Запор, що робити
Часто зустрічається, але дуже неприємне явище – запор. Всі люди принаймні раз у житті з ним зустрічалися, а деякі зовсім постійно від цього мучаться. Якщо запор, що робити? Ви повинні вжити екстрених заходів для того, щоб усунути симптоми, а потім негайно звернутися до лікаря. Якщо запор стане хронічним, це призведе до розвитку геморою і більш серйозних порушень роботи кишечника.
Перша допомога при сильному запорі
Найголовніше – не допускати паніки, адже ця проблема цілком вирішувана і може трапитися з кожним. Запор – це затримка стільця двоє діб і довше, при якій виходять тільки гази. Його симптоми – метеоризм, болі внизу живота. Причиною виникнення запору найчастіше є неправильне харчування, прийом специфічних лікарських засобів, вживання недостатньої кількості води, стреси. Якщо при цьому нічого не робити, то відбудеться сильна інтоксикація організму.
Якщо у вас стався запор, що потрібно робити? Найефективніші засоби:
- приймайте проносні ліки від запору у вигляді таблеток і сиропів, наприклад, Гутталакс;
- зробіть клізму;
- спробуйте народні засоби для усунення запору.
Дізнайтеся більше інформації, як робитьсяклізма в домашніх умовах при запорі.
У дорослого
Що робити, якщо мучать запори:
- Розведіть у склянці води 30 г меду і випийте розчин. Після цього ляжте на спину, повільно втягніть живіт і різко видихніть, розслабивши м'язи. Робіть цю вправу від запору хвилин десять, але якщо відчуєте біль, то відразу ж припиніть.
- Погладжуйте живіт за годинниковою стрілкою.
- Випийте пару столових ложок касторової олії.
- Зробіть засіб від запору: розпарений чорнослив або 250 мл кефіру з 25 мл олії.
- Спробуйте просто сісти навпочіпки, але не напружуйтеся. Організм, можливо, «згадає» свої функції.
- Якщо ніякі засоби і вправи від запору вам не допомогли, то зробіть звичайну або олійну клізму.
- Прийміть проносне для стимуляції кишкової моторики (Гутталакс, Лаксигал, Слабилен, Коордінакс, Церукал, Мотиліум).
- Постійні запори у дорослого лікують такими засобами, як Дюфалак, Форлакс, Эндофальк.
У дитини
Ви повинні знати, що робити, якщо у новонародженого запор:
- Якщо малюк довго не бруднити підгузник, то найефективніший засіб – поставити йому клізму теплою кип'яченою водою. Кількість рідини залежить від віку. Якщо запор у дитини молодше місяця, то вводять 25 мл Дитині до двох місяців треба 35 мл, до чотирьох – 60 мл, до півроку – 100 мл, до дев'яти – 150 мл. Далі додавайте по 50 мл на кожні 3 місяці віку. Наконечник клізми обробіть вазеліном, покладіть малюка на бік на клейонку і акуратно введіть у задній прохід обертальними рухами. Процедуру робіть дуже повільно.
- При разовому запорі у немовляти дозволяється використовувати мікроклізми, наприклад, Микролакс, і гліцеринові свічки. Перед застосуванням проносних засобів треба неодмінно порадитися з лікарем.
- Ніколи не робіть новонародженої «бабусине» засіб від запору – помістити в задній прохід невеликий шматочка мила. Слизова оболонка отримає сильний опік.
- Механічно стимулювати дефекацію дитині дозволяється газовідвідною трубочкою. Стерилізуйте її перед тим, як робити процедуру, а кінчик змастіть вазеліном.
У літніх людей
При запорах у похилому віці рекомендовано більше рухатися, робити вправи. Треба збалансувати свій раціон і масажувати живіт щоранку. Клізми робити не рекомендується. Однак якщо жоден вищезгаданий метод від запору не приніс позитивного результату, то потрібно приймати м'які проносні препарати. Літнім людям підходять наступні засоби:
- Гутталакс. Володіє м'якою дією. Приймайте по 12-20 крапель кошти на добу, не збільшуючи дозування. Зловживати Гутталаксом не можна – препарат викликає звикання.
- Регулакс. Містить рослинні компоненти, позбавляє від запору приблизно через 8 годин.
- Элимин, Либролакс, Эвакуол. Подразники кишечника для разового застосування.
- Прелакс. Приймаючи по 50 мл, вдасться на тривалий період стабілізувати стілець.
