Види психічних розладів
- 1. Що таке розлад психіки
- 2. Симптоми і ознаки психічних розладів
- 3. Основні причини захворювань у жінок і чоловіків
- 3.1. Алкоголізм
- 3.2. Травми головного мозку
- 3.3. Соматичні захворювання
- 3.4. Епілепсія
- 3.5. Злоякісні пухлини
- 3.6. Судинні захворювання головного мозку
- 4. Які бувають психічні розлади
- 4.1. У літніх людей
- 4.2. Види психічних порушень у підлітків
- 4.3. Особливості захворювань у дітей
- 5. До якого лікаря звернутися для лікування
- 6. Відео про лікування психічних захворювань
Розлади психіки непомітні неозброєним поглядом, і тому дуже підступні. Вони істотно ускладнюють життя людини, коли той і не підозрює про наявність проблеми. Спеціалісти, що вивчають цей аспект безмежної людської сутності, стверджують, що психічні розлади є у багатьох з нас, але чи означає це, що кожному другому жителю нашої планети потрібно лікуватися? Як зрозуміти, що людина по-справжньому хворий, і йому потрібна кваліфікована допомога? Відповіді на ці та інші питання ви отримаєте, ознайомившись з наступними розділами статті.
Що таке розлад психіки
Поняття «розлад психіки» охоплює широке коло відхилень душевного стану людини від норми. Проблеми з внутрішнім здоров'ям, про які йде мова, не варто сприймати як негативний прояв негативної сторони людської особистості. Подібно до будь-якої фізичної хвороби, розлад психіки є порушенням процесів і механізмів сприйняття дійсності, з-за якого створюються певні труднощі. Люди, які зіткнулися з такими проблемами, погано пристосовуються до реальних умов життя і не завжди правильно трактують події.
Симптоми і ознаки психічних розладів
До характерних проявів психічного відхилення відносять порушення поведінки/настрої/мислення, що виходять за межі загальноприйнятих культурних норм і переконань. Як правило, вся симптоматика диктується пригнобленим душевним станом. При цьому людина втрачає здатність до повноцінного виконання звичних функцій. Загальний спектр симптомів можна розділити на кілька груп:
- фізичні болі в різних частинах тіла, безсоння;
- когнітивні – труднощі чіткого мислення, порушення пам'яті, невиправдані патологічні переконання;
- перцептивні – стану, у яких пацієнт помічає явища, яких не помічають інші люди (звуки, пересування предметів і т. д.);
- емоційні – раптове відчуття тривоги, смутку, страху;
- поведінкові – невиправдана агресія, нездатність виконувати елементарні дії по самообслуговуванню, зловживання психічно активними препаратами.
Основні причини захворювань у жінок і чоловіків
Аспект етіології даної категорії захворювань вивчений не до кінця, тому сучасна медицина не може чітко описати механізми, що викликають психічні розлади. Тим не менш, можна виділити ряд причин, зв'язок яких з душевними відхиленнями науково доведена:
- стресові життєві стану;
- важкі сімейні обставини;
- хвороби головного мозку;
- спадкові фактори;
- генетична схильність;
- медичні проблеми.
Крім того, фахівці виділяють ряд приватних випадків, що становлять собою конкретні відхилення, стану або події, на тлі яких розвиваються серйозні розлади психіки. Фактори, про які піде мова, часто зустрічаються в повсякденному житті, і тому можуть призводити до погіршення психічного здоров'я людей в самих непередбачених ситуаціях.
Алкоголізм
Систематичне зловживання спиртними напоями часто призводить до розладів психіки людини. В організмі людини, що страждає хронічним алкоголізмом, постійно міститься велика кількість продуктів розпаду етилового спирту, які викликають серйозні зміни мислення, поведінки і настрою. У зв'язку з цим виникають небезпечні порушення психіки, серед яких:
- Психоз. Душевний розлад, що пояснюється порушенням обмінних процесів у головному мозку. Токсичний вплив етилового спирту затьмарює розум хворого, однак наслідки проявляються лише через кілька днів після припинення вживання. Людиною опановує почуття страху або навіть манія переслідування. Крім того, у хворого можуть виникати різноманітні нав'язливі ідеї, пов'язані з тим, що хтось бажає заподіяти йому фізичний або моральний збиток.
- Біла гарячка. Поширене посталкогольное розлад психіки, що виникає з-за глибоких порушень обмінних процесів у всіх органах і системах людського організму. Біла гарячка проявляється в розладах сну і судомних нападах. Перераховані явища, як правило, з'являються через 70-90 годин після припинення вживання алкоголю. У хворого виявляються різкі зміни настрою від безтурботного веселощів до моторошного занепокоєння.
