Пульпіт зуба - що це таке з фото. Лікування пульпіту молочних і постійних зубів у дітей та дорослих

Спілкуватися з дантистом багато пацієнти починають з раннього дитинства. Наприклад, в одних вічна неприємність – карієс, а інші ще зі школи добре знають, що таке пульпа зуба і як неприємно, якщо вона збуджена. Важливо вчасно поставити діагноз, вилікувати захворювання, інакше можна передчасно залишитися без красивої посмішки.

Що таке пульпіт

Якщо наявність дірок молочних зубів вже не лякає своєю симптоматикою кожної другої людини, то далеко не всім відомо, як виглядає пульпіт. Насправді це каріозна ускладнення, що вимагає негайних хірургічних маніпуляцій. Пульпіт – це запальний процес нерва зуба, спровокований високою концентрацією шкідливих мікроорганізмів. Причиною аномалії стають не тільки бактерії, але і мікротріщини емалі. Запалення треба знімати, і без допомоги стоматолога не обійтися.

Хронічний пульпіт

Це уповільнене захворювання, яке складно вилікувати. Хронічний пульпіт призводить до фіброзних, некротичним, проліферативним або гангренозним змін структури, форми пульпи. Простіше кажучи, будову м'яких тканин зуба модифікується, при цьому порушується кровообіг, розвиваються застійні процеси з наступним формуванням вогнищ некрозу. Постраждалий зуб руйнується, потрібне термінове видалення. Основний симптом – біль, яка несподівано виникає і різко відпускає, але ненадовго.

Гострий пульпіт

Зазначена форма недуги розвивається стихійно, а пацієнт скаржиться, що несподівано почав боліти зуб. Гострий пульпіт характеризується появою коричневого з домішками чорного дупла спочатку в структурі емалі, потім глибше. Страждають зубні канали кореня, біль посилюється в нічний час або при вживанні гарячої їжі. Причин формування запального процесу, серед них:

 • не пролікований карієс зубів;
 • відсутність гідної гігієни ротової порожнини з наступним проникненням шкідливих мікроорганізмів;
 • небезпечні інфекції організму;
 • мікротравми дентину зубів;
 • тріщини коронки.

Щоб зберегти потерпілий, наприклад, бічний різець, корисно з'ясувати, чим пульпіт відрізняється від карієсу, при цьому своєчасно реагувати на симптоматику кожного діагнозу. У першому випадку можна обійтися класичним пломбуванням, а в другому попередньо потрібно провести процедуру депульпування, тобто видалення запаленого нерва зруйнованого зуба. Фото зазначеного процесу шокують здорових людей, так і відчуття під час проведення процедури не найприємніші.

Класифікація пульпіту

Головне питання пацієнта з такою проблемою – як лікують пульпіт зуба. Стоматолога ж більше цікавить питання правильної та своєчасної діагностики. По тривалості та особливостей перебігу запального процесу хвороба зустрічається гострої і хронічної форми. У першому випадку успішне консервативне лікування, у другому – ускладнене. Класифікація гострого пульпіту має наступний вигляд:

 1. Осередковий. Початкова стадія, тривалість якої не більше 2 діб з моменту інфікування дентину зубів.
 2. Дифузний. Вогнище патології зачіпає коронку і нервові закінчення, супроводжується порушеним кровопостачанням.
 3. Серозний. Це частіше дитяче захворювання, яке має інфекційну природу, атакує короткочасними нападами болю зубів.

Якщо запальний процес пульпи триває більше 3 тижнів, хвороба стає хронічною, періодично з'являються напади болю, які частішають, случаясь не тільки вночі. Різновиди хронічного пульпіту в стоматології такі:

 1. Фіброзний. Ознаки недуги довго ховаються, виявляються переважно при пальпації. Важливо застосувати адекватне лікування.
 2. Гангренозний. Є ускладненням попередньої форми пульпіту, супроводжується формуванням глибокої каріозної порожнини.
 3. Гіпертрофічний. Загострення відрізняється не тільки формуванням каріозної порожнини, але і поширення патологічного процесу на здорові тканини.
 4. Конкрементозный. Формування в судинно-нервовому пучку конкрементів або замісного дентину.

