Причини і симптоми інфаркту у чоловіків і жінок - прогнози, наслідки та реабілітація

Патологія серцевої м'язи, що викликає некроз більшої частини її тканин, вважається вельми поширеною. За результатами статистики, від цієї проблеми страждають переважно чоловіки, жінки менш схильні до таких нападів. Обширний інфаркт – ураження міокарда серця, при якому виникає серйозна загроза для життя хворого. Для хвороби характерні масштабні ушкодження «мотора» людини, що викликають ускладнення і летальний результат в ряді випадків. При виникненні перших симптомів патології, потрібно терміново звернутися за медичною допомогою.

Що таке обширний інфаркт

Як правило, інфаркт міокарда класифікують на дрібновогнищевий і великий, що залежить від величини осередку ураження. У першому випадку патологія поширюється на невелику ділянку серцевого м'яза, а при великій формі – міокард уражається по всій товщині. Відхилення нерідко призводить до ускладнень, а іноді до смерті хворого. Існує два типи інфаркту:

 1. Ураження задньої стінки міокарда. Напад переходить по стінці на серцеві шлуночки, закриваючи велику площу м'язи. Ознаки цього типу інфаркту слабо проявляються, у деяких випадках відсутній навіть біль..
 2. Патологія передньої стінки серцевого м'яза. Для цієї форми характерна оклюзія основного стовбура коронарної артерії зліва (або її гілки). Такий інфаркт викликає збої серцевого ритму, шлуночкову тахікардію або екстрасистолію. Смерть від інфаркту передньої стінки міокарда фіксується в 4 рази частіше, ніж при патології задньої стінки.

Симптоми

Ознаки інфаркту міокарда великої форми залежать від стадії хвороби серця та її локалізації. Основним симптомом ураження м'яза є больові відчуття в грудях, ще може спостерігатися оніміння лівої верхньої кінцівки. Як правило, болі гострого характеру, їх неможливо усунути звичним для сердечників нітрогліцерином. Інфаркт серця великого типу супроводжується й іншими симптомами:

 • хворий може відчувати задишку;
 • рясне «холодне» потіння;
 • напади кашлю;
 • посиніння шкіри (як на фото);
 • тахікардія – теж ознака інфаркту міокарда;
 • іноді виникають ознаки інтоксикації (нудота, блювання, пронос, болі в животі);
 • серцева астма.

Причини

Інфаркт великої форми з'являється з різних причин. З-за ряду факторів, одна з артерій, яка постачає кров до тканин серця, перекривається. Якщо людина не отримає медичної допомоги впродовж 24 годин після інфаркту, то настане незворотний омертвіння тканин. Основні причини розвитку інфаркту:

 • надмірна вага;
 • регулярне підвищення серцевого тиску (гіпертонія);
 • куріння, вживання алкоголю у великих кількостях;
 • генетична схильність чоловіка або жінки;
 • неправильний раціон харчування теж призводить до інфаркту;
 • цукровий діабет;
 • захворювання серцево-судинної системи;
 • часті стреси, перевтома, надмірна физнагрузка;
 • психічні травми;
 • хвороби нирок нерідко провокують інфаркт міокарда;
 • малорухливий, сидячий спосіб життя.

Стадії

Інфаркт великого типу розвивається поетапно. Медики виділяють п'ять стадій еволюції небезпечного захворювання:

 1. Передінфарктний стан (продромальний період). Цей етап триває від декількох годин до місяця, для кожного пацієнта індивідуально. У хворого спостерігається регулярна стенокардія.
 2. Наступна стадія – гостра. Триває вона приблизно від 30 хвилин до 2 годин. Людина відчуває сильні болі в грудях, його пробиває холодний піт. Додатково до цього, зменшується або збільшується серцевий ритм, відбувається зниження артеріального тиску.
 3. Гострий період інфаркту – від 3 до 10 діб. За цей час утворюється ділянка вимираючою тканини в серцевому м'язі, больові відчуття притупляються, з'являються аритмія і висока температура тіла.
 4. В області відмирання тканин формується рубець, зовсім зникає біль, ритм серця і тиск приходять в норму – все це симптоми підгострого етапу розвитку інфаркту. Тривалість такого періоду становить 4-5 тижнів.
 5. Остання стадія хвороби називається постінфарктної, тривалість – від 3 місяців до півроку. Характерна симптоматика цього періоду полягає в збільшенні щільності рубцевої тканини і звиканні «мотора» до змінених умов роботи.

Наслідки інфаркту

Після важкого серцевого нападу нерідко фіксуються ускладнення. Основні наслідки інфаркту у чоловіків і жінок виглядають наступним чином:

 • серцева блокада;
 • набряк легенів (серцева недостатність гострого типу);
 • формування тромбів;
 • рецидиви інфаркту;
 • перикардит;
 • існує небезпека появи психічних розладів;
 • порушення циркуляції крові в головному мозку;
 • збої в роботі системи травлення;
 • розрив серця;
 • відмова внутрішніх органів;
 • може відбуватися параліч кінцівок.

