Гіпертрофія лівого шлуночка - ознаки на ЕКГ. Лікування гіпертрофії міокарда лівого шлуночка серця

ГЛШ – це специфічне ураження відділів серця, при якому воно збільшується в розмірах і стає більш схильним до будь-яких змін. Вражає гіпертрофія в основному міокард – найсильніший м'яз стінки серця, ускладнює скорочення, внаслідок чого зростає небезпека розвитку інших хвороб.

Що таке гіпертрофія лівого шлуночка серця

Гіпертрофія серця, або, по-іншому, гіпертрофічна кардіоміопатія – це потовщення стінки лівого шлуночка серця, що призводить до збоїв в роботі аортального клапана. Проблема поширена серед хворих гіпертонічною хворобою, так само спортсменів, людей, ведучих малорухливий спосіб життя, залежних від алкоголю і тих, хто перейняв схильність до патології у спадок.

Гіпертонія міокарда лівих шлуночків серця відноситься до класу 9 за шкалою МКБ 10, разом з іншими хворобами системи кровообігу. Ця патологія в основному є синдромом інших серцевих хвороб, непрямі ознаки яких проявляє. Щоб не допустити можливих проблем у майбутньому, необхідно інтенсивно лікувати гіпертрофований орган вчасно, відразу після виявлення патологій.

Ступеня гіпертрофії лівого шлуночка

Залежно від ознак ГЛШ і розмірів деформованої м'язової тканини, можна виділити декілька стадій розвитку хвороби:

 • Помірна гіпертрофія лівого шлуночка (ГЛШ) виникає як наслідок гіпертонії або інших хвороб серця. Це незначне на перший погляд збільшення сигналізує про перевантаження серця і про те, що ризик захворювань міокарда (інфаркт, інсульт) для хворого зростає. Часто протікає без всяких ознак, виявляється тільки при аналізі ЕКГ. Якщо збільшений лівий шлуночок - лікуватися необхідно за допомогою фахівців, найкраще - стаціонарно.

 • Виражена ГЛШ характеризується дистрофічними змінами, при яких мітральний клапан розташований близько до поверхні перегородки і заважає потоку крові, викликає надмірне напруження м'язи і навантаження на лівий шлуночок.

Збільшення лівого шлуночка серця – причини

Причини гіпертрофії лівого шлуночка серця можуть бути різноманітні, серед них як хронічні, так і набуті захворювання різних відділів організму:

 • гіпертонія;
 • ожиріння: дуже небезпечно розвиток недуги у маленьких дітей, які мають зайву вагу;
 • ішемія;
 • цукровий діабет;
 • аритмія, атеросклероз;
 • часті надмірні фізичні навантаження;
 • алкоголізм, куріння;
 • високий артеріальний тиск;
 • захворювання легенів;
 • аортальний стеноз;
 • порушення в роботі мітрального клапана;
 • стрес, психологічні захворювання, нервове виснаження.

Розвиток організму дитини може протікати з порушенням процесів реполяризації міокарда і як наслідок – збільшенням стінок шлуночка. Якщо така ситуація виникла, її необхідно запобігти, а надалі спостерігати стаціонарно протягом дорослішання і не допускати прогресування. Постійні заняття спортом можуть природним шляхом призвести до розширення серця, в той час як робота, пов'язана з підняттям тягарів є потенційною загрозою систолічної перевантаження, тому слід нормувати свою фізичну активність і стежити за здоров'ям.

Ще однією непрямою причиною вважається порушення сну, при якому людина припиняє дихати на короткий період часу. Може спостерігатися у жінок під час клімаксу або у літніх людей і тягне за собою такі наслідки, як розширення діаметру судин серця, зростання перегородки і стінок серцевих відділів, підвищення артеріального тиску, аритмія.

Ознаки гіпертрофії лівого шлуночка

Симптоми кардіоміопатії не завжди очевидні, часто люди не підозрюють про наявність проблеми. Якщо під час вагітності плід розвивався неправильно, можливо наявність вродженого пороку і гіпертрофія лівих відділів серця. Такі випадки необхідно спостерігати з народження і не допускати ускладнень. Але якщо в роботі серця відбуваються періодичні перебої і людина відчуває які-небудь з цих ознак, можливо, стінки шлуночка не в порядку. Симптоматика цієї проблеми така:

 • утруднене дихання;
 • слабкість, стомлюваність;
 • біль у грудях;
 • низький пульс;
 • набряклість обличчя у другій половині дня;
 • порушений сон: безсоння або надмірна сонливість;
 • головний біль.

