Діабетична полінейропатія - види, стадії і лікування

Дане захворювання є поширеним недугою, симптоматика якого охоплює широкий спектр клінічних проявів. Вегетативна іннервація зачіпає найважливіші частини периферичної нервової системи, що відповідають за управління органами і м'язами. Їх нестабільна робота має безпосередній вплив на життєдіяльність організму.

Що таке діабетична полінейропатія

Ураження нервів периферичної системи може привести до самих непередбачуваних наслідків, починаючи від деформації стопи і закінчуючи раптовою смертю. Діабетична нейропатія (код МКХ 10: G63.2) по праву вважається одним з найбільш небезпечних захворювань, що потребують термінового лікарського втручання. Хвороба зачіпає як соматичної, так і вегетативну нервову систему, тому відмова будь-якої з них загрожує пацієнту летальним результатом. Одночасне ураження головного і спинного мозку подвоює ризик настання раптової смерті.

Автономна полінейропатія

Недуга має кілька форм, кожна з яких стосується певної ділянки в організмі людини. Автономна нейропатія при цукровому діабеті характеризується порушенням функцій деяких органів або цілих систем, які можуть призвести до розвитку таких захворювань, як ортостатична гіпотонія або остеоартропатія. Серед пацієнтів зустрічаються різні види вісцеральної нейропатії, найпоширенішими серед яких вважаються:

  • урогенітальна форма;
  • респіраторна форма;
  • кардиоваскулярная форма;
  • судомоторная форма;
  • гастроінтестинальна форма.

Соматична полінейропатія

Неврологічні ускладнення, що стосуються роботи периферичної системи, ідентифікують в медичних колах як хвороба, вражаючу організм цілком. Соматична полінейропатія до цих пір є не до кінця вивченим феноменом, так як виявити причини її виникнення в 25% випадків не представляється можливим навіть самим відомим науковим установам.

Причини полінейропатії

Діабетична полінейропатія може з'явитися внаслідок різних факторів, найголовнішим з яких вважається декомпенсація цукру. Згідно з останніми дослідженнями, терапія, спрямована на зменшення концентрації даної речовини, допомагає зупинити розвиток ускладнення. Проте, існують і інші причини діабетичної полінейропатії, наприклад, отруєння хімічними сполуками або препаратами. Нерідко зустрічаються випадки, спричинені хронічними інтоксикаціями (авітаміноз). Привести до появи хвороби можуть наступні системні патології:

  • колагенози;
  • ішемія;
  • онкологічні захворювання;
  • уремія;
  • гіпотиреози;
  • цироз печінки.

Класифікація полінейропатії

Хвороба стимулює розвиток патологічного процесу в організмі, який запускає цілий ряд ускладнень, починаючи від паралічу верхніх кінцівок і закінчуючи вегетативними розладами. Такі прояви можна розділити не тільки за етіологічним фактором. Існує окрема класифікація діабетичної полінейропатії, що включає два види – це механізм пошкодження і тип клітин нервового волокна.

Кожен з них ділиться на кілька підвидів, наприклад, за механізмом пошкодження розрізняють нейропатический, демієлінізуючий або аксональный недугу. Патологій, що стосуються типу нервового волокна, дещо більше, до них відносять: змішану, сенсорну, вегетативну, моторну і сенсомоторную. Частіше за інших зустрічається сенсорна діабетична полінейропатія, яка викликає ослаблення вібраційної чутливості.

Моторна полінейропатія

Цукровий діабет є плідним грунтом для розвитку багатьох важких захворювань, таких як аксональная моторна полінейропатія. Недуга вважається дуже поширеною проблемою серед людей, які страждають від уражень периферичної системи або онкологічних хвороб. Медицині відомі й інші фактори, що впливають на розвиток патології – це спадкова схильність або нестача вітаміну Ст.

Діабетична полінейропатія часто супроводжується неприємними відчуттями в області нижніх кінцівок, проте, інколи захворювання зачіпає і кисті рук. Шкіра таких пацієнтів втрачає колишню пружність, стає сухою і грубою, в чому можна переконатися, розглянувши кілька фото в інтернеті.

