Ревматоїдний артрит
- 1. Що таке ревматоїдний артрит
- 1.1. Симптоми
- 1.2. Причини
- 1.3. Патогенез
- 1.4. Класифікація
- 2. Діагностика захворювання
- 3. Як лікувати ревматоїдний артрит
- 3.1. Народними засобами і харчуванням
- 3.2. Лікарськими препаратами
- 3.3. Гомеопатією
- 3.4. Лікувальною гімнастикою
- 3.5. Масажем
- 3.6. За Аюрведою
- 4. Відео: ювенальний ревматоїдний
- 5. Відгуки про результати лікування
Симптоматика деяких хронічних захворювань має свої характерні відмінності. Ревматоїдний артрит відноситься до числа цих хвороб. Ознаки запалення суглобів виявити не складно, а переплутати з іншими відхиленнями стану сполучних тканин не вийде. У групі ризику знаходяться жінки старше 30 років і підлітки. Представники чоловічої статі страждають від недуги набагато рідше. Профілактика є надійним засобом запобігання небезпечного захворювання.
Що таке ревматоїдний артрит
Розвиток захворювання відбувається безсимптомно протягом тривалого часу. Серед фахівців немає єдиної думки, з яких причин виникає запалення в суглобах. Лікарями складена класифікація причин артриту, які в більшості випадків виявлялися у обстежуваних пацієнтів. У широкому сенсі хвороба являє собою системне захворювання сполучних тканин в області кісточок, колін, гомілковостопних частин і кистей рук.
Симптоми
Ознаки ревматоїдного артриту є яскраво вираженими. При появі деяких з них підозру на діагноз виникає на стадії скарг пацієнта. При поліартриті (запалення кількох суглобів одночасно) больові відчуття досягають максимального рівня. Припухлості і різкі болі під час пальпації є сигналами для проведення комплексної діагностики на виявлення клінічної картини хвороби.
Першими симптомами вважаються:
- загальна слабкість організму;
- втрата апетиту, зниження ваги;
- скутість суглобів вранці;
- регулярні болі в суглобах;
- освіта ревматоїдних вузликів під шкірою (перші симптоми ревматоїдного артриту пальців рук);
- підвищена температура шкіри в області пухлини суглоба;
- стійка деформація пальців (при ураженні рук або ніг).
Причини
Розвиток артриту суглобів починається раптово для пацієнта. Спочатку з'являються дискомфорт і загальна слабкість, потім симптоматика починає загострюватися. Причинами хвороби вважаються порушення обміну речовин, травми, нестача вітамінів, нервове виснаження організму. Найпоширенішою точкою зору фахівців є думка, що сполучні тканини починають руйнуватися в результаті ослаблення імунної системи людини і впливу інфекцій.
До інших причин відносяться:
- надмірне навантаження на суглоби;
- вроджені вивихи кульшового суглоба;
- травми хребта (артрит проявляється у формі ускладнення);
- неправильне харчування і зловживання шкідливими звичками;
- генетична схильність.
Патогенез
Запалення суглобів класифікується фахівцями, як аутоімунне відхилення працездатності організму. Лімфоцити, які виконують функцію захисту, змінюють свою поведінку. Замість блокування чужорідних бактерій, вірусів і мікробів, вони починають боротьбу зі здоровими клітинами. Сприяє цим змінам невідомий етіологічний фактор. В результаті неправильної роботи лейкоцитів відбувається ураження синовіальної оболонки суглоба, поступово перетворюється на руйнування хрящів і кісток.
Класифікація
Артрит суглобів підрозділяється на кілька видів. За однією з класифікацій симптоми захворювання групують у чотири категорії з різними стадіями розвитку хвороби. Всього існує чотири етапи руйнування сполучних тканин. При четвертій ступені артриту біль стає супутником людини, суглоби приймають нерухоме положення і стають причиною виключення здатності пересуватися самостійно.
Класифікація форм артриту суглобів за МКХ:
- ювенальний (або дитячий юнацький);
- ураження суглобів у дорослих;
- серопозитивний (у крові виявляється ревматоїдний фактор);
- серонегативний ревматоїдний фактор у крові не виявляється);
- з переважним ураженням сполучних тканин;
- з додатковим порушенням працездатності внутрішніх органів.
Діагностика захворювання
Симптоми артриту не проходять без лікування. Якщо не звертатися за допомогою до фахівця, захворювання буде розвиватися. Хворому обов'язково призначаються лабораторні аналізи крові, додаткове обстеження кардіолога, пульмонолога. Ревматоїдний і ревматичний артрит являють собою два різних захворювання, але пацієнти часто їх плутають. Перший діагноз вважається небезпечною хворобою, другий є наслідком ревматита.
Ступінь ураження суглобів визначається за результатами рентгена, артроскопії та МРТ лікарем-ревматологом. Діагностичні критерії ревматоїдного артриту закріплені Американською ревматологічною асоціацією. Протягом шести тижнів у пацієнта повинні зберігатися такі симптоми, як ранкова скутість, припухлість і симетричне ураження сполучних тканин. При наявності чотирьох з семи ознак захворювання встановлюється діагноз і призначається відповідне лікування.
