Емфізема легень - що це таке: симптоми і лікування

Статистика ВООЗ вказує на те, що 4% населення страждають від емфіземи (emphysema) легенів. Як правило, захворювання вражає чоловіків середнього і старше віку. Виділяють хронічну, гостру форму, локальну (вікарну) або дифузну. Хвороба порушує легеневу вентиляцію, кровообіг, що призводить до інвалідизації та зменшення комфорту життя.

Що таке емфізема

Даний недуга збільшує кількість повітря в альвеолярної тканини легень більше норми. Зайвий газ, який накопичується в органі, може призвести до ряду ускладнень, наприклад, ураження тканин бронхів. Захворювання емфізема провокує надлишок газів не за рахунок додавання кисню, а затримки, скупчення вуглекислого газу та інших домішок. Це призводить до порушення нормального постачання кров'ю легеневих тканин, до їх деструкції. Всередині органу зростає тиск, відбувається здавлювання найближчих органів, артерій.

Види

Дана патологія розділяється на кілька видів і форм. Кожна з них має конкретної симптоматикою, яку можна виявити під час діагностики та складання анамнезу. Емфізема легені може перебувати в гострому, хронічному стані (останнє вкрай рідко зустрічається у дітей). При цьому кожна з форм має несприятливий прогноз без здійснення належної терапії. Види емфіземи легенів:

 • парасептальная;
 • дифузна;
 • панлобулярная;
 • бульозна.

Чим небезпечна емфізема легенів

Захворювання призводить до незворотних змін структури тканин органу, що проявляється у вигляді легеневої недостатності. Це один з пунктів, чим небезпечна емфізема легенів. Легенева гіпертензія призводить до істотного збільшення навантаження на праві відділи міокарда. З-за цього у деяких пацієнтів розвивається правошлуночкова серцева недостатність, набряки нижніх кінцівок, міокардіодистрофія, асцит, гепатомегалія.

Своєчасність виявлення захворювання безпосередньо впливає на подальший прогноз. Ігнорування проблеми, лікувальних заходів призводить до прогресування патології, втрати працездатності хворого і подальшої інвалідизації. Крім самого захворювання серйозну загрозу здоров'ю людини становлять собою ускладнення эмфизематоза легенів.

Прогноз життя

Эмфизематозные легені не піддаються повному лікуванню. Навіть на тлі лікування відбувається постійне прогресування патології. Своєчасне звернення в лікарню, дотримання всіх медичних рекомендацій, лікувальних заходів допомагає загальмувати хворобу, поліпшити рівень життя, відстрочити інвалідність, знизити смертність. Прогноз життя при емфіземі легенів на тлі вродженої вади, як правило, несприятливий.

Емфізема легень – симптоми

Прояви захворювання залежать від виду і форми патології, але існують і основні ознаки емфіземи легень, які завжди однакові. До загальних симптомів відносять:

 • ціаноз;
 • тахисистолию;
 • экспираторную задишку (відбувається загострення запалення органу, бронхіту, часто виникає при підвищенні фізичної активності);
 • кашель (болісний сухий кашель при вторинному тип патології, мізерне відділення мокротиння);
 • укорочений розмір шиї;
 • вибухання надключичних областей;
 • наростання дихальної недостатності;
 • втрата ваги;
 • зміни грудної клітини патологічного характеру, розширення міжреберного проміжку;
 • стояння діафрагми;
 • надмірна втомлюваність;
 • з-за розширення грудної клітки спостерігається відсутність її рухової рухливості (бочкоподібна грудна клітка);
 • під час кашлю набухають шийні вени;
 • багряний колір обличчя, проступає малюнок капілярів.

Бульозна емфізема легенів

Більшість фахівців сходяться в думці, що бульозна хвороба є проявом спадкових/генетичних відхилень. Патогенез, класифікація, етіологія даної форми захворювання до кінця не з'ясовані. Характеризується патологія тим, що з'являються булли в легенях (бульбашки різного розміру), вони локалізуються частіше в крайових відділах органу. Бульбашки можуть бути множинними або одиничними, локальними або поширеними. Діаметр булли коливається від 1 до 10 сантиметрів. При такій формі хвороби на першій же стадії розвивається дихальна недостатність.

Парасептальная

При даній патології легеневі альвеоли розширюються настільки, що відбувається руйнування міжальвеолярних перегородок. Парасептальная емфізема, що призводить до порушення функціонування легеневої тканини, але ризик летального результату вкрай малий. Організм виходить менша кількість кисню, ніж у здоровому стані, але брак не настільки критична, щоб привести до смерті.

Вікарна

Дана форма захворювання характеризується гіпертрофією, розширенням збережених після операції відділів легень, посиленням кровопостачання. Вікарна емфізема є частиною справжньої емфіземи. Орган не втрачає еластичності, пристосувальні реакції стають причиною функціонального зміни. Повітряний об'єм залишився легкого збільшується, розширюються бронхіоли, це не дає проявиться типовому для емфізематозного легені видиху.

