Переривання вагітності медикаментозним способом і наслідки процедури

Іноді трапляється так, що жінці не можна виношувати дитину з певних причин, а зачаття вже сталося. Для таких ситуацій нерідко використовується медикаментозне переривання вагітності (фармакологічний аборт, штучне переривання) – процедура, яке прийнято робити на ранніх термінах за допомогою спеціальних таблеток. Цей варіант аборту відрізняється мінімальним числом ускладнень, порівняно з хірургічними методами. Ефективність фармакологічної переривання становить 98 відсотків, але тільки якщо воно здійснюється своєчасно.

Що таке медикаментозне переривання вагітності

Проведення аборту без оперативного втручання називають медикаментозним перериванням гестації, фармабортом, безопераційним абортом. Така процедура викликає штучний викидень. Вона значно відрізняється від хірургічного варіанту, адже для її здійснення застосовуються спеціальні таблетки. Процес не вимагає використання анестезії і вторгнення в маткову порожнину, що запобігає ряд небажаних ускладнень. Медикаментозний аборт вважається одним з найбезпечніших способів переривання вагітності.

Свідчення

Як правило, медикаментозний спосіб переривання вагітності призначається в таких випадках:

  1. Жінка самостійно відмовляється зберігати маткову вагітність (гестацию).
  2. Стан, що може загрожувати здоров'ю пацієнтки і навіть життя.
  3. Розташування плодового яйця в порожнині матки, виключення позаматкової гестації.
  4. Проведення процедури може відбуватися при неправильному розвитку плода, ризик появи генетичних патологій.
  5. Жінка страждає від надмірної ваги, міоми, ерозії, ендометріозу, має патології розвитку матки.
  6. Термін вагітності більше 22 тижнів. У цей період фармакологічна переривання вважається одним з найбільш безпечних методів штучного абортування.

Переваги і недоліки

Безопераційний спосіб переривання гестації у жінок з допомогою таблеток має ряд позитивних якостей. На відміну від оперативного втручання медикаментозне припинення гестації має наступні переваги:

  • мінімальна болючість процедури (проводиться аборт таблетками без наркозу);
  • аборт протікає природно, як менструація;
  • після таблетованого аборту знижується ризик ускладнень;
  • на відміну від інших методів переривання виключається шанс попадання в організм інфекцій, які передаються через кров (наприклад, гепатит, ВІЛ);
  • якщо використовується медикаментозний аборт, то на відміну від хірургічного або вакуумного аборту, виключається негативний вплив на функцію репродукції (тобто безпліддя пацієнтці не загрожує).

При всіх плюсах аборту, який здійснюється за допомогою таблеток, процедура має декілька недоліків:

  • у рідкісних випадках із матки виходить не все плідне яйце, може залишитися якась його частина (залишок видаляється оперативним шляхом);
  • таблетки від вагітності на ранніх термінах іноді викликають маткові кровотечі, періодично потрібно використовувати переливання крові, вишкрібання;
  • у деяких пацієнток виникає алергія на певні таблетки для безопераційного зриву вагітності;
  • так як лікарські препарати для переривання гестації відносяться до гормональних медикаментів, то їх вплив на організм пацієнток складно передбачити;
  • іноді фіксуються болі, дискомфорт в області живота, кишкові розлади, нудота, підвищення температури, загальне нездужання, сильна слабкість;
  • ще один мінус – висока вартість медикаментозного переривання вагітності в порівнянні з хірургічним абортом, але ціна виправдана результатом.

Протипоказання

Існує ряд заборон для медикаментозного способу переривання гестації. Абсолютні протипоказання:

  • інфекційні захворювання хронічної форми в момент загострення;
  • позаматкова вагітність;
  • переривати вагітність заборонено при наявності гострих гінекологічних хвороб;
  • алергічна реакція на склад медикаментів для безопераційного аборту;
  • формування злоякісної онкологічної пухлини;
  • непідтверджена гестация (без огляду гінеколога та проведення УЗД);
  • хвороби крові у пацієнтки;
  • важкі соматичні патології хронічного типу (ниркова, печінкова недостатність);
  • бронхіальна астма.

