Грибкова інфекція: симптоми і лікування захворювання

При захворюваннях організму жінки, що провокує грибкова лікування, потрібно своєчасно звернутися з неприємними симптомами до фахівця і почати ефективне лікування. В іншому випадку хвороба розвивається далі, набуває хронічну форму, при цьому вже не підлягає остаточного одужання. Ефективне лікування грибкової інфекції в організмі передбачає використання протигрибкових препаратів в залежності від інтенсивності та локалізації ураження.

Що таке грибкова інфекція

Це колонії патогенних грибків, яких налічується до 50 000 видів. Якщо така патогенна флора проникає в організм жінки або чоловіки, аномальний процес супроводжується неприємною симптоматикою, знижує якість життя, частішає кількість небезпечних рецидивів. Наприклад, мова може йти про вагінальних грибкових інфекцій, які вражають слизові оболонки, супроводжуються гострим запальним процесом. Не менш неприємна симптоматика при кандидозі горла, інфекції сечових шляхів.

Причини

Грибкові захворювання у жінок можуть бути спровоковані підвищеною активністю цвілевих грибів, дерматомікозів, дріжджових мікроорганізмів. В останньому випадку представниці слабкої статі частіше стикаються з впливом Candida Albicans та захворюванням під звичною назвою «Молочниця». Перш ніж проводити протигрибкову терапію, потрібно зрозуміти причину проникнення в організм грибкової інфекції, своєчасно її усунути. Провокуючі фактори наступні:

 • ослаблений імунітет;
 • недотриманні правил особистої гігієни;
 • прогресуюча вагітність;
 • тривале переохолодження;
 • антибактеріальна терапія;
 • хронічні хвороби;
 • хірургічні втручання.

Шляхи зараження

Грибкові захворювання людини мають інфекційну природу, проникають в організм людини ззовні. Шляхи зараження представлені нижче, при цьому важливо розуміти, що при контакті з патогенними мікроорганізмами страждає не тільки імунітет, але і внутрішні органи, системи. Отже:

 1. Аліментарний шлях. Частіше переважає у дітей, коли хвороботворна інфекція поширюється з їжею. Наприклад, у малюків першого року життя — це кандидоз ротової порожнини.
 2. Повітряно-пиловий. Здатність дріжджових інфекцій і цвілевих грибків є стійкість у навколишньому середовищі, тому грибкові спори можуть переноситися з пилом, проникають в організм.
 3. Контактний. Інфекція передається при травмуванні шкірних покривів, від пацієнта до здоровій людині, має місце екологічний, соціально-побутовий фактор.
 4. Статевий шлях. Грибкова флора поширюється при статевому контакті, наприклад, при кандидозі піхви у жінок (при наявності молочниці навіть безсимптомної форми).

Механізм розвитку

Ці позаклітинні паразити населяють кожен організм, але не завжди стають причиною захворювання. Спорами вони ростуть у вегетативну систему, при цьому в пасивному стані вважаються умовно-патогенними і безпечними для здоров'я. При створенні сприятливих умов інфекція грибкового походження розмножується, формуючи колонізацію високої щільності. У пацієнта відразу з'являється багато неприємних симптомів, з якими потрібно вчасно боротися консервативними методами. Первинні інфекції вимагають залучення інформативних методів діагностики.

Різновиди грибків у людини

Придбання лікарських препаратів призначає тільки лікар строго за медичними показаннями, виходячи із специфіки патогенної флори. За типом збудника в ураженому організмі можуть зустрічатися наступні шкідливі грибки:

 • кандидозні інфекції (мова йде про інфекціях Candida);
 • криптококоз (варто побоюватися легеневу інфекцію грибкової природи);
 • трихофітії (грибки шкірних покривів, нігтів, слизових, проходів вух);
 • аспергільоз (спори aspergillus формують ураження легенів після зниження імунітету).

