Барбарис Тунберга - опис сортів з фото. Посадка, догляд та обрізка барбарису Тунберга

Барбарис звичайний – сімейства Барбарисові виростає переважно на гірських схилах Північної півкулі. В нашому регіоні присадибні ділянки прикрашають інший різновидом цієї рослини – Тунбергом. Чим примітний цей декоративний кущ? Як виглядає на фото і який сорт вибрати для посадки на своїй дачі?

Барбарис Тунберга – сорти, фото і опис

Невибагливий, морозостійкий, практично ніколи не хворіє, дивно красивий – це загальна інформація про чагарник барбарис. Компактна крона буде прикрашати ваш сад круглий рік. З приходом весни пониклі гілки покриті жовтими або жовтогарячими квіточками, які нагадують монетки. Восени ж гілочки рослини суцільно обвішані червоними блискучими ягодами. При цьому сорти барбарису можуть бути дуже різноманітними:

 • Найпопулярнішими вважаються: Maria, Golden Carpet, Bonanza Gold, Aurea, Orange Rocket. У природі забарвлення листя у цих красунь ніжно-лимонний.
 • Пурпурнолистными формами володіють карликові чагарники Atropurpurea Nana, сорт з шоколадним відтінком Red Chief або червонувато-зеленим орнаментом по краю листочки вид Admiration і Bagatelle.
 • В сортах berberis thunbergii Harlequin, Rose Glow забарвлення ніжно-рожевого кольору.
 • Серед перстролистных виділяються Golden Ring, Kornik і Starburst.
 • Чагарники Red Pillar, Rosy Rocket, Golden Ruby і Erecta крім дивовижної забарвлення листя мають колоновидної формою крони.
 • Сланкі сорти, наприклад, Green Karpet, часто використовують як почвопокровну рослину.

Барбарис Тунберга Ауреа

Густий кущ з широкораскидистой кроною досягає у висоту всього 1 метра. Основні гілки ростуть вертикально, але бічні пагони можуть згинатися під будь-якими кутами. На початку травня кущ обсипають дрібні білі квітки, які до середини осені перетворюються в ягоди насиченого кольору. Барбарис Тунберга Ауреа в народі носить іншу назву – ліхтарик. Все завдяки дивовижному яскраво-жовтому забарвленню листя, ефектно виділяє кущ на тлі основного пейзажу.

Барбарис Тунберга Голден Ринг

Чагарник до півтора метрів заввишки, досягає повного розміру через 10 років після посадки. Округла широкої форми крона суцільно заповнена великими листками незвичайної забарвлення. В середині літа листя пурпурно-червоного кольору з ідеально рівною жовтою облямівкою по краю, але з приходом холодів відтінок чарівним чином змінюється – стає рівномірним яскраво-червоним. Цвіте барбарис Тунберга Голден Ринг на початку літа, бутони невеликі жовті всередині і зовні червоні.

Барбарис Тунберга Марія

Рослина з щільною колоновидної кроною досягає висоти 1,5 метра. Прямостоячі рожево-помаранчеві пагони часто вкриті жовто-золотистим листям, іноді з яскраво рожевою облямівкою. Цвіте барбарис Тунберга Марія в травні, білими невеликого розміру бутонами. Восени колючий кущ дивним чином з жовтого ліхтарика перетворюється у вогняне прикраса дачі. Рослину висаджують уздовж доріжки, створюють декоративну огорожу біля паркану або використовують у кольорових композиціях на альпінаріях.

Барбарис Тунберга Атропурпуреа Нана

Пурпурний карликовий чагарник рідко досягає у висоту більше 1 метра. Володіє густої колючої кроною з темно-бордовими або яскраво-червоними листками. Він невибагливий, стійкий до морозів, за що і став улюбленим багатьма садівниками. Садити червонолистий барбарис Тунберга Атропурпуреа Нана краще невеликими групами поряд з каменями, валунами або в гравиевых будиночках. Можна подивитися фото дизайнерських пейзажів з барбарисом і придумати багаторівневі комбінації в поєднанні з іншими рослинами.

Барбарис Тунберга Оранж Рокет

Листопадний кущ з розлогою габітусом був порівняно недавно виведений в Німеччині селекціонером Пітером Линдерсом, але вже встиг отримати бронзову медаль на міжнародній виставці рослин у 2011 році. Від своїх побратимів відрізняється порівняно невисоким зростанням – до 50 см у висоту, і невеликими загостреними на кінцях листочками. Забарвлення чагарнику яскраво-оранжевий на початку весни і яскраво-бордовий з приходом осені. Барбарис Тунберга Оранж Рокет буде доречний над сланким ялівцем і уздовж садових доріжок.

Барбарис Тунберга Адмирейшн

Являє собою невеликий розлогий кущ з округлою кроною. У висоту і ширину рослина приблизно однакового розміру – від 30 сантиметрів до півметра. Зростає барбарис Тунберга Адмирейшн дуже повільно, річний приріст складає всього 2-4 сантиметри. Молоді пагони коричневого кольору, вкриті невеликими голками і округлими листочками темно-оранжевого кольору з жовтою облямівкою.

Барбарис Тунберга Ред Піллар

Червоний барбарис – одна з найбільш привабливих форм колонновідний. Навесні листя звичайного бордового кольору, але з приходом перших морозів стають багряно-червоними. Чагарник досягає у висоту півтора метрів, всі гілки рівні, направлені до сонця. На пагонах часто розташовані довгасті листя. Цвісти барбарис Тунберга Ред Піллар починає в травні, бутони жовті, але при розкритті набувають рожевого відтінку.

