Інфільтрат - що це таке. Лікування запального, післяопераційного або постинъекционного інфільтрату

У тканинному просторі можуть виникати ущільнення, що складаються з різних біологічних структурних елементів. Дана обставина має полиэтиологический характер. З цієї причини важливо знати, які захворювання провокують розвиток такого роду патологічних утворень.

Що таке інфільтрат

Медична практика описує безліч випадків розвитку у пацієнтів даного стану. Під інфільтратом (infiltratus) прийнято розуміти формування в м'яких тканинах обмеженого або поширеного освіти, що містить різний за складом ексудат. Останній являє собою своєрідний випіт з кровоносних судин, що складається з біологічних рідин (крові, лімфи), хімічних речовин, чужорідних мікроорганізмів, клітинних елементів.

Згідно з дослідженнями, інфільтрація тканин, головним чином, має посттравматическую природу. Більш небезпечним варіантом розвитку патології вважається реактивне розмноження атипових клітин при злоякісному проліферативному процесі. Важливо зазначити, що внутрішній ексудат ракових пухлин вкрай специфічний: вони складаються з власних тканин, патогенних агентів, кальцинатів та інших елементів.

Апендикулярний інфільтрат

Запалення червоподібного відростка сліпої кишки є головним чинником, що сприяє скупченню в даній області уражених тканинних елементів. Апендикулярний інфільтрат характеризується чіткими кордонами з включенням в процес купола товстої і петель тонкої кишок, очеревини та великого сальника. Варто зазначити, що формування патологічного освіти відбувається вже на ранніх етапах розвитку хвороби. На пізніх стадіях, як правило, спостерігається розсмоктування утворився конгломерату клітин або його перехід в периапендикулярний абсцес.

Запальний інфільтрат

Травматичний генез має визначальне значення при даній формі патологічних змін. Нерідко виявляється і інфекційна причина скупчення ексудату. Деякі автори віддають перевагу синонимизировать флегмону та запальний інфільтрат – що це за стани, більш достовірно можна дізнатися з медичної енциклопедії. Відповідно до викладеної там інформації, ототожнення даних діагнозів неможливо з причини відмінностей їх клінічних проявів. Так, запальний інфільтрат супроводжується:

 • ураженням шкіри, слизової оболонки, підшкірної жирової клітковини і м'язів;
 • включенням до запалення лімфоїдної тканини;
 • субфебрільною температурою;
 • ущільненням і гіперемією шкірних покривів.

Інфільтрати в легенях

Дихальна система людини постійно піддається атакам патогенів. Інфільтрати в легенях, як правило, розвивається на тлі запалення і вимагає негайного лікування. Приєднання гнійного процесу небезпечно виникненням дисфункції органу з усіма витікаючими з цього стану негативними наслідками. На відміну від набряку, легенева інфільтрація відбувається на тлі скупчення не тільки рідини, але і клітинних включень. Помірне збільшення об'єму органу є свідченням розвитку запалення з подальшим формуванням ексудативного освіти.

Інфільтрат черевної порожнини

Такого роду негативний стан може мати абсолютно різну етіологічну спрямованість. Так, інфільтрат черевної порожнини часто формується як результат стафілококової або стрептококової інфекції, кандидозу. Вкрай важливо своєчасно ліквідувати виник патологічний ущільнення. Накопичення ексудату в черевній порожнині може спричинити абсцес і кровотеча. Окремо варто сказати про перитоніті з подальшою осередкової перивезикальной інфільтрацією тканин. Цей стан потребує негайного оперативного втручання.

Постін'єкційних інфільтрат

Даний вид патологічних змін виникає на тлі проникнення і тимчасового скупчення в тканинах лікарського засобу. Інфільтрат після уколу розвивається при недотриманні правил антисептичної обробки або занадто швидкого введення препарату. Розвиток такого постинъекционного ускладнення залежить від особливостей кожного окремого організму. Накопичення ексудату при цьому в одних пацієнтів відбувається вкрай рідко, тоді як у інших спостерігається після кожного введення голки шприца.

Післяопераційний інфільтрат

Формування такої освіти найчастіше відбувається внаслідок неякісного шовного матеріалу, використовуваного під час хірургічного втручання. При цьому інфільтрат після операції розвивається в місці формування рубця. Виникло ущільнення переважно розкривається хірургічно. Фахівці не виключають, що організм може самостійно усунути інфільтрат післяопераційного рубця. Тим не менш, щоб уникнути серйозних ускладнень лікарі рекомендують не зволікати і звертатися до хірургів при перших ознаках неспроможності швів.

Пухлинний інфільтрат

Ймовірність розвитку таких патологічних змін присутня однаково у кожної людини. Термін «пухлинний інфільтрат» використовується для позначення проникнення в тканини організму атипових клітин різного генезу: саркоми, карциноми та ін При цьому уражені ділянки тканин відрізняються високою щільністю, іноді хворобливістю. Такого плану утворення характеризуються проліферативним пухлинним ростом.

Причина інфільтратів

Накопичення ексудату в тканинах організму може відбуватися під впливом ендогенних і екзогенних факторів. Фахівці стверджують, що основною причиною інфільтратів є травматичний джерело. Не менша роль у формуванні ексудативних утворень відводиться різним інфекційним захворюванням. Серед інших причин інфільтративного процесу можна виділити:

 • одонтогенную інфекцію;
 • накопичення холестерину (атеросклероз) або глікогену (діабет);
 • післяопераційні ускладнення;
 • розростання пухлинної маси;
 • накопичення тригліцеридів у клітинах печінки;
 • гострий апендицит та інші запалення малого тазу;
 • скупчення в легенях формених елементів крові, фібрину;
 • ущільнення ділянки шкіри через його просочування хімічними речовинами (лікарськими засобами);

Інфільтрат – лікування

Терапія запального ексудативного процесу ґрунтується на застосуванні консервативних методів вирішення проблеми. При цьому лікування інфільтрату проводиться за допомогою лікарського електрофорезу. Слід сказати, що високоінтенсивна фізіотерапія з термічним ефектом допускається тільки при відсутності гнійного запального вогнища.

Апендикулярний інфільтрат лікується виключно в умовах стаціонару. Терапія даного стану включає дотримання дієти, прийом антибіотиків, обмеження рухової активності. Абсцедирування процесу вимагає хірургічного втручання з метою розкриття і санацію гнійника. Велика частина злоякісних пухлинних утворень також усувається за допомогою операції.

Лікування постинъекционного інфільтрату передбачає нанесення йодної сітки та місцевого застосування мазі Вишневського. При скупченні ексудату в легенях слід провести додаткові діагностичні дослідження. Так, діаскінтест дозволяє виявити починається туберкульоз. У разі позитивної реакції організму не варто опускати руки. Сучасні ліки досить успішно борються зі збудниками цього захворювання.

Лікування інфільтрату народними засобами

Накопичення ексудату у внутрішніх органах необхідно усувати тільки стаціонарно. Лікування інфільтрату народними засобами можливе лише при постинъекционных ускладненнях у вигляді синців і невеликих запалень. При одонтогенних інфекцій у дитини без приєднання гнійного процесу батькам рекомендується використовувати сольові компреси і полоскання. Не варто намагатися лікувати інші види ексудативних процесів в домашніх умовах: це може призвести до розвитку абсцесів та флегмон.

Відео: постін'єкційних інфільтрат – лікування

Ускладнення ін'єкцій

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!