Як лікувати невроз нав'язливих станів і страхи

У людини може розвинутися стан, при якому помилкові ідеї, думки намагаються взяти верх над свідомістю. Вони атакують щодня, перетворюючись у обсесивно-компульсивний розлад. Це сильно ускладнює життя, але існують способи, як позбутися від нав'язливих думок та страхів. Без допомоги з часом буде тільки погіршуватися стан. Все складніше зосередитися на справді важливих речах, знайти сили для подолання проблем в звичайному житті. Згодом настає депресія, погані думки, бажання, а іноді розлад загострюється до шизофренії.

Чому виникає невроз нав'язливих станів

Стан нав'язливості ДКР (обсесивно-компульсивний розлад) виникає у випадках, коли свідомість не здатна придушувати імпульси до якого-небудь дії. При цьому вони витісняють усі інші думки, хоч і є безглуздими або безпідставними в даний момент. Стійкість цих імпульсів настільки велика, що вони викликають страх. На розвиток обсесивно-фобічних проявів, нав'язливого неврозу впливають біологічні та психологічні фактори з різним ступенем.

Синдром нав'язливих станів має різні прояви, але всі вони зводяться до основних симптомів такого характеру:

 • повторювані дії, ритуали;
 • регулярні перевірки своїх же дій;
 • циклічність думок;
 • зациклення на думки про насильство, релігії або інтимному житті;
 • непереборне бажання вважати цифри або страх перед ними.

У дітей

Хвороба ОКР зустрічається і у дітей. Як правило, причинами розвитку стають психологічні травми. Розвивається невроз у дитини на тлі переляку або покарання, спровокувати такий стан здатне несправедливе ставлення до них з боку вчителів чи батьків. Сильний вплив робить розлука з батьком чи матір'ю в ранньому віці. Поштовхом для нав'язливого стану стає переведення в іншу школу або переїзд. Описано цілий ряд факторів в області відносин у сім'ї, які формують розлад у дитини:

 1. Невдоволення статтю дитини. У цьому випадку йому нав'язуються якості невластиві йому, це викликає високу тривожність.
 2. Пізня дитина. Медиками виявлено зв'язок між віком матері і ризиком розвитку психозу у дитини. Якщо жінці під час вагітності більше 36 років, то ризик тривожності малюка обов'язково підвищується.
 3. Конфлікти всередині сім'ї. Часто негатив від сварок впливає на дитину, у нього виникає почуття провини. За статистикою в сім'ях, де чоловік активно приймає участь у вихованні, неврози у дітей трапляються набагато рідше.
 4. Неповна сім'я. Дитині не вистачає однієї половинки моделі поведінки. Відсутність стереотипу провокує розвиток неврозу.

У дорослих

У старшого покоління на виникнення обсесивно-компульсивного розлади впливають біологічні та психологічні причини. Перші проявляються, на думку медиків, з-за порушень в обміні нейромедіатора серотоніну. Прийнято вважати, що він регулює рівень тривоги, маючи зв'язок з рецепторами нервових клітин. Також враховують вплив умов побуту та екології, але зв'язок поки що не доведена науково.

Психологічні фактори проявляються в певних життєвих потрясінь і стресових ситуаціях. Не можна назвати це причинами неврозу швидше вони стають спусковим гачком для тих людей, хто має генетичну схильність до розвитку нав'язливих думок та страхів. Виявити подібні спадкові особливості людини заздалегідь неможливо.

Нав'язливі стану

Люди з певними акцентуаціями особистості або перенесли психотравму схильні до нав'язливого стану. Вони піддаються мимовільного вторгнення почуттів, образів, дій, їх переслідують нав'язливі думки про смерть. Людина розуміє безпідставність таких явищ, але самостійно долати і вирішувати такі проблеми не може.

Клінічні ознаки такого стану багато в чому залежать від того, в зв'язку з чим загострилося і виникло когнітивно-поведінковий розлад. На даний момент виділяють два основних види нав'язливих думок – інтелектуальне та емоційне прояв. Вони провокують фобії людини і панічний страх, які деколи повністю ламають життя і звичний ритм людей.

