Як пасинкувати помідори

У багатьох городників великі ділянки засаджені помідорами, ці рослини дуже вибагливі. Щоб виростити хороший урожай, потрібен ретельний догляд за ними, тому господар повинен знати, як пасинкувати томати (прищіпка). Вирощування соковитих плодів вимагає витрати часу і зусиль, удобрення грунту і регулярного поливу.

Що таке пасинкування помідор

У кожного кущика розсади, в пазусі листка може почати рости втечу. Це частина головного стебла, яка росте так само, як і основна рослина: з'являються листя, кисті з плодами. На перших етапах їх називають «пасинки». Якщо не проводити своєчасне видалення, томат починає загущаться, гілкуватися, утворюються додаткові зав'язі, що призводить до перевантаження плодами.

Пасинкування – видалення зайвих пагонів до їх потовщення, щоб не допустити подрібнення помідорів. Це допоможе відрегулювати навантаження, кількість плодів і зелену масу рослини. Проблема в тому, що один з нових пасинків може почати рости занадто інтенсивно, ставати лідером по відношенню до іншим частинам, головною верхівкою. Щоб отримувати своєчасний, хороший урожай, цього допускати не можна.

Потрібно пасинкувати помідори

У початківців господарів можуть виникати сумніви у доцільності цієї процедури. Однак проводити її потрібно, якщо тільки ви не хочете просто збільшити зелену масу, в цьому випадку можна залишити все як є. Якщо ж вам потрібен хороший урожай, слід знати, як пасинкувати помідори. Видалення пагонів володіє такими позитивними сторонами:

 1. Без додаткових відростків урожай зростає більш великим, рослині буде вистачати харчування, світла. Надмірне загущення призведе до зниження якості плодів.
 2. Загальна маса помідор з куща буде завжди однакова. При наявності пасинків ви отримаєте їх багато, але дрібних.
 3. Дозрівання відбувається швидше при меншій кількості помідорів на одному кущі.
 4. При об'ємної зеленій масі створюються ідеальні умови для розвитку фітофторозу (капосна хвороба пасльонових).

Коли і як прищипувати помідори

Як тільки почали з'являтися пасинки (Т-подібні відростки) необхідно проводити прищипування помідорів. Пагони можуть бути присутніми прям на розсаді перед висадкою, тому від них слід звільнятися відразу ж. Прищипування потрібно проводити регулярно, коли пасинки досягають 3-5 сантиметрів у довжину. На цій стадії видалення пройде максимально безболісно, тому що втеча ще не встиг спожити багато поживних речовин. Як правило, схема вирощування вимагає проводити процедуру раз в 7-10 днів.

За видалення відростків говорить той факт, що дозріють тільки ті суцвіття, які виникли до 1 серпня. Після цієї дати урожай ставати більше не буде, а пагони заберуть частину важливих поживних елементів, що сповільнить процес дозрівання. Метод видалення залежить від сорту рослини, виділяють 3 основних способи. Інструкція, як правильно прищипувати помідори:

 1. Одне стебло. Цей варіант добре підходить для високорослих (індетермінантних) сортів. Проводити його потрібно ціле літо, крім видалення пасинків слід прищипувати верхівку основного стебла. Це перенаправить поживні речовини в плоди, а не до листі. На низькорослих (детермінантних) сортах повинно бути не більше 2-3 квіткових кистей.
 2. Двох-стебельный спосіб. Купируют всі пасинки, крім одного, який злегка відстає в розвитку від основного стебла. Таке формування куща допоможе отримати більший урожай, але дозрівати він буде довше. Іноді це призводить до того, що плоди не встигають визріти до перших заморозків.
 3. Трьох-стебельный метод. При ньому під першої квіткової пензлем не видаляє сильні пасинки. Використовують такий метод для ранніх сортів, тому що дозрівання тривати набагато довше.

Пасинкування томатів у відкритому грунті

Розведення може відбуватися в теплиці або на відкритому грунті. У другому випадку обривати паростки потрібно до формування плодової частини. Вона з'являється, як правило, після 8 або 10 аркуша. Утворитися новий втеча може з будь пазухи листочка, тому слід знати, як пасинкувати помідори. Пагони можуть виявитися занадто великими до моменту появи плодової кисті. З-за розташування нижче пасинки підживлюються від коренів швидше.

Нехтувати пасынкованием не слід, щоб уникнути закладання плодових кистей через лист, тому що в пазусі буде знаходитися втечу. У низькорослих сортів після видалення залишають 2 стебла. Це забезпечить дозрівання тільки перших суцвіть. При наявності 1 підстави залишають 1 пагін, на 2-х – 1 пасинок, на 3-х – ще один на нижній частині. Кожен стебло створить до 3-х суцвіть. При більшій кількості ви ризикуєте отримати незрілі, зелені плоди до кінця сезону.

Як видаляти пасинки на помідорах

Щоб не завдати шкоди рослині, слід розуміти, як потрібно пасинкувати помідори. Головний чинник – своєчасність. Швидкість зростання відростків залежить від різних чинників: погодних умов, грунту і т. д. Перші пагони почнуть з'являтися через 1-2 тижні. При їх досягненні 5 см необхідно пасинкувати. Робити це можна наступними методами:

 • обірвати руками;
 • обрізка гострим лезом;
 • відщипувати;
 • вистригти ножицями (пеньок не повинен перевищувати 1 см).

Формування помідорів в теплиці

Пасинкування помідорів в теплиці переслідує одну основну мету – збільшення терміну плодючості рослини. Підвищень врожаю таким методом вважається другорядним завданням. Як правило, в теплицях вирощують детермінантні сорти протягом майже 6 місяців, тому низькорослі томати підходять найкраще. Як правильно пасинкувати помідори в теплиці:

 1. Проводити процедуру необхідно частіше, ніж на відкритому грунті.
 2. Середні, високі кущі повинні бути без резервних пагонів. Їх потрібно повністю прибирати.
 3. Розсаджувати помідори можна на близькій відстані з-за відсутності великої кількості суцвіть на основному стеблі.

Відео: як правильно пасинкувати томати

Пасинкування помідорів

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!