Догляд за кактусами: правила вирощування рослини в домашніх умовах
Кактус — один із самих невибагливих сукулентів. Він здатен адаптуватися до відсутності вологи, зростає на грунті з невеликою кількістю поживних елементів і добрив. Його батьківщиною вважається Північна і Південна Америка, зростає в абсолютно різних умовах, мають широку географію розповсюдження, але основним місцем проживання рослини є оазиси пустельних зон, де дощ — рідкісне явище, а клімат жаркий. При правильному догляді і належному відношенні, в домашніх умовах виростити кактус не складе особливої праці.
Особливості вирощування кактусів
Перед тим як завести рослина, необхідно визначиться з зручним для вирощування місцем. Бажано вирощувати сукулент там, де спостерігається велика кількість сонячних променів, якщо такого місця в будинку немає, необхідно створити для рослини штучне освітлення, оберігати від ультрафіолету, це може призвести до опіків стебла. Якщо кактус вже пошкоджений, його необхідно обробити і поставити рослину в темне місце. Для загоєння використовують розчин розведеного сірчанокислого магнію.
Різновиди рослини
Існує більше сотні кактусових видів, але, на жаль, не кожен з них придатний для домашнього розведення. Филлокактус (phullocactus) і Опунція робуста (robusta) користуються популярністю як у розвідників кімнатній зелені, так і у садівників-аматорів. Розділяють деякі популярні різновиди культури для вирощування на присадибних ділянках та в кімнатних умовах:
- Ехінопсіс (echinopsis) — екзотична рослина багаторічного класу. Коренева система потужна, розташована у верхньому шарі грунту. Молодий кактус має кулясту форму, а з часом його стовбур витягується. Цвітіння тривале, іноді до шести місяців, починається ранньою навесні, після цвітіння утворюються плоди.
- Эпифиллум — один з яскравих і красивоцветущих листоподібних кактусових сукулентів, батьківщиною якого є тропіки Центральної і Південної Америки. Стебло довгий, широкий, має три грані, колючки відсутні. Листя по вигляду схожі з лусочками. Період цвітіння кактуса доводиться на весну і літо, квітки розташовуються на довгій квіткової трубки і відрізняються різноманітністю колірної гамми. При запиленні штучним перехресним способом у эпифиллума утворюються плоди, які можна вживати в їжу.
- Опунція (opuntia). Такий клас, як і цереус (cerius) малопридатний для вирощування в кімнатних умовах, оскільки має великі розміри. В основному садівники використовують його для висадки на присадибних ділянках, палісадниках. В Америці вид росте стихійно, вважається небезпечним, оскільки має гострі, міцні колючки. Пройти через зарості Опунції неможливо. Небезпеку представляють опале шипи, оскільки все одно залишаються гострими і можуть пробити підошву взуття. Але місцеві жителі знайшли застосування цього виду і активно використовують в кулінарії. Молоді пагони придатні до вживання, як в сирому, так і в смаженому вигляді.
- Маммиллярия (mammillaria)— квітучий вид, широко використовуваний для домашнього розведення, композиційної флористики. Цвітіння сукулент рясне, квітки розташовуються по верхній колу стовбура. Згідно з дослідженнями, цей клас включає в себе більше 400 видів різних відтінків і форм. Важливою відмінністю від інших підвидів є наявність горбиків з частиною ареоли, на якій розташовуються колючки, інша частина ареоли розташований у пазусі.
Як доглядати за кактусом
Догляд за кактусами в домашніх умовах залежить від виду, сезонності, основного місця проживання. Основне правило — не допустити зростання сукулент в зимовий період, оскільки це може призвести до витягування стебла і втрати початкового виду. На зимівлю кактуси залишають на підвіконні, щоб уникнути охолодження кореневої системи під горщик необхідно ставити підставку. Влітку, при сильній спеці, на вікна можна встановити лакову плівку, щоб не допустити перегріву стебла.
Вибір грунту і підживлення
Землю вибирають відповідно до виду рослини. Підходить для вирощування вважається водонепроникна слабокисла грунт, яка після поливу віддає надлишки вологи, допускається і використання торф'яного субстрату. Для пустельних видів підходить глинистий грунт, для лісових — пухкий ґрунт. Деякі різновиди можуть загнивати, тому в землю додають камінчики, дрібний керамзит і великий річковий пісок без домішок глини. Якщо вибраний кактус відноситься до класу колючих, то в підготовлений грунт необхідно додати подрібнену шкаралупу яйця.
Влітку, під час вегетаційного періоду, вводять добриво з низьким вмістом азоту, багате калієм, фосфором, кальцієм. Не слід підгодовувати сукулент з пошкодженим корінням, пересаджені, вкорінені особини, відразу після виконання цих процедур. Для належного розвитку корисні властивості надають мінеральні добрива, на основі підсоленій кип'яченої води, таким розчином з сукуленти рекомендується поливати в ранковий і вечірній час при хмарній погоді. Восени у кактусів настає підготовка до періоду спокою і відпочинку, тому грунт не удобрюють.
Полив кактуса в домашніх умовах
Догляд за кактусами починається з правильного зрошення і дренажу грунту. Зволожувати сукулент потрібно фільтрованої або кип'яченою водою. Для цього існує два способи: через піддон квіткового горщика або зверху. Регулюють частоту поливу відповідно до пори року, взимку води потрібно набагато менше, тому зволоження проводять 2 рази на місяць: влітку підживлюють щодня, при високих температурах додатково проводять обприскування. Існує кілька основних правил поливу:
- Не допускати попадання рідини на стебло, поливати потрібно тільки грунт.
- Частота поливу регулюється температурою в приміщенні і вологістю повітря.
- Не рекомендується перезволожувати грунт, це може привести до загибелі рослини або розвитку цвілі.
