Дискінезія жовчовивідних шляхів - симптоми у дорослих і дітей

Даний стан характеризується дисфункцією біліарної системи. Дискінезія жовчовивідних шляхів (ДЖВП) супроводжується порушенням моторики жовчного міхура та жовчних шляхів. В основному симптоми розлади виникають у худорлявих жінок 20-40 років. Дізнайтеся, які ознаки свідчать про наявність такої проблеми.

Форми захворювання

В залежності від природи порушень виділяють первинне і вторинне ураження жовчовивідних шляхів. Перший тип пов'язаний з розладом регулюючого і координуючого впливу нервової системи. Вторинна дискінезія є наслідком патології органів травлення. З урахуванням характеру порушень тонусу та моторики жовчовивідних шляхів, а також особливостей клінічних проявів захворювання може протікати за гіпертонічним, гіпотонічним і змішаного типу.

У першому випадку наголошується активне виділення горького секрету клітин печінки. Підвищена вироблення жовчі призводить до спастическому станом мускулатури жовчного міхура. Гипомоторный тип характеризується розслабленням мускулатури органу і уповільненим виділенням секрету з желчевыводящим шляхах. Змішана дискінезія поєднує в собі симптоми обох вищеназваних форм.

Ознаки дискінезії жовчного міхура

Вказаний стан довгостроково розвивається латентно (приховано). Першим симптомом біліарної дисфункції виступає почуття дискомфорту (біль у правому підребер'ї після прийому жирної їжі. При гіперкінетичній дискінезії ознаки патології мають нападоподібний характер. Неприємні симптоми з'являються в області плеча або лопатки. Гіпокінетичний тип супроводжується постійною ниючим болем. Крім того, у пацієнта виникає відчуття розпирання в області правого підребер'я.

Непрямі ознаки ДЖВП пов'язані з розладом психіки і нервової системи. Хворий часто впадає у зневіру, апатію, швидко втомлюється. У чоловіків знижується сексуальна активність. Жінки страждають від розладів менструального циклу і запальних процесів репродуктивних органів. Незалежно від статі хворі скаржаться на раптові перепади настрою, дратівливість, напади панічних атак. Звернення до психолога, як правило, не приносить полегшення, оскільки причина зазначених станів знаходиться глибше.

Симптоми

Клінічні прояви захворювання суто індивідуальні і визначаються формою патологічного стану. Диференціювати тип розладу можна за характером больових відчуттів та їх інтенсивності. Інші симптоми дискінезії жовчовивідних шляхів у дорослих не мають істотного діагностичного значення. Множинність проявів ДЖВП прийнято об'єднувати в синдроми:

Синдроми, супутні дискінезії

Симптоми

Холестатичний (більш характерний для гіпотонічного типу дискінезії) – зменшення надходження жовчі в 12-палу кишку через порушення її утворення

Жовтуватий відтінок склер очей, слизових оболонок, шкіри, збільшення печінки, шкірний свербіж

Диспепсичний – розлад процесів перетравлення їжі

Втрата апетиту, нудота, блювання, наліт на язиці, здуття живота, гіркий смак у роті після пробудження, запор або пронос

Астеновегетативний – оборотне порушення нейрогуморальної регуляції

Слабкість, різка зміна настрою, дратівливість, підвищена стомлюваність, посилене потовиділення, головний біль, зниження артеріального тиску

Больовий – визначається характером і інтенсивністю негативних відчуттів

При гіпертонічній дискінезії гострі больові відчуття виникає у правому підребер'ї, нерідко віддають в ключицю, руку, область шлунка. Напад триває приблизно 20 хвилин. Гипомоторная форма проявляється тупий тягне болем.

Посилення синдрому виникає після вживання їжі, багатої жирами. Змішана дискінезія проявляється ниючими больовими відчуттями в поєднанні з відчуттям важкості. Раптовий спазм мускулатури міхура викликає сильну біль (кольку), яка супроводжується страхом, прискореним серцебиттям, онімінням кінцівок

Діагностичні критерії патології

При підозрі на дискінезію обійтися без УЗД неможливо.Ультразвукове обстеження допомагає виявити не тільки зміна розмірів жовчного міхура, але і наявність новоутворень, конкрементів, що перешкоджають нормальному функціонуванню жовчовивідних проток. З метою точного визначення виду дискінезії УЗД виконується натще і відразу після вживання провокаційного сніданку (вершків, сметани, яєць), що дозволяє оцінити скоротливу здатність мускулатури органу. Виділяють наступні ехо-ознаки ДЖВП на УЗД:

  • збільшення або зменшення розмірів жовчного міхура;
  • потовщення стінок органу;
  • наявність рухомих ущільнень в порожнині міхура;
  • новоутворення на внутрішній поверхні органу;
  • збільшення діаметра міхура;
  • осад на дні.

Особливості перебігу хвороби у дітей

Захворювання головним чином діагностується у підлітків, але іноді зустрічається і у дітей молодшого віку. При гіпертонічній дискінезії пацієнти скаржаться на гострі больові відчуття в правому боці під час фізичних навантажень, печіння в животі після вживання солодкої їжі. У грудников відзначається часте зригування, жовтий мову, поганий апетит, плаксивість. Гіпотонічна форма захворювання супроводжується порушенням стільця, тяжкістю в правому боці, недостатнім набором ваги. Змішаний тип дискінезії проявляється погано пахне відрижкою, набряком, запором.

Відео

Дискінезія жовчовивідних шляхів. Які симптоми? Як визначити? Як лікувати?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!