Барбарис Тунберга Эректа

Вертикальний кущ заввишки до півтора метрів і кроною діаметром 1 метр. Листя рослини закруглені, навесні салатового відтінку, а восени оранжево-червоні. Цвіте барбарис Тунберга Эректа в кінці травні рясними жовтими з приємним ароматом квітами. З приходом жовтня на гілочках з'являються довгасті плоди. Вони не їстівні і служать швидше прикрасою протягом всієї зими.

Барбарис Тунберга Багатель

Кущ кулястої форми з малим однорічним приростом – до 2 см в рік. Крона молодо дерева рожевого кольору, але з віком листочки стають насичено коричневого кольору, який залишається незмінним навіть восени. Їстівні плоди продовгуватої форми, яскраво-червоного кольору, дозріває в середині жовтня. Барбарис Тунберга Багатель не виносить застійної вологи, тому важко переживає зиму і дощову осінь, але легко самовосстанавливается до початку червня.

Барбарис – посадка і догляд

Щеплені гілочки рослини починають висаджувати в грунт навесні, коли земля встигла повністю відтанути. Іноді посадка барбарису здійснюється восени в період сильного листопада. Виростати чагарник може скрізь: на відкритих грунтах, біля огорожі, на кам'янистому ґрунті, але найкрасивіше листя виглядають під яскравим сонцем. Барбарис любить грунт з нейтральною кислотністю. Якщо на ділянці рівень грунту нижче 7 рН, її необхідно вапнувати. Зробити це можна безпосередньо перед посадкою або за кілька днів до неї.

При одиночній висадці декоративного чагарника відстань між ямками повинно бути 1,5-2 метри. Якщо ж плануєте зробити з рослини живопліт або бордюр, то на 1 метрі слід посадити 2 куща. Ями для саджанців розміром 40*40 варто викопати за 2-3 тижні, дно посипати тонким шаром піску. Перед посадкою до піску додають суміш з вапна і золи, опускають саджанець, щільно присипають та ущільнюють. Відразу ж після посадки землю компостують або удобрюють торфом. Наземну частину черешка обрізають, залишаючи на поверхні частина з добре розвиненими бруньками.

Доглядати за барбарисом – одне задоволення. Внесених у грунт при посадці добрив вистачить на цілий рік. Наступна підживлення азотними добривами потрібно тільки навесні, а далі не частіше 1 разу в 3-4 роки. Інший догляд за барбарисом передбачає полив, розпушування грунту і знищення бур'янів. Поливати кущ потрібно тільки за сильної посухи, виливаючи теплу воду під самий корінь. З такою ж регулярністю грунт розпушують. На зиму гілки обрізають і при необхідності збирають у пучок.

Розмноження барбарису

Розведення Тунберга на присадибній ділянці можливе кількома способами:

 • генеративним – за допомогою насіння;
 • вегетативним – живцями, поділом або вирощуванням відводків.

Вирощування барбарису з насіння проходить за таким описом:

 1. Восени перед морозами з гілок збирають стиглі плоди.
 2. Відокремлюють м'якоть від кісточки. Насіння кладуть у розчин марганцівки, а потім сушать.
 3. На наступну осінь кісточки сіють в поглиблення не більше 1 сантиметра прямо в грунт.
 4. Навесні сходи проріджують так, щоб відстань між ними було від 3 сантиметрів.
 5. Сіянці вирощують на грядці від року до 2 років, а потім пересаджують на постійне місце.

Як розмножити барбарис живцями:

 1. З декоративного куща барбарису в середині червня нарізують живці.
 2. Нижні листочки знімають, а верхні вкорочують ножицями наполовину.
 3. Ставлять гілочку в розчин з епіне, гетероауксину, корневін до утворення кореневища.
 4. Потім живці пересаджують у вологий субстрат теплиці до повного вкорінення.
 5. Щоб кореневище не покрилося пліснявою, укриття час від часу провітрюють.

Розмноження барбарису Тунберга відведеннями проходить за наступною схемою:

 1. Навесні на дорослому багаторічному кущі барбарису вибирають нижню гілку з міцним однорічним втечею.
 2. Під гілкою риють канавку глибиною до 20 см, опускають в неї втечу, не відкриваючи від гілки, і засипають грунтом.
 3. До осені укорінений відводок пересаджують.

Діленням куща барбарис в домашніх умовах розмножують так:

 1. Трьох-п'ятирічне рослину викопують, поділяють коріння секатором на кілька рівних часток.
 2. Всі зрізи обробляють спеціальним розчином або товченим вугіллям.
 3. Отримані живці потрібно пересадити в заздалегідь підготовлені ями.
 4. Якщо пагони на барбарисе гілкуються вище рівня грунту, значить - рослина не підходить для розведення подібним чином.

Обрізка барбарису

Першу обрізку рослини варто проводити на 8-10 рік після посадки, а потім кожну осінь. Для виконання цієї роботи знадобляться секатор, кущоріз і ножівка садова. Не варто забувати, що кущ прикрашають не тільки листя, але і колючки, тому на руки краще одягати захисні рукавички. Спочатку видаляють всі старі пагони, що знаходяться у самій грунту формуюча обрізка барбарису Тунберга. Після цього переходять до крони – вирізають частину молодих пагонів. Така обрізка називається омолоджувальної.

Відео: барбарис в ландшафтному дизайні

Використання барбарису тунберга в ландшафтному дизайні

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!