Типи гіпертрофії лівого шлуночка

Види гіпертрофії лівого шлуночка розрізняються в залежності від структури змін в серцевих м'язах. Буває: концентрична і ексцентрична ГЛШ, дилатація шлуночка. Розрізняють на основі ехокардіографічних показників (кардіограма) і товщини стінок органу. Кожен з типів ГЛШ не є самостійним захворюванням, а виникає як наслідок інших патологій в організмі людини.

Ексцентрична гіпертрофія

Ексцентрична гіпертрофія міокарда характеризується збільшенням серця та обсягу його камер паралельно з ущільненням м'язів лівого шлуночка. Провокується різким зростанням кардіоміоцитів, їх поперечний розмір при цьому не змінюється. Також ексцентрична ГЛШ загрожує уповільненням пульсу, ускладненнями дихання. З'являється при вадах серця або після інфаркту.

Концентрична гіпертрофія міокарда лівого шлуночка

Концентрична глш відбувається за рахунок гіперфункції міокардіоцитів внаслідок навантаження тиском. Розмір порожнини не змінюється, іноді навіть стає менше. Збільшується розмір стінок лівого шлуночка, загальна маса міокарда і серце. Концентрична гіпертрофія виникає при гіпертонії, артеріальної гіпертензії; є причиною зниження коронарного резерву.

Дилатація лівого шлуночка

Дилатація - це розширення лівого шлуночка серця, відбувається при зміні роботі міокарда або перевантаження здорового шлуночка. Якщо подовжена дуга серця – це теж може бути початковим симптомом ГЛШ. Іноді призводить до дилатації аортальний стеноз, коли звужений клапан не може виконувати свою насосну функцію. Перенесені хвороби часто є причинами розширення серця, в окремих випадках воно може відбуватися і саме по собі, як вроджена патологія.

Чим небезпечна гіпертрофія лівого шлуночка серця

Якщо лівий шлуночок гіпертрофований – це не є захворюванням, але може спровокувати їх чимало в майбутньому, серед яких летальний результат інфарктів, інсультів, стенокардія та інші серцеві недуги. Часто збільшення органу відбувається за активного способу життя, у спортсменів, коли серце працює сильніше, ніж у середньостатистичному організмі. Такі зміни можуть не нести загрози, але в кожному окремому випадку необхідна кваліфікована консультація і порада лікаря.

Діагностика кардіоміопатії

Діагностика гіпертрофії лівого шлуночка відбувається кількома способами: це виявлення на ЕКГ ознак хвороби, обстеження серця на УЗД або за допомогою магнітно-резонансного томографа. При появі будь-яких проблем з серцем і симптомів хвороби варто звертатися до кардіолога, а якщо ви вже перенесли якийсь порок і підозрюєте ускладнення – вам потрібен кардіохірург і, можливо, система лікування.

Гіпертрофія лівого шлуночка на ЕКГ

ЕКГ – поширений метод діагностики, який допомагає дізнатися товщину серцевого м'яза і вольтажные ознаки. Тим не менш, виявити ГЛШ на ЕКГ без участі інших способів буває складно: може бути поставлений помилковий діагноз гіпертрофії, оскільки на ЕКГ ознаки, які їй притаманні, можна спостерігати і у здорової людини. Тому якщо у вас вони виявлені – це може бути обумовлено підвищеною масою тіла або його особливою конституцією. Тоді варто провести ще ехокардіографічне обстеження.

ГЛШ на УЗД

Ультразвукове дослідження допомагає з більшою вірогідністю судити про окремі фактори і причини гіпертрофії. Перевага УЗД полягає в тому, що цей спосіб дозволяє не тільки діагностувати, але й визначити особливості перебігу гіпертрофії і загального стану серцевого м'яза. Показники ехокардіографії серця виявляють такі зміни в лівому шлуночку, як:

 • товщина стінки шлуночка;
 • відношення маси міокарда до маси тіла;
 • коефіцієнт ассиметричности ущільнень;
 • напрямок і швидкість потоку крові.

МРТ серця

Магнітно-резонансна томографія допомагає чітко вирахувати ділянку і ступінь збільшення шлуночка, передсердя або іншого відсіку серця, зрозуміти, наскільки сильні дистрофічні зміни. МРТ міокарда показує всі анатомічні особливості та конфігурацію серця як би «расслаивая» його, що дає лікарю повну візуалізацію органу і докладні відомості про стан кожного відділу.

Як лікувати гіпертрофію лівого шлуночка серця

Гіпертрофії серця схильні багато людей. Якщо проблема сильно виражена, проводиться медикаментозне або хирургичесное лікування гіпертрофії лівого шлуночка серця. При цьому, в залежності від ступеня ураження, лікування може бути націлене на запобігання прогресування хвороби або на повернення міокарда в межі нормальних розмірів. Але буває, що це стан оборотно, якщо недугу не можна вилікувати повністю, то регресії можна досягти, виправивши такі речі, як:

 • спосіб життя;
 • тип харчування;
 • гормональний баланс;
 • зайва вага;
 • кількість фізичних навантажень.

