Еухаріс - опис і види кімнатної квітки

Рослина Еухаріс відомо, як амазонська лілія або нарцис (простонародне назва за зовнішньою подібністю). Вирощується квітка в домашніх або промислових умовах. Батьківщина еухаріс – колумбійська місцевість, територія прибережної Амазонки. Вважається, що рослина сприятливо впливає на комфорт і затишок будинку, вбираючи негативну енергію, при цьому для вживання людиною воно отруйне. Розпускаються бутони квітів до трьох разів на рік, створюючи красу і затишок для приміщення.

Опис еухаріс

Амазонська лілія еухаріс – квітка, рослина роду сімейства цибулевих Амариллісові. З латинської мови слово «Eucharis» означає «витончений». Цибулини рослини мають кулясту форму, досягає 6 см в діаметрі. Листя еухаріс широкі, темно-зелені, ланцетоподібні, зморшкуваті (приблизно по 2-7 шт.). Вони розташовуються на товстих довгих черешках. Ароматні запашні квіти еухаріс білого кольору, що укладаються за 3-10 шт. в зонтиковидні суцвіття, з'являються в серпні і вересні. Плід кімнатній лілії – трикамерна коробочка.

Види рослини

В дикій місцевості існує 20 видів лілії Еухаріс, що незначно відрізняються один від одного. Всі дикі сорти, виведені не штучним шляхом. Для кімнатного придбання підходять кілька видів:

  • Крупноквітковий (Eucharis grandiflora). Суцвіття складається з трьох до шести бутонів, діаметром до 12-ти сантиметрів по ширині, які розташовуються на квітконосах довжиною 80 див. 20-ти сантиметрові листя еухаріс відрізняються глянцевидностью. Цибулина квітки кругла, її діаметр 4-6 див. Розпускається еухаріс великоквіткова влітку, рідше взимку.
  • Білий (Eucharis candida). Відрізняється від інших сортів своїм кольором бутонів (одночасно розпускаються від шести до десяти штук), які мають глянцеві пелюстки. Листя білого Еухаріс виростають до 40 сантиметрів, а загальний розмір куща – 60-70 див. Цибулина у даного сорту витягнута, яйцеподібна.
  • Амазонський. Сорт лілії схожий на Великоквіткова, але діаметр квітки варіюється до 13-ти сантиметрів, а кущ може досягати і 1,5 метра висоти. Листя у цього виду зростає до 50-60 сантиметрів, цибулина – 7-8 сантиметрів. Рослина велика, тому його використовують для вирощування в оранжереях.
  • Еухаріс Мастерса (Eucharis mastersii). Листя квітки широкоовальні, розташовані на недовгих черешках, що досягають до 25 сантиметрів у довжину і 15 завширшки. На квітконосі розташовано два парасольки.
  • Еухаріс Сандера (Eucharis sanderi). Вирощується лілія в промислових цілях. Листя рослини великі (30/17 сантиметрів), широкоовальне. Квітконіс округлий, на парасольці розташовуються 2-3 білих квітки (рідше 4-5 маленьких багатоквіткових). Цибулина яйцеподібна. Цвітіння лілії відбувається з лютого по квітень.
  • Еухаріс беззубчатый (Eucharis subedentata). Листя лілії довгасті, трикутні, розростаються до 23 сантиметрів в довжину і 11 в ширину. Вузький квітконіс має парасольки з 6-8 білими квітами. Цибулина рослини має овальну форму.

Коли цвіте еухаріс

При правильному поводженні з амазонської лілією, кімнатний квітка еухаріс розпускається два-три рази в рік. З жовтня по листопад з'являється 5-8 (рідше більшу кількість) квітконосів, на початок літа їх припадає 2-3 шт. Третя хвиля може відбутися в переддень Нового року. Рослина зацвітає в цей час з кількох причин, серед яких хвороба, неправильна пересадка, переохолодження, температурні перепади в кімнаті, ін.