Дифузна

Патологія може бути вторинній або первинній. Остання дифузна емфізема легенів приймається як самостійна нозологічна одиниця, яка передбачає різні варіанти перебігу патології. Відноситься хвороба до идиопатическому типу, тому що причини остаточно не з'ясовані. Спостерігається зв'язок між обструктивними захворюваннями бронхів, що призводить до подальшого розвитку емфіземи. Вторинний тип патології часто стає ускладненням після хронічної бронхообструкції, бронхіту, пневмосклерозу.

Діагностика

До головних симптомів патології відноситься задишка, яка виникає після фізичного навантаження. Вказує на розвиток захворювання зменшення дифузійних здібностей легенів, що відбувається із-за скорочення дихальної поверхні органу. Розвивається це на тлі значного збільшення вентиляції. Для діагностики використовують наступні методи обстеження:

 1. Помітна емфізема легенів на рентгенограмі (рентген). Знімок допомагає визначити можливі патології, побачити повну картину органу. Буде помітно звуження серцевої тіні, вона витягується, помітно збільшення легкості легеневих шляхів.
 2. Комп'ютерна томографія (КТ). Дослідження допомагає побачити гипервоздушность, булли, підвищену щільність стінки бронхів. КТ надає можливість виявити захворювання на ранній стадії.
 3. Зовнішні прояви і симптоми. Поява задишки в юному віці може вказувати на спадкову форму захворювання. Це серйозний привід для звернення до фахівця і проведення обстеження.

Емфізема легенів – лікування

Сучасна медицина пропонує декілька ефективних напрямків терапії, які допомагають загальмувати процес прогресування. Лікування емфіземи легень проводиться за такими напрямами:

 1. Виконання дихальних вправ. Вони спрямовані на поліпшення газообміну легень. Мінімальний курс лікування становить 3 тижні.
 2. Слід повністю відмовитися від куріння, це найважливіший фактор при бажанні ефективно лікувати патологію. Після цього у багатьох пацієнтів з часом зникає задишка, кашель, полегшує дихання, поліпшується загальне самопочуття.
 3. Антибактеріальні препарати, як правило, антихолінергічні засоби. Дозування препарату призначається лікарем в індивідуальному порядку. На цей показник впливають додаткові симптоми, що супроводжують захворювання. Загальна лікувальна дія підвищують медикаменти з відхаркувальною дією.
 4. Інгаляції. Це ефективний спосіб лікувати це захворювання, дає хороші результати разом з медикаментозною терапією. Мінімальна тривалість курсу лікування – 20 днів.
 5. Оперативного втручання. Проводиться тільки у найважчих випадках, роблять розтин грудної клітини або за допомогою ендоскопії. Своєчасно оперативно втручання допомагає уникнути ускладнень, наприклад, пневмотораксу.

Народними засобами

Ефективною терапія буде тільки при комплексному підході до лікування. Вилікувати тільки настоянками в домашніх умовах хвороба не вийде. Лікування емфіземи легенів народними засобами можна проводити за допомогою таких рецептів:

 1. Лікарський збір 2. Знадобляться корінь кульбаби, березові листя, плоди ялівцю. Змішати інгредієнти потрібно в пропорції 1:2:1. У чверті літра окропу потрібно настояти столову ложку цього збору. Потім відфільтруйте рідину через марлю і приймайте по 15 мл після їди, через 30 хвилин.
 2. Для проведення інгаляцій або у вигляді настоянки використовується багно. В останньому варіанті потрібно близько години настоювати 1 ч. л. подрібнене, просушене рослина в підлогу літровій банці з окропом. Пити треба засіб по 15 мл двічі за добу.
 3. Збір номер 3. Для нього знадобляться коріння солодки, алтею, плоди шавлії, анісу, соснових бруньок. В однакових пропорціях змішайте всі подрібнені компоненти. Столову ложку збору заваріть у склянці окропу. Через 1-2 години буде готова настоянка, яку необхідно перелити в термос. За добу треба випити засіб 3 рази по 6 мл перед їдою.

Дихальна гімнастика

Це один з видів профілактики та етапів лікування захворювання. Дихальна гімнастика при емфіземі легенів покращує газообмін, особливо успішно застосовується на початкових стадіях патології. Терапія проводиться в медичному установа, суть методу полягає в тому, що хворий робить вдих повітря з низькою кількістю кисню протягом 5 хвилин, потім стільки ж з нормальним вмістом. Сеанс складається з 6 таких циклів, курс, як правило, становить 20 днів по 1 сеансу на добу.

Відео

Жити Здорово! Емфізема легень

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!