Білий наліт у горлі у дитини або дорослого - причини появи, засоби терапії

Часто люди починають звертати увагу на сегменти білого нальоту в горлі після зауваження близької людини про «білому мовою» і при огляді виявляють у себе плями на мигдалинах і стінках гортані. Нормальне горло (включаючи гланди і мигдалини) повинно мати блідо-рожевий колір без вкраплень білого або сирнистого нальоту на слизових оболонках. При виявленні відхилень і відчутті неприємних симптомів потрібно зайнятися з'ясуванням причини для подальшого усунення недуги.

Що таке білий наліт у горлі

Людський організм знаходиться під постійною атакою вірусів та патогенних мікроорганізмів. Зовнішні прояви такого протистояння можуть виражатися у вигляді білого нальоту в області гортані. Це означає, що імунітет не справляється, і потрібно звернути увагу на реакцію організму. Деякі причини представляють високу небезпеку. Від нальоту необхідно позбавлятися, займатися підвищенням імунітету.

Причини білого нальоту

Найпростішою причиною появи нальоту є недостатня гігієна порожнини рота. Імунітет розправляється з бактеріями своїми силами, залишаючи людині «милуватися» скупченням мертвих бактерій і антитіл у вигляді відповідного нальоту. Потрібно посилити заходи гігієни. Існує багато інших причин, найпоширенішими є:

  1. Молочниця або кандидоз (мікоз глотки): поразка людей з ослабленим імунітетом або піддалися зараженню мікробом Кандида. Мова і мигдалини покриваються білим шаром.
  2. Ангіна: на задній поверхні горла з'являється світлий наліт, іноді схильний до жовтизни, виникає біль при ковтанні. Збудник дуже сильний, тому потрібне лікування антибіотиками.
  3. Скарлатина: до нальоту додається температура і головний біль. В горлі присутні больові відчуття, поступово з'являється свербіж, нудота.
  4. Стоматит: колонії грибкових мікроорганізмів локалізуються на окремих сегментах глотки і горла, пробка набуває білого кольору.
  5. Лейкоплакія – захворювання курців, при якому від тютюнового диму гинуть клітини епітелію. Уражені ділянки біліють, виникає небезпека онкологічного захворювання.
  6. Якщо у хворого дифтерія, наліт супроводжується набряком мигдалин, головним болем.

Білий наліт на мигдалинах без температури

Перша причина, яка приходить в голову при появі білястого нальоту на мигдаликах – це ангіна. Дійсно, це може бути ознакою атипової форми ангіни Симановского-Венсана, збудником якої служать веретеноподібна паличка і спірохета. Поряд з ангіною людина може зіткнутися з захворюваннями, при яких температура не виражена:

  1. Хронічний тонзиліт: білі сегменти на епітелії горла являють собою гній, що утворюється із залишків їжі, мертвого епітелію і бактерій. Небезпечний тонзиліт ускладненнями у вигляді хвороби нирок і серця.
  2. Грибкові захворювання: на мигдалинах внаслідок зниження імунітету починають розмножуватися дріжджоподібні культури.
  3. Кісти на мигдалинах: добре помітні білі опуклості.
  4. Травми мигдаликів: пораненная поверхню при регенерації покривається тимчасової білою або сірою плівкою.
  5. Стоматологічні патології: з'являються виразки по всій порожнини рота, на гландах. Поступово виразки епітелізіруются, утворюються гнійники.

Білі точки на мигдалинах, горло не болить

Причиною виявлених на гландах нехворобливих білих вкраплень, схожих на гній, може бути просте вживання кисломолочних продуктів. Проходять такі точки після полоскання кип'яченою водою. Відсутність болючості може свідчити про грибкової етіології хвороби або про початковій стадії інфекційного захворювання, симптоми якого будуть наростати поступово.

Червоне горло з білим нальотом

Почервоніння свідчить про запальний процес у горлі. Це характерно для ураження організму вірусною або бактеріальною інфекцією. Червоне горло з нальотом може бути обумовлено наступними захворюваннями, остаточне рішення по яким потрібно приймати з урахуванням всього комплексу симптомів:

  • дифтерія;
  • тонзиліт;
  • фарингіт;
  • стоматит.

Супроводжується температурою

Якщо у пацієнта наявна білий наліт на задній стінці горла і супроводжується підвищеною температурою тіла, це може говорити про таких захворюваннях:

  • скарлатина – характеризується нудотою, сонливістю;
  • дифтерія – супроводжується набряканням мигдалин і очей, слабкістю організму, нежиттю, збільшенням лімфовузлів.

Білий наліт у горлі у дитини

Якщо у дорослої симптом, виражений у вигляді білого нальоту, не може бути приводом для негайного реагування, то подібне прояв у дитини потребує обов'язкової діагностики. Медична практика показує, що причини в основному такі:

  1. Хронічний тонзиліт (ангіна): покриті нальотом гланди і мигдалини.
  2. Порушення в роботі внутрішніх органів: мова покривається білястим кольором.
  3. Стоматит або молочниця: нальоту піддана вся порожнину рота.
  4. Дифтерія: зовнішні симптоми схожі з тими, які є при ангіні (побіління гланд і поява м'якої маси на мигдалинах).

