Ектопія шийки матки - що це таке. Лікування цервікальної або хронічної ектопії шийки матки
- 1. Що таке ектопія шийки матки
- 2. Вроджена ектопія шийки матки
- 3. Хронічна ектопія шийки матки
- 4. Ектопія шийки матки при вагітності
- 5. Ектопія шийки матки у родили
- 6. Ознаки ектопії шийки матки
- 7. Лікування ектопії шийки матки
- 8. Чим небезпечна ектопія шийки матки
- 9. Відео: ектопія циліндричного епітелію шийки матки
Цервікальний канал вистилає циліндричний епітелій. При його атипическом розташуванні має місце серйозна патологія по-жіночому. У сучасній гінекології цей діагноз – цервікальна ектопія, який ще називають псевдоэрозией, помилкової ерозією. Слизова не ушкоджена, але хвороба все одно потребує лікарського участю.
Що таке ектопія шийки матки
При характерному недугу має місце нестандартне розташування циліндричного епітелію. Межі між піхвової складової і епітелієм нечіткі, розмиті. Оскільки структура тканин не змінений, псевдоерозія шийки матки не потребує інтенсивної медикаментозної терапії. Проте, повинна завжди залишатися під суворим наглядом лікарському. Пацієнтки з таким захворюванням довічно перебувають у групі ризику, тому щоб уникнути формування ракових клітин повинні регулярно виконувати УЗД органів малого тазу.
Вроджена ектопія шийки матки
Якщо в організмі вагітної жінки спостерігається гормональний сплеск, не виключено, що у народжених дівчаток в період статевого дозрівання розвивається ектопія. Хвороба прогресує у 50% всіх клінічних картин, у решти пацієнток репродуктивного віку епітелій цервікального каналу до перехідного віку приходить в норму. Якщо цього не сталося, вроджена ектопія шийки матки залишається під лікарським контролем, не лікується медикаментозно.
Хронічна ектопія шийки матки
Про прогресуючому недугу по-жіночому пацієнтка тривалий час може не здогадуватися. На плановому гінекологічному огляді лікар виявляє, що має місце хронічна ектопія шийки матки. Вроджене захворювання діагностують в пубертатному періоді, залишають під пильним лікарським наглядом. Діагноз сам по собі є хронічним, оскільки протягом усього життя пацієнтку може навіть не потурбувати. А ось в репродуктивному періоді не виключені ускладнення, серед яких навіть діагностоване безпліддя.
Ектопія шийки матки при вагітності
При виношуванні плоду це небезпечний діагноз, оскільки розвивається запальний процес створює сприятливі умови для проникнення інфекції безпосередньо в маткову порожнину. Таким способом відбувається зараження ще не народженого малюка, не виключено переривання вагітності, смерть плода. Деяким жінкам лікарі рекомендують зробити аборт. Інші ускладнення, якщо розвивається ектопія шийки матки при вагітності, представлені нижче:
- затримка внутрішньоутробного розвитку;
- передчасні пологи;
- зараження плода при пологової діяльності;
- розвиток дисплазії;
- передраковий стан;
- ризик розриву цервікального каналу;
- відносна гіперестрогенія;
- вроджені вади.
Основні причини зазначеного захворювання по-жіночому частіше носять набутий характер, є наслідком інфікування і запальних процесів статевої системи жінки. Характерні патогенні фактори, яких варто особливо побоюватися, представлені нижче:
- розтин кіст;
- імунологічні фактори;
- родові травми;
- сперміцидні кошти в якості контрацепції;
- розвиток ектопії при гіперплазії строми яєчників;
- рецидив при порушеннях менструального циклу;
- ускладнення при фіброми, при ендометріозі;
- призматичний епітелій шийки матки (функціональна особливість).
Ектопія шийки матки у родили
Якщо жінка ще не є мамою, і в її життя розвивається перша вагітність, ризик ускладнень зі здоров'ям при прогресуючого недуги тільки збільшується. Серед потенційних проблем зі здоров'ям – ймовірність розривів в процесі розродження. Ектопія шийки матки у родили залишається під лікарським контролем на всьому терміні виношування плоду, і за необхідності лікарі виконують екстрене, планове кесарів розтин. Серед потенційних причин появи такої проблеми зі здоров'ям лікарі виділяють наступні клінічні картини:
- рецидивуючий вагініт, кольпіт;
- зараження статевої сфери збудниками ІПСШ;
- підвищена активність папіломавірусної інфекції;
- ендоцервіцити, викликані підвищеною активністю кишкової палички, мікоплазмозу, гарднерельозу, хламідіозу, уреаплазмозу;
- дисфункція яєчників;
- травми при використанні методів бар'єрної контрацепції (травматичні фактори);
- дисгормональні фактори;
- запальні фактори.
Ознаки ектопії шийки матки
Неускладнена форма захворювання не має специфічних симптомів, може бути виявлена випадково – при плановому гінекологічному огляді. Лікувати хворобу не потрібно, однак пацієнтка потрапляє в групу ризику, потребу в систематичному виконанні УЗД. Частіше гінекологи діагностують ускладнену форму, яку доповнюють запальні процеси і передракові стани репродуктивної системи. Лікування починається з постановки діагнозу за кодом МКХ 10, а для цього не завадить уважно вивчити ознаки ектопії шийки матки. Симптоми такі:
- контактні кровотечі;
- виділення білей;
- розлади менструального циклу;
- диспареуния;
- свербіж зовнішніх статевих органів.
Лікування ектопії шийки матки
Інтенсивна терапія проводиться тільки після детальної діагностики, основою якої є виконання кольпоскопії і взяття проби Шиллера. Це важливо, щоб повністю виключити розвиток онкологічного захворювання у залозистих тканинах. При ускладненій формі успішне лікування ектопії шийки матки включає такі терапевтичні заходи:
- хірургічне втручання: кріогенне вплив, хімічна коагуляція, діатермокоагуляція, лазерна коагуляція, радіохірургія;
- протизапальна терапія;
- прийом гормональних препаратів;
- загальнозміцнюючий лікування.
Чим небезпечна ектопія шийки матки
Якщо ускладнену форму характерного недуги своєчасно не лікувати консервативними методами, ця неприємна хвороба по-жіночому набуває злоякісну природу. В епітелії цервікального каналу зароджуються ракові клітини з подальшим формуванням злоякісних пухлин. Онкологія – не єдине ускладнення, ось ще чим небезпечна ектопія шийки матки ще. Потенційна загроза для жіночого здоров'я докладно представлена нижче:
- метаплазія;
- формування істинної ерозії;
- ектропіон;
- прогресуюча дисплазія;
- плоскоклітинний рак.