Лікування гіпертрофії лівого шлуночка серця медикаментозно

Ліки при гіпертрофії лівого шлуночка серця можуть надати дієвий результат, якщо приймаються під контролем лікаря. Повністю усунути симптоми гіпертонії неможливо, проте прийом гіпотензивних препаратів при цьому захворюванні і дотримання дієти допоможе боротися з причинами і не допустити погіршення здоров'я. Щоб вилікувати ГМЛЖ, призначають такі ліки:

 1. Верапаміл – ангиаритмическое засіб з групи блокаторів кальцієвих каналів. Знижує скоротливість міокарда, зменшує ЧСС. Можна вживати як дорослим, так і дітям, дози встановлюються індивідуально.

 2. Бета-блокатори знижують навантаження тиску та об'єму серцевого порожнини, допомагають вирівняти ритм і знизити ризик виникнення пороку.

 3. Сартани – ефективно знижують загальну навантаження на серце і ремоделируют міокард.

Гіпертонія міокарда лш серця відноситься до класу 9 за шкалою МКБ-10, разом з іншими хворобами системи кровообігу. Слід віддавати перевагу виключно препаратів, якість яких перевірена і доведена клінічно, експериментальні засоби можуть не тільки не чинити очікуваного дії, але і негативно вплинути на все здоров'я в цілому.

Кардіоміопатія хірургічне лікування

Операція при гіпертрофії лівого шлуночка може знадобитися для видалення гіпертрофованого ділянки м'язи на пізніх і запущених стадіях хвороби. Для цього проводиться пересадка всього серця або його окремих частин. Якщо причиною ГМЛЖ ушкодження клапана або перегородки, спочатку проводиться спроба трансплантації конкретно цих органів, більш проста, ніж операція з усім серцем. У разі такого втручання, пацієнт повинен буде все життя перебувати під наглядом кардіолога і приймати препарати для запобігання тромбозу коронарних судин.

Народне лікування гіпертрофії лівого шлуночка

Лікування гіпертрофії лівого шлуночка серця народними засобами не може допомогти на пізніх стадіях поразок, але буває дієвим при незначних збільшеннях, для профілактики їх розвитку, зниження ризику більш серйозних наслідків. Повністю вилікувати недугу вам не вдасться, але полегшити неприємні відчуття, біль у грудях, слабкість і запаморочення народна медицина може. Відомі такі засоби:

 1. Трав'яні збори як допоміжна терапія при основному лікуванні (лохина, пустирник, богульнік глід, хвощ, квіти волошки, горицвіт)

 2. Молоко настояне: прокип'ятити і залити на ніч у термосі або поставити в духовку до утворення коричневої скоринки.

 3. Конвалія у вигляді крапель настоянки або кашки. Для настоянки залити конвалія горілкою або спиртом, настоювати в темному місці 2 тижні, приймати по 10 крапель 3 рази в день протягом 2 місяців. Кашка: залити окропом квітки конвалії, настояти 10 хвилин. Потім злити воду, подрібнити рослину і приймати по столовій ложці 2 рази в день. Рекомендується в комплексі з краплями.

 4. Часниковий мед: роздавлений часник змішати з медом у пропорції 1:1, настояти тиждень в темному місці, приймати по 1 столовій ложці 3 рази в день перед прийомом їжі.

 5. Червоне сухе вино, настояне на сушеному розмарин. Залити листя вином, настоювати близько місяця в темному місці, процідити і приймати перед їжею.

 6. Журавлина, розтерта з цукром: по чайній ложці 4 рази на день.

Дієта при гіпертрофії лівого шлуночка серця

Щоб відкоригувати харчування при кардіоміопатії, дотримуйтесь наступних порад:

 • відмовтеся від солі;
 • їжте часто, близько 6 - раз в день, але маленькими порціями;
 • киньте палити, вживайте менше спиртних напоїв;
 • вибирайте їжу з меншим вмістом жирів та холестерину;
 • обмежте кількість тваринних жирів;
 • корисні кисломолочні, молочні продукти, свіжі овочі та фрукти;
 • їжте менше мучного і солодкого;
 • якщо ви страждаєте надмірною вагою – дотримуйте дієту для схуднення і зниження навантаження на серце.

Відео: гіпертрофія міокарда лівого шлуночка

Гіпертрофія лівого шлуночка серця

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!