Профілактика правця: алгоритм проведення

Тетанус або правець – це важке інфекційне захворювання, яке проявляється ураженням рухових структур ЦНС (центральної нервової системи). Причина виникнення недуги – потрапляння спор бактерії Clostridium tetani в рану. Ефективним методом попередження розвитку хвороби є планова профілактика правця.

Імунізація

Специфічна планова профілактика тетануса полягає в імунізації (створення штучного імунітету) організму за допомогою процедури введення анатоксину (АКДП). Вакцинація – найбільш надійний і безпечний спосіб уникнути зараження небезпечною бактерією. Вона допомагає виробити імуноглобуліни (специфічний імунітет, нейтралізують правець. Для цього людині вводять маленьку порцію обезвреженного токсину, який повільно всмоктується в кров. При цьому імунна система починає формувати відповідну реакцію. Існує календар вакцинації:

  • Першу прививку АКДС роблять дитині у віці 3 місяців.
  • Далі через місяць після першої вакцинації проводять другу.
  • Третю вакцину вводять через 45 днів після другої.
  • Першу ревакцинацію (повторне щеплення через певний час) виконують, коли дитині виповнюється 1,5 року.
  • В 7 років проводиться другий етап профілактичної ревакцинації.
  • Третій етап – в 14 років.
  • Далі щеплення необхідно ставити через кожні 10 років.

Перші чотири щеплення дитині роблять у складі комплексної вакцини АКДП (адсорбований коклюшно-дифтерійно-правцевий анатоксин), яка також захищає від інших захворювань: кашлюку та дифтерії. Всі щеплення після 5 років – це спрощена АДС (дифтерійно-правцева адсорбована), з якої виключений противококлюшевый компонент.

Людям, які не отримували планових щеплень, вводиться АДС-М (дифтерія-правець) або АС (стовбняк) два рази з інтервалом один місяць. Далі фахівці радять проводити планову вакцинацію кожні 10 років. Раннє введення анатоксину (якщо з моменту останнього щеплення минуло більше п'яти років) показано при травмах, що супроводжуються високим ризиком розвитку хвороби. Обов'язкова планова профілактика проводиться у військових, землекопів і шахтарів.

Неспецифічна профілактика

Заразитись правцем людина може лише тоді, коли бактерії проникають в організм через пошкодження шкіри: порізи, рани, подряпини, опіки. Неспецифічна профілактика полягає в попередженні травматизму та виконання санітарних норм. Як правило, вона включає заходи, які покликані знизити ймовірність інфікування:

  • Необхідно уникати травм, які пов'язані з порушенням цілісності шкірного покриву.
  • Слід обережно працювати з землею.
  • Необхідно своєчасно, правильно обробляти рани шляхом промивання чистою водою і бактерицидними засобами (хлоргексидином, перекисом водню, мірамістином).
  • Глибокі, великі рани, укуси тварин і змій краще обробляти в медичному закладі.

Екстрені заходи

Специфічна екстрена профілактика правця проводиться згідно з санітарно-епідемічним правилами. Вибір препарату при цьому залежить від напруженості імунної системи пацієнта (дані про планової вакцинації) та характеру травми (локалізації рани, глибини ураження, забруднення). Показаннями до проведення екстреної профілактики є:

  • великі пошкодження слизових оболонок або шкіри;
  • глибокі поранення (осколкові або ножові, прокол цвяхом);
  • некроз (відмирання) або гангрена тканин будь-якого типу, тривалі абсцеси (гнійне запалення);
  • важкі обмороження, опіки;
  • позалікарняні пологи, аборти;
  • проникаючі поранення ШКТ (шлунково-кишкового тракту).

Екстрені заходи можна проводити в термін до 20 днів після одержання каліцтва, опіку, травми, але краще раніше. Першим ділом рану треба очистити, промити, видалити пошкоджені тканини, обробити дезінфікуючим засобом. Далі рішення про введення протиправцевої сироватки повинен приймати лікар. Профілактика правця при травмах буває:

  1. Активно-пасивною. Проводиться раніше нещепленим пацієнтам або не отримали повний курс щеплень. Цей вид профілактики передбачає введення 250 МО людського противостолбнячного імуноглобуліну і 0,5 мл ап-анатоксину (з постановкою алергопроби). Після проведення такої профілактики слід продовжити введення АС через 30 днів і через рік, щоб у людини сформувався стійкий імунітет до хвороби.
  2. Активною. Проводиться особам, які раніше вже були щеплені. Для цього пацієнту вводять 0,5 мл АС. Цю методику застосовують дорослим пацієнтам, у яких остання щеплення була більше 5 років тому і дітям без останньої вікової ревакцинації (якщо це підтверджено документацією). Дитині, яка має повний графік щеплень і дорослим з останньої ревакцинацією менш 5 років тому, АС не вводиться.

Відео

Правець: як уникнути зараження і зберегти життя

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!