Норми і правила пристойності для чоловіків і жінок - основи ведення світської бесіди і поведінки в суспільстві

У сучасному суспільстві важливо мати хороші манери, вміти правильно поводитися в різних життєвих ситуаціях. Етикет має безліч особливостей і є складною наукою. Головна заковика – немає чітко прописаних норм поведінки, все залежить від обставин, часу і місця. Правила етикету між чоловіком і дівчиною зроблять спілкування більш приємним, а гарні манери допоможуть чинити психологічний вплив на партнера.

Що таке правила етикету

Поняття походить від французького слова «etiquette», що означає сукупність загальноприйнятих правил поведінки, знання основ ввічливості. Існує кілька основних видів етикету:

 • вміння подати себе: формування гардеробу, догляд за зовнішністю, фізична форма, жести, пози, постава;
 • мовленнєва форма: уміння говорити компліменти, привітання, подяки, манера мови;
 • столовий етикет: вміння приймати їжу, знання норм сервіровки, манери за столом;
 • поведінка в суспільстві: як вести себе в офісі, магазині, на виставці, в музеї, ресторані, театрі, суді;
 • діловий етикет: відносини з начальством, колегами, ділові переговори.

Правила хорошого тону для чоловіків

Якщо представнику сильної статі дорога репутація в соціумі, він завжди буде дотримуватися помірності в одязі. Шорти і футболки доречні на сімейній вечері або під час заміського відпочинку. Для неформальної обстановки підійде спортивний або класичний одяг, а для ділових зустрічей потрібна краватка і піджак. Що стосується гарних манер, то вихованого чоловіка не утруднить ввічливий кивок у відповідь на привітання навіть малознайомої людини. Як слід спілкуватися з жінкою, начальством, родичами буде розглянуто нижче.

Сучасний етикет для жінок

Перше правило для жінки – це тактовність у будь-яких ситуаціях. Уроки етикету передбачають вести себе шанобливо з усіма, будь то сусідка, діловий партнер чи прибиральник під'їзду. Якщо жінка любити жартувати, то слід чітко визначати, в якій ситуації можна дозволити жарт, а з ким треба бути серйозною. Необхідно дотримуватися культуру спілкування з протилежною статтю. З чоловіками незнайомими і знайомими не слід фліртувати, загравати і будувати вічка – це порушення етикету. Ввічливість передбачає просте спілкування без інтриг, пліток і чуток.

Норми етикету для дітей

Правила поведінки в суспільстві існують і для дітей. Від знань, які дитина отримає в дитинстві, буде залежати подальша успішність, кар'єра, оточення. Найпростіші прийоми освоєння правил етикету – це читання казок, перегляд мультфільмів, використання настільних ігор з даної тематики, наспівування пісень. Основне правило ввічливості для дитини – це повага до всіх без винятку дорослим, дітям, тваринам. З цього вже плавно випливають і всі інші.

Як вести себе в суспільстві

Основний звід правил етикету для чоловіків та жінок:

 1. Не приходити в гості без дзвінка. Тільки якщо вас без попередження відвідали, можна дозволити собі зустріти людину в домашньому одязі.
 2. Не ставте сумку на стілець або на коліна. Об'ємний рюкзак можна повісити на спинку стільця. Барсетка або маленька сумочка ставиться на стіл, а якщо чоловік носить портфель, то його треба залишати на підлозі.
 3. При знайомстві називати своє ім'я першим, якщо має спілкування з групою осіб. Подавати слід лише праву руку.
 4. В автомобіль пасажиру потрібно сідати на заднє сидіння. Найпрестижнішою вважається місце, розташоване за водієм.

В спілкуванні з людьми

Типовий день для сучасної людини включає в себе багато ситуацій, при яких перевіряється культура поведінки і манера триматися: спілкування в магазинах, у громадському транспорті, знайомство з колегами, правила мовного етикету на офіційних прийомах та інше. Що стосується першої зустрічі з людиною, то враження складається від того, наскільки співрозмовник вміє представлятися. У повсякденному етикеті першими знайомляться молодші за віком або чоловіки. Щоб справити приємне враження, слід завжди починати спілкування з посмішки.