Інтелектуальні

Нав'язливі стану інтелектуального типу прийнято називати одержимістю або обсессиями. У цьому вигляді виділяють наступні розлади поширені прояви нав'язливості:

 1. «Розумова жуйка». Необгрунтовані роздуми, сумніви з будь-якого приводу, а часом і без нього.
 2. Аритмомания (нав'язливий рахунок). Людина вважає, що всі навколо: людей, птахів, предмети, сходи і т. д.
 3. Нав'язливі сумніви. Проявляється в ослабленій фіксації подій. Людина не впевнений, що вимкнув плиту, праска.
 4. Нав'язливе повторення. В голові постійно відтворюються номери телефонів, імена, дати чи назви.
 5. Нав'язливі подання.
 6. Нав'язливі спогади. Як правило, непристойного змісту.
 7. Нав'язливі побоювання. Проявляються часто в сфері роботи або сексуального життя. Людина сумнівається, що здатний щось виконати.
 8. Контрастне нав'язливий стан. У людини виникають думки, які не відповідають типовому поводженню. Приміром, у хорошої і не злий по природі дівчата спливають образи кривавого вбивства.

Емоційні

До емоційних нав'язливих станів відносять різні фобії (страхи), які мають специфічний напрям. Наприклад, молода мама відчуває необгрунтовану тривогу, що завдасть шкоди дитині або вб'є його. До цього ж виду можна віднести побутові фобії – боязнь числа 13, храмів православ'я, чорних кішок і т. д. Існує багато різних видів страху, яким дали спеціальні назви.

Фобії людини

 1. Оксифобия. Проблема проявляється в страху перед будь-якими гострими предметами. Людина переживає, що може нанести поранення оточуючим або собі.
 2. Агрофобия. Нав'язливий страх перед відкритим простором, напади викликають площі, широкі вулиці. Люди, які страждають від такого неврозу, на вулиці з'являються тільки в супроводі іншої людини.
 3. Клаустрофобія. Нав'язлива проблема в боязні маленьких, замкнутих приміщень.
 4. Акрофобія. З цим нав'язливим станом людина боїться знаходитися на висоті. Виникає запаморочення і страх впасти.
 5. Антропофобия. Проблема – в страху перед великим скупченням людей. Людина боїться впасти в непритомність і бути розчавленим натовпом.
 6. Мизофобия. Хворий постійно переживає, що забрудниться.
 7. Дисморфофобія. Хворому здається, що все навколо звертають увагу на потворне, неправильне розвиток тіла.
 8. Нозофобия. Людина постійно боїться заразитися важкою хворобою.
 9. Никтофобия. Вид страху перед темрявою.
 10. Мифофобия. Людина побоюється сказати неправду, тому уникає спілкування з людьми.
 11. Танатофобія – вид страху перед смертю.
 12. Монофобия. Людина боїться залишатися один, що пов'язане з поданням про безпорадність.
 13. Пантофобия. Вища ступінь загального страху як такого. Хворого лякає все навколишнє.

Як позбавитися від нав'язливих думок

Психологія страху влаштована так, що нав'язливі стани самі по собі пройти не можуть. Жити так вкрай проблематично, боротися самостійно – складно. В даному випадку повинні допомагати близькі люди, а для цього потрібно знати, як позбутися нав'язливих думок і страху. Підтримку можуть надати психотерапевтичні практики або самостійна робота за порадами психологів.

Психотерапевтичні практики

При явному психогенному характер порушень необхідно проводити терапію з хворим, на основі симптоматики нав'язливого стану. Застосовують психологічні методики індивідуально для кожного пацієнта. Лікування нав'язливого стану може проходити індивідуально або в групі. Щоб вилікувати людину, використовують такі психологічні види терапії:

 1. Раціональна психотерапія. В ході лікування фахівець виявляє «точку запуску» невротичного стану, розкриває патогенетичну сутність конфлікту. Намагається активізувати позитивні сторони особистості і коригує негативні, неадекватні реакції людини. Терапія повинна нормалізувати систему емоційно-вольового реагування.
 2. Групова психотерапія. Розв'язання внутрішньоособистісних проблем відбувається через опрацювання дефектів у міжособистісній взаємодії. Практична робота спрямована на кінцеву проблему для вирішення внутрішньоособистісних нав'язливих ідей.

