УЗД нирок - як проводиться і показує. Підготовка до ультразвукового дослідження нирок і розшифровка

Механізм роботи парного органу сечовивідної системи людини полягає у фільтрації і налагодженому виведенні з організму продуктів розпаду. Однак не завжди нирки функціонують на належному рівні, що провокує виникнення різноманітних патологій. Вчасно виявити патологічні процеси допомагає ультразвукове дослідження.

Коли потрібно робити УЗД нирок

Основа ультразвукового обстеження нирок – це використання звукового сигналу, який має високу частоту, який допомагає чітко візуалізувати орган. Дослідження не викликає ніяких больових відчуттів і повністю безпечна. Правильність висновків про отримані результати залежить від досвіду і рівня професіоналізму лікаря, тому краще проходити процедуру в перевірених медичних закладах.

Проводять УЗД при різних захворюваннях сечовивідної системи, при наявності онкологічних процесів, після трансплантації ниркового органу. Ультразвукове дослідження лікарі рекомендують здоровим людям для профілактики проходити раз на рік. Основні показання до УЗД нирок:

  • інфекційні захворювання (цистит, пієлонефрит);
  • поганий аналіз сечі;
  • енурез;
  • ниркова коліка;
  • гострі болі в попереку.

УЗД нирок та сечового міхура у дітей

За допомогою даного дослідження оцінюється структура, розміри і анатомія органів дитячої сечовидільної системи. УЗД нирок у дітей виявляє такі хвороби, як:

  • вроджені аномалії сечовивідної системи і живлять її судин;
  • пісок, каміння;
  • абсцеси;
  • кісти;
  • пухлини;
  • збільшення ниркових мисок;
  • різні запалення.

Педіатри призначають робити УЗД дитині, якщо в аналізі сечі виявлено велику кількість уратів або оксалатів, при дискомфорт і болі під час сечовипускання або при виявленні крові в сечі. Новонародженій дитині процедура призначається, якщо намацується новоутворення або ущільнення в заочеревинному просторі, існує підозра на аномалію розвитку внутрішніх органів. Нерідко лікарі радять зробити УЗД дитині, якщо присутні патології сечовивідних органів у його близьких родичів.

УЗД нирок при вагітності

Ультразвукове обстеження не є обов'язковим для жінок під час виношування немовляти, але роблять його часто. При вагітності поширені ниркові патології, адже сечовивідні органи працюють інтенсивніше, зростає навантаження, що провокує запалення і загострення хронічних патологій. УЗД нирок у вагітних показано в наступних випадках:

  • відхилення від норми аналізу сечі;
  • наявність будь-яких ниркових патологій;
  • травми спини;
  • ендокринні хвороби;
  • підвищення артеріального тиску;
  • домішки крові або незвичайний колір сечі;
  • порушення акту сечовипускання;
  • болі в попереку.

Як підготуватися до УЗД нирок

Щоб процедура пройшла ефективно, слід до неї ретельно приготуватися. Ультразвук відмінно проникає крізь рідину в організмі, але не зможе пройти, якщо в ньому є повітря. З цієї причини підготовка до УЗД сечового міхура і нирок починається з видалення газу, що накопичується в животі. Для цього за три дні до дослідження необхідно тримати спеціальну дієту, після чого пропити активоване вугілля. У день проходження процедури бажано очистити кишечник клізмою.

Можна їсти перед УЗД нирок

Щоб підготуватися до обстеження, треба за пару днів до його проведення виключити з раціону такі продукти, як хлібобулочні вироби, капусту, картоплю, сирі овочі/фрукти, молокопродукти, шоколад, солодощі. Можна їсти перед УЗД нирок та черевної порожнини? Безпосередньо перед процедурою заборонено вживати їжу протягом 8 годин. Ультразвук нирок проводиться натще. Коли обстеження призначається вдень (на другу половину), то можна поїсти вранці до 11 годин, але тільки дозволені дієтою продукти.

Чи потрібно пити воду перед УЗД нирок

Якщо УЗД проводиться виключно на голодний шлунок, то кількість випитої рідини до процедури можна не обмежувати. Треба пити воду перед УЗД нирок та наднирників? Безпосередньо перед дослідженням пити дозволяється. Якщо у пацієнта одночасно буде проглядатися сечовий міхур, то за годину до процедури лікар порадить спеціально підготуватися, тобто випити 1-1,5 літра негазированного напою. Можна пити рідину прямо перед процедурним кабінетом. Найкраще для цих цілей підійде вода, компот, чай або морс.

Види УЗД нирок

Зараз ультразвукове дослідження нирок проводиться різними методами, що допомагає лікарям виявляти пухлини і запалення на ранній стадії. Урологічна практика застосовує такі варіанти діагностування:

  1. Доплерографія або Кольорове допплерівське картування (КДК). Проводиться для дослідження ниркових судин. Технологія методу базується на коливання частоти звукових хвиль, які змінюються після зіткнення з кров'ю (рухомим об'єктом). В результаті доктор отримує відомості про наявність запалених судин і характер кровотоку в ниркових канальцях. Цей метод базується на Ефекті Доплера.
  2. Ультрасонографія (ехографія). Цей вид дослідження визначає порушення топографії, виявляє камені і пухлини, виявляє ниркові паренхіматозні зміни. В його основі лежить принцип отсвечивания високочастотних хвиль від тканин, м'язів і інших щільних структур органу. Під час сеансу фахівець отримує повну структурну інформацію про досліджуваному органі.

