Орхідеї дендробіум: догляд та розмноження в домашніх умовах

Одним з проявів любові до прекрасного є розведення квітів. З незапам'ятних часів люди стали оточувати себе чудовими квітучими рослинами. Орхідеї дендробіум налічує близько півтори тисячі видів, які дуже розрізняються зовні. Вперше рід дендробіум описав у кінці XVIII століття шведський вчений П. Сварц. Завдяки праці селекціонерів, розведення цих екзотичних рослин будинку стало не складною справою. Щоб насолоджуватися тривалим цвітінням орхідей, необхідно знати тонкощі догляду, вирощування, розмноження цієї приголомшливої краси квітки.

Як виглядає орхідеї дендробіум

Трав'янисті багаторічні рослини роду дендробіум (Dendrobium лат.) відносяться до сімейства орхидейных. Їх природним ареалом є Австралія, Полінезія, Південна Азія. Назва роду у перекладі з давньогрецької означає «живе на дереві». Існують орхідеї крихітних розмірів, а деякі екземпляри досягають 2 м довжини. Рослини, які надходять у продаж, розводять в оранжереях, є гібридами епіфітних диких видів. Єдиної форми квітки у дендробіумів не існує. Квіти деяких видів орхідей відрізняються ніжним запахом.

Орхідеї дендробіум – рослина заввишки 50-200 див. прямостояче Стебло циліндричне з потовщеними міжвузлями, який називається псевдобульб. Листя довжиною 5-15 см мають еліптичну форму. Розташування їх на стеблі чергове. Квітконоси виростають з пазух м'ясистого листя і несуть, в середньому, 1-4 квітки, ширина яких досягає 6-8 см. Квітки бувають білого, жовтого, бузкового, фіолетового, оранжевого забарвлення. Іноді зустрічаються двох-триколірні пелюстки.

Види

Існують гібридні форми дендробіуми, виведені шляхом адаптації диких рослин до виростання в штучно створених умовах. Для домашнього квітникарства і дендраріїв використовують такі види Dendrobium:

  • nobile (благородний),
  • densiflorum (густоцветный),
  • moniliforme (монилиформе),
  • kingianum (Кінга),
  • parishii (Паришів),
  • phalaenopsis(фаленопсис).

Однієї з різновидів квітки є dendrobium nobile. Кожен її пагін росте 2-4 роки, потім відмирає. У підстави материнського стебла з'являються дочірні прирости, завдяки яким відбувається оновлення рослини. Квітка дендробіум нобиль чути тонкий аромат. Цвітіння припадає на зимовий час після обов'язкового періоду спокою. Дендробіум нобіле потребує сезонному відпочинку, без нього рослина перестане цвісти і вироджується.

Густоцветный дендробіум неймовірно красивий. Кожен паросток має чотиригранне стебло 3-5 тонких листочків завдовжки до 15 див. Багатогранні псевдобульби досягають 45 см висоти. З верхніх міжвузлів кисть звисає квітконосу 35 см, всипана квітами. Суцвіття складається з 50-100 ароматних квіток діаметром 3-5 см, які тримаються тиждень. Вони бувають всіх відтінків жовтого кольору: від світлих до інтенсивно-жовтих з помаранчевими краями хвилястою губи. Пелюстки – дрібнозубчасті.

Орхідея монилиформе – японський ендемік. Схожа на дендробіум нобіле, але відрізняється дуже маленьким розміром. Максимальна висота цього мініатюрного рослини всього 15 см, а воно починає цвісти, будучи 5см у висоту. Дрібні запашні біло-рожеві квіти прикрашали імператорські палаци і вважалися верхом вишуканості. Цвітіння починається з кінця лютого і триває до початку осені.

Дендробіум Кінга відрізняється трубчастої губою навколо колонки. Ці квіти бувають наземними, але тоді їх розмір менше. У звичайних умовах вони досягають висоти 70 див. Ланцетоподібне листя світло-зеленого кольору, в затінених місцях – темно-зелені з червонуватим відтінком. Кожен приріст випускає 1-3 квітконосу. Вони можуть бути прямостоячими, вигнутими дугою або звисаючими. З січня розпускаються по 3-7 запашних дрібних (до 2 см) квіток рожевого або темно-фіолетового кольору. Губа біла, вкрита темними пурпурними плямами. Цвіте орхідея близько півроку.

Дендробіум Паришів названий на честь англійського ботаніка Чарльза Паришів. Орхідея відрізняється швидкою швидкістю зростання. Висота дорослої особини 60 див. Чим більше вологи і тіні, тим довші і вигнуті (звисаючі) стебла має рослина. Листки довжиною 15 см і невеликим розрізом на кінці опадають час від часу. Вузли дворічної рослини після опадання листя несуть короткі квітконоси. Цвіте вид Паришів з лютого по серпень. Квітки діаметром 10 см темно-рожевого кольору з двома пурпурними плямами біля горловини дуже красиві і довго тримаються.

