Аналіз крові на згортання: розшифровка

Для визначення ступеня в'язкості крові при захворюваннях судин і серця, запобігання крововтрат під час операцій або родів, діагностування ряду патологій потрібне проведення аналізу гемокоагуляції (згортання) крові.

Показання до проведення

Аналіз на згортання крові (гемостазіограма, коагулограма) характеризує гемокоагуляцию (згортаючу здатність) крові за допомогою ряду показників (протромбінового індексу, тромбінового часу, часу згортання та інших). Обстеження проводять перед підготовкою до оперативного втручання (для запобігання серйозної крововтрати і тромбоутворення), під час вагітності (перед пологами), перед призначенням коагулянтів, в рамках діагностики та лікування наступних захворювань:

  • різного роду порушень роботи судинної системи (варикозне розширення вен, тромбоз);
  • збоїв кровопостачання деяких внутрішніх органів (тромбоемболії легеневих артерій, порушення кровопостачання органів малого тазу тощо);
  • патологій аутоімунного характеру (склеродермія, ревматоїдний артрит);
  • цукрового діабету;
  • серцево-судинних захворюваннях (ішемічна хвороба серця, аритмія, інсульт);
  • хвороби печінки.

Підготовка до аналізу

Належним чином готуватися до обстеження пацієнту необхідно, в іншому випадку отримані результати можуть виявитися не точними. В обов'язковому порядку потрібно повідомити лікаря про прийом антикоагулянтів, крім цього слід зробити ряд наступних заходів:

  • за 12 годин до здачі крові необхідно припинити прийом їжі, за три доби до аналізу – відмовитися від спиртного, гострих і жирних страв;
  • увечері напередодні не пити жодних напоїв (особливо чаю і кави), крім простої води без газу;
  • за добу до обстеження відмовитися від інтенсивних навантажень;
  • у день здачі аналізу забороняється палити.

Годування немовляти здійснюють за 30-40 хвилин до паркану біля нього крові, дітей у віці до 5 років годують за 4 години до процедури. Дорослі здають аналіз натщесерце, останній прийом їжі рекомендується провести не пізніше, ніж за 12 годин до процедури.

Проведення процедури

Аналіз крові на згортання проводять в ранкові години, лаборант проводить забір крові з вени шляхом проколу, шприцом або спеціальної вакуумної системою. Шкіра в місці проколу заздалегідь обробляється антисептиком. В матеріал не повинні потрапити фрагменти тромбопластину, це спотворить результати. Набираються дві пробірки матеріалу, на обстеження надсилається друга порція крові.

Ряд лабораторій пропонує експрес-аналіз тривалості кровотеч, з допомогою якого оцінюється стан тромбоцитів. У цьому випадку спеціальною голкою прокол роблять у вушної мочки або безіменному пальці. Допустимими значеннями показника є інтервал 1-2 – 9 хвилин (час згортання крові в нормі). При значенні від 15 хвилин і більше визначається наявність патології, аж до повної несвертиваемості.

Розшифровка результатів

Розшифровані результати аналізу описують стан гемокоагуляционного гомеостазу. Основні показники згортання крові та причини відхилення їх від норми представлені в таблиці:

ПоказникНормальне значенняПричини відхилення
ФібриногенДорослі – від 2 до 4 г/л, діти – від 1,5 до 3Підвищений у курців, при ревматизмі, онкологічних захворюваннях, після травм та опіків; знижений – при печінковій або серцевої недостатності, мононуклеозі, рак крові, під час важкої інтоксикації.
Тромбоцити150-400 г/лХронічні запалення, прийом пероральних контрацептивів, перенесена операція характеризуються підвищеними значеннями. При тромбоцитопенії, прийомі антикоагулянтів і тромболітиків і у дітей до 6 місяців показники нижче норми.
АЧТЧ (активований частковий тромбопластиновий час)35-60 секундВище при прийомі антикоагулянтів, патології нирок, гемофілії, після переливання крові, при дефіциті вітаміну До, під час системної вовчака. Знижений при сильної крововтрати та онкологічних захворюваннях.
Протромбіновий індекс93-105%Підвищений у дітей при геморагічному діатезі, у дорослих – під час прийому антикоагулянтів, з-за дефіциту вітаміну К, спазми жовчовивідних шляхів, порушення засвоюваності жирів. Високий антитромбін – ціна пониження показника.
АнтитромбінДіти до 12 місяців – 45-80%; діти до 10 років – 70-130%; дорослі – 70-120%Захворювання печінки і підшлункової залози, дефіцит вітаміну К, високий білірубін ведуть до зростання показника. Високі значення відзначаються після пересадки нирки, і під час менструальних кровотеч у жінок. Низькі значення характерні для цирозу печінки та процесу її пересадки, станів інфаркту, легеневої емболії, під час прийому протизаплідних препаратів та Гепарину
Тромбиновое час12-20 секундРосте при мієломі, печінкових патологіях, високому рівні сечовини. Падає при введенні Гепарину, низьке на початкових стадіях ДВЗ-синдрому.

Відео

Про згортання крові

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!