Ниркова недостатність - симптоми і ознаки. Лікування гострої та хронічної ниркової недостатності
- 1. Що таке ниркова недостатність
- 1.1. Причини ниркової недостатності
- 1.2. Стадії ниркової недостатності
- 2. Гостра ниркова недостатність
- 3. Хронічна ниркова недостатність
- 4. Ниркова недостатність - симптоми
- 4.1. Перші ознаки ниркової недостатності
- 4.2. Ниркова недостатність - симптоми у жінок
- 4.3. Ниркова недостатність - симптоми у чоловіків
- 4.4. Ниркова недостатність у дітей - симптоми
- 5. Ниркова недостатність - діагностика
- 6. Ниркова недостатність - лікування
- 6.1. Лікування ниркової недостатності - препарати
- 6.2. Ниркова недостатність - лікування народними засобами
- 7. Ниркова недостатність при вагітності
- 8. Профілактика ниркової недостатності
- 9. Відео: ниркова недостатність симптоми і лікування
Дане патологічний стан може характеризуватися як серйозне захворювання органу сечостатевої системи, яке призводить до появи порушень з боку кислотно-лужного, осмотичного і водно-сольового гомеостазу. Недуга впливає на всі процеси, які відбуваються в організмі, що в кінцевому підсумку призводить до появи вторинних ушкоджень.
Що таке ниркова недостатність
Існує два основних шляхи перебігу недуги, підсумком якого буде або повна втрата функцій нирок, або ТПН. Ниркова недостатність – це синдром, який викликає порушення в процесі роботи нирок. Хвороба є головною причиною розладу більшості видів обміну в організмі людини, включаючи азотистий, водний або електролітний. Захворювання має дві форми розвитку – це хронічна і гостра, а також три стадії тяжкості:
- ризик;
- пошкодження;
- недостатність.
Причини ниркової недостатності
Виходячи з відгуків лікарів, основні причини ниркової недостатності у людей зачіпають лише дві сфери – високий кров'яний тиск і діабет. У деяких випадках захворювання може виникати з-за спадковості або ж бути раптово спровоковано невідомими факторами. Такі пацієнти звертаються за допомогою в клініку при дуже запущених випадках, коли встановити джерело і вилікувати недугу вкрай складно.

Стадії ниркової недостатності
Хронічна хвороба нирок спостерігається у п'ятисот з мільйона пацієнтів, що проходять лікування, однак, ця цифра неухильно зростає з кожним роком. Внаслідок недуги спостерігається поступова загибель тканини і утрачивание органом усіх своїх функцій. Медицині відомо чотири стадії хронічної ниркової недостатності, які супроводжують перебіг захворювання:
- Перша стадія протікає практично непомітно, пацієнт може навіть не здогадуватися про розвиток хвороби. Для латентного періоду характерна підвищена фізична стомлюваність. Виявити недугу можна лише при біохімічному дослідженні.
- На компенсованій стадії спостерігається збільшення кількості сечовипускань на тлі загальної слабкості. Патологічний процес можна виявити за результатами аналізів крові.
- Для інтермітуючої стадії типово різке погіршення в роботі нирок, якому супроводжує підвищення концентрації в крові креатиніну і інших продуктів азотистого обміну.
- Згідно етіології, ниркова недостатність у термінальній стадії викликає незворотні зміни у функціонуванні всіх систем організму. Пацієнт відчуває постійну емоційну нестабільність, загальмованість або сонливість, погіршується зовнішній вигляд, пропадає апетит. Наслідком останньої стадії ХНН є уремія, афтозний стоматит або дистрофія серцевого м'яза.
Гостра ниркова недостатність
Оборотний процес ураження тканин нирки відомий під назвою гостра ниркова недостатність. Визначити ГНН можна, посилаючись на симптоми відмови нирок у людини, які виражаються повним або частковим припиненням сечовиділення. Постійного погіршення стану пацієнта на термінальній стадії супроводжує поганий апетит, нудота, блювота і інші хворобливі прояви. Причинами виникнення синдрому виступають наступні фактори:
- інфекційні хвороби;
- ренальное стан;
- декомприсований порушення ниркової гемодинаміки;
- обструкція сечових шляхів;
- екзогенні інтоксикації;
- гострі захворювання нирок.

Хронічна ниркова недостатність
Хронічна ниркова недостатність поступово призводить до повної втрати можливості для функціонування даного органу, викликає зморщування нирки, загибель нефронів і повне заміщення її тканин. Перебуваючи на термінальній стадії хвороби, в організмі пацієнта починається відмову у виділенні сечі, що впливає на електролітний склад крові. Ураження ниркових клубочків може статися внаслідок цілого ряду причин, найбільш розповсюдженими з яких є:
- системний червоний вовчак;
- пухлини;
- хронічний гломерулонефрит;
- гідронефроз;
- подагра;
- сечокам'яна хвороба;
- амилоидохронический пієлонефрит;
- цукровий діабет;
- артеріальна гіпертензія;
- полікістоз;
- геморагічні васкуліти;
- недорозвинення нирок;
- склеродермія;
Ниркова недостатність - симптоми
Для того щоб з'ясувати, як лікувати ниркову недостатність, для початку варто вивчити основні симптоми ХНН. Спочатку самостійно виявити захворювання проблематично, хоча своєчасне лікарське втручання може звернути розвиток небезпечних патологічних процесів, виключаючи необхідність проведення операцій. В основному пацієнти скаржаться на такі симптоми ниркової недостатності, як сильна набряклість, підвищений артеріальний тиск або больовий синдром.
Перші ознаки ниркової недостатності
Синдром порушень при роботі нирок має поетапну щабель розвитку, тому для кожної стадії характерні більш яскраві прояви хвороби. Першими ознаками ниркової недостатності прийнято вважати слабкість або швидку стомлюваність без вагомих причин, відмова від їжі, проблеми зі сном. Крім цього, перевірити наявність недуги можна виходячи з частоти сечовипускання в нічні години.
Ниркова недостатність - симптоми у жінок
Порушення в процесі функціонування нирок можуть викликати різні прояви в залежності від того, на якій стадії патологічного процесу знаходиться пацієнт. Симптоми ниркової недостатності у жінок проявляються по-особливому, специфічним чином. Першим тривожним сигналом служить емоційна нестабільність, викликана дефіцитом в організмі речовини прогестерону. На цьому тлі активно розвивається ряд ускладнень, пов'язаних з роботою сечостатевої системи.