Як дівчина повинна вести себе з хлопцем

Сучасний етикет для дівчат передбачає знання елементарних правил поведінки з протилежною статтю. При першій зустрічі з чоловіком не варто йому кидатися на шию, буде доречно просто простягнути руку. На побаченні потрібно вести себе легко і невимушено, жартувати і посміхатися, але не ображатися. Не можна не розповідати чоловікові про свої недоліки або невдалі досліди відносин на першій зустрічі. Про достоїнства теж не треба кричати, можна вказати про них, але побіжно.

Основи етикету

Правила культурної поведінки прості: культура мовлення, яка має стилістичну і граматичну спрямованість, доглянутий зовнішній вигляд, уважність по відношенню до співрозмовника, вміння надати послугу нужденному, вислухати мовця. Норма знайомства та подальшого спілкування є умовною, тому носить характер неписаного угоди про те, що є загальноприйнятим, а що ні. Кожна культурна людина повинна знати і дотримуватись правил етикету, розуміючи їх необхідність для суспільства.

Гарні манери

Вихованої людини відразу виділяють з натовпу. Його відрізняють знання етикету і певна манера поведінки: інтонація голосу, уживані в мовленні вирази, хода, міміка, жестикуляція. Це стриманість, скромність, вміння контролювати емоції, вчинки, слова. Щоб відповідати поняттю світського вихованої людини, необхідно знати і дотримувати певні правила, які вважаються обов'язковими в пристойному суспільстві:

 • вітаючись, жінка перша подає руку чоловіку;
 • чоловіки вітають стоячи всіх без винятку;
 • при поданні гостя іншим людям (при знайомстві) називають його ім'я, прізвище, по батькові (під час ділового спілкування – професію);
 • у гості не приносять поганого настрою, а якщо присутні негативні емоції, то слід відмовитися від візиту;
 • не можна дозволяти дітям втручатися в розмову дорослих, переривати старших, шепотіти на вухо;
 • чужим дітям у присутності їх батьків зауваження не роблять;
 • роблячи подарунки людям, слід дотримуватися такт, беручи до уваги стать, вік, професію.

Уміння одягатися

Правила етикету зобов'язують не тільки знати правильну манеру привітання знайомих і незнайомих людей, вміти підтримувати світську бесіду і дотримуватися пристойності у поведінці, але і правильно носити одяг, що відповідає нагоди. Ніщо так не впадає в очі, як строкаті речі. До розряду недоречних для чоловіка речей відносяться вишиті сорочки, вульгарні костюми, занадто яскраві краватки. Діловий одяг повинен бути в міру модною. Вранці дозволено надягати жакетную, сюртучную або пиджачную пару. Колір повинен відповідати сезону: влітку – світлий, взимку – темний.

Вміння зі смаком одягатися – перший ознака вихованості жінки. Енциклопедія етикету містить коло правил, що відносяться до одягу, дотримання яких відрізняє справжню леді. Жіночий одяг повинна відповідати характеру роботи. Імідж, допустимий для дому моделей, буде допустимим у маклерской конторі. Бізнес леді для ділового обіду або конференції не підійде занадто коротка спідниця або глибоко декольтована блузка. Якщо зустріч буде в курортному готелі або клубі, необхідно взяти кілька нарядів, які будуть підходити для різних ситуацій.

Як правильно подати себе

Ще кілька загальноприйнятих норм етикету:

 • ходити треба з прямою поставою, підтягнутим животом і випрямленими плечима;
 • норми спілкування, що стосуються привітань, включають в себе ввічливі слова, але вони не завжди коректні, наприклад, «добрий день» не варто говорити людині з засмученим обличчям;
 • навіть незнайомі чоловіки повинні допомагати жінкам входити в приміщення, притримуючи вхідні двері;
 • слово «будь ласка» повинно звучати при будь-прохання;
 • перед тим як попрощатися з співрозмовником, слід спочатку для цього підготувати: « на жаль, вже пізно», а потім сказати слова подяки або комплімент (якщо це жінка).

