Як проходить МРТ діагностика хребта та як підготуватися до дослідження - протипоказання і вартість

Сучасна медицина використовує МРТ для хребта в якості високоінформативною процедури обстеження пацієнтів з наявністю патології кісткової та м'яких тканин тіла або підозрою на їх наявність. Метод пошарового отримання зображення структури досліджуваних об'єктів використовується не тільки для діагностування наявних захворювань, але і для визначення стадії їх формування і розвитку. Крім точності діагностики, МРТ виключає нанесення шкоди організму обстежуваних пацієнтів.

Що таке МРТ хребта

Метод магнітно-резонансної томографії базується на взаємодії сильного магнітного поля, штучно створюваного апаратом томографом, і атомних ядер водню, що знаходяться в організмі людини. Швидкість отримання відгуку на зовнішній подразник залежить від насиченості організму атомами водню і виділяється ними енергією. Крім потужного магніту, до складу томографа входить градієнт котушка, яка визначає розташування сигналу в просторі і дозволяє зробити зображення.

Точність діагностики захворювань за допомогою МРТ залежить від компетенції лікаря. Розшифровка отриманих знімків хребта надає можливість не просто побачити поверхню кісткової тканини хребта, але і проаналізувати стан спинного мозку, визначити його товщину на всіх ділянках. При підозрі на новоутворення в головному або спинному мозку процедура МРТ передбачає внутрішньовенне введення контрастної речовини. Така методика сприяє проведення структурного аналізу диагностируемой хребетної зони.

Показання до МРТ

Лікар може призначити проведення МРТ пацієнтам з наявністю захворювань хребта і суглобів або тим, хто вже проходив раніше МРТ діагностику, щоб відстежити результати проведеного лікування. Крім цього, проведення томографії показано при підозрах на наявність наступних патологій:

  • ураження спинного мозку (ішемічне, пухлинне запальне);
  • остеохондроз шийного відділу хребта;
  • остеопороз;
  • міжхребцеву грижу;
  • порушення прохідності судин;
  • зміщення хребців поперекового відділу хребта (спондилолістез).

Необхідність магнітно-резонансного дослідження виникає при скаргах на появу сильних головних болів, оніміння кінцівок, після отримання травми. Навіть якщо больові відчуття не з'явилися відразу після травмування або аварії, рекомендується провести процедуру МРТ діагностики для дослідження можливих патогенних змін хребта, симптоми яких можуть проявитися через кілька років.

Переваги

Магнітно-резонансна томографія є проривом у відкритті методів дослідження структури скелета і органів людини. Винахід томографа надало світовій медицині можливості:

  • отримувати чіткі зображення хребетного стовпа у всіх проекціях;
  • виявити наявність пухлини на ранній стадії;
  • виявляти патогенні зміни в кістковій тканині;
  • давати своєчасні рекомендації щодо запобігання розвитку патологій хребта;
  • проводити дослідження хребта та суглобів без застосування іонізаційного випромінювання.

За допомогою магнітно-резонансного методу стало можливим визуализирование стану хребців і міжхребцевих дисків. Відмінність МРТ від інших способів діагностики полягає у можливості виявлення пролабирования (початковий етап формування міжхребцевої грижі), що спрощує процес попередження переходу захворювання в хронічну форму. До відкриття МРТ подібні проблеми визначалися на стадії явного прояву хвороби.

Ціна процедури МРТ повністю виправдана через те, що після діагностики з допомогою магнітно-резонансної томографії немає потреби в проведенні інших видів обстеження. Висока інформативність отриманих результатів допомагає уникнути витрат на додаткові методи. Згідно відгуками пацієнтів, обстежених за допомогою МРТ, методики діагностування, ціна яких нижча, не завжди виправдовують отриману економію коштів.

Як часто можна робити

Негативного впливу МРТ на хребет під час проведених досвідчених досліджень і за всю практику застосування даного виду діагностики не виявлено. Така процедура нешкідлива навіть для немовляти. Незручність може полягати тільки в необхідності зберігати нерухоме положення протягом усього сеансу резонансної томографії. Проводити МРТ, при необхідності, дозволено хоч щодня. Обмежень з боку лікарів за часом і частотою діагностування немає.

Підготовка

Проведення магнітно-резонансного обстеження не передбачає особливої підготовки. Одяг має бути вільним, без металевих гудзиків або застібок. Перед обстеженням необхідно зняти всі прикраси, викласти з кишень предмети, які можуть містити частки металів. Зубні протези, якщо вони знімні, теж доведеться залишити за межами процедурної. Пацієнтам з психопатологічними симптомами і маленьким дітям перед МРТ можуть бути запропоновані легкі лікарські препарати заспокійливого дії.