Поради психологів

Ступінь нав'язливих станів може бути різною, тому наявність останніх – не пряма дорога в психіатрію. Часом людям потрібно просто зрозуміти, як відволіктися від поганих думок, які зароджуються в підсвідомості. Щоб подолати нав'язливий страх і тривогу, можна використовувати такі прийоми:

 1. Прийняття. При нав'язливих думках люди намагаються не думати про них, займають себе чимось, щоб відволіктися. Як правило, такі дії погіршують стан, тому вийти з замкнутого кола допоможе прийняття ідеї. Як тільки самі думки перестануть вас турбувати, почуття тривоги знизиться – а це вже півшляху до перемоги недуги.
 2. Озвучування і запис роздумів. Хороший спосіб перемогти напад нав'язливих думок. Якщо виплеснути негатив на папір, яка все стерпить, негативна енергія знайде вихід і стане легше. Якщо думки не сильно шокуючі або лякають, то ними можна поділитися з близькими.
 3. Створіть позитивний образ. Звільнитися від негативних емоцій допоможе позитивний досвід. Постарайтеся уявити яскраве, радісне подія (можна вигадане) настільки детально, наскільки це можливо.
 4. Шукайте вторинну вигоду. У деяких випадках нав'язливі думки – спосіб захисту від якихось невирішених проблем. Постарайтеся зрозуміти, що вони маскують, і вирішити ці завдання. Після цього невротичний стан зникне. Іноді нав'язливе стан стає приводом, щоб бути нещасним. Це є виправданням, щоб не братися за складні справи, шукати роботу і т. д.
 5. Розслаблення. Крім психологічного, спостерігається і фізичне напруження, тому розслаблення стане важливою процедурою для його подолання. Слід робити розминку 10-15 хвилин в день. Приміром, ляжте на підлогу, тримайте ноги прямими. Руки вздовж тулуба, голову прямо, закрийте очі, постарайтеся розслабити кожну клітинку вашого тіла і лежить без руху. Дихання повинне бути рівним, спокійним.

Як позбутися страху

Існує ряд причин, які ускладнюють процес одужання при нав'язливому страху. У деяких це пов'язано з невпевненістю в собі і своїх силах, іншим не вистачає завзятості, треті зовсім чекають, що все пройде само по собі. Є ряд прикладів відомих людей, які на шляху до успіху зуміли побороти свої фобії і страхи, впоралися з внутрішніми проблемами. Для цього використовуються психологічні прийоми, що допомагають людині прибрати нав'язливий страх з шляху.

Психологічні прийоми

 1. Боротьба з негативним мисленням. Називають цю техніку «рубильник», тому що суть полягає в тому, щоб максимально яскраво, в деталях представити свої нав'язливі страхи у вигляді вимикача і в потрібний момент просто відключити його. Головне – все представити в своїй уяві.
 2. Правильне дихання. Психологи кажуть: «Вдихаємо сміливість, видихаємо страх». Рівномірні вдихи з легкою затримкою, а потім видихи, нормалізують фізичний стан під час нападу страху. Це допоможе заспокоїтися.
 3. Відповідь дією на сполох. Складна практика, коли людина дивиться в очі страху». Якщо пацієнт боїться виступати, то потрібно поставити хворого перед публікою. Подолати страх вдасться за рахунок «драйву».
 4. Граємо роль. Хворому пропонується зіграти роль упевненого в собі людини. Якщо цей стан практикувати у вигляді театральної гри, то мозок в якийсь момент може відгукнутися на неї, і нав'язливий страх пройде.

Ароматерапія

Одна з причин прояву обсесивно-компульсивного розлади – стрес і психологічна втома. Для запобігання і лікування такої проблеми необхідно вміти розслаблятися, відновлювати емоційний стан. Під час стресу або депресії добре допомагає ароматерапія. Поєднувати її обов'язково з психотерапією, тому що аромапроцедури – лише спосіб зняти напругу, але не вирішити кореневу проблему.

Відео: Як впоратися з нав'язливими думками

Іноді люди можуть страждати легкою формою нав'язливого стану або обсесивно-компульсивного розлади та не знати про його появу. Коли ж стан погіршується, вони соромляться звернутися за допомогою. На відео нижче представлені способи, як позбутися занепокоєння і тривоги. Записи допоможуть вам самостійно попрацювати над проблемою і поліпшити свій стан. Методи використовуються різні, тому можете підібрати той, який для вас підходить найкращим чином.

Поради психолога

Порада психолога: позбався від нав'язливих думок!

Рекомендації психотерапевта

Техніка для позбавлення від негативних нав'язливих думок від психотерапевта Сергія Левіта

Молитва від нав'язливих думок

ЯК ПОЗБАВИТИСЯ ВІД НАВ'ЯЗЛИВИХ ДУМОК

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!