Догляд за еухарісом в домашніх умовах

Рослина Еухаріс неважко виростити в домашніх умовах, варто тільки наблизити його перебування до звичних для нього умов. Середовище проживання амазонської лілії – тропіки (Центральна і Південна Америка від Гватемали до Болівії). Головне для рослини – простір: квітка не любить сорому. Для якісного вирощування також потрібно звернути увагу на освітлення, температурні умови, ступінь вологості в кімнаті, способи пересадки, поливу і підгодівлі.

Температура і вологість повітря

Природна середовище Еухаріс – тропіки, тому рослина любить тепло і помірну вологість. Кімнатна температура повинна варіюватися від 23 до 30 градусів, бути не нижче 15. Останнє може привести до загнивання кореневої цибулини. Рослина не любить протягів і різких перепадів температур, при яких воно не зацвітає або квіти зменшуються в розмірах. Під час росту квітки рослина проходить обприскування (температура води повинна бути 24-25 градусів) і тримають на підставці з мокрою галькою. Обприскування припиняють, коли настає цвітіння.

Полив квітки

Кімнатна рослина слід систематично поливати, коли земля підсохла на 1/4 частину. Засихання, перезволоження може привести до загибелі рослини, появи бурих плям на листах, загнивання цибулини. Поливати квітку слід в центр горщика, і здійснюючи нижню підживлення. Для останнього потрібно поставити піддон під квітка, налити воду, прибрати тару, коли кімнатна лілія з широкими листям вбере потрібну вологу. Після цвітіння полив скорочується в два рази і проводиться, коли земля висохла наполовину. Вода повинна бути дощової або талої кімнатної температури.

Особливості освітлення

У звичних умовах квітка росте під кронами дерев, тому він любить світло (так щедріше цвіте рослина), але не прямі сонячні промені. В домашніх умовах знаходження лілії залежить від розташування вікон. На південній стороні потрібно захистити рослину від сонячних променів за допомогою марлі, легкими фіранками, наприклад, з органзи. На північних вікнах квітці не вистачає світла і доводиться використовувати лампи. Західне і східне напрям вікон – ідеальне місце для рослини.

Пересадка еухаріс

Молоде рослина пересідає щорічно, велике і доросле – раз у три роки. Останнім можна періодично замінювати верхній шар грунту. Пересадку слід проводити ранньою весною (переважний місяць – березень). Це час, коли рослина знаходиться в стані відпочинку. Горщик слід вибирати неглибокий і широкий, трохи більше, ніж попередній. Перед пересадкою в ньому потрібно проробити отвори для виходу зайвої води. Полив після процесу проводиться рідше у два рази, ніж до цього. Суміш ґрунтів для пересадки повинна бути легкою, пропускати вологу і повітря.

Рекомендований спосіб для пересадки – перевалка, коли земля з коренів не оттряхивается. Для подальшого цвітіння слід пам'ятати про молодих паростках рослини – «діток», які утворюються поруч з корінням і пересідають невіддільне від квітки. Проводиться процес поетапно:

  1. Підготувати ґрунт під квітка: змішати листову землю, пісок, перегній, глину і пісок (співвідношення 4/2/2/1/1) або листову і торф'яну землю, пісок, дерновий ґрунт (пропорції 3/2/1/1), додати коров'ячий гній.
  2. Зволожити грунт.
  3. У горщик насипати дренажний шар – дрібний керамзит на одну четверту від тари.
  4. Сіянець квітки амазонської лілії перемістити в грунт так, щоб корінь йшов на 5-ть сантиметрів в глибину.

Підживлення рослини

Добриво квітки проводиться раз у два тижні в період росту і цвітіння рослини (навесні і влітку). Для підгодівлі використовуються мінеральні склади зі зниженою концентрацією азоту (агрікол, фертика-люкс,боні форте). Дозування береться наполовину менше, ніж вказано на упаковці. Покупні добрива розмішують з водою і заливаються в грунт. Після в'янення квітів підживлення не вноситься. В зимовий і осінній час рослина вирощується без добрив, т. к. після цвітіння їм потрібен спокій 1-1,5 місяця. З цієї причини скорочується полив.