Відносні протипоказання до медикаментозного безопераційного аборту:

  • артеріальна гіпертензія;
  • маткова міома, ендометріоз;
  • період лактації потрібно припинити годування груддю за тижні до прийому препарату);
  • рубці на матці (кесарів розтин);
  • куріння у пацієнток старше 35 років;
  • настання вагітності в процесі прийому гормональних засобів контрацепції або використання внутрішньоматкових методів контрацепції.

Терміни

Фармаборт, як правило, призначається при затримці менструації у жінки не більше шести тижнів (або 42 дні від перших діб останніх місячних). Дана процедура виконується за допомогою спеціальних препаратів у формі таблеток. Схема використання медикаментів максимально ефективна при терміні гестації у шість тижнів. Перервати вагітність на ранніх термінах таблетками цілком реально, а на пізніх етапах виношування позитивна результативність таблеток знижується до мінімуму.

Таблетки для аборту

Популярними медикаментозними засобами для безопераційного переривання вагітності вважаються наступні таблетки:

  1. Основний препарат для фармакологічного аборту – Міфепристон. Дана назва є міжнародним, препарат належить до групи антипрогестагенов. Препаратом Міфепристон блокують активність гормону прогестерону, який потрібен для збереження гестації. Таблетки випускаються великою кількістю фармацевтичних підприємств, тому існує безліч його похідних (вони описані нижче).
  2. Пенкрофтон – таблетки, які вважаються відмінною заміною класичного хірургічного аборту. Ліки виводить з матки ембріон за рахунок розкриття шийки. Фармакологічна переривання вагітності цим препаратом проводять до терміну до 7 тижнів. Таблетки Пенкрофтон практично не викликають побічних дій, в деяких випадках спостерігається слабкість і нудота.
  3. Щоб провести медикаментозний аборт, ще використовують таблетки Мізопростол. Вони провокують виштовхування плодового яйця з допомогою стимуляції маткової мускулатури. Цей препарат часто призначається молодим пацієнткам, які ще не народжували. Результативність переривання вагітності таблетками Мізопростол становить 70-85%.
  4. Фармакологічний аборт препаратом Міфегін проводиться в багатьох країнах світу. Таблетки мають блокуючий ефект на маткові рецептори, що стає причиною відторгнення плоду. Матка розм'якшується, скорочується її мускулатура, а шийка відкривається, виштовхуючи плодове яйце. Засіб для медикаментозного переривання гестації Міфегін максимально ефективно в термін до 6 тижнів. Після прийому таблеток можуть виникати побічні дії (імовірність-5-10%).
  5. Аналог Міфепристону – Мифолиан, є антигестагеновым стероїдних препаратів. Він блокує синтез головного гормону вагітності – прогестерону, збільшує скорочувальні функції міометрію. Таблетки використовуються для переривання вагітності на перших термінах (до 42 діб аменореї). Іноді дія таблеток супроводжується побічними ефектами: болі внизу живота, головний біль, слабкість, нудота.
  6. Ще одне лікарський засіб для штучного аборту – Мифепрекс. Застосовуються таблетки на строк до 42 днів. Головними перевагами препарату вважаються дуже хороша переносимість і високий рівень ефективності. У деяких пацієнток можуть йти кров'янисті виділення протягом 2-3 днів після прийому таблеток.

Підготовка

Перед тим, як процедура проводиться, пацієнтку потрібно підготувати. Лікар попередньо розмовляє з нею, заздалегідь повідомляє про протипоказання до процедури, розповідає про ймовірність ускладнень після неї, про сутність безоперационной методики. Потім жінку відправляють на такі обстеження:

  • загальний аналіз крові, сечі;
  • повний огляд у гінеколога;
  • УЗД органів малого тазу;
  • мазки для виявлення піхвових інфекцій;
  • здача крові на групу, резус-фактор, на гепатит, сифіліс, ВІЛ.

