Брокколі - користь і шкода. Склад і рецепти приготування страв з брокколі з фото
- 1. Що таке броколі
- 1.1. Брокколі – склад
- 1.2. Брокколі – калорійність
- 1.3. Харчова цінність брокколі
- 2. Можна їсти брокколі в сирому вигляді
- 3. Брокколі – корисні властивості
- 3.1. Користь броколі для жінок
- 3.2. Користь броколі для дітей
- 3.3. Чим корисна броколі для чоловіків
- 4. Брокколі при гастриті
- 5. Брокколі при вагітності
- 6. Брокколі при схудненні
- 7. Брокколі – протипоказання
- 8. Відео: капуста брокколі – корисні властивості і протипоказання
Зелена рослина, що носить назву broccoli, славиться своїми корисними властивостями. Сьогодні капусту можна зустріти на прилавках більшості магазинів. Однак багато господинь не поспішають використовувати продукт при приготуванні їжі. Оцінити всі якості знаменитого овоча можна, розібравшись у його користь і шкоду для здоров'я, способи застосування.
Що таке броколі
Багато хто не раз зустрічали в магазинах це гарне зелене рослина, що нагадує пишний квітковий букет. Цей овоч – капуста броколі. Вирощувати його можна практично в будь-якій місцевості, однак кращим вважається клімат Іспанії, Італії, Франції. У цих країнах рослина часто використовується в приготуванні їжі завдяки своїм корисним властивостям. Їсти такий вигляд цвітної капусти можна в смаженому, вареному, тушкованому вигляді, додавати в салати. Для приготування страв використовуються суцвіття з ніжною частиною стебла, іноді паростки.
Брокколі – склад
Щоб дізнатися більше про тему: брокколі – користь і шкоду, потрібно дізнатися про речовини, які містяться в рослині. Воно має велику кількість різних мікроелементів, вітамінів, макроелементів. Хімічний склад брокколі представлений:
- бета-каротином (вітамін А);
- фосфором;
- вітамін U;
- калієм;
- магнієм;
- вітамін РР;
- натрієм;
- залізом;
- вітаміни групи В;
- клітковиною;
- кремнієм;
- вітаміном С;
- біологічно активними речовинами;
- фолієвою кислотою;
- вітамін К;
- цинком;
- кальцієм;
- вітаміном Е;
- селеном.
Брокколі – калорійність
Показник енергетичної цінності дуже важливий для людей, що сидять на дієті, і тих, хто стежить за фігурою. Залежно від способу обробки, вчені визначили калорійність брокколі, в 100 грамах якій містяться:
- необроблений (сирої) овоч – 35 ккал;
- відварний – 28 ккал;
- приготований на пару – 27 ккал;
- заморожений – 23 ккал;
- тушкований – 37 ккал;
- смажений – 46 ккал.
Харчова цінність брокколі
Ще однією важливою характеристикою є харчова цінність брокколі. З допомогою цих значень, людина може дізнатися, скільки він отримає важливих для організму речовин, з'ївши 100 г капусти. Ці елементи є акумуляторами енергії, яка допомагає регулювати нашу життєдіяльність. Рослина містить:
- білки – 2,8 м (3,41% від необхідної норми за день);
- жири – 0,4 г (0,62%);
- вуглеводи – 6,6 м (5,16%);
- харчові волокна – 2,6 м (13%);
- вода – 89,3 м (3.49% добової норми).
Можна їсти брокколі в сирому вигляді
Споживачі звикли до того, що свіжі, чисті овочі краще засвоюються людським організмом, ніж варені, смажені або тушковані. Однак у питанні, чи можна їсти брокколі в сирому вигляді, єдиної думки немає. Одні фахівці стверджують, що при тепловій обробці рослина втрачає більше половини своїх корисних властивостей, інші ж вважають, що правильно оброблена або бланшована капуста корисніше.
Існує величезна кількість рецептів страв, серед яких інгредієнтів вказана свіжа зелена капуста. В Європі та Америці broccoli часто вживають необробленої, роблять з неї салат. Тим, хто хоче схуднути і стежить за калоріями, рекомендується капусту бланшувати. Для цього просто помістіть качанчики в ємність з киплячою водою на кілька секунд. Заправте овоч оливковою олією, додайте улюблені спеції і подавайте до столу. Особливо корисна зелена капуста вагітним і маленьким дітям - вона прекрасно засвоюється і містить безліч вітамінів.
Брокколі – корисні властивості
Неоціненна користь броколі для організму полягає у таких її властивості:
- містить антиоксиданти природного походження;
- зміцнює імунну систему;
- регулює вміст цукру в крові;
- покращує стан кришталика і сітківки очей;
- містить елементи, що приносять користь для печінки;
- зміцнює серце і судини;
- поліпшує склад крові.
