Підсилювач звуку своїми руками

Підключення динаміків до ноутбука, телевізора або іншого джерела музики іноді вимагає посилення сигналу з допомогою окремого пристрою. Ідея зібрати підсилювач своїми руками хороша, якщо ви схильні до роботі з друкованими платами в домашніх умовах і маєте деякі технічні навички.

Як зробити підсилювач звуку

Початок робіт по збірці підсилюючого пристрою для колонок того чи іншого типу складається з пошуку інструментів і комплектуючих. Схема підсилювача на друкованій платі збирається за допомогою паяльника на термостійкою опорі. Рекомендується використовувати спеціальні паяльні станції. Якщо збірка своїми руками проводиться для цілей тестування схеми або для використання протягом невеликого терміну, підійде варіант «на проводах», але вам потрібно більше місця для розміщення комплектуючих. Друкована плата гарантує компактність пристрою і зручність в подальшому застосуванні.

Дешевий і поширений підсилювач для навушників або малих динаміків створюється на базі мікросхеми – мініатюрного керуючого блоку з заздалегідь вшитим набором команд управління електричним сигналом. До схемі з мікросхемою залишається додати лише кілька резисторів і конденсаторів. Сумарна вартість підсилювача любительського класу в підсумку значно нижче ціни готової професійної апаратури з найближчого магазину, але й функціонал обмежується зміною вихідний гучності аудіосигналу.

Пам'ятайте про особливості компактних одноканальних підсилювачів, що стягуються своїми руками на основі мікросхем серій TDA і їх аналогів. Мікросхема виділяє велику кількість тепла в процесі роботи, тому ви повинні виключити або мінімізувати її зіткнення з іншими деталями пристрою. Радіаторна решітка для відводу тепла рекомендується до використання. В залежності від моделі мікросхеми і підсилювача потужності збільшується розмір необхідного радіатора. Якщо підсилювач збирається в корпусі, слід попередньо спланувати місце під тепловідвід.

Інша особливість складання підсилювача звуку своїми руками – низька споживана напруга. Це дозволяє використовувати простий підсилювач в автомобілях (живлення від акумулятора авто), в дорозі або вдома (живлення від спеціального блоку або батарей). Деякі спрощені підсилювачі звуку вимагають напруги струму всього в 3 Вольта. Споживана потужність залежить від того, яка ступінь посилення звукового сигналу потрібно. Підсилювач звуку c плеєра для стандартних навушників споживає близько 3 Ватт.

Починаючому радіоаматорові рекомендується скористатися комп'ютерною програмою для створення і перегляду принципових схем. Файли для таких програм можуть мати розширення *.lay – вони створюються і редагуються в популярному віртуальному інструменті Sprint Layout. Створення схеми своїми руками з нуля має сенс, якщо ви вже набралися досвіду і бажаєте експериментувати з отриманими знаннями. Інакше шукайте і скачивайте готові файли, за якими можна швидко зібрати заміну низькочастотного підсилювача для автомагнітоли або цифрового комбоусилителю для гітари.

Для ноутбука

Збирається звукопідсилювачами своїми руками для ноутбука в одному з двох випадків: вбудовані динаміки вийшли з ладу або ж їх гучності і якості звучання недостатньо для ваших потреб. Потрібно простий підсилювач, розрахований на потужність зовнішніх колонок до 2 Ватт, і опір обмоток до 4 Ом. Для його складання своїми руками крім стандартних інструментів радіоаматора (плоскогубці, паяльна станція) потрібно друкована плата, мікросхему TDA 7231, блок живлення на 9 Вольт. Самостійно доберіть корпус, в якому розмістяться компоненти підсилювача.

У список закуповуються комплектуючих додайте наступні позиції:

 • конденсатор неполярний 0,1 мкФ – 2 шт.;
 • полярний конденсатор 100 мкФ – 1 шт.;
 • полярний конденсатор 220 мкФ – 1 шт.;
 • полярний конденсатор 470 мкФ – 1шт.;
 • резистор постійний 10 КОм – 1 шт.;
 • резистор постійний 4,7 Ом – 1 шт.;
 • вимикач двопозиційний – 1 шт.;
 • гніздо для виходу на гучномовець – 1 шт.