Ниркова недостатність - симптоми у чоловіків
Синдром впливає на організм ще на ранніх стадіях появи, тому, як визначити ниркову недостатність і що робити, можна дізнатися, зіставивши деякі ключові факти. Симптоми ниркової недостатності у чоловіків практично не відрізняються від реакцій інших груп пацієнтів. На початкових етапах характерно: зниження сечовипускання, діарея, втрата апетиту, шкірний свербіж, явно прослеживающиеся ознаки розладу нервової системи.
Ниркова недостатність у дітей - симптоми
Проблеми з нирками рідко стосуються маленьких дітей, але якщо вчасно не вжити заходів, то бездіяльність може послужити причиною смерті. Симптоми ниркової недостатності у дітей нічим не відрізняються від ходу перебігу захворювання у дорослих пацієнтів. Крім загального нездужання, дитина відчуває нудоту, у нього підвищується температура, в деяких випадках виявляються набряки. Такі діти часто ходять в туалет, але кількість виділюваної сечі не відповідає нормі. Аналізи дозволяють діагностувати наступну картину:
- камені в нирках;
- кашель;
- підвищена кількість білка в сечі;
- зниження м'язового тонусу;
- тремор;
- шкірні покриви набувають жовтого відтінку.
Ниркова недостатність - діагностика
Головною ознакою присутності у пацієнта важкої патології є не тільки зменшення частоти сечовипускання, але і наявність підвищеної кількості калію або азотистих сполук в крові. Діагностика ниркової недостатності проводиться в кілька етапів, стан нирок оцінюють згідно діагнозу за результатами проби Зимницьким. Основними показниками ефективності лікування є:
- біохімічний моніторинг крові;
- УЗД;
- Біопсія;
- УЗДГ судин.
Ниркова недостатність - лікування
Під час терапії проводиться усунення головної причини патогенезу з допомогою сучасних медикаментозних засобів. Процес одужання включає заповнення відсутнього обсягу крові та нормалізацію артеріального тиску при шокової реакції у пацієнта. Лікування ниркової недостатності в період отруєння нефротоксинами складається з промивання кишечника і шлунку від токсинів, для цих цілей часто застосовують:
- плазмаферез;
- нефропротектичное лікування;
- гемодіаліз;
- гемоперфузія;
- перитонеальний діаліз;
- гемосорбція.

Лікування ниркової недостатності - препарати
Лікування такого серйозного захворювання повинно бути підкріплено відповідним медикаментозним втручанням, наприклад, препаратами інсуліну. Більшість з існуючих діуретиків при безконтрольному прийомі можуть завдати шкоди здоров'ю людини, тому використання терапевтичних речовин можливо лише під суворим наглядом спеціаліста. Найбільш ефективні препарати для лікування ниркової недостатності можна виділити в окрему категорію ліків:
- Триметазидин;
- Лізиноприл;
- Десферал;
- Сулодексид;
- Еуфілін;
- Гіпотіазид;
- Дигоксид;
- Раміприл;
- Курантил;
- Глюренорм;
- Еналаприл;
- Метопролол;
- Дефероксамін;
- Пропранолол;
- Допамін.
Ниркова недостатність - лікування народними засобами
Деякі люди дотримуються натуральних методів терапії, тому лікування ниркової недостатності народними засобами допускає використання тільки дарів природи. За допомогою цілющих рослин, фруктів або овочів готуються спеціальні відвари, покликані позбавити людину від цієї недуги. Найбільш ефективними народними методами терапії є використання лопуха, гранатового соку і кукурудзяних рилець. Існують і інші корисні інгредієнти, щоб лікуватися:
- морська капуста;
- настоянка ехінацеї;
- насіння кропу;
- льон;
- хвощ польовий.

Ниркова недостатність при вагітності
Під час виношування дитини організм вагітної матері піддається додаткової ступеня навантаження, від чого всі його системи змушені працювати в посиленому режимі. Іноді головною причиною появи ниркової недостатності при вагітності є збої в роботі деяких органів. Дані захворювання ставлять під загрозу здоров'я жінки і її майбутньої дитини, тому пологи за таких обставин неможливі. Виняток становлять лише ті випадки, коли недуга було оперативно усунуто на ранніх стадіях діагностики.
Профілактика ниркової недостатності
Своєчасне лікування таких хвороб, як хронічний пієлонефрит та гломерулонефрит допоможуть запобігти подальші ускладнення, а регулярне дотримання рекомендацій лікаря забезпечить збереження працездатності органів сечостатевої системи. Профілактика ниркової недостатності застосовується для будь-якої категорії пацієнтів, на якій би стадії недуги вони не знаходилися. Нескладні правила, які включають дотримання дієти, регулювання водно-сольового балансу і застосування медикаментозних препаратів допоможуть попередити розвиток захворювання.
Відео: ниркова недостатність симптоми і лікування
Ниркова недостатність. Що заважає роботі нирок