Орхідеї фаленопсис відрізняється тим, що при відмирання стебла утворює у його вершини дітки. Висота рослини досягає 120 см при сприятливих умовах. Листя довжиною 15 см живуть близько двох років, потім опадають. Кожен приріст викидає до 4 квітконосів ближче до верхівки псевдобульби. Великі квітки діаметром близько 7 см заходять чашолистками один за одного. Губа квітки буває яскраво-червоний, блідо - лілової, білої. Вона більш інтенсивно забарвлена, ніж пелюстки. Здорове рослина може цвісти майже постійно з липня по січень.

Вирощування і догляд в домашніх умовах

Видове різноманіття дендробіуми так велике, що важко описати загальні вимоги для вирощування та догляду за цими рослинами. В цьому випадку краще виходити з правил, які відповідають індивідуальним особливостям кожного виду. Все ж існують деякі подібності процесів життєдіяльності орхідей, які і дають можливість вивести загальні правила. Доглядати за орхідеєю не так складно, якщо дотримуватися спеціальний режим освітлення, температури і поливу.

Освітлення і температурний режим

У житті будь-якої рослини величезну роль відіграють освітлення і оптимальна температура. Ці показники для дендробіуми наступні:

  • Світло має бути яскравим, але розсіяним. Світлолюбних квітам необхідний світловий день тривалістю 12 - 14 годин.
  • Протяги негативно впливають на життя квітки.

В залежності від виду орхідеї, необхідно забезпечити температурний режим:

  1. Для теплолюбних - вдень 20-25 °С, вночі 16-20 °С; взимку – не нижче 18-20 °С.
  2. Для видів, що віддають перевагу прохолодне зміст, денна температура повинна бути в межах 15-18 °С, нічна – 12 °С. Взимку її необхідно підтримувати в межах 12 °С, вночі – близько 8 градусів за Цельсієм.

Полив і вологість повітря

Важливим фактором для успішного змісту орхідеї дендробіум є оптимальні показники зволоження грунту, в якому знаходиться рослина, і навколишнього повітря:

  • Поливати краще в ранковий час, намагаючись, щоб вода не потрапляла на листя. Ідеальним варіантом є занурення горщика у воду на дві третини його обсягу на 15-20 хвилин. Полив грунту з лійки застосовують в екстрених випадках.
  • Основною ознакою необхідності поливу є сріблястий колір коренів. При правильному і достатньому зволоженні корінь набуває глянцево-зелений колір.
  • У спекотний період передбачається рясне зволоження, але без надлишків вологи (може початися гниття коренів). У холодний період полив повинен бути символічним. Воду для поливу відстоюють при кімнатній температурі.
  • Влітку бажано утримання на відкритому повітрі і часте обприскування дендробіуми для підтримання вологості повітря навколо нього 50-80%. Взимку необхідну вологість повітря можна досягти, тримаючи горщик з орхідеєю на піддоні з вологим гравієм.

Грунт і підживлення

В якості грунту для орхідей використовують кору сосни або спеціальний субстрат, який продають у магазині. Шматочки кори повинні бути розміром близько 1 см, не менше. Соснова труха перешкоджає просихання субстрату і може сприяти утворенню гнилі. Грунт повинен мати здатність просихати протягом доби після поливу, максимум – дві. Іноді в готові суміші додають торф або мох сфагнум. Це негативно позначається на вентилюванні субстрату. Перш ніж купити готову суміш для ґрунту, необхідно вивчити її склад.

В сосновий грунт можна додавати деревне вугілля з розрахунку: на 1 л субстрату – жменька вугілля. В якості дренажу використовують пінопласт, дрібну гальку, керамзит. Підгодівлю здійснюють спеціальними мінеральними добривами для орхідей тільки в період вегетації (від початку бутонізації до закінчення росту молодих пагонів). Частота використання добрив – кожен другий полив. Важливо знати, що концентрація підгодівлі для дендробіумів повинні бути 50% від рекомендованої в інструкції по застосуванню.

Як пересадити дендробіум

Пересаджувати орхідею слід один раз в 2-3 року. Краще це робити навесні, коли пускаються в зростання нові псевдобульби і коріння. Щоб успішно пересадити квітка, потрібно виконати кілька кроків:

