Як здати кал на аналіз в лабораторію
Методи сучасної діагностики здатні розпізнати хворобу на підставі аналізів, які раніше давали лише обмежене уявлення про здоров'я людини. Так, здача калу на аналіз допомагає встановити причину багатьох негативних симптомів з боку шлунково-кишкового тракту. Щоб аналіз відображав реальну картину стану людини, необхідно дотримання ряду правил збору біоматеріалу. Дізнайтеся, які причини захворювань і виявляють відхилення за підсумками аналізів.
Показання для здачі аналіз калу на
Аналіз калових мас, щоб встановити здатність шлунково-кишкового тракту до перетравлювання, називається копрограммой. Отримана за результатами дослідження інформація про фізико-хімічні особливості калу допомагає одночасно зробити висновки про хворобах травлення і проконтролювати хід лікування. Показаннями до того, щоб здати кал на аналіз, є такі хвороби та стани:
- виявлення крові, слизу, стабільна зміна консистенції і кольору калових мас;
- відрижка з неприємним присмаком та запахом;
- позиви до нудоти, блювання;
- метеоризм;
- біль у шлунку;
- дисбактеріоз;
- паразити;
- хвороби органів та систем шлунково-кишкового тракту.
Підготовка до здачі аналіз калу на
Підготовчий етап перед аналізами важливий так само, як і самі аналізи. Недотримання правил збору може призвести до некоректних результатів дослідження і до неправильного лікування. Рекомендації, як підготуватися до того, щоб здати аналізи, включають такі чинники:
- Збір необхідно планувати лише в ранковий час. Для виключення попадання в калові маси мікрофлори, що знаходиться на поверхні тіла, здійснюють гігієнічні процедури ректальної зони з використанням мила. З цієї ж причини не можна збирати біоматеріал з поверхні унітазу. Необхідно виключити попадання у ємність для збору калу будь-яких інших виділень і фрагментів.
- За два дні до збирання необхідно виключити з раціону фарбувальні продукти.
- За три дні до збору потрібно відмінити прийом ліків, що підсилюють перистальтику кишечника, стимулюють виділення шлункового соку, що змінюють колір калових мас (препарати заліза, барію, вісмуту, активоване вугілля), антибіотиків.
- Бажано завчасне дотримання дієти, в якій присутні каші, фрукти, овочі, молочні продукти і хліб.
Підготовка до здачі калу на виявлення «прихованої крові»
При підготовці до здачі аналізу на приховану кров у фекаліях необхідно три-чотири дні дотримуватись дієти, що виключає рибу, печінку і субпродукти (наприклад, сердечка курки), м'ясо, яловичину, паприку, помідори, буряк, яблука. Слід виключити вживання алкогольних напоїв. При наявності гемороїдальних кровотеч слід дочекатися усунення таких. В менструальний період здавати кал на приховану кров вкрай не бажано.
Не можна здавати аналіз раніше ніж через 2 дні після рентгенологічного обстеження, прийому поликапрана, гемостатичних засобів. За два тижні до збирання біоматеріалу слід утриматися від таких процедур і препаратів, як:
- проносні засоби;
- колоноскопія, клізми, ректальні свічки;
- препарати, що підвищують ймовірність кровотеч (Ібупрофен, Аспірин);
- рентгенівське дослідження шлунково-кишкового тракту.
Принципи збору калу на аналіз
Якщо підготовка до аналізу калу пройшла успішно, настав час його збирати. Для отримання точного результату потрібно виконати ряд особливих заходів:
- Зразок виходить природним чином, заборонено застосовувати проносні препарати або клізми.
- Перед збиранням калу підготуйте стерильну паличку і посуд, не можна використовувати нестерильную тару.
- Здати кал треба відразу. Для проби потрібні свіжі калові маси. Тим часом збору і до моменту відправки в лабораторію не повинно пройти більше 3-4 годин. Це пов'язано з тим, що після 4 годин з моменту збору мікробіологічний склад фекальних мас змінюється. Зберігайте пробу в прохолодному місці, але не заморожуйте.
- Не збирайте кал з унітазу, оскільки живуть на його стінках мікроорганізми можуть потрапити в фекалії і спотворити результат копрограми. Опорожняйтесь в чистий пакет, горщик, або натягніть на унітаз харчову плівку.
- Якщо ви здаєте аналізу на яйця глистів та інших черв'яків, візьміть проби з 2-3 випорожнень, при цьому здійснюючи паркан з різних місць біоматеріалу.