Як роблять УЗД нирок

Обстеження сечовидільної системи проводиться стоячи, сидячи, лежачи або на боці. Лікар – сонолог на шкіру пацієнта завдає гіпоалергенний гель, який зроблений на водній основі, для забезпечення повного контакту поверхні тіла з датчиком. Це підвищує рівень передачі хвиль ультразвуку. Спочатку процедура УЗД нирок і надниркових залоз проводиться в поперековому напрямку, потім вивчаються косі і поперечні зрізи. При цьому фахівець переміщує датчик на бічну і передню частину живота, а пацієнт повертається по черзі на правий і лівий бік. Техніка допомагає побачити:

  • розташування, розміри, форму органів;
  • стан паренхіми, ниркових мисок, чашечок, синусів.

Для визначення рухливості органів та поліпшення їх візуалізації лікар просить пацієнта після зміни положення зітхнути і/або затримати дихання. Потрібні відділи проглядаються набагато краще на вдиху. У позиції стоячи процедура проводиться, якщо існує підозра на нефроз. На боці або сидячи УЗДГ виконується для перегляду ниркових судин. Тривалість обстеження – не більш півгодини.

Розміри нирок у нормі по УЗД

Інтерпретація результатів робиться тільки лікарем. Фахівець у висновку вказує кількість органів, їх розташування, розмір, форму, рухливість, описує стан сечоводів, наднирників, структуру тканин. УЗД-діагностика нирок вважається нормальною, якщо на фото контури органу рівні, фіброзна капсула чітко визначається, а тканини мають однорідну структуру. Ниркові балії не повинні бути розширені, органи розташовані на рівні першого і другого хребця, а товщина паренхіми – 15-25 див.

Розмір нирки дорослої людини - норма

Ліва нирка повинна розташовуватися вище правої. Допускається деяка рухливість до 2 см у вертикальному положенні. Форма здорових органів повинна бути бобовидной (бобове зерно), а розмір постійний, але допускається незначна різниця між ними до 1 див. Норма нирок за УЗД у дорослих чоловіків і жінок: ширина-5-6 см, довжина 10-12 см, товщина 4-5 див. Важить 1 орган до 200 грам. Збільшення параметрів може свідчити про наявність запальних процесів або таких захворювань, як гідронефроз або пієлонефрит. Зменшення розмірів зустрічається при гіпоплазії.

Норма нирок у дітей

За ціною ультразвукове дослідження не відрізняється для дорослого або дитини, але нормативи у них різні. Для нормального визначення розмірів парних органів потрібно проводити кореляційний аналіз між масою тіла, віком, ростом і статтю дитини. Існує певні таблиці, які повинен враховувати фахівець при розшифровці діагностики.

Норма розмірів нирок з УЗД у дітей визначається складно, адже кожна дитина розвивається по-різному. Орієнтуватися в розвитку можна за середньостатистичними показниками. Наприклад, розміри нирок у новонародженого немовляти становлять 4,9 див. З трьох місяців до року органи збільшуються до 6,2 див. Потім до 19 років у нормі вони повинні рости на 1,3 см кожні 5 років.

Що показує УЗД нирок

Спектр патологій мочевыводительной системи дуже широкий. Після ультразвукового обстеження розшифровка УЗД нирок може показати такі захворювання:

  1. Пієлонефрит. Інфекція ниркової балії, яка з часом переходить у паренхіму. Хвороба проходить у гострій або хронічній формі.
  2. Сечокам'яна хвороба. Патологія характеризується наявністю в мисці, сечовому міхурі або по ходу сечоводу каменів.
  3. Нирковий блок. Припинення відтоку сечі внаслідок набряку або запалення в якому-небудь відділі сечовидільної системи. Даний стан може викликати камінь, згусток крові або травма.
  4. Тромбоз ниркової вени. Повна або часткова закупорка відбувається через тромбу, підвищеної ехогенності паренхіми, збільшених розмірів органу або за наявності в тканинах рідини.
  5. Ушкодження органів сечовидільної системи. До них відноситься безліч захворювань, при яких не проводилося лікування. Стан може виникнути і після травми.
  6. Простатит. Хвороба стосується сильної половини людства. Запалення передміхурової залози супроводжується сильними болями в промежині або попереку, розладом сечовипускання, дискомфортом при статевому акті.

Ціна УЗД нирок

Зробити ультразвукове дослідження не складе праці. Вартість процедури залежить від регіону, статусу клініки, професіоналізму персоналу, складності обстежуваної області, методу діагностики. Скільки коштує УЗД нирок у Москві? Середня ціна на доплерографію судин – 2000-3000 рублів. Ультразвукова ехографія варіюється від 1500 до 3000 рублів.

Відео: Як проходить УЗД нирок

УЗД нирок

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!