Користь броколі для жінок
Багато представниць прекрасної статі ставляться до цього овочу скептично, вважаючи його несмачним, прісним. Користь броколі для жінок полягає в таких факторах:
- Позитивний вплив на стан шкіри. Вживаючи брокколі щодня, ви продовжуєте молодість. Корисно використовувати лікувальна рослина для масок, оскільки в ньому багато вітамінів.
- Вітамінне масло з овоча використовують для волосся і нігтів, допомагаючи зміцнити їх структуру, усунути ламкість.
- Використання в дієтичному харчуванні. Продукт містить велику кількість білка, що позитивно позначається на схудненні. Зелена капуста – незамінний продукт для дієтичних, вегетаріанських і пісних страв.
- Боротьба з целюлітом. Корисні властивості брокколі сприяють виробленню жовчі. Вона допомагає регулювати рівень жиру, тим самим допомагаючи усувати дефекти шкіри, пов'язані з целюлітом.
- Позбавлення від канцерогенів, токсинів і шлаків. Ці шкідливі речовини можуть провокувати розвиток пухлин матки, грудей і яєчників. Суцвіття містять антиоксиданти, які здатні боротися з цією проблемою.
- Багатий поживними речовинами складу принесе користь волоссю і нігтям.
- Зміст індолів підтримує гормональний баланс.
Користь броколі для дітей
Цей вигляд цвітної капусти входить в десятку найбільш корисних продуктів. Рослина часто використовується в харчуванні дітей. Будучи частиною раціону дитини, брокколі може принести користь:
- Допомагає боротися з запорами, встановити нормальний стілець за рахунок наявності великої кількості клітковини. Корисні мікроелементи сприяють виведенню з організму шкідливих речовин, нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту.
- Користь броколі для грудничка ґрунтується на гипоаллергенності продукту. Годувати малюка пюре або соками з овоча можна з самого раннього віку, не боячись заподіяти шкоду.
- Вітаміни в брокколі сприяють підвищенню імунітету дитини. Поліпшується робота нервової системи, оскільки капуста славиться наявністю великої кількості корисних мікро - і макроелементів.
- Зміст сульфорафана і дииндолилметана запобігає виникненню запалень органів дихання.
- Якщо дитина має зайву вагу, потрібно вводити брокколі в раціон - вона містить клітковину, білки, швидко насичує організм, маючи мінімум калорій.
- Капуста має протипаразитарною дією.
Чим корисна броколі для чоловіків
Представники сильної статі воліють вживати лише білки тваринного походження, тому часто відмовляються від овочів. Однак користь броколі для чоловіків неоціненна. Рослина є прекрасним засобом для профілактики розвитку ракових клітин та запальних процесів у передміхуровій залозі.. Брокколі активно бореться з проблемами серцево-судинної системи, допомагає виводити надлишок холестерину в крові, який може виникнути при вживанні в їжу жирних продуктів.
Брокколі при гастриті
Склад зеленої капусти мало чим відрізняється від її родички – білоголової, однак містить більше каротину. Елемент надає позитивний вплив на слизові оболонки. Принцип його дії заснований на блокуванні іонів важких металів, які вражають шлункові та кишкові стінки. Вживання брокколі при гастриті допоможе відновити тканини, загоїти виразки і рани, видалити відмерлі клітини. Фахівці рекомендують вибрати варіння або гасіння, готувати на пару, щоб зберегти всі корисні властивості овочів.
Брокколі при вагітності
Період виношування дитини для жінки пов'язаний з необхідністю підвищувати імунітет. Вміст фолієвої кислоти попереджує розвиток патологій плоду, сприяє оновленню клітин. Броколі для вагітних дозволяє не приймати додатково медикаменти для поповнення запасів селену, ретинолу і кальцію - овоч містить їх у надлишку. Капуста приносить користь і при плануванні дитини, готуючи організм жінки до майбутньої вагітності.
Брокколі при схудненні
Використання брокколі при схудненні допомагає наситити організм і сприяє зниженню ваги. При цьому людина отримує речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності. Серед тих, хто вивчає питання схуднення, хоче менше важити, популярна дієта на основі брокколі. Цей овоч є одним з найбільш малокалорійних, містить велику кількість клітковини і допомагає знизити апетит. А гормон серотонін покращує настрій і загальний стан організму, який бореться з депресіями.
Брокколі – протипоказання
Як і будь-який продукт харчування, цей вид капусти може завдати шкоди. Є такі протипоказання броколі:
- хвороби підшлункової залози, мають гостру або хронічну форму;
- підвищена кислотність;
- індивідуальна непереносимість.
За наявності хоча б однієї з таких протипоказань можна просто замінити сорт капусти білоголової або кольоровий.
Відео: капуста брокколі – корисні властивості і протипоказання
Капуста брокколі - корисні властивості і шкоду
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!