Порядок складання визначте самостійно в залежності від того, яку електросхему формату *.lay ви завантажили. Радіатор підберіть такого розміру, щоб його теплопровідність дозволила зберігати робочу температуру мікросхеми нижче 50 градусів Цельсія. Якщо пристрій постійно використовується з ноутбуком поза приміщень, йому потрібно саморобний корпус з прорізами або отворами для циркуляції повітря. Зібрати такий корпус можна своїми руками з пластикового контейнера або залишків старої радіоапаратури, закріпивши плату з допомогою довгих гвинтів.

Для навушників своїми руками

Найпростіший стереоусилитель для портативних навушників повинен володіти невеликою потужністю, але найважливішим параметром буде енергоспоживання. В ідеальному прикладі конструкція вимагає від пальчикових батарейок, у крайньому випадку-від простого адаптера на 3 Вольт. Вам знадобиться високоякісна мікросхему TDA 2822 або її аналог (наприклад, КА 2209), електронна схема складання підсилювача своїми руками на TDA 2822. Додатково візьміть комплектуючі:

 • конденсатори 100 мкФ (4 шт.);
 • до 30 см мідного дроту;
 • гніздо для дроти навушників.

Тепловідвідні елемент знадобиться, якщо бажаєте зробити підсилювач компактним і з закритим корпусом. Підсилювач можете зібрати на готовій або саморобної друкованій платі або навісним монтажем. Імпульсний трансформатор в джерелі живлення може створювати перешкоди, тому не використовуйте його в даному варіанті підсилювача. Готовий підсилювач забезпечить приємний і потужний звук з плеєра (записи або радіосигнал), планшета або телефону.

Схема підсилювача для сабвуфера

Низькочастотний підсилювач збирається своїми руками на мікросхемі TDA 7294. Використовується як для створення потужної акустики з басами в квартирі, так і в якості підсилювача – у цьому випадку, щоправда, потрібно придбати двухполярный джерело живлення на 30-35 Вольт. На малюнках нижче описано розташування комплектуючих, а також номінал резисторів і конденсаторів. Такий підсилювач для сабвуфера забезпечить вихідну потужність до 100 Вт з виділяються низькими частотами.

Міні підсилювач звуку для колонок

В якості пристрою підсилення звуку для вітчизняних або зарубіжних домашніх колонок підійде описана вище конструкція для ноутбуків. Стаціонарне розміщення пристрою дозволить вибирати будь-адаптер живлення з наявних у наявності. Мініатюрність і прийнятний зовнішній вигляд недорогого підсилювача ви зможете забезпечити, дотримуючись кількох правил:

 1. Готова якісна друкована плата.
 2. Міцний пластиковий або металевий корпус (замовте у майстри).
 3. Розміщення компонентів заздалегідь сплановано.
 4. Підсилювач спаяний акуратно, без зайвих крапель припою.
 5. Радіатор стосується лише мікросхеми.
 6. Використані готові гнізда для виходу сигналу і введення харчування.

Ламповий підсилювач звуку своїми руками

Лампові підсилювачі звуку – це дорогі пристрої за умови, що ви купуєте всі комплектуючі на власні кошти. Старі радіоаматори іноді тримають у себе колекції ламп та інших деталей. Зібрати ламповий підсилювач на будинку своїми руками відносно легко, якщо ви готові витратити кілька днів на пошук докладних схем в інтернеті. Схема підсилювача звуку в кожному випадку унікальна і залежить від джерела звуку (старий магнітофон, сучасна цифрова техніка), джерела живлення, передбачуваних габаритів та інших параметрів.

Підсилювач звуку на транзисторах

Складання підсилювача звуку своїми руками без використання складних мікросхем можлива на транзисторах. Підсилювач на германієвих транзисторах легко вбудовують в сучасні аудіосистеми, він не вимагає додаткової настройки. Недоліком схем на транзисторах вважається більший розмір плат в зборі. Неприємна і залежність від «чистоти» фону вам буде потрібно екранований кабель, або додаткова схема придушення шумів і пульсацій з мережі.

Відео: підсилювач потужності звуку своїми руками

Простий підсилювач звуку своїми руками частина 1

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!