Класифікація стенокардії - види та умови виникнення, діагностика

Приступообразні болі в серці, спричинені недостатнім кровопостачанням міокарда, характерні для стенокардії (або грудної жаби). Вона має безліч нетипових симптомів, різний характер болю. З цієї причини в медицині класифікують численні види недуги.

Основи класифікації захворювання

Існує кілька класифікацій патологічного стану. В їх основі реакція міокарда на фізичні навантаження, особливості перебігу і розвитку хвороби. Виділили та описали різні види грудної жаби відомі експерти:

 • Браунвальд;
 • Ризик;
 • Кушелевский Б. П. і Кокосів А. Н.

Одна з класифікацій належить канадському суспільству кардіологічному. Відомі специфічні прояви недуги, коли сильні болі виникають на тлі спазму коронарних артерій, при цьому атеросклеротичні порушення відсутні. Це грудна жаба принцметала (або варіантна). Виділяють види за перебігом захворювання:

 • вперше виникла;
 • прогресуюче;
 • стабільне.

Код патології за МКХ – 120. В залежності від виду хвороби:

 • 120.0 – нестабільна;
 • 120.1 – спазм судин підтверджено документально;
 • 120.8 – інші форми;
 • 120.9 – неуточненная.

Види стенокардії

Болі виникають на тлі фізичного та емоційного перенапруження або поза цих факторів (часто вночі). У першому випадку має місце стенокардія напруги, у другому – спокою. До больових відчуттів додаються інші ознаки: стрибки пульсу, задуха, блідість шкірного покриву. У медичній літературі виділяється стабільна і нестабільна стенокардія, як підвиди захворювання.

Стенокардія напруги

Минущі больові відчуття за грудиною, причиною яких є рухова активність або стрес, характеризують стенокардію напруги. Самопочуття пацієнта нормалізується в спокої, купірує напад прийом нітрогліцерину. Цей вид включає вперше виник патологічний стан. Його перебіг і прогноз різні: регрессирование, перехід в стабільну, прогресуючу.

Стабільна

Тривалість недуги понад 1 місяця дає підставу говорити про стабільної стенокардії.

Здатність пацієнта переносити фізичні навантаження – основний критерій, за яким її класифікують.

Кожен функціональний клас стенокардії цього виду має специфічну характеристику.

Класи

Ознаки

I

Хороша переносимість фізичних навантажень. Біль в серці виникає на тлі інтенсивних і тривалих рухів.

II

Звичайна рухова активність обмежена. Напад виникає при ходьбі по рівній місцевості на відстань більше 500 м, підіймання по сходах вище 1 поверху. Холод, вітер, що перші години після пробудження, емоційні потрясіння є провокуючими факторами.

III

Фізична активність різко знижена. Больові відчуття виникають при ходьбі на відстань 100-200 м, при підйомі на 1 поверх.

IV

Різке погіршення розвивається при мінімальній рухової активності: ходьбі менше ніж на 100 м, під час нічного сну, в спокої.

Нестабільна

Напад інтенсивного, тривалої серцевого болю – характеристика нестабільної форми грудної жаби. Він призводить або до регресу симптомів (зникнення або зменшення) або розвивається гострий інфаркт міокарда. Виділяють чотири форми такого стану:

Форми

Ознаки

Вперше виникла

Від першого больового симптому проходить 1-2 місяці. У деяких пацієнтів її наслідком є інфаркт міокарда. При невыраженных симптомах розвитку хвороби, неможливість встановити час першого нападу переходить в стабільну форму.

Прогресуюча

Болі стають частими, тривалими інтенсивними, відбувається підвищення функціонального класу, фіксуються зміни кардіограми, які раніше були відсутні.

Рання постинфарктная

Період від 24 годин до 2 тижнів (іноді від 3 доби до 4 тижнів) після інфаркту характеризується серцевими болями.

Вазоспастична (або варіантна)

Напад виникає у стані спокою, частіше під час нічного сну.

Стенокардія спокою

Прояви недуги, не пов'язані з фізичними навантаженнями та іншими провокуючими факторами, називають стенокардією спокою. Прогностично вона більш небезпечна, частіше призводить до інфаркту міокарда. За період виникнення болів виділяють підгостру (протягом останнього місяця), гостру (останні 48 годин). Її основні характеристики:

 • нестабільна;
 • IV функціональний клас;
 • окремі прояви – варіантна, постинфарктная.

Класифікація нестабільної стенокардії

Для вичерпної класифікації патології розглядаються всі можливі аспекти. Кардіологи нестабільну форму недуги характеризують не як самостійне захворювання, а як період між виходом ішемічної хвороби серця з стабільного стану і загрозою інфаркта міокарда. Така форма дуже небезпечна. Вона виникає на фоні зниженої фізичної навантаження, не має зв'язку з перенапруженням. Виникнення нападу спонтанне, характер болю нестабільний.

В залежності від гостроти виникнення

Одна з класифікацій створена на основі оцінки гостроти виникнення нападу: клінічний прояв хвороби, їх причини, ризик розвитку гострого інфаркту. Нестабільна стенокардія за Браунвальду розподіляється на три класи:

Класи

Ознаки

I

Болі виявляються чаші і при меншій напрузі, ніж фіксувалися раніше, протягом 2 місяців. У стані спокою їх немає 2 місяці

II

Напади фіксується в стані спокою, мають хронічний характер або сталися в період від 2 до 30 діб

III

Гострий стан, який розвивався за 48 годин

Від умов виникнення

Існує класифікація на основі умов виникнення патологічного стану. З урахуванням цього критерію грудну жабу ділять на три групи:

Групи

Ознаки

А (вторинна)

Болі викликані захворюваннями, які не мають відношення до функціональності серцевого м'яза (гострі інфекції, ендокринні порушення, недокрів'я)

В (первинна)

Больові відчуття, що виникли вперше, пов'язані із захворюваннями серця

З (послеинфарктная)

Гостре розвиток патологічного стану, що виникає протягом 14 днів після гострого інфаркту

Від характеристик больових відчуттів

Одна з класифікацій нестабільної форми захворювання належить Ризику. Згідно з нею ризик розвитку ускладнень (інфаркт, летальний результат) прямо пропорційний класу патології. При поділі на класи враховані характеристики больових і відчуттів і змін електрокардіограми (ЕКГ). З урахуванням цих ознак їх виділяють декілька:

Класи

Ознаки

ІА

Погіршення самопочуття, а на ЕКГ змін немає

ІВ

Інтенсивність патологічних ознак зростає, фіксуються зміни на кардіограмі

II

Напад вперше виникає при напрузі

III

Погіршення вперше виникає в спокої

IV

Тривалий патологічний стан із змінами ЕКГ

Відео

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!