Діагностика

Якщо пацієнт виявив білі плями на гландах, слід звернутися до лікаря для діагностики захворювання. Тільки візуального огляду недостатньо, потрібно вивчення типу мікробів або грибків, що викликають хворобу, природи виникнення плівки. Спеціаліст візьме мазок з гланд і слизової оболонки, проведе дослідження шляхом посіву культури на поживні середовища або за допомогою мікроскопа. При зіставленні з іншими симптомами (жар, утворення гнійників) буде поставлений діагноз і призначено лікування.

Як лікувати білий наліт на гландах

Якщо з'явилися білі плями на горлі, ні в якому разі не можна прибирати їх самостійно. При запаленні мигдалини стають більш вразливими, тому грубе механічне вплив за допомогою вати або бинта тільки погіршує перебіг інфекції, поширює бактерії по м'якого піднебіння. Для видалення нальоту в залежності від типу хвороби застосовуються:

  • антибіотики – при гнійній ангіні;
  • антисептики – при тонзиліті, інших безпечних захворюваннях ЛОР-органів;
  • протигрибкові засоби – при кандидозі;
  • полоскання або спреї – для всіх випадків;
  • протизапальні засоби – при болю в горлі;
  • у запущених випадках потрібне видалення мигдалин.

Прийом антибіотиків

При гнійній ангіні на задній стінці горла з'являється білий наліт, з яким допоможуть впоратися антибіотики. У комплексне лікування входять наступні препарати:

  1. Амоксиклав – з групи пеніцилінів, містить амоксицилін і клавулановую кислоту, курс лікування становить 10-14 днів. Наліт видаляється самостійно через 5-7 днів від початку лікування. Препаратом без шкоди для здоров'я можна користуватися віку три місяці.
  2. Сумамед – сильний антибіотик широкого спектра дії, випускається у вигляді таблеток, суспензії та ін'єкцій, приймається одноразово в день. Курс лікування становить п'ять діб.
  3. Флемоксин – бореться з нальотом, запаленням і інфекцією, підходить дітям і вагітним. Препарат приймається за годину до прийому їжі, курс триває 10-14 днів, полегшення настає вже через 3-4 дні.

Антисептичні розчини

Білий наліт на горлі у дитини часто не можна лікувати антибіотиками, тому що вони руйнують і корисну мікрофлору, що небезпечно для здоров'я малюка. Для прискорення процесу очищення мигдалин від бляшок використовують антисептичні полоскання:

  1. Фурацилін – таблетки активні по відношенню до багатьох мікробів. Розчиніть пару штук в склянці кип'яченої води, полощіть рот, зачіпаючи мигдалини.
  2. Спиртова або масляна настоянка Хлорофіліпту – усуває білі грудочки. Полоскання слід проводити 3-4 рази в день.
  3. Мірамістин – антисептик з хлором.
  4. Перекис водню – вимагає розведення водою в пропорції 1:20, не підходить для полоскання у дітей із-за можливого опіку слизової.
  5. Водний розчин соди. Вважається найбезпечнішим. Для приготування чайну ложку порошку розчиніть в склянці води.

Народні методи

Білі плями в горлі у дорослого або дитину можна усунути, застосовуючи рецепти народної медицини. У цьому допоможуть інгаляції і прийом деяких продуктів:

  1. Лікування медом. За відсутності алергічних реакцій на цей продукт покладіть на кінчик язика чайну ложку меду, тримайте, поки він не почне танути. Повторюйте кожну годину.
  2. Терапія часником. Кожні дві години жуйте зубчик часнику, щоб виділяється сік знищував бактерії, що викликали наліт.
  3. Цибульні інгаляції. Подрібніть цибулю в пюре, нахиліться над тазиком і вдихайте ротом. Глибокі вдихи потрібно проводити протягом п'яти хвилин, повторювати 2-3 рази/добу.

Полоскання відварами

Білий наліт на горлі без температури свідчить про наявність тонзиліту, фарингіту або ларингіту. Впоратися з ним допоможуть полоскання настоями лікарських трав:

  1. Відвар ромашки. Столову ложку квіток аптечної ромашки залийте склянкою окропу, потримайте 20 хвилин і полощіть горло 2-3 рази на день.
  2. Відвар календули. Суху сировину в кількості 1,5 столових ложок залийте 1,5 склянками окропу, тримайте на водяній бані 15 хвилин і охолодіть до кімнатної температури. Проводите полоскання 3-4 рази на день.
  3. Відвар шавлії. Заваріть чайну ложку сировини половиною склянки гарячої води, дайте настоятися півгодини. Полощіть 2-3 рази/добу.

Профілактика

Щоб білястий наліт на мигдалинах не з'являвся, потрібно проводити спеціальні профілактичні заходи:

  • підвищувати імунітет загартовуванням, приймати вітаміни;
  • своєчасно лікувати простудні захворювання та звертатися до лікаря у разі погіршення самопочуття;
  • дотримуватися правильне харчування, відмовитися від шкідливих звичок;
  • носити теплий одяг холоду;
  • тепло одягати дитину, але без зайвого укутування.

Відео

З чим пов'язаний білий наліт на гландах

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!