксується.
- Вводять наркоз.
- В оперується області збривають волосся.
- Роблять надріз шкіри і відділення її від черепа.
- Дрилем просвердлюють невеликі отвори в зведенні черепа, пилочкою – провідником Полєнова через отвори контур кісткового клаптя закруглюють.
- Відбувається видалення вирізаної частини.
- Прибирається тверда мозкова оболонка.
- Усувається проблема в порожнині черепа. Ця частина операції найтриваліша і може займати кілька годин.
- Кістковий клапоть ставлять на місце і закріплюють гвинтами і титановими пластинами, при необхідності виконується остео пластику.
- Шкіру накладають зверху і пришивають.
Реабілітація після трепанації черепа
Перші доби після закінчення операції хворий знаходиться в реанімації, підключений до приладів. Наступні 3-7 днів повинні пройти в стаціонарі під наглядом лікарів. Цей термін, відведений на відновлення після трепанації черепа, дуже умовний, якщо у людини виникають ускладнення, він може збільшуватися. У реабілітаційний період пацієнту призначають ліки:
- знеболюючі;
- антибіотики – для запобігання запалення;
- протиблювотні;
- седативні;
- протисудомні;
- стероїдні препарати, видаляють зайву воду з організму.
Стерильна пов'язка з рани знімається вже через добу. Шкіру навколо рани слід постійно обробляти, утримувати в чистоті. Через 2 дні хворому дозволяють вставати і потроху ходити. Після виписки додому реабілітація триває. Обов'язково потрібно дотримуватися наступні умови:
- не піднімати предмети, вагою більше 3 кг;
- відмовитися від куріння;
- виключити нервові хвилювання;
- пройти курс занять з логопедом по відновленню мови;
- як можна менше нахилятися;
- перейти на дієту, призначену лікарем;
- щодня робити короткочасні прогулянки під наглядом.
Слід дуже уважно стежити за емоційним станом людини після хірургічного втручання. Деякі люди стають схильні до депресій і нервових розладів. Необхідно оточити їх турботою і увагою, захистити від зайвих хвилювань. Якщо самостійно впоратися з тривожністю не виходить, потрібно звернутися до психолога.
Наслідки трепанації черепа
Навіть при сучасному рівні розвитку медицини, людський мозок залишається найменш дослідженою областю організму. З цієї причини такі операції проводяться тільки в крайньому випадку, коли іншої альтернативи немає. Операція може принести полегшення або призвести до нових ускладнень. Хворий заздалегідь попереджається про те, що можуть виникнути наслідки після трепанації черепа:
- кома;
- кровотечі;
- часті головні болі;
- нудота і блювання;
- підвищена температура;
- нервові розлади;
- набряки;
- порушення слуху, зору, мови і пам'яті;
- збій в роботі травної та сечовидільної систем;
- судоми;
- параліч кінцівок;
- інфекції.
Інвалідність після трепанації черепа
Багатьох людей хвилює питання – чи дають інвалідність після трепанації черепа. Проте жоден лікар не може відповісти заздалегідь. При успішному проведенні операції, коли пацієнт швидко йде на поправку і обходиться без сторонньої допомоги, інвалідність після трепанації черепа не дадуть. Якщо виникли ускладнення, з якими хворий не може жити повноцінним життям, його відправляють на лікарську комісію. Вона складається з декількох компетентних фахівців, які визначають ступінь порушення життєво важливих функцій. Коли стан покращиться, групу інвалідності знімають.
Життя після трепанації черепа
Проведення маніпуляції, якщо вона пройшла без наслідків, допомагає пацієнтові вести нормальне життя після трепанації черепа. Однак є деякі обмеження, які потрібно обов'язково дотримуватися:
- відмовитися від занять спортом;
- регулярно відвідувати медичний заклад для контролю над станом;
- знизити ймовірність отримання повторних гематом.