Поверхневі інфекції

Якщо переважає грибок в організмі, в залежності від локалізації вогнища патології інфекція може бути поверхневої або системною. Для першого випадку мова йде про зараження шкірних покривів і слизових оболонок, при цьому внутрішні органи і системи в патологічний процес не залучені. Вторинну інфекцію викликають грибкова інфекція кандида, трихофітії, окремі штами.

Системні інфекції

Має місце присутність дисемінований інфекції, яка проникає в кров і стрімко поширюється по системному кровотоку. Небезпечне зараження відбувається криптококкозом, аспергільозом. При інвазивних грибкових інфекціях спостерігається ураження шлунково-кишкового тракту, легенів, інших внутрішніх органів. Визначити запальний процес і уточнити переважну клінічну картину допоможуть розгорнуті аналізи крові, виконані в лабораторії.

Грибок у жінок

Вагітні жінки – це представники група ризику, оскільки дріжджеподібний грибок прогресує вдвічі частіше на тлі відсутності імунних резервів. Не виключені такі напади після тривалого лікування антибіотиками або попереднього хірургічного втручання. Хвороба перший час може протікати безсимптомно, а неприємна симптоматика прогресує несподівано під впливом патогенних факторів. Особливості інтенсивної терапії повністю залежать від характеру грибкового мікроорганізму, локалізації вогнища патології.

Грибок в інтимній зоні

При виділеннях з піхви сирною консистенцією і кислого запаху виникає підозра на вагінальний кандидоз. Спори гриба провокують порушення мікрофлори, напади захворювання по-жіночому додатково супроводжуються свербінням і палінням зовнішніх статевих органів. Молочниця не супроводжується гематогенним поширенням інфекції. Не варто плутати характерний недуга з кандидозом порожнини рота, хоча збудник та специфіка його поширення по вогнищу ураження ідентична.

Грибок матки

З піхви грибкова інфекція може проникнути в дітородні органи, вражає матку і придатки. Серед потенційних ускладнень такого інфікування – безпліддя, інше хронічне захворювання репродуктивної системи. Важливо уточнити, що грибковий вагініт, поширення системних мікозів та іншого виду інфекції частіше доречно для пацієнток з цукровим діабетом, після тривалої хвороби і антибактеріальної терапії. У будь-якому разі, необхідні своєчасні курси лікування, детальна діагностика характерного недуги.

Симптоми грибкових інфекцій

Патогенний грибок в крові може навіть спровокувати абсцеси мозку, викликати незворотні зміни кісток, внутрішніх органів. Таких небезпечних ускладнень зі здоров'ям можна уникнути, якщо вчасно звернути увагу на неприємні зміни в загальному самопочутті. Посилена порушеннями імунітету симптоматика знижує якість життя, забезпечує спад працездатності, провокує нестабільність емоційної сфери. Основні ознаки патологічного процесу представлені нижче:

 • почервоніння шкірних покривів і слизових оболонок;
 • свербіж вогнищ патології, що посилюється ночами;
 • ознаки лущення шкірних покривів;
 • зміна структури нігтьових пластин;
 • дискомфорт при системних висипаннях.

Загальні клінічні прояви

Якщо в патологічний процес залучені слизові оболонки, таке зараження супроводжується утворенням виразок. Якщо це прогресуючі мікози стоп, уражені шкірні покриви, при цьому вогнища патології можуть локалізуватися в області шкірних складок. Теж саме стосується генералізованих мікозів. Інші клінічні прояви інфекції грибкової природи представлені нижче:

 • шкірний висип;
 • гіперемія шкірних покривів;
 • сильний свербіж і печіння дерми, слизових;
 • лущення ороговілого шару шкіри;
 • системний дискомфорт.

Шкірні ураження

Враховуючи всі існуючі форми мікозів, стає очевидно, що патологічний процес здебільшого поширюється на верхній шар епідермісу. Поступово грибкова інфекція проникає в середні і глибинні шари дерми. Якщо вчасно не пролікуватися, не уникнути розвиток глибокого мікозу, який змінює структуру дерми, втягує в патологічний процес нігтьові пластини (нігті стають ламкими, шаруються, змінюють колір).