  • Крок 1. Акуратно дістати орхідею з горщика в таз. Якщо це зробити важко, краще розрізати горщик, щоб не пошкодити коріння. Легенько струсити рослина, тримаючи за основу стебел, щоб висипався старий субстрат і викинути його.
  • Крок 2. Наповнити таз з теплою водою і залишити орхідею в ньому на одну годину. Розворушити кореневу систему пальцями обережно роз'єднуючи сплетені коріння. Не обов'язково прибирати всі шматочки кори, коріння вп'ялися в них, потрібно залишити як є. Бажано промити несильним струменем води кореневу систему з лійки душа.
  • Крок 3. Ретельно оглянути кореневу систему. Видалити сухі та гнилі коріння. Якщо зіпсований не весь корінь, необхідно обрізати його трохи нижче здорової частини. Здорове коріння – щільні, сіро-зеленого кольору. Обрізані краї присипати товченими таблетками активованого вугілля або меленою корицею.
  • Крок 4. Просушити коріння. Для цього знадобиться кілька годин. Краще за першу частину пересадки провести ввечері і залишити рослину на ніч, щоб коріння добре просохли.
  • Крок 5. Підготовка субстрату і нового горщика. Новий субстрат необхідно продезінфікувати. Найпростіший спосіб – прокип'ятити 5 хвилин і остудити. Новий горщик (керамічний або пластмасовий) повинен бути такого розміру, щоб коренева система рослини повністю поміщалася в ньому і з боків залишалося 1-2 см вільного місця. Горщик намилити миючим засобом для посуду і залишити на 20 хвилин. Потім гарненько промити прохолодною водою.
  • Крок 6. Посадка. На дно горщика покласти невеликий шар дренажу. Встановити рослину так, щоб при додаванні субстрату нирки майбутніх псевдобульб були на поверхні, а всі корені були всипані сосновою корою. Для додання стійкості рослини, з боків вставити дерев'яні чи пластмасові палички і прив'язати до них стебла.
  • Крок 7. Перший полив. Якщо рослина просихало протягом ночі, то полити перший раз можна відразу після пересадки. Для цього поставити горщик з рослиною в ванну і полити теплою водою при слабкому натиску лійкою душа. Це дасть можливість субстрату природно утрамбоваться. Якщо просушування орхідеї зайняла не більше 2 годин, перший полив описаним вище способом здійснити через 1-2 дні. Після пересадки перші 10 днів необхідно тримати дендробіум при помірному освітленні на підвіконні східного або західного вікна.

Розмноження орхідеї дендробіум

Дендробіум розмножується вегетативним способом. Зацвітуть нові орхідеї через 2-3 роки. В домашніх умовах розмножити їх можна трьома способами:

  • «Дітками». Деякі види, такі як nobile, phalaenopsis, розмножуються «дітками» – самостійними паростками з корінцями, які розвиваються на верхівці псевдобульби. Коли корінці досягнуть 5 см у довжину, «крихітку» від'єднують від стебла выкручивающими рухами. Пошкоджене місце присипають товченим вугіллям і висаджують в субстрат.

  • Живцями. Псевдобульби зрізують під корінь. Ріжуть її на живці по 10 см, обробляють їх краю товченим вугіллям. В поліетиленовий пакет кладуть мох сфагнум, попередньо добре зволоживши. Мох необхідно підтримувати у вологому стані протягом всього періоду утворення нових паростків. Укладають у пакет по 2-3 черешка, зав'язують для збереження вологи і кладуть на добре освітлений підвіконня. Через 2 тижні у вузлах з'являться нові корінці. Нові рослини, готові до посадки, розвинуться через 2 місяці.

  • Діленням куща. Коли орхідея сильно розростається, є сенс розсадити кущ. Робиться це не частіше, ніж один раз у чотири роки, коли є 6 і більше псевдобульб. Кущ дістають з горщика. Гострим ножем розрізають його так, щоб кожна частина складалася з 2-3 стебел або нових паростків) і 1-2 псевдолуковиц і кореневої системи. Далі діють як при пересадці дендробіуми.

Хвороби і шкідники

При появі перших ознак хвороби дендробіуми необхідно ізолювати орхідею, щоб уникнути зараження інших кольорів. Основними причинами хвороби орхидейных є неправильний догляд і паразитуючі мікроорганізми:

Зовнішні ознаки

Причини

Способи лікування

Зів'яле листя

Забороняється відразу поливати і обприскувати. Прибрати від джерела тепла на 2-3 години, потім полити.

Поразка прозорим кліщем

  • видалити пошкоджені ділянки квітки;
  • засипати зрізи порошком активованого вугілля або кориці;
  • обробити хімічними препаратами Тиофос, Актелік, Неорон;
  • повторити обробку через 14 днів.

Опуклі бульбашки білястого кольору на листках

Сонячний опік

Прибрати від прямих променів сонця. Лікуванню не підлягає.

Срібляста забарвлення листя

Трипси (дрібні комахи)

Використовувати один із способів:

  • обробити мильним розчином (15 мг рідкого мила на 1 л води);
  • масляний розчин для обприскування (2 ст. ложки оливкової олії на 1 л теплої води);
  • хімічні препарати Вертимек, Нурелл-Д.

Мармурове забарвлення листя

Цекроспороз – інфекційне захворювання

  • видалити уражені листя і засипати антисептиком;
  • обробити Flusilazol або Tetraconazol

Нестача кисню в субстраті

Пересадити в новий субстрат без моху, торфу та інших компонентів

Коричневі бляшки на листках

Щитівка (мікроскопічне комаха)

Змити бляшки мильним розчином

Відео

Орхідеї Дендробіум і орхідеї Дендробіум.

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!