Скільки живуть після інфаркту

Багатьох людей, які перенесли серцевий напад і їх рідних, завжди цікавить, скільки живуть після обширного інфаркту міокарда. Тривалість життя залежить від якості і кількості наслідків удару, величини осередку ураження серцевого м'яза, віку пацієнта. Щоб максимально продовжити повноцінне існування після інфаркту, потрібно пити призначені медичні препарати, вести здоровий спосіб життя, дотримуватися всі лікарські рекомендації. Згідно зі статистичними даними, близько 20% пацієнтів живуть до 5 років після великого нападу.

Скільки інфарктів може пережити людина

Кількість перенесених інфарктів міокарда – це індивідуальний показник для кожного окремого хворого. Часто він залежить від чисельності ураження коронарних судин. При великій патології переживають не більше 2-ух нападів, але бувають виключення з правил. Молодим пацієнтам важче справлятися з наслідками захворювання, людям старшого віку трохи простіше. Це пов'язано з тим, що у літніх хворих з віком стабілізується колатеральний кровообіг – кров «привчається» обходити області судин, які вражені серцевим нападом.

Діагностика

Першими кроками діагностичних заходів є збір анамнезу. Доктор з'ясовує, чи є симптоми захворювання, як давно вони турбують пацієнта. В ході опитування, фахівець також уточнює, чи є у хворого шкідливі звички, який спосіб життя вона веде. Потім здійснюється візуальний огляд пацієнта, вимірюється пульс і артеріальний тиск, прослуховується серце, легені. Щоб поставити точний діагноз, призначаються лабораторні та апаратні дослідження:

 1. Загальний аналіз крові. Процедура необхідна для виявлення швидкості осідання еритроцитів, лейкоцитоз.
 2. Біохімічний аналіз крові. Допомагає дізнатися про ризики появи у пацієнта чергового нападу. Як правило, таке дослідження показує рівень вмісту холестерину і цукру в крові.
 3. Загальний аналіз сечі. За допомогою цього дослідження можна знайти супутні інфаркту хвороби, ускладнення нападу.
 4. ЕКГ (електрокардіограма) дозволяє підтвердити наявність інфаркту, дізнатися про його простоті, локалізації, тривалості перебігу.
 5. Коагулограма може давати результат, який стане в нагоді для правильного вибору дозування лікарських препаратів.
 6. Коронарографія – методика, що допомагає з'ясовувати ділянку звуження артерії і локалізацію ураження.

Лікування

У більшості випадків, терапія інфаркту великого типу, здійснюється в лікарняному стаціонарі, тому що пацієнт має потребу в постійному контролі. Лікувальний процес є комплексним, доктор призначає терапевтичний і медикаментозний способи лікування:

 1. Найголовніше в терапії інфаркту міокарда – суворе обмеження будь-якої рухової діяльності. Хворому протипоказані фізичні і емоційні навантаження. В ході лікування потрібно дотримуватися певного режиму харчування. Дієта при реабілітації після інфаркту виключає вживання солі, тваринних жирів, кофеїну, алкогольних напоїв, гострої і жирної їжі. Можна їсти нежирні сорти м'яса і риби, овочі, злаки, фрукти.
 2. Лікування медичними препаратами призначається для купірування ускладнень і стабілізацію стану пацієнта. Найбільш ефективні засоби для лікування інфаркту міокарда:
 • анальгетики потрібні для боротьби з болями (Дроперидол, Морфін);
 • антикоагулянти дають шанс уникнути формування тромбів (Далтепарин, Еноксапарин натрію);
 • з аритмією при інфаркті добре справляються Лідокаїн, Аміодарон;
 • почати відновлення руху крові до ураженої серцевої області здатні Аспірин, Плавикс, Клопідогрел;
 • якщо після інфаркту міокарда вже з'явилися тромби, то лікар прописує прийом тромболітиків, які надають розсмоктуючу дію (Алтеплаза, Ретеплаза, Стрептокіназа).

Операція

Якщо наслідки інфаркту не вдається усунути медикаментозно, то проводять хірургічну операцію. Коли і цей варіант не допомагає позбавитися від ускладнень, то необхідна пересадка серця. Види хірургічного втручання для лікування наслідків інфаркту міокарда великої форми:

 1. Коронарна ангіопластика. Даний захід передбачає розширення серцевих суджених судин.
 2. Аортокоронарне шунтування – складна операція. З її допомогою роблять спеціальний міст з нормальною вени, який направляє кров вище звуження, викликаного інфарктом.

Прогноз

Статистика, що стосується прогнозів на терапію інфаркту, має середні показники. Це пов'язано з тим, що більшість хворих не встигають отримати кваліфіковану допомогу медиків, і гинуть від стрімко розвивається патології. Приблизні прогнози виглядають так:

 1. При великій формі патології можуть вижити близько 50% осіб.
 2. Більше 10% пацієнтів помирають приблизно через рік від ускладнень інфаркту міокарда.

Профілактика

Щоб уникнути рецидиву інфаркту міокарда потрібно дотримуватися кількох нескладних правил:

 • необхідно уникати стресових ситуацій;
 • слід вживати виключно корисні продукти, виключити з раціону жирні, смажені, мариновані, гострі і солоні страви;
 • повноцінний відпочинок, нормальний сон – відмінна профілактика інфаркту;
 • не завадить займатися спортом, виконувати гімнастику або скласти легкий комплекс вправ;
 • треба відмовитися від згубних звичок: куріння, розпивання алкоголю.

Відео: інфаркт і наслідки

Інфаркт-це повинен знати кожен

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!