Як лікувати ревматоїдний артрит
Ліків, здатних назавжди позбавити людину від артриту суглобів, не існує. Кошти, створені провідними фахівцями здатні зупинити розвиток захворювання, запобігти його рецидиви, допомогти позбавити пацієнта від болю. Повністю відновити працездатність сполучних тканин не вийде. Схема прийому препаратів відрізняється тривалістю, а приймати ліки доводиться все життя. На питання, чи можна вилікувати ревматоїдний артрит, позитивної відповіді дати не вийде.
Народними засобами і харчуванням
Найпоширенішим засобом, не належать до категорії традиційної медицини при лікуванні артриту, вважається дієта. Широко поширене голодування і вегетаріанство. Щоденне вживання певних продуктів допомагає нормалізувати обмін речовин і поліпшити загальний стан організму. Лікування ревматоїдного артриту народними методами не рекомендується при вагітності.
Приклади:
- вживання свіжих соків;
- компреси з натертої картоплі, лаврового листа, яблучного оцту;
- ванни з квітками жовтцю.
Лікарськими препаратами
Лікування хвороби сполучних тканин здійснюється у відповідності з двома напрямками. Пацієнту обов'язково призначається базисна і симптоматична терапія. До медикаментів, здатним зупинити руйнування хряща, відносяться «Сульфасалазин», «Пеніциламін», нестероїдні протизапальні засоби, антибіотики, мазі, а також ряд інших препаратів на основі моноклональних антитіл. Фолієва кислота при ревматоїдному артриті відрізняється високими показниками ефективності.
Гомеопатією
Ревматоїдний артрит колінного суглоба, кистей, стоп і інших сполучних тканин передбачає регулярне комплексне вплив гомеопатичними препаратами. Найпоширенішими з них вважаються отруйний плющ, біла бріонія, апіс, беладона, рододендрон. Зазначені кошти стають основою для компресів, ванн або пов'язок. Лікування ревматоїдного артриту гомеопатією показує гарні результати в комплексі з іншими методами.
Лікувальною гімнастикою
Біль у суглобах вважається головною скаргою пацієнтів. При артриті фахівці настійно рекомендують змінити свій спосіб життя і зробити його рухомим. М'язові і сполучні тканини треба задіяти з допомогою регулярних прогулянок і фізкультури. Пацієнтам призначається ЛФК, фізіотерапія, а ряд вправ вони повинні виконувати в домашніх умовах.
Масажем
Знизити больові відчуття, зменшити набряки, поліпшити стан пацієнта здатна техніка ручного впливу. Масаж є обов'язковою складовою частиною схеми лікування артриту. Проведення процедур треба довіряти тільки професіоналам. Масаж при захворюванні сполучних тканин проводиться за точкової або сигментарной системі.
За Аюрведою
Повітря, вогонь, земля і вода вважаються головними складовими аюрведичних методик. При артриті використовується безліч процедур, але основою більшості з них є вплив на тіло людини, при якому він потіє. Подрібнена трава з інгредієнтами втирається в уражені ділянки в приміщеннях з високою температурою або лазнях. Такі методи не варто використовувати людям з порушеннями серцево-судинної системи.
Відео: ювенальний ревматоїдний
Організм дитини росте і розвивається, а будь-які відхилення призводять до появи серйозних наслідків. Ревматоїдний артрит у дітей виникає не рідше, ніж у дорослих. Ювенальна форма захворювання вражає сполучні тканини пацієнтів до 16 років. Відноситься недуга до категорії аутоімунних хвороб. Подробиці діагностики і лікування дитячого артриту описані в відео.
Ревматоїдний артрит. Що сковує руки
Відгуки про результати лікування
Карина, 52 рокиПриймаю «Метотрексат» майже рік. Чергую ін'єкції і таблетки, щоб знизити негативний вплив на шлунок. Позитивна тенденція спостерігається не тільки в зниженні гострого болю в суглобах, але і в рівні шое. Раніше було 40, а останні аналізи показали тільки 23. Від артриту позбутися не вийде, але загальний стан у значній мірі покращився.
Світлана, 60 роківМені був поставлений діагноз артрит колінних суглобів два місяці тому. Інвалідність не поставили, але стан був вкрай занедбаним. Пересуватися самостійно я практично не могла. Приймала «Плаквеніл» в таблетках і робила ін'єкції «Методжекта». Курс лікування лікарі планують змінювати. Від тривалого прийому препаратів болю поновлюються, а ефект знижується.
Кирило, 38 роківРаніше я ніколи не чув про те, що таке серонегативний ревматоїдний артрит. Після того, як ця запис з'явився в графі діагнозу, вивчив чимало інформації про хвороби. Болі в суглобах заважали жити, але після початку курсу лікування препаратами «Мабтера», «Метипред», «Методжект» та «Метотрексат» стали помітними поліпшення. Розумію, що з хворобою мені доведеться боротися довго, але радує, що існують хороші ліки.