Ознаки дизентерії у дорослих - характер хвороби. Прояв дизентерії у дорослих
Це інфекційне захворювання недарма називають «хворобою брудних рук». Основні збудники дизентерії шигели легко переходять із шкіри на їжу, воду, напої, вражаючи кишковий тракт і отруюючи весь організм. Захворювання небезпечне важкими ускладненнями, тому важливо вчасно її розпізнати.
Симптоми дизентерії у дорослих
Інфекція досить рідко заявляє про себе, не викликаючи спека і лихоманки. Це більше характерно для літніх людей. Набагато частіше протягом дизентерії (у просторіччі – червоного проносу) відрізняється раптовістю і гостротою. Основними збудниками хвороби є такі види шигел:
- Зонне;
- Флекснера;
- Григор'єва-Шига.
У розвитку захворювання розрізняють чотири стадії. Це:
- початкова;
- гостра;
- кульмінація і спад хвороби;
- остаточне одужання.
Найперші ознаки дизентерії у дорослих:
- легкий озноб;
- болі в животі;
- пронос;
- підйом температури.
Одночасно з'являються ознаки ураження нервових клітин:
- головні болі;
- скачки тиску;
- аритмія;
- занепад сил, відчуття розбитості;
- пригнічений настрій.
Класичні ознаки зараження дизентерією – висока температура і пронос. Мучать часті позиви до стільця, часом до 20-30 разів на добу. При цьому пацієнта виснажують ріжучі болі в животі, які мають характер переймів. Калових мас виділяється дуже мало. Стілець – рідкий, зі слизом, а згодом аналізи показують наявність крові і гною. Температура при проносі у дорослого здатна підніматися до 30-40 градусів. Гострий період розвитку дизентерії може тривати від 2-3 до 10 днів.
Після симптоми хвороби слабшають. Температура при діареї у дорослих швидко стає нормальним, але для остаточного одужання можуть потребувати ще 2, а часом і 3 тижні. Нерідко люди приймають пронос за харчове отруєння і займаються самостійним лікуванням. В таких випадках із-за неадекватного лікування хвороба стає хронічною і може тривати не один місяць. Останнім часом дизентерія часто протікає в легкій формі. Все рідше зустрічаються шигели Григор'єва-Шига, а палички Зонне, Флекснера менш агресивні.
Дизентерія Зонне
Починається захворювання гостро, з сильними спазмами товстого кишечника. У числі ознак дизентерії у дорослих – підйом температури, блювота. Підступність цього різновиду хвороби – в тому, що її легко прийняти за харчове отруєння або напад апендициту. Стілець при дизентерії Зонне – теж частий і рідкий. Всі ці ознаки та особливості слід враховувати, щоб, визначаючи діагноз, не допустити лікарської помилки.
Дизентерія Флекснера
Цей вид хвороби небезпечний тим, що у пацієнта, який перехворів нею, патологія може стати хронічною. Особливо характерно це при слабкому імунітеті, наявності в аналізі калу глистів та інших паразитів, при лікуванні, не доведений до кінця. Хронічна дизентерія Флекснера періодично то загострюється, то вщухає. Хвороба може тривати до декількох років. Такі люди ще й заражають оточуючих через незнання.
Дизентерія Григор'єва-Шига
Бактерії даного виду відрізняються тим, що виробляють токсини, особливо отруйні для людського організму. Крім того, вони стійкі до багатьох препаратів. Зустрічаються такі збудники хвороби рідко. До того ж ця патогенна флора не переносить жару і холоду, швидко гине від дезінфекційних розчинів, що містять хлор. Однак при комфортній кімнатній температурі бактерії Григор'єва-Шига активно розмножуються, перебуваючи у кале, на шкірі, білизна хворого.
Як проявляється дизентерія у дорослих
Це захворювання у двох пацієнтів однакового віку, стану здоров'я, статі може протікати абсолютно по-різному. Іноді відмінності в ознаках хвороби просто разючі. Багато чого залежить від форми патології. Гостра дизентерія може відбуватися за такими варіантами:
- колитическому, коли зачіпається товстий кишечник;
- гастроэнтеритическому, якщо до того ж уражається і шлунок;
- гастроэнтероколитическому, при якому страждає весь шлунково-кишковий тракт.
Серед типових ознак дизентерії у дорослих, хворих в гострій формі:
- прискорені позиви до стільця і рясний пронос з температурою;
- ріжучі спазми в животі, ректальні болю;
- гарячковий стан;
- нудота, що переходить у блювання.
Ознаки дизентерії у дорослих, хворих хронічною формою інфекції:
- пронос теж наступає, але не такий частий, виснажливий;
- в аналізі калових мас мало слизу і зовсім немає слідів крові;
- температура не піднімається вище 38 градусів;
- немає блювоти;
- загальне самопочуття набагато краще.
Чим небезпечна гостра та хронічна дизентерія
Багато людей, які перехворіли цією недугою, потім ще довгий час відчувають ознаки виснаження, анемії, відчувають занепад сил, відсутність апетиту. Нерідко причина цього криється в дисбактеріозі з-за антибіотиків. Однак анемія – саме переборне наслідок хвороби. Корисну мікрофлору кишечника не так складно відновити з допомогою про - і пребіотиків. Загрози зневоднення організму теж легко уникнути завдяки рясного пиття і приймання Регідрону. Набагато небезпечніше те, що ця патологія може ускладнюватися важкими ушкодженнями багатьох органів.
Наслідки дизентерії лікарі поділяють на дві великі групи. Власне кишкові ускладнення:
- кровотечі внаслідок виразки слизових оболонок;
- випадання прямої кишки – особливо часто спостерігається у дітей;
- перитоніт внаслідок прориву стінки кишечника;
- мегаколон – розтягнення товстої кишки;
- кишкова дисфункція, що зберігається тривалий час після лікування.
Позакишкові ускладнення:
- Пневмонія;
- пієлонефрит, важка ниркова недостатність;
- поліартрит;
- міокардит;
- отит;
- бактеріємія з симптомами тяжкої інтоксикації, коли дизентерійні палички з кровотоком проникає у всі клітини – часто таке критичний стан закінчується летальним результатом.
Відео: пронос і температура у дорослого – що робити
Дизентерія: причини, симптоми, лікування. Fast-doctor.ru