Вирощування грибів для домашнього бізнесу

Похід за грибами в ліс більшість людей сприймає як приємне проведення часу. Але тихе полювання вкрай залежна від сезону, погоди і клімату регіону. Мало хто замислюється про те, що культивування грибів може бути вигідним, але найпоширеніші сорти можна вирощувати в домашніх умовах практично в промислових масштабах.

Вирощування грибів у домашніх умовах для новачків

Гриби - це інгредієнт з мінімальною кількістю калорій і жирів, великим вмістом калію, клітковини. Процес їх вирощування гранично простий, але, як будь-яке інше підприємство, вимагає певних підготовчих етапів. Дотримуючись базові правила грибного садівництва, можна забезпечити продуктом не тільки свою родину, але й отримати істотний прибуток, здаючи гриби на продаж. З чого почати вирощування грибів? Дізнайтеся про те, як покроково відбувається весь процес:

  1. Спочатку визначтеся з видом, який збираєтеся вирощувати. Найпопулярнішими і простими для культивування вважаються гливи, шиітаке, печериці. Особливої різниці в процесі немає, але для кожного виду змінюється живильне середовище.
  2. Купити грибницю. Виглядає вона, як тирса, в яких пророщен грибний міцелій – коренева система або "сім'я". Фактично, це саджанці або розсада, якщо проводити аналогію з звичайними городніми рослинами. Субстрат з міцелієм можна купити в інтернет-магазині (вартість відносно невисока). Вирощування глив, інших їстівних видів з спір – процес клопіткий, він вимагає хорошої практики та тривалого часу.
  3. Створення живильного середовища. Солому і тирсу потрібно простерилізувати, щоб вбити всі сторонні мікроорганізми. Вони можуть конкурувати з міцелієм, навіть поглинути його. Один із способів стерилізації – паровий прогрів матеріалу середовища до повного випаровування вологи. Тут має важливе значення обробка гарячою парою сухого субстрату.
  4. Для поширення міцелію по всій живильному середовищі, його потрібно прогріти. Тирсу або солома з вже доданої грибницею рівномірно розподіляються на деко або в неглибокій, але широкої каструлі. Потім ємність ставиться на теплову подушку, яка буде підтримувати температуру (21 градус за Цельсієм). На 3 тижні живильне середовище залишають в темному місці.
  5. Через 21 день розрісся в живильному середовищі міцелій переміщається в темне місце з постійною температурою близько 15 градусів за Цельсієм. Для цих цілей цілком підійде погріб. Тирсу або солома накриваються невеликим шаром чистого грунту і рясно змочують, але не заливаються. Для контролю вологості зверху можна покласти рушник і додатково зволожувати грунт по мірі необхідності.
  6. Ще через 3 тижні з'являться перші грибки. Середовище потрібно постійно підтримувати в сирому вигляді, щоб допомагати зростанню грибів. Приміщення має бути без освітлення максимальну кількість часу.
  7. Перший урожай можна збирати, коли шапочка повністю сформується і відокремиться від структурно ніжки. Гриби треба зрізати, а не зривати, щоб не пошкодити майбутні плоди.

Вирощування грибів як бізнес

Бізнес-план з культивування грибів не вимагає серйозних витрат. Міцелій можна придбати повсюдно, ціна на нього "не кусається". Головне, що потрібно - це приміщення з можливістю регулювати вологість і температуру. Як показує практика, бізнес по вирощуванню грибів окупається вже після реалізації першого врожаю. Витрати на підтримку зростання незначні, тому чистий прибуток отримують вже через місяць, при цьому рентабельність - максимальна.

Як вирощувати гриби в домашніх умовах

Розведення грибів вдома процес зовсім не витратний, приносить швидкий дохід. Головне – створити відповідні умови для зростання (описані вище) і підтримувати їх. Для особистого споживання, деякі умільці переобладнують комори або балкони своїх помешкань. Більшого результату в отриманні прибутку можливо досягти, використовуючи гараж чи підвал. При цьому можна спокійно займатися основною роботою. Грибниці не вимагають постійного догляду, прополки і поливання.