Правила етикету при спілкуванні

Повинні дотримуватися правила етикету при спілкуванні жінок і чоловіків. Представник чоловічої статі повинен слідувати зліва від супутниці і першим заходити в ресторан. Якщо дама вітає знайомих, кавалер теж повинен з ними привітатися, навіть якщо люди йому незнайомі. Без схвалення жінки чоловік не має права її стосуватися. Дозволяється тільки в моменти допомоги (посадка в авто, перехід через дорогу). Палити в присутності іншої людини, незалежно від статі, можна тільки з дозволу співрозмовника.

Існують певні правила мовної поведінки. Так, якщо вас образили в присутності інших людей, не варто піддаватися на провокації. Встаньте і покиньте місце події. Не можна питати у співрозмовника відомості про його матеріальному благополуччі, любовних зв'язках та інших особистих речах. Якщо запрошуєте ділового партнера на зустріч, не потрібно забувати про пунктуальність. Особливу повагу слід проявляти людям, які проявили щедрість або прийшли до вас на допомогу в скрутну хвилину – вони не зобов'язані цього робити.

Мовний етикет

Правила чемності існують при будь-якій розмові. Мовленнєвий поведінка підрозділяється на письмову і усну форму, при цьому перша має більш суворі правила. Виділяють кілька видів розмов: діловий, офіційний, неформальний. Усна форма має більш прості правила, наприклад, замість мовного вітання можна обійтися кивком голови. Вміння вести ввічливу мова – це говорити співрозмовнику тільки ті речі, які сам хотів би почути. Базові принципи розмови – правильність, стислість, точність, доречність.

Як спілкуватися зі співрозмовником по телефону

Дотримання правил мережевого етикету має бути і під час спілкування по телефону. У процесі розмови треба уважно стежити за інтонацією, оскільки співрозмовник не бачить вашої особи і може неправильно зрозуміти сенс повідомлення. Не варто змушувати чекати того, хто телефонував людини, максимальний час підняття трубки досягає шести гудков. Кидатися до телефону теж не треба – краще відповідати після третього гудка. Прийнято називати співрозмовника по імені, якщо він знайомий. Якщо немає, то бажано представитися першим.

Хороші манери і діловий етикет

До основних норм поведінки відносяться правила ділового спілкування. Але не тільки мовна складова важлива при контакті з партнерами, мова тіла теж грає важливу роль. Наприклад, розмовляючи, не треба розставляти ноги широко, тримати руки в кишенях або горбиться. Не вітається і зайва жестикуляція, щоб не бентежити співрозмовника жести повинні бути стриманими. Приділяйте увагу особистого простору людини – дистанція повинна бути не менше розміру витягнутої руки.

Правила домашнього етикету

Члени сім'ї повинні особливо бути ввічливими один з одним. Щоб зберегти теплі стосунки, треба постійно стежити за психологічним кліматом, щиро радіти успіхам близьких, не переходити на образи під час сварок, використовувати для спілкування слова «вибач», «дякую», «добрий ранок» та інші. Необхідно шанобливо ставитися до старшого покоління і не читати особисті записи своїх дітей без дозволу.

Як поводитися за столом

Головне правило поведінки за столом – не можна жувати з відкритим ротом. Розмовляти теж небажано, особливо, коли пережовується їжа. Перш ніж покласти до себе в тарілку частина з загального блюда, спочатку треба запропонувати його іншим присутнім. Не варто подавати власну тарілку першим, а дати можливість зробити це гостям або старшим членам сім'ї. При сервіровці столу біля кожної страви кладуть загальні столові прилади. Суп необхідно подавати в спеціальних тарілках від сидячої людини праворуч.

Етикет в гостях

Приймати друзів і ходити до них гості – хороша практика этикетной форми знайомства. Для прийому вважається кращим часом – вечеря, але запрошувати людей треба заздалегідь, щоб вони змогли підкоригувати свої плани. Форма одягу може бути неформальною. Згідно з етикетом, незнайомому гостеві називають всіх присутніх по іменах тільки після його власного уявлення. У дружній компанії можна пропустити подання основного блюда, але при діловому вечері це неприпустимо. Важливо вміти користуватися столовими приладами різного виду, навіть якщо господарі інших національних традицій.

Відео

Правила етикету за столом

Як красиво спілкуватися? Правила етикету.

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!