Ураження слизових

Пацієнт може зіткнутися зі стоматитом, коли на слизових оболонках формується сирнистий, білий наліт, присутні видимі ознаки запалення, гіперемія, свербіння і печіння вогнищ патології. Від цвілевих грибів молочницею не заражаються, основним збудником патологічного процесу частіше стають гриби роду Кандида. Ефективні методи лікування і профілактику рекомендує тільки лікар після діагностики, терапія ефективна в домашній обстановці.

Ураження внутрішніх органів

Від поверхневих мікозів колосальної шкоди здоров'ю організму не передбачається, чого не скажеш про інфекціях грибкової природи, яка стихійно вражає внутрішні органи. Наприклад, обширні ураження печінки призводять до відмирання тканин паренхіми і виражених симптомів гострої інтоксикації. Зразкові симптоми інфікування внутрішніх органів представлені нижче:

 1. тривалі напади сухого кашлю виникають при ураженні легенів аспергільозом і криптококкозом, можуть призвести до туберкульозу або запалення легенів;
 2. інфекції грибкової природи при проникненні в системний кровотік провокують лихоманку, виражені симптоми інтоксикації;
 3. грибкова інфекція порушує серцевий ритм, призводить до розвитку серцево-судинних патологій, ниркової недостатності.

Лікування грибкової інфекції

При поширенні опортуністичних інфекцій необхідно своєчасне лікування консервативними методами. Лікар однозначно рекомендує користуватися протигрибковими мазями та кремами, при цьому наполягає на пероральному прийомі таблеток для посилення бажаного терапевтичного ефекту. Такий комплексний підхід до проблеми прискорює природний процес одужання, скорочує ризик зараження внутрішніх органів. Медикаментозне лікування залежить від природи грибкових мікроорганізмів.

Кандидоз

Характерний недуга викликане дріжджоподібними грибами роду Кандида, вражає слизові оболонки, шкірні покриви. У дитячому віці частіше переважає стоматит ротової порожнини з характерним білим нальотом, а дорослі жінки систематично мучаться від вагінального кандидозу – молочниці. Основна мета лікування – винищити грибкову флору, відновити уражені слизові. Ось ефективні лікарські засоби з протигрибковим ефектом:

 1. Базікало – це аптечний склад, яким потрібно обробляти уражені слизові рота до 4-5 разів за добу. Ефективно засіб в дитячому віці, не заборонено вагітним. Серед недоліків – специфічний запах, тривалий прийом.
 2. Пімафуцин. Препарат має кілька форм випуску – крем, свічки, таблетки. Активний компонент натаміцин знищує грибкові мембрани. На шкірні покриви потрібно наносити мазь тонким шаром, а при вагінальному кандидозі підходять свічки по 1 супозиторію на ніч.

Мікроспорія

Хвороба спровокована высококонтагиозной флорою Microsporum. Пацієнт страждає від ураження волосистої частини голови, гладкої шкіри. Патогенні грибки вражають нігті. Хвороба властива дітям, які, згідно зі статистикою, частіше за інших страждають лишаями, заражаючись від контакту з тваринами. Ось ефективні засоби для консервативного лікування:

 1. Тербінафін. Цей препарат у формі мазі потрібно наносити на осередки патології 3-5 разів за добу. Курс лікування – до 5 тижнів. Якщо такий медикамент не підійшов, можна замінити його повним аналогом Ламізил.
 2. Клотримазол. Протигрибкова мазь для застосування зовнішньо. Осередки позбавляючи потрібно обробляти 2-3 рази за добу, причому намагатися їх не мочити. Переваги – ефективне і недороге засіб, недолік – тривале лікування.