- Якщо в жінки менструація, слід відмовитися від здачі калу. Якщо ж аналіз потрібен терміново, то скористайтеся тампоном при спорожненні – так кров не потрапить всередину проби.
- Для однієї проби потрібно здати 10-15 г фекальних мас.
Посуд для здачі аналізу
Здача калу на аналіз має здійснюватися з використанням стерильної тари. Вона продається в будь-якій аптеці, може виготовлятися з пластику або скла. Тара укомплектована кришкою та лопаткою. Якщо немає можливості придбання спеціального контейнера, здайте фекальні маси в невеликому флаконі з кришкою, який треба ретельно промити і висушити перед використанням. Правила:
- До того, як здати в лабораторію, зберігайте контейнер або флакон при температурі не вище +5 градусів. При більш високій температурі в біоматериалі почнуться процеси бродіння, розмноження гнильних бактерій.
- Для визначення дисбактеріозу фекалії збираються в будь-який час, але зберігати їх перед здачею можна не більше доби.
- Бажано зберігати зразки в холодильнику.
Дослідження калу
Якщо збір калу пройшов успішно, можна відправляти його на діагностику в лабораторії. На нього йде близько трьох днів. Фахівці досліджують фекалії по основним ознаками:
- Колір визначається так:
- Червонуватий відтінок говорить про виразкових або онкологічних патологіях. При наявності крові є підозри на злоякісні утворення кишечника.
- Жовтий колір вказує на порушення процесу травлення, дисбактеріоз або наявність інфекції.
- Чорний кал може свідчити про кровотечах, наявність згустків крові в порожнині шлунка.
- Світло-жовтий відтінок вказує на перші ознаки гепатиту і панкреатиту.
- Якщо фекалії білі, є ймовірність закупорювання жовчної протоки.
- Консистенція – рідкий стілець вказує на перебіг запальних процесів, дисбактеріозу, гіперсекреції слизової оболонки в тонкій кишці. Фекалії мазевидной текстури можуть говорити про холециститі або панкреатиті. Занадто щільний кал свідчить про стенозі або запаленні в товстій кишці, яка зберігає перероблений харчової матеріал. Проблеми призводять до запорів та утворення щільних мас фекалій.
- Запах слабкий може вказувати на порушення прискореної евакуації або недостатність травлення. Якщо у пацієнта виразка, калові маси відрізняються гнильним запахом, а ось кислуватий відтінок видасть порушення роботи підшлункової залози або присутність в масі крові.
Якщо в загальному аналізі виявляються стеатореї (нейтральний жир) або крохмаль, це вказує на порушення всмоктування їжі в тонкому кишечнику або поразка роботи підшлункової залози. При виявленні атипових клітин можна запідозрити розвиток пухлинних процесів. Якщо в калі виявляються цисти лямблій або їх вегетативні форми, гельмінти або їх яйця, це свідчить про паразитарному зараженні.
Білок в калових масах
Щоб визначити наявність чи відсутність дисфункції кишечнику, в калових масах визначають вміст білка. У здорової людини він відсутній. Наявність білкових елементів може вказувати на захворювання:
- тріщини прямої кишки;
- хронічний геморой;
- онкологічні захворювання, пухлини в травному тракті;
- гастрит;
- поліпи;
- цироз;
- дисбактеріоз кишечника.
Високий рівень лейкоцитів
У здорової людини при дослідженні калових мас не повинні визначатися лейкоцити (білі кров'яні тільця крові, що є ознаками запальних процесів). Якщо вони виявлені, то це може вказувати на перебіг прихованого запального процесу в травній системі. Щоб виявити локалізацію патології, потрібна бактеріологічна діагностика. Можливими причинами прояву запалення стають:
- інфекційний дисбактеріоз;
- порушення роботи тонкої, товстої, дванадцятипалої, прямої кишки;
- наявність коліту;
- запалення в шлунку або кишковому тракті;
- порушення роботи печінки;
- нестабільність функціональності підшлункової залози;
- швидке проходження продуктів через шлунок і кишечник, виведення їх назовні з пропуском повноцінного травлення.
Пацієнти, які здали кал на аналіз, повинні пам'ятати, що ефективність методу копрологіческого дослідження доведена з клінічної та наукової точок зору. Більшість людей, які здали фекалії і пройшли обстеження, відзначають, що після проведення процедури і отримання результатів аналізу отримали повне лікування, позбавилися від простих і складних хронічних захворювань травного тракту.