На садовій ділянці

Вирощування грибів на дачі або присадибній ділянці відбувається навіть простіше, ніж в приміщенні. Для розташування грибниці вибирається вологе і затінене місце. Від найближчих будівель і дерев слід зробити відступ близько півметра. Важливо пам'ятати, що лісові види грибів погано переносять сусідство з фруктовими деревами. Краще їх культивувати недалеко від звичних їм по лісі порід: підберезники близько берези, підосичники близько осики. Варіантів розведення на землі кілька:

  1. Спорами. Для цього потрібно зібрати перезрілі капелюшки, які пропускаються під час звичайної «тихого полювання». Підійдуть навіть червиві екземпляри. Їх потрібно помістити у відро, залити дощової або річковою водою, додати цукор або закваску, розім'яти до однорідної маси і залишити на строк від декількох діб до тижня (періодично потрібно помішувати вміст). Після процідити через велике сито. Отриману рідку масу слід розвести водою (1 частина грибної маси до 100 частин води) і поливати їй ділянку із звичайної лійки.
  2. Грибниця. Для цього потрібно викопати фрагмент грунту з міцелієм і посадити і у зволожений ґрунт. При транспортуванні його також слід тримати вологим.
  3. Готовий міцелій. Придбана за невисоку ціну зернова або компостна основа з мицелиевыем наповненням, висаджується згідно інструкції. Такий спосіб - найпростіший для тих, хто хоче досягти максимально швидкого результату.

У підвалі

Виростити гриби в підвалі набагато простіше, ніж в приміщенні на поверхні - тут постійно підтримується відповідний мікроклімат. Незалежно від виду, який буде виростати, слід підготувати підвал перед початком пророщування. Стіни і підлога дезінфікуються будь антисептиків. Після цього приміщення ретельно провітрюється. Вентиляційні отвори закривають мелкоячеистой сіткою, щоб не потрапляли всередину комахи.

Залежно від виду грибів, встановлюються стелажі або підвіси (вартість їх невисока). При великій площі підвального приміщення, його можна зонувати на дві частини – для інкубації і для зростання. Найголовніше – це температура і вологість, які потрібно підтримувати на одному рівні. У всьому іншому, гриби вкрай невибагливі і ростуть самостійно.

Які гриби вирощують в домашніх умовах

Ідея виростити гриби вдома, перш за все, поставить вас перед питанням – який вид обрати? Практично всі «домашні» гриби не вимагають надзусиль для розведення. Винятком можна назвати печериці, але і вони для досвідченого садівника не будуть проблемою. Тому вибирати доводиться виключно з особистих уподобань та бажаного прибутку (якщо планується організувати грибний бізнес). Найпопулярніші види можна розділити на дві групи:

  • деревні – шиїтаке, гливи, зимові опеньки;
  • грунтові – печериці, кольцевики.

Способи вирощування грибів

Залежно від бажаного результату, існує два способи вирощування грибів – екстенсивний та інтенсивний. Для садівників, які не прагнуть до збагачення, більше підходить перший. Для тих, кому важлива регулярна врожайність, варто звернути увагу на другий. Різниця між ними така ж, як між природним виведенням курей та отриманням бройлерів.

  1. Екстенсивний - самостійний зростання грибів у природному середовищі на ділянці. Урожай - такий же, як і в природі. Але й ті самі небезпеки – шкідники, зміна погоди, хвороби грибниці.
  2. Інтенсивний – активне культивування в підготовлених умовах – підвал, на балконі, комора. Вимагає грамотної підготовки живильної середовища, контролю вологості і температури.

Гриби в домашніх умовах – технологія

Традиційна технологія вирощування грибів була описана вище – підготовлена середовище, куди поміщається міцелій, регулярний полив і світловий режим. Після 3 тижнів з'являється перший результат. Альтернативний спосіб вирощування більш трудомісткий. Вирощування на колодах або пнях листяних дерев вимагає тривалого етапу підготовки (сушіння колод, выпилки отворів). Результат буде тільки через рік. Плюсом можна назвати незвичайні види грибів, які можна виростити – боровики, лисички, рейші.

Існують альтернативні способи грибоводства будинку: готові набори, придбані через інтернет, вирощування на кавовій гущі. Вони виглядають більше, як своєрідне хобі, ніж реальне розведення для їжі і продажу. Результатом буде мінімальний вихід готового продукту. Такий варіант особливо цікавий дітям дошкільного або шкільного віку як домашній експеримент.