Сенсорна форма полінейропатії

При ураженні зони нейронів, що відповідають за моторні функції організму, може порушуватися робота рухового апарату. Сенсорна форма діабетичної полінейропатії вважається наслідком даних ускладнень, головною причиною появи яких є підвищений рівень цукру в крові. Однак, зустрічаються випадки іншої етіології, як нейрогенний сечовий міхур або муміфікація гангренизированной тканини.

Найнебезпечнішою формою патології прийнято вважати генетичні відхилення спадкового характеру, адже вилікувати таку хворобу практично неможливо. Втрата чутливості кінцівок і парез м'язів відносяться до основних симптомів, що свідчить про розвиток захворювання. Пацієнт може відчувати відчуття печіння, свербежу або поколювання, що виникає без видимої на те причини.

Дистальна полінейропатія

Існує кілька різновидів уражень ЦНС, як дистальна або сенсорно-моторна полінейропатія. Перша форма є дуже поширеним ускладненням, що призводить до загибелі нервових волокон. Зрештою, процес може викликати втрату чутливості нижніх або верхніх кінцівок, анизокорию або косоокість. До характерних ознак патології відносять:

  • м'язові судоми;
  • уремічний свербіж;
  • порушення зрачкових рефлексів;
  • сильні болі в області стоп;
  • муміфікація гангренизированной тканини.

Больовий синдром може досягати критичних станів, коли пацієнт не здатний пересуватися або здійснювати інший вид діяльності. У ході розвитку дистального ускладнення відзначаються симптоми парестезії, охоплюють стегна, верхню частину гомілки і навіть плечі. Першими страждають пальці нижніх кінцівок, адже з них починається прогресування негативних проявів цукрового діабету.

Стадії діабетичної полінейропатії

Деякі хвороби настільки складно виявити на ранніх етапах розвитку, що тільки з допомогою спеціального обладнання представляється можливим підтвердити діагноз. Нейропатія при цукровому діабеті має три стадії розвитку, кожна з яких включає певні симптоми. Спочатку прояви повністю відсутні, але на другій стадії стають очевидними всі ознаки розвитку патології – гострий або підгострий поразка деяких волокон головного мозку:

  • стегновий;
  • сідничний;
  • глазодвигательный;
  • трійчастий.

У більшості пацієнтів спостерігається зниження рефлексів, сильна біль, печіння, поколювання і т. д. Люди похилого віку різко починають втрачати вагу, що характерно і для хворих на діабет прогресуючого характеру. Третя стадія недуги вже вимагає термінового проведення терапевтичних процедур. У деяких випадках виникає необхідність операбельного втручання для видалення трофічних виразок або гангрени, які на перших порах локалізуються на нижніх кінцівках тіла.

Діагностика діабетичної полінейропатії

Виявити форму ускладнення та віднести її до якоїсь певної групи захворювань не вийде без спеціального обладнання. Пацієнт повинен дати розгорнуті відповіді щодо самопочуття або пред'явити скарги щодо функціонування систем органів. Після анамнезу потрібно використовувати набір невролога для діагностики діабетичної нейропатії, щоб визначити рівень глюкози в крові і провести додаткові процедури:

  • энцефалополинейропатия;
  • дослідження ахіллових рефлексів;
  • електроміографія;
  • ЕКГ;
  • Ехокг;
  • УЗД;
  • загальний аналіз сечі.

Як лікувати нейропатію

Терапія включає комплексний підхід до вирішення проблеми після з'ясування всіх попередніх заходів. Дуже важливо визначити причину появи хвороби, після чого можна почати лікування полінейропатії при цукровому діабеті. Лікарі виписують глюкокортикоїдні засоби для боротьби з аутоімунними процесами в організмі, крім того, пацієнти, що приймають препарати на основі солей калію та дотримуються білкової дієти. Всі ліки містять велику кількість вітамінів групи В і С, паралельно проводиться дезінтоксикаційна терапія.