Пульпіт – діагностика

Інструментальний огляд спеціаліста – це основний клінічний метод визначення хвороби. Розібратися про пульпіт зуба – що це таке, можна в кабінеті лікаря. На початковій стадії захворювання перкусія (простукування) не відрізняється підвищеною болючістю. В ускладнених клінічних картинах рентгенівський знімок спрощує діагностику пульпіту, оскільки визначає характер і глибину каріозної порожнини. Електроодонтодіагностика показана при сумнівах у постановці остаточного діагнозу, призначення адекватного лікування.

Пульпіт – симптоми

Патогенез зазначеного захворювання без адекватної допомоги прогресує. Пацієнту важливо швидко реагувати на симптоми, вчасно звернутися до стоматолога. В іншому випадку серед потенційних ускладнень виділяють періодонтит з ризиком поширення гнійної маси в кров. Красномовні симптоми пульпіту представлені наступними змінами в загальному самопочутті:

 • біль нечіткої локалізації в області зубного ряду;
 • кровоточивість ясен, посилюється при пальпації;
 • гостра реакція зубів на гарячу їжу;
 • підвищена набряклість ясен;
 • тимчасові проблеми дикції;
 • перекіс обличчя, видний навіть на фото пацієнта.

Лікування пульпіту

Щоб уникнути лікарської помилки, потрібно відповідально підійти до діагностики, вибору схеми інтенсивної терапії. Методи лікування пульпіту включають хірургічні маніпуляції з подальшим реабілітаційним періодом. Наприклад, депульпированный зуб лікар буде видаляти в двох випадках: щоб інфекція не поширилася на здорові зуби, або для усунення надмірної хворобливості. З виниклою проблемою потрібно негайно звернутися в стоматологічну клініку, а після пройденого рентгена чітко дотримуватися лікарських рекомендацій.

Біологічний метод лікування пульпіту

Це ефективна терапія у дітей і дорослих. Біологічний метод лікування пульпіту є щадним, оскільки не завжди вимагає розтину запаленої пульпи. Кінцева мета – встановлення постійної пломби з подальшим дотриманням всіх правил профілактики по рекомендації стоматолога. Отже, необхідно 2-3 візиту в клініку, щоб повністю забути про проблему та її симптоми. Отже:

 1. При першому візиті каріозну порожнину обробляють місцевими антисептиками, після чого на пульсуючу пульпу накладають кульку з ліками. Знеболювальне, антибіотик, антисептик забезпечить зниження чутливості зубних коренів.
 2. При другому візиті ліки прибирають, спочатку закладають цементуючу пасту, а потім встановлюють постійну пломбу. Додатковий візит вимагається, якщо запальний процес важко придушити.
 3. Запропонована методика усунення пульпіту при ретельному обстеженні однаково підходить дитині і дорослому, а при високому професіоналізмі стоматолога складно відрізнити пломбу на загальному фоні зубів.

Вітальний метод лікування пульпіту

Якщо коріння зубного ряду у дитини не сформовані до кінця, йому підходить вітальна ампутація пульпіту. Дана методика полягає у видаленні лише коронкової пульпи, тоді як в кореневих каналах вона і далі підтримує свою життєздатність. Після проведення оперативних заходів цілісність судинних стінок незабаром відновлюється, судини нормалізують системне кровопостачання.

У сучасній практиці девитальна екстирпація вважається вже радикальним методом лікування ускладненого пульпіту, оскільки передбачає остаточне видалення кореневої та коронкової складової. Метод має свої протипоказання, проводиться під місцевою анестезією, не у всіх клінічних картинах дозволений дитині. Фото таких маніпуляцій лякають, але результат хірургічного лікування сприятливий.

Пульпіт – лікування в домашніх умовах

Альтернативні методи знімають хворобливі відчуття, але не забезпечують повне одужання хворих зубів. Якщо вибирати бюджетне лікування пульпіту в домашніх умовах, важливо проконсультуватися зі стоматологом. В іншому випадку зуб може зруйнуватися, або розвивається періодонтит. Варто нагадати, що кора дуба і шавлія – це потужні знеболюючі засоби в стоматології всіх часів. На практиці добре себе зарекомендували і інші ліки:

 • полоскання перекисом водню;
 • обробка ротової порожнини лужним розчином;
 • аїр і прополіс в одному препараті;
 • відвари з лаврового листа з знеболюючим ефектом;
 • спориш і бузина в одному лікувальному відварі для обробки вогнища патології.

Відео: пульпіт – симптоми і лікування

Пульпіт: визначення, причини, симптоми

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!