У дитини підвищені тромбоцити - причини. Підвищені тромбоцити у дитини в крові, що це означає

При народженні кожної дитини проводять загальний аналіз крові, визначає його групу, резус-фактор, кількість еритроцитів, їх ШОЕ (швидкість осідання), лейкоцитів, тромбоцитів (plt). Ця стандартна процедура дозволяє визначити загальний стан роботи внутрішніх систем дитини. Іноді визначається підвищений вміст тромбоцитів в крові.

Що означає, якщо підвищені тромбоцити в крові у дитини

Це говорить про схильності дитини до розвитку захворювання під назвою тромбоцитоз. Якщо ж рівень цих кров'яних тілець низький (недолік), то ймовірно у дитини тромбоцитопенія. В обох випадках це вказує на можливий розвиток більш серйозних патологій. Тромбоцитоз ділять на:

 • первинний;
 • клональный;
 • вторинний.

Первинна тромбоцетемия характеризується розростанням окремих ділянок червоного кісткового мозку, що призводить до посиленого виробництва кров'яних пластинок. Першопричиною такого тромбоцитозу стають вроджені або придбані захворювання (еритремія, мієлолейкоз). При клональном вигляді захворювання визначається дефект стовбурових клітин з-за пухлинного процесу: це призводить до неконтрольованого збільшення утворення тромбоцитів.

Середній об'єм тромбоцитів підвищено

Існує два схожих визначення, які несуть різне смислове навантаження. Якщо кажуть, що у тромбоцитів високий обсяг – мова йде про їх зовнішньому вигляді. Коли ж підвищено середній об'єм тромбоцитів, то мається на увазі їх кількість. Однак обидві формулювання між собою взаємопов'язані. Підвищений рівень тромбоцитів у крові у дітей вважається нормою, тому що у них ще недостатньо добре налагоджена робота кровоносної системи.

Вторинний тромбоцитоз

У разі розвитку вторинного тромбоцитозу підвищується число кров'яних тілець не так яскраво. У рідкісних випадках фіксується значення понад мільйона в 1 мкл., при цьому функція, морфологія тромбоцитів не порушені. Вторинний тромбоцитоз може мати різні механізми розвитку:

 1. Після видалення селезінки старі кров'яні тільця (або віджилі) не встигають зруйнуватися, а нові утворюються в колишніх обсягах. До того ж, селезінка виробляє антитромбоцитарні антитіла (гуморальний фактор, який покликаний зменшити вироблення).
 2. Тромбокрит підвищується при запальному процесі.
 3. Біологічно активні речовини, які надають стимулюючий вплив на утворення кров'яних пластинок, підвищуються при злоякісних пухлинних захворюваннях.
 4. Підвищений вміст тромбоцитів спостерігається при частих повторюваних крововтратах.

Після хвороби

Багато тромбоцитів в крові може бути після перенесеної хвороби. Тромбоцитоз розвивається після або під час наступних захворювань:

 • виразковий коліт;
 • туберкульоз;
 • гострі, хронічні інфекції;
 • ревматизм в активній фазі;
 • цироз печінки;
 • гостра крововтрата;
 • злоякісні захворювання;
 • гемолітична анемія;
 • остеомієліт.

Лікування тромбоцитозу у дітей

Коли в дитячому віці у дитини виявляють багато тромбоцитів у крові, це стає приводом для контролю показника. Необхідно регулярно здавати аналіз крові, щоб лікар міг бачити динаміку вмісту кров'яних пластинок. При постановці діагнозу тромбоцитоз необхідно, щоб лікар призначив медикаментозне лікування. Тривалість курсу, дозування залежить від стану дитини, призначається індивідуально лікарем. Якщо у дитини підвищені тромбоцити, можуть бути прописані такі кошти:

 1. Міелобромол, Міелосан. Призначаються на тривалий час до отримання результату для зменшення тромбоцитів при первинному типі хвороби.
 2. Щоб зменшити показник кров'яних тілець, використовують Аспірин, Трентал, які покращують мікроциркуляцію. Перший препарат можна застосовувати тільки при відсутності ерозивних змін у ШКТ.
 3. Клобидогрель, Тиклопідин. Призначаються при клональном вигляді захворювання, мають антитромбоцитарний ефект. Дозування завжди призначається індивідуально.
 4. Бивалирудин, Гепарин, Ливарудин, Арготобан відносяться до групи антикоагулянтів, які допомагають при ішемічних проявах, тромбозах.

На початковій стадії захворювання і для його профілактики можна використовувати народні засоби: вони допоможуть знизити кількість тромбоцитів, поліпшити самопочуття дитини. Симптомом того, що в нього підвищені тромбоцити може стати біль у кінчиках пальців, сильний свербіж, часті головні болі, анемія, прискорений пульс. Наприклад, можна приготувати такі народні ліки:

 1. З шкірки каштана. Знадобиться 50 г зеленої шкірки каштана кінського. Залийте горілкою – 500 мл Добре підходить для приготування скляна банка. Закрийте кришкою, залиште на 12 днів у місці без доступу сонячного світла. Процідіть і пийте настойку по 40 крапель до їжі 3 рази за день, розбавляючи водою. Можна підсолодити настій медом або цукром. Курс – 21 день. Перерва між повторним лікуванням не менше 1 тижня.
 2. З терну і кульбаби. У рівних кількостях змішайте колір терну і траву кульбаби. Потрібно 2 ложки суміші залити 400 мл окропу. Залиште настоюватися на 4 години засіб. Далі його слід процідити, пити протягом доби за 4 прийоми. Курс прийому – 2 тижні, під час яких у раціоні повинно бути відсутнім м'ясо. Проводити його можна 2 рази за рік.

Скільки повинно бути тромбоцитів у аналізі крові

Після здачі аналізу лікар робить розшифровку результатів, але кожен батько хоче знати, що є нормою. Показник тромбоцитів (plt) у різному віці відрізняється, тому не варто лякатися, якщо у дитини незначно підвищені тромбоцити. Слід пам'ятати, що у дітей до місяця показник може відхилятися, тому що кровоносна система ще не налагодила свою роботу, це не привід для паніки. Нормою вважаються такі показники:

 • зміст від 100 до 420 тисяч є нормальним для новонароджених;
 • 150-350 тисяч повинно бути у дітей після 10 днів до 1 року;
 • 180-320 тисяч у малюків старше року;
 • 75-220 тисяч – норма для підліткового віку.

Продукти, що підвищують кількість тромбоцитів у крові

Один із способів знизити тромбоцити в крові – дотримання дієти. Якщо у дитини сильно підвищені тромбоцити, харчування повинне містити продукти, які сприяють розрідженню крові, не провокують її загусання. Ще у дитини з аналізом з підвищеними тромбоцитами повинен бути правильний питний режим: чим менше рідини в організмі, тим вище концентрація тромбоцитів. Пити можна не тільки воду, але і фреші з фруктів, овочів, зелений чай. Ось таблиця заборонених продуктів при підвищених показниках:

Група

Продукти

Ягоди

Малина

Напої

Какао, кава

Овочі

Буряк, картопля, морква, варена капуста, бобові

Фрукти

Персик, яблуко, банан

М'ясо

Свиняча, куряча, теляча печінка, індичка, смажені курчата

Кисломолочні продукти

Все, що вище 1% жирності

Гриби

Сушені, свіжі гриби

Морепродукти

Жирні сорти риби

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!