Як відбувається медикаментозне переривання

Перед фармакологічним абортом заборонено їсти копчену, жирну, солону їжу, а після процедури не можна приймати ванну, відвідувати басейн. Також не рекомендується їсти за 3 години до переривання вагітності. Безопераційний аборт здійснюється амбулаторно. Етапи проведення:

  1. Проводиться повторне обстеження пацієнтки. Потім лікар видає жінці три таблетки обраного препарату (з вмістом міфепристону). Після цього пацієнтка знаходиться під наглядом фахівців протягом 2-4 годин. У деяких вагітних вихід плодового яйця настає за час перебування в лікарні, якщо цього не сталося, то пацієнтку відправляють додому.
  2. В домашніх умовах вона приймає таблетки, простагландини протягом 36-48 годин, щоб закріпити позитивний результат. Переривання має настати не більше, ніж за три доби. Потім пацієнтка знову приходить до лікаря на огляд і проходить контрольне ультразвукове дослідження.
  3. Пацієнтці проводять повторне УЗД через пару тижнів. Якщо виявиться, що в матці є залишки плодового яйця або небажана вагітність продовжує розвиватися, то призначається хірургічний аборт (вишкрібання порожнини матки).

Що відбувається після медикаментозного переривання вагітності

Якщо у жінки все пройшло без ускладнень, то після проходження останнього УЗД та консультації, їй призначають протизаплідні засоби. Вони дозволяють уникнути настання вагітності, а ще сприяє активному відновленню гормонального фону. Якщо переривання гестації таблетками пройшло без наслідків, то через шість місяців можна зачати дитину. Якщо виникла ситуація, за якої довелося вискрібати порожнину матки, то лікар виписує протизапальні засоби і фізіотерапію. Після успішного лікування жінка, як правило, вагітніє повторно.

Визначення результативності

Останній візит пацієнтки до лікаря здійснюється через 2 тижні після прийому медикаментів. Стан матки оцінюється на УЗД, тому що результативність заходу можна виявити винятково таким методом. Дослідження допомагає дізнатися, наскільки ефективно відбувся аборт, чи немає залишків плідного яйця в матковій порожнини, як вона виглядає. Ефективність процедури буде максимальною, якщо чітко виконуються вказівки гінеколога.

Реабілітація

Дві-три тижні після фармакологічного аборту жінка повинна ставитися до свого самопочуття дуже уважно. Якщо підвищується температура тіла, спостерігаються рясні виділення з кров'ю і сильні болі внизу живота, то потрібно терміново відвідати лікаря. Коли реабілітація протікає без вищеописаних наслідків, варто уникати переохолодження, застуди, стресових ситуацій, до мінімуму обмежити фізичну активність. Ще не можна приймати ванну, робити спринцювання, купатися в басейні, річці, морі. Виключити статеву близькість до наступної менструації.

Як часто можна робити

Повторне таблетованій переривання вагітності дозволено мінімум через півроку. Приблизно за цей період жіночий організм відновлюється від сильного гормонального збою і психологічного дискомфорту. Головними показниками повного відновлення вважаються наступні фактори:

  • налагоджений менструальний цикл;
  • відсутність депресії і ПМС;
  • відновлення правильної норми концентрації фолликулостимулирующих/ лютеінізуючих гормонів.

Наслідки

Основними можливими ускладненнями після проведення безопераційного переривання вагітності вважаються:

  • неповний аборт;
  • гормональні збої (безпліддя, серйозні порушення циклу менструації);
  • збереження вагітності відбувся аборт);
  • маточне рясне кровотеча (у деяких випадках може призвести до летального результату);
  • попадання інфекції в матку і труби при її порушенні правил реабілітації.

Ціна

Щоб розібратися, скільки коштує медикаментозний аборт, потрібно з'ясувати ціну всіх складових даної процедури. Як правило, фінансова сторона питання залежить від конкретної лікарні, наявного в ній устаткування, кваліфікації лікарів, ціни використовуваного медичного препарату і тому подібного. Середня вартість медикаментозного аборту в клініках Москви становить приблизно 12-18 тисяч рублів. Нижче представлена таблиця з даними про таблетки для фармакологічного переривання гестації.

Назва лікарського препарату

Ціна в рублях

Міфепристон

9000-11000

Міфегін

12000-15000

Пенкрофтон

10000-12000

Мізопростол

13000-16000

Відео

Медикаментозне переривання вагітності

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!