- Маячня. Розлад психіки, зване маячнею, виражається в появі у хворого непохитних суджень і умовиводів, що не відповідають об'єктивній реальності. У стані марення у людини порушується сон, з'являється світлобоязнь. Межі між сном і дійсністю стають розмитими, хворий починає плутати одне з іншим.
- Галюцинації – яскраві вистави, патологічно доведені до ступеня сприйняття реально існуючих об'єктів. Хворому починає здаватися, що оточуючі його люди і предмети погойдуються, обертаються або навіть падають. Відчуття плину часу спотворюється.
Травми головного мозку
При отриманні механічних травм головного мозку у людини може розвиватися цілий комплекс серйозних психічних порушень. В результаті пошкодження нервових центрів запускаються складні процеси, що призводять помутніння свідомості. Після таких випадків нерідко мають місце наступні порушення/стану/захворювання:
- Сутінкові стани. Відзначаються, як правило, у вечірні години. Потерпілий стає сонливою, з'являється марення. В деяких випадках людина може занурюватися в стан, схожий на ступор. Свідомість хворого наповнюється різноманітними картинами порушення, які можуть викликати відповідні реакції: від психомоторного розлади до брутального афекту.
- Делірій. Серйозний розлад психіки, при якому у людини виникають зорові галюцинації. Так, наприклад, людина, що постраждала в автокатастрофі, може бачити пересувається транспорт, групи людей та інші об'єкти, пов'язані з проїжджою частиною. Психічні порушення занурюють пацієнта в стан страху або тривоги.
- Онейроїд. Рідкісна форма розлади психіки при порушенні нервових центрів головного мозку. Виражається в обездвиженности і легкої сонливості. На деякий час хворий може хаотично збуджуватися, а потім знову завмирати без руху.
Соматичні захворювання
На фоні соматичних захворювань на психіку людини страждає дуже і дуже серйозно. З'являються порушення, від яких практично неможливо позбутися. Нижче наведено список психічних відхилень, які медицина вважає найпоширенішими при соматичних розладах:
- Астенічний неврозоподобное стан. Порушення психіки, при якому в людини проявляється гіперактивність і балакучість. Хворий систематично переживає фобічні розлади, часто впадає в короткострокову депресію. Страхи, як правило, мають чіткі обриси і не змінюються.
- Корсаковський синдром. Захворювання, що представляє собою поєднання розлади пам'яті щодо подій, що відбуваються, порушення орієнтування у просторі/місцевості і поява помилкових спогадів. Серйозне психічне відхилення, яке не піддається лікуванню відомими медицині методиками. Хворий постійно забуває про події, які щойно сталися, часто повторює одні і ті ж питання.
- Деменція. Страшний діагноз, расшифровывающийся як придбане слабоумство. Це порушення психіки часто зустрічається у людей у віці 50-70 років мають проблеми соматичного характеру. Діагноз «деменція» ставиться людям зі зниженими когнітивними функціями. Соматичні порушення призводять до непоправних відхилень в головному мозку. Психічна осудність людини при цьому не страждає. Дізнайтеся більше про деменції - що це за хвороба, як проводиться лікування, яка тривалість життя з цим діагнозом.
Епілепсія
Майже у всіх людей, що страждають епілепсією, спостерігаються порушення психіки. Розлади, що виникають на тлі цього захворювання, можуть бути пароксизмальними (одиничними) і перманентними (постійними). Перелічені нижче випадки психічних відхилень, зустрічаються в медичній практиці частіше за інших:
- Психічні припадки. Медицина виділяє кілька різновидів цього розладу. Всі вони виражаються в різких змінах настрою і поведінки хворого. Психічний напад у людини, що страждає на епілепсію, що супроводжується агресивними рухами і гучними криками.
- Перехідний (транзиторне) психічний розлад. Тривалі відхилення стану хворого від нормального. Транзиторне порушення психіки являє собою тривалий психічний припадок (описаний вище), посилений станом марення. Він може тривати від двох-трьох годин до цілої доби.
- Епілептичні розлади настрою. Як правило, такі порушення психіки виражаються у формі дисфорії, яка характеризується одночасним поєднанням злоби, туги, безпричинного страху і безлічі інших відчуттів.