Підготовка до МРТ попереково-крижового відділу хребта, якщо вона проводиться з введенням контрасту, додатково передбачає здачу аналізу крові, щоб попередити можливість алергічної реакції на введені препарати. У зв'язку з тим, що основою контрасту є метал гадоліній, можливість прояву небажаних реакцій зведена до мінімуму, але не виключена.

Як роблять

Процедура магнітно-резонансної томографії хребта відбувається у спеціально обладнаному приміщенні. Стандартний томограф являє собою велику циліндричну трубу, всередині якої знаходиться пересувний стіл. Перед діагностичним дослідженням роздягатися потрібно, тільки якщо одяг пацієнта містить незнімні металеві предмети або занадто прилягає до тіла.

Безпосередньо перед процедурою діагностики пацієнт, знімаючи взуття, лягає на стіл. Кінцівки фіксуються за допомогою спеціальних ременів для забезпечення нерухомості під час процедури МРТ. Залежно від діагностичної відділу хребта, рухлива поверхня на певний рівень переміщається всередину труби. Лікар завжди залишається на зв'язку з обстежуваним хворим допомогою встановленого в апараті мікрофона. Під час сеансу дискомфорт може виникнути тільки з-за різких звуків, мета яких-викликати необхідний резонанс.

Скільки часу робиться МРТ

Томографія відділів хребта без введення контрастної речовини триває від 20 до 45 хвилин. Необхідність введення препарату збільшує тривалість обстеження, і вона становить від 30 хвилин до 1 години. Результати проведеної процедури у вигляді знімків і дисків, записаних у форматі DICOM, видаються на руки протягом півгодини. Лікар, що проводив діагностику хребта, надає своє діагностичне висновок у роздрукованому вигляді, завірений підписом і штампом.

Що показує МРТ

Розшифрувати знімки, отримані після проведення МРТ спини, може лікар, який дав направлення на обстеження. При затвердженні остаточного діагнозу до уваги приймається висновок фахівця, який виконав процедуру томографії та роздруківки зображень відділів хребта. Детальний аналіз фотознімків може показати:

  • стан кісткової тканини хребетних дисків;
  • наявність запальних процесів у м'яких тканинах;
  • вроджені або набуті аномалії в будові хребців;
  • скутість нервових закінчень;
  • ураження спинного мозку.

При зверненні в діагностичний центр без направлення можливо на платній основі замовити послугу розшифровки отриманих при обстеженні хребта знімків. Фахівці консультаційного центру нададуть кваліфіковану допомогу, якщо надати їм результати МРТ діагностики на знімному носії та у форматі друкованого зображення. Займатися самодіагностикою вкрай не бажано.

Протипоказання

Проведення МРТ для хребта нешкідливо, але, враховуючи застосування сильних магнітних полів під час процедури, існує кілька протипоказань для здійснення діагностики цим способом. До них відносяться:

  • наявність металевих імплантатів або протезів;
  • присутність татуювань на тілі пацієнта;
  • надмірна вага (маса понад 120 кг);
  • панічна боязнь замкнутих просторів.

Жінкам необхідно до процедури діагностики хребта повідомити про можливу вагітність зважаючи на те, що вплив магнітно-резонансного поля на розвиток плода остаточно не вивчено. В період лактації краще порадитися з лікарем щодо можливості діагностування таким способом. Магнітно-резонансна томографія хребта не проводиться в разі необхідності термінової діагностики та при гострому больовому синдромі. Перешкодою для проведення томографії з введенням речовини-контрасту може стати алергія.

Скільки коштує

Хворі, які страждають від болів в спині невідомої етимології, часто звертаються до лікарів, щоб дізнатися, де зробити МРТ попереково-крижового відділу хребта. У Москві провести процедуру МРТ дешево і якісно можна в спеціалізованих клініках. Вартість МРТ хребта коливається в межах від 1800 до 17 000 рублів. Ціна послуг залежить від області спини і необхідності введення контрастних препаратів, а іноді і від часу доби проведення діагностики.

Звертаючись до послуг фахівців, що пропонують більш дешевий варіант діагностики хребта за допомогою МРТ, слід перевірити наявність сертифіката лікаря, ліцензії установи на можливість надавати медичні послуги та чинної ліцензії на обладнання, що використовується для обстежень. Найчастіше низькі ціни приховують відсутність якості, що неприпустимо в питаннях здоров'я.

Відео: як роблять МРТ хребта

МРТ хребта

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!