У яких продуктах міститься вітамін Е у великій кількості

Вітамін Е (токоферол) – це природна речовина, без якої не можливо нормальне функціонування людського організму. Це органічна сполука бере безпосередню участь у зростанні клітин і тканин, підтримуючи їх розмноження. Його надходження в організм відбувається через їжу, тому людині важливо знати, в яких продуктах міститься вітамін Е, щоб підтримувати своє здоров'я. Враховувати норму вживання продуктів, що містять токоферол, теж потрібно, щоб не було гіповітамінозу і неприємних симптомів, пов'язаних з ним.

Значення вітаміну Е для організму людини

Основна роль вітаміну Е – захист клітинних мембран організму від вільних радикалів, через які проходять необхідні речовини для людини. Щоб захистити клітку, молекули токоферолу оточують червоні кров'яні тільця, захищаючи їх від нападу. Якщо знати, в якому продукті міститься вітамін Е, то можна швидко поправити здоров'я. Наприклад, випити пару ложок оливкової олії після тривалої вечірки. Крім іншого, токоферол:

  1. Знижує утворення на шкірі рубців і шрамів.
  2. Сприяє зниженню високого кров'яного тиску.
  3. Знижує стомлюваність.
  4. Запобігає старечу пігментацію.
  5. Сприяє зниженню цукру.
  6. Покращує функціонування статевих органів, особливо при вагітності.
  7. Сприяє засвоєнню вітаміну А.

Користь вітамінів А і Е і що у них спільного

Вміст вітаміну А (ретинол/каротин) в організмі людини відповідає за роботу імунної системи, обмін речовин, підтримує роботу серцево-судинної і нервової систем. Це найперший помічник хорошого зору, стану шкіри, кісток, зубів, волосся. Вченими доведено, що вітамін а та каротин перешкоджають розвитку ракових клітин. Основні джерела цього корисного органічного з'єднання: морська риба, печінка, нирки, капуста, листя салату, кисломолочні продукти.

Вітамін Е запобігає старіння, сприяє збереженню імунітету, приймає участь в укріпленні судин і живлення клітин. Якщо на шляху потоку крові з'являється перешкода (закупорка або тромб), то він здатний поруч утворити новий посудину. Лікарі неспроста рекомендують приймати разом, адже токоферол не дозволяє руйнуватися вітаміну А, підтримуючи в організмі людини необхідний баланс.

Основні харчові джерела вітаміну Е

Вітамін Е розподіляється в продуктах специфічно. Основний зміст знаходиться в їжі рослинного походження, а й тварини мають це органічна сполука, хоча в набагато меншій кількості. Максимальний вміст вітаміну Е має масло зародків пшениці. Тому воно популярне не лише серед дієтологів, але і серед косметологів, які радить застосовувати цей продукт при лікуванні шкірних захворювань. Інші рослинні олії (соняшникова, кукурудзяна, оливкова, арахісова) теж містять вітамін Е у великих кількостях.

Однак занадто багато рослинної олії в денному раціоні будь-якої людини призведе до нестачі токоферолу, адже значні запаси витрачаються лише на захист поліненасичених кислот від вільних радикалів, тому рекомендується вживати рослинні олії не більше 2-3 ложок за добу. Високий вміст цього органічного з'єднання знаходиться в гірчиці, зелень ріпи, насінні соняшнику.

Рослинні

Натуральним джерелом токоферолу є наступні продукти рослинного походження:

  • горіхи: арахіс, волоські, фундук, фісташки, кешью, мигдаль;
  • бобові: квасоля, горох;
  • крупи: вівсяна, гречана, рисова;
  • овочі: шпинат, помідор, морква, селера, цибуля, петрушка, брюссельська капуста;
  • фрукти: банан, груша, апельсин.
  • проросле зерно.

Тварини

Список продуктів тваринного походження, які містять токоферол, набагато менше, але вони постійно входять в щоденний раціон людини:

  • вершкове масло;
  • маргарин;
  • яйця: курячі, перепелині;
  • теляча печінка;
  • свиняче сало;
  • м'ясо: яловичина; курятина, свинина, баранина, оленина;
  • морська і річкова риба;
  • молоко: коров'яче, козяче;
  • сир;
  • сир твердий.

Добова норма для дорослих і дітей

Нормальний вміст в організмі дорослого чоловіка вітаміну Е становить 7-8 мг на добу, жінки – 5-6 мг, дитини – 4-5 мг. У вагітних жінок добова доза повинна становити 10 мг, у годуючих матерів – 15 мг. Якщо сім'я харчується продуктами, що містять багато поліненасичених жирів (рослинні олії, молокопродукти, м'ясо), то добова доза повинна бути збільшена.

Краще розділити на кілька прийомів споживання корисних речовин, ніж відразу приймати великі дозування або взагалі прийом корисних продуктів здійснювати один раз за добу. Так вони будуть краще засвоюватися організмом. Слід пам'ятати, що при вживанні синтетичного альфа-токоферолу дозування слід збільшити в 1,5 рази, адже ефективність штучно створеного аналога набагато менше.

Таблиця продуктів з високим вмістом вітаміну Е

Вміст вітаміну Е в продуктах з розрахунку на 100г:

Ознаки надлишку і недостатності токоферолу

Потреба людини в корисних органічних сполуках – це невід'ємна частина його життєдіяльності. Дефіцит вітаміну Е виникає при вживанні продуктів з низьким вмістом жирів. Такі проблеми можуть призвести до захворювання печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, різку форму анемії, проблеми з шкірою. Зменшити вміст жирів можуть і хвороби, пов'язані з проблемами травлення, коли поживні речовини погано всмоктуються з шлунка.

При тривалому вживанні альфа-токоферолу може розвинутися гіпервітаміноз. На його тлі погіршується робота нервової і серцево-судинної систем, а також може спостерігатися:

  • почастішання дихання;
  • судоми;
  • м'язова біль;
  • запаморочення і головний біль;
  • апатія, слабкість, швидка втомлюваність;
  • порушення зорового сприйняття;
  • підвищення холестерину;
  • зниження концентрації статевих гормонів.

Однак надлишок токоферолу зустрічається вкрай рідко. Багато дорослі щодня вживають продукти з високим його вмістом без видимої шкоди. А дефіцит цього органічної сполуки більш розповсюджений, особливо серед молоді, яка практикує перекуси фаст-фудом, де вміст токоферолу не виявлено взагалі. Дивіться відео, де фахівці розповідають, для чого потрібен людині вітамін Е:

ВІТАМІН Е - ДЖЕРЕЛО КРАСИ І ВІЧНОЇ МОЛОДОСТІ ❤

Дізнайтеся, чим корисний вітамін Е для шкіри.

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!