В домашніх умовах можна приготувати відвар для підгодівлі квітки лілії. Він виготовляється без солі з морської риби, яку потрібно варити в невеликій кількості води протягом півтора годин. Після варіння рідину проціджують, охолоджується і зберігається в холодильнику. Підгодівля кімнатній лілії здійснюється один раз на місяць. Відвар заливається по 50 мілілітрів на один горщик із квітами лілії.

Розмноження

Амазонська лілія розмножується насінням (цвітіння настане через п'ять років) або пагонами -«дітками», які утворюються поруч з корінням дорослої рослини. Відокремлюються маленькі бульби раз на два-три роки під час пересадки навесні. Материнська цибулина ділиться на 5 маленьких бульб і визначається на глибину 5 сантиметрів в окрему широку і глибоку тару, на дні якої знаходиться дрібний цегла або керамзит, а зверху розташовується зволожений субстрат. Після пересадки таким способом цвітіння настає на другий рік.

Хвороби і шкідники

Рослина може цвісти, втрачати свою форму, змінювати забарвлення з-за хвороб та комах-шкідників. Можливі паразити (до них відносяться павутинні кліщі, трипси і щитівки) і захворювання лілії:

  • Паразити-щитовидки витягають поживні речовини з амазонської лілії, залишаючи після себе липкий шар. Квітка ізолюється, промивається 45-ти градусною водою, обробляється хімікатами, інсектицидами з магазину для рослин.
  • Павутинний кліщ з амазонської лілії виводиться легше: він боїться спеки і вологи, тому варто промити лілію 45-ти градусною водою і залишити під поліетиленовим пакетом. Визначити його наявність можна за білим крапинкам на листках.
  • Трипси на лілії можна побачити чи розпізнати по згортанню, в'янення листя і появі жовтих плям. Виведення, як у випадку з павутинним кліщем, полягає в протиранні кімнатної квітки водою, ізоляції на два дні поліетиленовим пакетом і намотуванні липкої стрічки на горщик, до якого буде клеїтися паразит. Всі три види комах з'являються на рослині при зниженому імунітеті.
  • Захворювання – сіра гниль. Причина появи на лілії – підвищена вологість повітря в приміщенні при низькій температурі. Кімнатний квітка обробляється спеціальними препаратами – розчином бордоської рідини, перед чим зменшується полив. При легкій формі захворювання використовується «Чемпіон» або «Топаз», при важкої - мідьвмісні препарати (мідний купорос, оксихом, купроксат), які наносяться на вирізані пошкоджені ділянки.

Чому не цвіте еухаріс

Відсутність цвітіння лілії говорить про неправильно організованому періоді спокою. До появи великої кількості кольорів може призвести «струс»: лілію відправляють у прохолодне, більш темний (ніж звичне) приміщення, скорочують полив і добрива. Через 4-5 тижнів квітці можна повернути колишні умови. Друга причина – мала кількість цибулин. При одиночному змісті цвітіння відбудеться через 3-5 років, коли амазонська лілія обзаведеться «дітками». Уникнути явища можна правильної пересадкою і доглядом за рослиною.

Чому жовтіє листя у еухаріс

Зміна кольору листя лілії вказує на хворобу, що розвивається на тлі неправильного догляду за кімнатною лілією: пересушування або перезволоження грунту, неправильна температура або жорсткість води, протяги або різка зміна клімату. Для здорового вигляду і стану квітці потрібно повернути сприятливі і звичні для нього умови існування, захистивши його від різких змін.

Що робити, якщо опадає листя

Причина втрати листя – через підгнилих цибулини. Для усунення причини опадання слід вийняти амазонську лілію, видалити гострим ножем зіпсовані ділянки, присипати їх товченим активованим вугіллям. Після процедури потрібно висадити квітка в новий грунт, інший горщик, організувати кімнатній лілії перебування у теплому приміщенні, захищаючи від прямих сонячних променів. Полив на даний період слід робити помірний: в центр грунту і нижню частину тари.

Відео

Правильний догляд за Еухарісом і Які Проблеми зустрічаються при вирощуванні

ЕУХАРІС - АМАЗОНСЬКА ЛІЛІЯ. Рекомендації по догляду в домашніх умовах

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!