Міцелій

Створення грибниці для вирощування грибів – 40% витраченого часу на розведення. При цьому, досвідчені грибівники воліють вирощувати міцелій самостійно, щоб не залежати від продавців, адже навіть перевірені часом постачальники можуть підвести. Вирощується грибниця на зерновому субстраті або дерев'яних паличках. Це залежить від виду майбутніх грибів.

Субстрат

Штучний субстрат для вирощування грибів – це основа, на якій розвивається міцелій. За своїм хімічним і мінеральним складом він повинен бути максимально наближений до натуральної ґрунті. Приготовлена субстратна маса при правильному складі (залежить від виду грибниці) дасть більшу врожайність при відсутності патогенних чинників і природних шкідників.

У яких умовах можна вирощувати гриби

Умови для розведення грибів різних видів не відрізняються один від одного. На час інкубації підтримується температура росту (21 градус за Цельсієм) і висока вологість субстрату. У процесі росту вона опускається до 13 градусів при тому ж рівні вологи. Максимальний час грибниця і пророслі тільця знаходяться без прямого доступу світла. Незначні нюанси є тільки у видах грибів.

Обладнання для виробництва

Обладнання для грибного виробництва вдома можна легко зібрати своїми руками. Для інкубаційного періоду знадобиться електропіч з регулятором температури. Стенди для розміщення субстрату являють собою полки під лотки, якщо це ґрунтові види. У разі, коли субстрат знаходиться в мішках, його підвішують на перекладинах або прямо до стелі. Власне, це і є мінімальний набір для початку бізнесу.

Як вирощувати гливи в домашніх умовах

Технологія вирощування гливи вважається найбільш оптимальною для домашніх умов (можна ознайомитися у відео нижче). Готовий субстрат з міцелієм укладається в ПВХ пакети на весь їх обсяг, які потрібно розташовувати в півметра один від одного. Встановлюються вони на підлозі або підвішуються, в плівці виробляються надрізи в 2-3 см для росту і випаровування зайвої вологи. Температура в приміщенні – близько 20 градусів за Цельсієм. Полив – 1 раз/день.

Шиітаке

Гриби шиітаке (на фото) вирощують за звичайною «мішкового» технології. Для субстрату використовуються тирсу листяних порід дерев. Важливо звернути увагу на розмір тирсової маси. Занадто дрібна фракція буде збиватися в грудки і перешкоджати аерації міцелію. Весь технологічний процес повністю ідентичний способу вирощування глив.

Білі гриби

Культивування білих грибів краще всього відбувається на природному грунті на присадибній ділянці. Але врожай буде виключно природний, тобто – один раз за сезон. Кімнатна виведення вимагає постійної температури 8-12 градусів, гарної вентиляції приміщення при вологості 90-92%, щодня потрібно включати неяскраве освітлення на нетривалий термін.

Печериці

Вирощування печериць будинку вважається самим витратним (при підготовці), але цілком прибутковим. Найдорожче обійдеться покупка міцелію та підготовка субстрату. Грунт повинна бути спочатку з високим вмістом мінеральних речовин і мікроелементів. Вологість підтримується на рівні 80% при температурі +12 градусів. Решта процес культивування шампіньйонів нічим не відрізняється від білих грибів.

Відео

Технологія Вирощування Глив (technology for growing oyster mushrooms)

Відгуки

Денис, 42 рокиКупував міцелій на фермі (ціна була символічна) - глива росте! Тільки кожен наступний урожай все менше. Третій урожай – фактично нерентабельний. Можливо, грибниці мало місця стає, а може, бракує добрив. Зупинятися поки не хочу, збільшу масштаби до теплиці.
Микола, 54 рокиПробував грибівництво - гливи розводити. Не пішло. Напилил круглих колод, насверлил дірочок і заштовхав туди міцелій. Колоди визначив на тирсу під пластиковий мішок. За підсумком – викинув на смітник. Як виростити гливи, потім пояснили - не те дерево, неправильні отвори, і взагалі все неправильно робив. Шкода тільки витрачених рублів.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!