Кокцидиоидоз

Патогенний мікроб Coccidioides immitis проникає через травмовані шкірні покриви, за симптомами нагадує ГРВІ. На шкірних покривах спочатку з'являється дрібна висипка, але потім вона модифікується в великі нариви по тілу. Ефективними ліками для домашнього лікування є такі медичні препарати, як Флуконазол (Дифлюкан) або Ітраконазол в таблетках.

Гістоплазмоз

Патогенний мікроб Histoplasma capsulatum проникає в організм через носові проходи, контактним шляхом, або після вживання інфікованих продуктів харчування. Починається патологічний процес з появи ран і виразок на слизовій оболонці, збільшення і болючості лімфатичних вузлів. Хвороботворні мікроорганізми проникають у внутрішні органи, збільшуючи печінку і селезінку. Лікувати захворювання можна такими ліками:

 1. Амфотерецин B. Препарат розводять у флаконі з глюкозою, вводять крапельно або внутрішньовенно. Це екстрена міра реагування. Переваги – висока ефективність, недолік – протипоказання.
 2. Итразол. Протигрибковий препарат випускається в капсулах. Рекомендується приймати по 2 таблетки 1-2 рази на добу протягом 2 тижнів. Плюс – висока ефективність, мінус – виборче дію.

Бластомікоз

Blastomices dermatitis мешкає в грунті, проникає через дихальні шляхи. Осередками ураження стають слизова порожнини рота, глотка, гортань. За симптомами патологічний процес нагадує ротавірусну інфекцію, пневмонію, менінгіт, напади хронічного бронхіту. Від бластомикоза ефективно допомагають такі ліки:

 1. Амфотерицин Ст. Це протигрибковий антибіотик, який потрібно вводити внутрішньовенно в умовах стаціонару. При непереносимості активних компонентів або в домашніх умовах можна замінити його Ітраконазолом або Кетоконазолом для прийому всередину. Недоліки – виборче дію в організмі.
 2. Нізорал. Крем, шампунь призначені для використання зовнішньо. Таким способом можна скоротити видимі вогнища патології з мінімальним ризиком побічних явищ. Використовувати препарат дозволено до 3-4 тижнів залежно від симптоматики. Переваги – стійкий лікувальний ефект, недоліки – висока ціна.

Споротрихоз

Sporothrix schenckii проникає в організм через шкірні покриви при травмі або через дихальні шляхи. Мешкає мікроб в грунті і воді, може переноситися з одягом і взуттям, по повітрю. Грибкова флора вражає не тільки шкірні покриви, але і кісткову тканину, суглоби, легені, передує сепсису. Усунути мікроорганізми можна такими медикаментами:

 1. Вориконазол. Препарат вводиться крапельницях, процедури проводяться в умовах стаціонару, забезпечують системну дію в організмі. Переваги – висока ефективність лікування, недоліки – побічні явища, ризик інтоксикації.
 2. Кетоконазол. Це протигрибковий засіб можна одночасно використовувати всередину і зовнішньо для посилення лікувальної дії. Всередину приймати належить по 2 таблетки за добу протягом 2 тижнів, зовнішньо наносити мазь. Переваги – висока ефективність лікування, недолік – ліки не всім підходить.

Криптококоз

Cryptococcus neoformans мешкає в грунті або окремих продуктах харчування. Первинний осередок патології локалізується в легенях, а при відсутності своєчасної терапії трансформується в мозкові тканини та інші органи, формуючи злоякісні пухлини і абсцеси. Для успішного лікування доречні наступні лікарські засоби:

 1. Амфотерицин Ст. Ліки у формі розчину належить вводити внутрішньовенно 0,7-1,0 мг/кг один раз на день протягом 2 тижнів. Недолік – проведення процедури при стаціонарі.
 2. Флуцитозин. Медикамент доповнює інтенсивну терапію вищеописаним протигрибковим антибіотиком, теж призначений для внутрішньовенного введення об'ємом 25 мг/кг 4 рази за день протягом 14 діб.

Відео

Грибкові інфекції - Школа доктора Комаровського

Що таке Мікоз?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!