У сезонного поливу є свої особливості. Взимку дорослі домашні кактуси в зволоженні грунту не потребують. Якщо ж рослина відноситься до видів з мочковидной системою коріння, для підтримки вологого середовища потрібно періодичне зволоження грунту в сонячні дні. Після зимової перерви підживлення відновлюють у весняний період, починаючи з малої кількості вологи, в жарку пору року поливають раз на тиждень. Існують думки, що необхідно користуватися способами, що впливають на прискорення зростання, робити цього не можна, оскільки можна пошкодити рослину.
Освітлення і температурний режим
Пустельні види потребують великої кількості сонячного світла. Його недолік згубно позначається на зовнішньому вигляді сукулент, призводить до зміни забарвлення, послабленню, витягування втеч. Догляд за кактусом в домашніх умовах в період зимових холодів непростий, необхідно стежити за температурними умовами. Оптимальною прохолодною температурою для утримання кактусів взимку вважається діапазон 5-12 градусів. Для адаптації до зимівлі необхідно поступово знижувати полив і температуру повітря.
Пересадка кактуса
Для того щоб сукулент мав здоровий вигляд, вирощування кактусів передбачає пересадку. Якщо коріння або стебло рослини виступають з квіткового горщика, значить, настав час для переміщення кактуса в більш зручну ємність. Оптимальне для пересадки час — кінець зими або рання весна. Процедура здійснюється в кілька етапів:
- Захист рук. Обов'язково слід надіти щільні рукавички зі шкіри, це допоможе захистити шкіру рук від пошкоджень.
- Вивільнення. Необхідно ввести ніж у попередньо розпушену землю біля краю горщика, і різати по ходу руху, поки весь грунт не вийде з стінок.
- Діставати сукулент потрібно за верх стебла, попередньо обернувши його шматком щільного паперу або газети.
- Для переміщення у новий горщик кореневу систему необхідно звільнити від налиплих грудок землі.
- Обов'язково оглянути коріння на наявність шкідників, гнилі та інших пошкоджень. Хворі корінці обробити, а мертві частини видалити. При необхідності, підрізати коріння.
- Протягом декількох днів тримати рослину в сухому місці, щоб дати кореневої системи обсохнути.
Після підготувати ємність для пересадки, вона повинна бути більше попередньої. Дно всипають горщечкової землею, перед засипанням основного шару покласти трохи камінців. Обернувши сукулент газетою, занурити його в центр підготовленого горщика і присипати коріння землею. Залишилося порожнє місце засипати грубозернистим грунтом. За бажанням удобрюють компостом.
Розмноження кактусів в домашніх умовах
Існує два основних види розмноження сукулентів: дітками і живцями, обидва способи активно використовуються в квітникарстві. Розведення кактусів в домашніх умовах — не складний процес. Держак відокремлюють від верхньої частини стебла і садять у зволожений ґрунт. Потрібно контролювати рівень вологості, оскільки надлишок води призводить до загнивання. Відсаджувати відокремлені дітки необхідно неглибоко, присипавши зверху сухою землею.
Для живцювання відбирають невеликий шматок стебла середнього віку без видимих пошкоджень і хвороби. Відокремлюють держак гострим предметом, попередньо обеззараженным. Якщо кактус виріс високим, його можна зрізати верхівку і піддати вкоріненню. Сприятливий час для розведення — фаза активного росту, яка припадає на початок весни і літо.
Цвітіння кактусів
Поява квіток на рослині — одне з найочікуваніших подій в побуті квітникаря, оскільки цвітіння — це рідкісний, але красивий процес. Для цвітіння необхідно створити правильні умови по догляду за кактусом. Бутони з'являються після періоду зимівлі, якщо рослина містилося в належних температурних умовах, мало необхідну кількість світла і вологи. Бутони розвиваються протягом місяця, частіше, на стороні рослини, зверненої до тіні, в період бутонізації переміщати рослина не слід, через отриманого стресу рослина може скинути квіти.
Захворювання і шкідники
Важливо визначити захворіла рослина на ранніх термінах, оскільки велика кількість інфекцій, на жаль, не піддається лікуванню і призводить до загибелі сукулент. Тому щоденний, ретельний огляд і догляд за ним допоможе вчасно виявити захворювання і вжити заходів щодо його усунення.
Вигляд та опис захворювання і паразитів | Профілактика і лікування |
Кактусова гниль. Захворювання, що вражає кореневу шийку, у рідкісних випадках можливе зараження стовбура повністю. Уражені тканини стають м'якими. | При захворюванні кореневої системи їх слід обробити порошком вугілля, пересадити в новий грунт і скасувати полив на 2-3 тижні. При ураженні шийки слід пересадити здорову верхівку на інший кактус. |
Суха гниль. Інфекція, що вражає кореневу систему, протікає без прояву зовнішніх ознак і призводить до повного висушування кореневища. | В даний час лікування від цього захворювання немає. |
Плямистість. Виникає з допомогою різноманітних бактерій та мікроорганізмів, при неналежному догляді за рослиною. | Попередити зараження можна створенням оптимальних температурних умов, іноді інфікованій кактусу допомагають фунгіциди. |
Бактеріальний рак проявляється в сильному розростанні тканин по стеблу рослини і кореневій системі. | Хвору тварину рекомендується знищити. |
Пожовтіння викликано нестачею поживних компонентів у землі. Спочатку хвороба розвивається на верхівці. | Необхідно ввести мінеральну підгодівлю, якщо інфекція не проходить, від рослини слід позбутися. |
Кліщі. Вражений стовбур вкривається плямами. | Метод боротьби – отруєння отрутами. |
Борошнистий червець — комаха, сисна молоде листя і пагони, що впливає на затримку росту. | Метод боротьби – зволоження ґрунту. |