Злоякісні пухлини
Розвиток злоякісних пухлин часто призводить до змін психологічного стану людини. Із зростанням утворень на головному мозку збільшується тиск, з-за чого виникають серйозні відхилення. У такому стані у хворих спостерігаються безпричинні страхи, маячні явища, туга і багато інші вогнищеві симптоми. Все це може вказувати на наявність таких психологічних порушень:
- Галюцинацій. Вони можуть бути тактильними, нюховими, слуховими і смакові. Такі відхилення, як правило, виявляються при наявності пухлин в скроневих частках мозку. Нерідко разом з ними виявляються вегетовисцеральные порушення.
- Афективних розладів. Такі порушення психіки у більшості випадків спостерігаються при пухлинах, що локалізуються в правій півкулі. У зв'язку з цим розвиваються напади жаху, страху і туги. Емоції, викликані порушенням структури мозку, відображаються на обличчі хворого: змінюється вираз обличчя і колір шкіри, зіниці звужуються і розширюються.
- Порушень пам'яті. З появою цього відхилення проявляються ознаки корсаковского синдрому. Хворий плутається у подіях, які відбувалися тільки що, задає одні і ті ж питання, втрачає логіку подій і т. д. Крім того, в цьому стані у людини часто змінюється настрій. Протягом декількох секунд емоції хворого можуть переключитися з ейфоричних на дисфорические, і навпаки.
Судинні захворювання головного мозку
Порушення роботи кровоносної системи і судин миттєво позначаються на психічному стані людини. При появі захворювань, пов'язаних з підвищенням або пониженням кров'яного тиску, функції мозку відхиляються від норми. Серйозні хронічні порушення можуть призводити до розвитку вкрай небезпечних психічних розладів, серед яких:
- Судинні деменції. Цей діагноз означає слабоумство. По своїй симптоматиці судинні деменції нагадують наслідки деяких соматичних розладів, що проявляються в старечому віці. Творчі розумові процеси у такому стані майже повністю згасають. Людина замикається в собі і втрачає бажання підтримувати контакт з ким-небудь.
- Церебрально-судинні психози. Генез психічних розладів цього типу до кінця не вивчений. При цьому медицина впевнено називає два різновиди церебрально-судинного психозу: гостру і затяжну. Гостра форма виражається епізодами сплутаності, сутінковим потьмаренням свідомості, делірій. Для затяжної форми психозу характерно стан оглушення.
Які бувають психічні розлади
Розлади психіки у людей можуть виникати незалежно від статі, віку та етнічної приналежності. Механізми розвитку душевних захворювань до кінця не вивчені, тому медицина утримується від конкретних заяв. Тим не менш, на даний момент чітко встановлено взаємозв'язок зв'язок між деякими психічними захворюваннями та віковими рамками. Для кожного віку характерні свої поширені відхилення.
У літніх людей
У похилому віці на тлі таких захворювань як цукровий діабет, серцева/ниркова недостатність і бронхіальна астма розвивається безліч відхилень психічного характеру. До старечим душевних захворювань можна віднести:
- параною;
- деменцію;
- хвороба Альцгеймера;
- маразм;
- хвороба Піка.
Види психічних порушень у підлітків
Підліткові душевні захворювання часто пов'язані з несприятливими обставинами в минулому. Протягом останніх 10 років у молоді часто фіксуються наступні психічні відхилення:
- затяжна депресія;
- нервова булімія;
- нервова анорексія;
- дранкорексія.
Особливості захворювань у дітей
У дитячому віці також можуть виникати серйозні психічні відхилення. Виною тому, як правило, виступають проблеми в сім'ї, неправильні методи виховання та конфлікти з однолітками. У списку, наведеному нижче, перераховані психічні відхилення, які частіше за інших фіксуються у дітей:
- аутизм;
- синдром Дауна;
- синдром дефіциту уваги;
- розумова відсталість;
- затримки розвитку.
До якого лікаря звернутися для лікування
Психічні відхилення не лікуються самостійно, тому при появі найменших підозр на душевні розлади потрібне термінове звернення до психотерапевта. Бесіда пацієнта з фахівцем допоможе швидко виявити діагноз і вибрати ефективну тактику лікування. Майже всі психічні захворювання виліковні, якщо вчасно звернутися. Пам'ятайте про це і не допускайте зволікання!
Відео про лікування психічних захворювань
Прикріплений нижче ролик містить масу інформації про сучасні методи боротьби з психічними відхиленнями. Отримана інформація буде корисною для всіх, хто готовий піклуватися про духовне здоров'я своїх близьких. Прислухайтеся до слів фахівців, щоб зруйнувати стереотипи про неадекватних підходах до боротьби з психічними відхиленнями і дізнатися реальну медичну правду.
Психічні відхилення Експрес-діагностика і лікування