Гемодіаліз - що це

При хронічній та гострій нирковій недостатності, отруєннях може знадобитися процедура чищення крові. Для її виконання використовують апарат штучної нирки. Називається процедура гемодіаліз, виконується в спеціалізованих відділеннях під наглядом лікарів.

Що таке гемодіаліз

Апарат штучної нирки виконує фільтрацію крові, очищає її від продуктів обміну, запобігає інтоксикацію організму. Гемодіаліз може проводитися як одноразово, так і регулярно при хронічних патологій. При цьому частота процедур визначається лікарем індивідуально з урахуванням функції нирок.

Штучна нирка

Апарат складається з трьох компонентів, кожен з яких має свої функції:

  1. Пристрій для подачі крові. Збирає порції біологічної рідини для подальшої фільтрації.
  2. Пристосування для реалізації діалізного розчину. У даному сегменті склад готується, направляється для подальшого взаємодії з системним кровотоком з метою майбутньої очищення біологічної рідини.
  3. Диализатор. Центрова частина з проникною мембраною, яка фільтрує у складі крові воду і всі токсини.
  4. Для надходження і пересування крові лікарі використовують катетер, що вставляється в фістулу (штучно створене співустя).

Діалізатори для гемодіалізу

Кров під час процедури спочатку проходить якісну очистку, а після повертається в організм пацієнта внутрішньовенно. Гемодіаліз здатний підтримувати життєздатність організму в разі гострої інтоксикації чи дисфункції нирок. Коли власні нирки і печінка не справляються з навантаженням, їх прямі функції виконує спеціальне медичне пристосування.

Вибираючи діалізатори для гемодіалізу, важливо не забувати, що головною конструктивною особливістю вважається напівпроникна мембрана. Краще, якщо її виготовляють з натуральних речовин на основі целюлози. Синтетичні основи теж зустрічаються, але мають більшу кількість протипоказань. Потрібно контролювати такий фільтр, оскільки при взаємодії з токсинами і отруйними речовинами він має властивість засмічуватися.

Показання до гемодіалізу

Існують такі показання до майбутнього проведення процедури:

  • печінкова та ниркова недостатність гострій або хронічній стадії;
  • сильна інтоксикація медичними препаратами;
  • порушення електролітного складу крові;
  • отруєння диализатом, отруйними речовинами.

Дієта при діалізі нирок

Якщо пацієнту потрібен гемодіаліз нирок, необхідно підкоригувати добове меню, усунути з нього важку їжу. Якщо цього не робити, проведення процедури дещо ускладнюється. Дієта при гемодіалізі виключає солі калію, фосфати, ліпіди, прості вуглеводи. Крім того, показано помірні порції рідини, щоб уникнути підвищеної набряку дерми. Основою лікувального харчування стають білкові продукти і натуральні вітаміни. Тільки в цьому випадку правила дієти дотримані.

Гемодіаліз в домашніх умовах

Гемодіаліз можна реалізувати в домашніх умовах, для цього пацієнту доведеться брати в оренду штучну нирку. Таке медичне обладнання можна купити в інтернет-магазині або самостійно замовити в каталозі. Краще довірити своє здоров'я професіоналам.

Якщо потрібно реалізувати гемодіаліз вдома, процес потрібно контролювати. справно чистити агрегат, виконувати вимірювання показників, підтримувати баланс хімічного складу крові, дотримуватися тривалість і загальні рекомендації лікаря.

Ускладнення гемодіалізу

Від побічних ефектів у ході інтенсивної терапії ніхто не застрахований. Пацієнт повинен знати, що існують ускладнення гемодіалізу. Частіше вони мають тимчасовий характер, після зникнення тривожної симптоматики пацієнт відчуває стійкий лікувальний ефект. Можливі аномалії можуть бути такими:

  • виникнення інфекційних захворювань;
  • стрибки артеріального тиску;
  • нудота, рідше – блювотні позиви;
  • судоми м'язів;
  • напади епілепсії;
  • закупорка катетера;
  • повітряна емболія.

Скільки живуть на гемодіалізі

Пацієнтам з хронічною нирковою недостатністю доводиться все життя користуватися штучною ниркою для фільтрації крові. Артеріовенозний гемодіаліз допомагає підтримувати життєздатність організму протягом 15-20 років. Це неточний показник, оскільки позаниркового очищення крові залежить від багатьох факторів і загального стану здоров'я пацієнта.

Гемодіаліз - протипоказання

Медичні обмеження до проведення гемодіалізу такі:

  • туберкульоз;
  • нервові розлади;
  • наявність злоякісних пухлин;
  • хронічний алкоголізм;
  • загострення інфекційного захворювання або запального процесу;
  • схильність до кровотеч.

Ціна на гемодіаліз

Вартість гемодіалізу залежить від вибору клініки та діагностики. У середньому, вона складає 2 000-3 000 рублів. Необхідно звернутися у відділення діалізу свого міста і дізнатися точну ціну на гемодіаліз. При медичних показаннях краще не відкладати з початком інтенсивної терапії, яка б ціна не була.

Відео: апарат для гемодіалізу

Гемодіаліз - принцин дії апарату "штучна нирка"

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!