Зниження рівня цукру в крові

Відомо кілька способів зниження рівня цукру в крові людини, які застосовуються для терапії пацієнтів, які страждають на цукровий діабет. Лікарі рекомендують використовувати не тільки лікувальні препарати для зниження цукру в крові, але і повністю змінити раціон харчування. Їжа, споживана протягом дня, повинна виключати потрапляння в організм великої кількості легкозасвоюваних вуглеводів. Хворим забороняється приймати такі продукти харчування, як макаронні вироби або картоплю. Їх місце повинні зайняти овочі, які здатні знизити рівень цукру.

Альфа-ліпоєвої кислоти при цукровому діабеті

Тіоктова кислота бере безпосередню участь у процесах обміну і утворення енергії організмом. Дана речовина вважається найсильнішим антиоксидантом, допомагає розщеплювати глюкозу і нейтралізує дію вільних радикалів. Альфа-ліпоєва кислота продається у вигляді харчових добавок, що використовується в терапевтичних цілях при серйозних захворюваннях серця або печінки. Антиоксидант стимулює процеси транспорту глюкози, за рахунок чого відбувається їх засвоєння.

Інгібітори при цукровому діабеті

Дана група речовин ефективно використовується для лікування пацієнтів, які страждають від гіпертензії. Інгібітори АПФ при цукровому діабеті є лікарськими засобами, що чинять захисну дію на організм хворого. Вони перешкоджають подальшому прогресування недуги, тому відносяться до препаратів першого вибору для людей, що знаходяться на будь-якій стадії діабету. Однак, прийом інгібіторів АПФ здатний викликати такі негативні реакції, як безсимптомна глікемія або гіперглікемія.

Нестероїдні протизапальні препарати

Для знеболювання в медицині часто застосовуються нестероїдні протизапальні препарати. Ліки вважається найбільш дієвими серед інших представників терапевтичних засобів, однак, безконтрольний прийом НПЗП при болях може викликати серйозні побічні реакції з боку організму пацієнта. Для попередження розвитку проблем з кровообігом лікарі проводять регулярні обстеження стану хворого.

Актовегін при полінейропатії

Антиоксидантні лікарські засоби допомагають нормалізувати метаболічні порушення в нерві, за останні кілька років їх використовують для терапії цукрового діабету. Лікування діабетичної полінейропатії Актовегін є абсолютно безпечним заходом у зв'язку з тим, що речовина не викликає побічних ефектів. Протягом кількох років не було зареєстровано жодного негативного прецеденту з участю даного засобу, його склад включає виключно фізіологічні компоненти.

Лікування діабетичної полінейропатії нижніх кінцівок

Ускладнення, викликані високим рівнем глюкози в крові, можуть призвести до різних наслідків, одним з найпоширеніших випадків вважається діабетична нейропатія нижніх кінцівок. При такому діагнозі необхідно комплексне лікування, яке буде складатися з медикаментозної та немедикаментозної складової. Для нормалізації рівня цукру лікарі призначають спеціальну дієту, що включає прийом спеціальних препаратів.

Лікування полінейропатії нижніх кінцівок народними засобами

Медикаментозна терапія з схвалення лікаря може бути підкріплена народними методами лікування в якості додаткових процедур. Існує декілька ефективних рецептів, деякі з яких призначені для прийому усередину, а інші виключно для зовнішнього нанесення. Найекстремальнішим вважається топтання по листах і стеблах кропиви голими ногами. Лікування полінейропатії народними домашніми засобами можна застосовувати тільки за умови наявності контролю з боку фахівця.

Профілактика полінейропатії

Поява захворювань спадкового характеру не можна запобігти, проте, у всіх інших випадках профілактика діабетичної нейропатії відноситься до важливим терапевтичним заходам. Основні пункти лікування спрямовані на усунення причин, які викликають появу хвороби. Для здійснення сприятливого прогнозу пацієнт повинен дотримуватися особливого раціону і вести активний спосіб життя, який передбачає заняття спортом чи гімнастикою.

Відео: діабетична полінейропатія

Діабетична нейропатія. Профілактика і лікування нейропатії при діабеті

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!