Як позбутися від запору при вагітності
Затримка дефекації в період виношування плоду вкрай небезпечна і для матусі, і для малюка, тому лікарі настійно ні за яких обставин не допускати хронічного стану і робити все необхідне для профілактики. Однак якщо у вагітної жінки все ж стався запор, що їй робити? Безпечними вважаються такі кошти:
- Дюфалак та аналогічні препарати з лактулозою. Засіб розм'якшує кал, м'яко позбавляє від закрепів, відновлює мікрофлору.
- Гліцеринові свічки. Делікатно дратують пряму кишку, не поширюються по крові і не стимулюють тонус матки.
- Микролакс. Мікроклізма швидкого м'якого впливу. Якщо її зробити, полегшення настане приблизно через чверть години.
Обов'язково треба сказати і про тих способи лікування, які категорично заборонені. Їх застосування веде до небезпечних наслідків, аж до ранніх пологів і викиднів. До таких засобів належать:
- Клізма. Викликає пронос і дуже сильні скорочення матки. Читайте детальніше: клізма в домашніх умовах.
- Касторова і вазелінову олії.
- Проносні засоби з сінної, кори крушини, корінь ревеню. Сильні судоми кишечника від них сприяють невиношування плоду.
- Заборонені для вагітних ліки від запору: Сенаде, Гутталакс, Регулакс, проносні властивості наповнювача, осмотичні засоби на сольовий базі.
Народні засоби для лікування запору в домашніх умовах
Перевірені часом методи дуже ефективні при даній проблемі. Лікування запорів народними засобами в домашніх умовах здійснюється такими рецептами:
- Ягоди горобини переберіть, змішайте з цукром і складіть в банку. Зберігайте в теплоті, попередньо накривши рушником, настоюйте 30 днів. Процідіть сироп, відіжміть ягоди, додайте 50 мл горілки. Приймайте вранці натщесерце по чарці. Зробіть перерву при нормалізації стільця.
- 50 г насіння кмину залийте 250 мл гарячої води, витримайте 30 хвилин, потім злийте. Вживайте настоянку тричі на день по 1 ст. л., зробіть перерву через місяць прийому.
- Материнку і ромашку змішайте в рівних кількостях, залийте півлітра окропу. Наполягайте п'ять годин, а потім процідіть. Випивайте одну склянку з ранку.
- 1 ч. л. насіння льону залийте 250 мл окропу і на водяній бані півгодини проваріть. Додайте воду до склянки замість тієї, що випарувалася, закрийте і дайте охолонути. Настій не фільтруйте, приймайте по 100 мл ввечері.
- Залийте молоді пшеничні висівки окропом, настоюйте півгодини, після злийте воду. 7 днів їжте кашку по 1 ч. л. в день. Через тиждень збільшуйте порцію вдвічі. Ще через сім днів їжте по 1-2 ст. л. тричі на день. За три тижні стілець нормалізується і треба буде зробити перерву.
Методи профілактики
Щоб не допустити порушення дефекації, робіть наступне:
- Дотримуйтесь дієти, намагайтеся їсти продукти, багаті клітковиною. Організм повинен отримувати її по 30-40 г на добу. Обов'язково робіть овочеві та фруктові салати.
- Робіть вправи для м'язів живота.
- Випивайте не менше 2 л води в добу, а краще – більше.
- Їжте цільнозерновий хліб, крупи, робіть вівсяну кашу.
- Від запорів добре допомагає печена картопля, попкорн, горішки, сухофрукти.
- Намагайтеся харчуватися по чіткому режиму та на один прийом відводити не менше півгодини.
- Більше рухайтеся, робіть зарядку, вправи.
- Перед тим, як відправитися в туалет, випийте гарячий неміцний чай або інший напій.
- Не ігноруйте природні позиви до дефекації.
Дізнайтеся, що такедуоденогастральний рефлюкс - симптоми, лікування та профілактика захворювання.
Відео про лікування хронічного запору – Олена Малишева
Якщо проблема порушення стільця знайома вам не з чуток, подивіться, що з цього приводу думають фахівці. У наступному відеоролику відома на всю країну Олена Малишева, досвідчений лікар, розповість про те, якими способами вийде вилікувати хронічний запор і що робити при його виникненні. Після перегляду матеріалу ви зрозумієте, що терпіти порушення стільця не варто, потрібно знайти спосіб усунення цієї проблеми.
Запор. Як з ним впоратися. Жити здорово! (16.12.2015)