Кровотечі після місячних - причини і що робити. Як зупинити кровотечу після менструації
Практично будь-яка жінка може зіткнутися з матковою кровотечею в будь-який період свого життя. Така подія має стати сигналом для негайного звернення до гінеколога, оскільки може бути ознакою якогось захворювання репродуктивних органів, які часто передують безпліддя. Причинами виникнення кровотечі після місячних стають різні фактори, причому одні притаманні молодим дівчатам, а інші – дорослим жінкам, відповідним до клімаксу. У будь-якому випадку такий симптом не повинен залишатися без уваги.
Причини сильного маткової кровотечі
При виникненні такого симптому необхідно дізнатися причину його появи. Кровотеча після місячних стає наслідком гормонального порушення після прийому контрацептивів, позаматкової вагітності, викидня, інфекцій статевих шляхів або більш серйозних захворювань онкологічного характеру. Що послужило причиною кров'янистих виділень, може відповісти тільки лікар після ретельного гінекологічного обстеження. Важливу роль у постановці діагнозу відіграє вік пацієнтки і те, коли з'явилося кровотеча.
Через тиждень або через день після місячних
Якщо кровотеча після місячних з'явилося практично одразу (приблизно через день), насамперед потрібно виключити позаматкову вагітність. Для цього лікарі призначають певні аналізи. Якщо результат негативний, то найбільш імовірна причина кровотечі – наявність хламідій, герпесу, мікоплазми, гарднерел, уреаплазми. Більш точно розпізнати ці захворювання допоможе запах виділень.
Якщо ж кровотеча з'явилося трохи пізніше, приблизно через тиждень після менструації, це іноді говорить про можливий викидень. При незначних кров'янистих виділеннях бажано відразу звертатися до лікаря і робити УЗД порожнини матки. Звертаючи увагу на день менструального циклу, в який з'явилися виділення, є можливість встановити формування поліпа або доброякісної пухлини і почати лікування на ранніх термінах захворювання.
Чому йде кров із матки після сексу
Внутрішнє кровотеча після місячних, що з'явилося під час статевого акту, часто супроводжується різким болем, блідістю, прискореним серцебиттям, зниженим артеріальним тиском, загальною слабкістю і запамороченням. В більшості випадків воно піддається лікуванню, якщо без зволікань звернутися за допомогою у швидку допомогу або до свого лікаря. Крім внутрішніх кровотеч зустрічаються і зовнішні, яким супроводжують болі в низу живота, попереку та промежини.
Причини, за якими виникає маткова кровотеча після сексу, стають:
- розрив кісти або яєчника;
- позаматкова вагітність;
- травми, отримані у результаті бурхливого сексу;
- захворювання жіночих статевих органів: цервіцит, вагініт;
- запалення, викликані інфекціями: кандидоз, трихомоноз; золотистий стафілокок, гонорея та ін;
- гіперплазія ендометрія;
- наявність ерозій, поліпів;
- прийом оральних контрацептивів.
З чим пов'язано тривале виділення крові зі згустками
Кровотеча після місячних зі згустками є ознакою того, то в матці є перегородка, яка перекриває просвіт шийки і не дає безперешкодно виходити крові, внаслідок чого вона починає накопичуватися. Дуже важливо добитися того, щоб ці шматки крові обов'язково вийшли, інакше вони здатні спровокувати появу інфекції статевих органів. Від чого з'являються ці перегородки в матці?
У рідкісних випадках вони вроджені, але здебільшого їх жінка набуває, живучи статевим життям. Однією з причин появи перегородки в матці стає аборт. Видалити перешкоду потрібно обов'язково, інакше виникає ризик запалення органів під час кровотечі, що може бути небезпечно для життя. Інший, не менш поширеною причиною появи згустків, стає використання внутрішньоматкової спіралі, як засоби контрацепції. В такому випадку сам предмет стає перешкодою для нормального виходу виділень, і вони починають накопичуватися.
Позаматкова вагітність
Одними з перших ознак позаматкової вагітності є кровотечі, коли виділень багато і вони довго не проходять, це сигнал про шийковому розташуванні зародка. Запліднена яйцеклітина прикріплюється до місця з безліччю кровоносних судин. У деяких випадках втрата крові стає критичною, що загрожує життю вагітної. Неправильне розташування ембріона іноді призводить до того, що для порятунку жінки доводиться видаляти матку.
Іноді кров'янисті виділення говорять про сприятливому результаті позаматкової вагітності. Це відбувається під час трубного аборту, коли зародок сам открепляется і виходить разом з кров'ю. Позаматкова трубна вагітність зустрічається дуже часто, але не завжди такі кровотечі є ознакою вирішення проблеми, в деяких випадках вони сигналізують про розрив труби. Під час кровотечі з статевих органів, особливо коли відомо про наявність позаматкової вагітності, потрібно негайно звернутися до лікаря-гінеколога.
Як зупинити сильну кровотечу
При виникненні маткової кровотечі діяти потрібно негайно і першим ділом викликати швидку допомогу. Поки вона надійде, знизити втрати крові допоможе:
- Постільний режим. Хворий потрібно строго його дотримуватися. Бажано лягти так, щоб ноги були підняті, це змусить кров працювати в нирках, печінці, мозку, інших, не менш важливих для життєдіяльності органах. Таке положення зменшить втрати крові, знижуючи ймовірність виникнення непритомного стану або інших ускладнень.
- Розташування холоду на нижній частині живота. Для цього кладуть лід, обгорнутий рушником, або грілку з холодною водою. Це допомагає звузити кровоносні судини. З льодом не можна перестаратися, тому його кладуть на 15 хвилин, потім роблять перерву близько 5 хвилин і знову прикладають.
- Поповнення водного балансу. Під час кровотечі організм втрачає багато рідини, тому дуже важливо компенсувати втрати. Вживати краще воду, відвар шипшини або солодкий чай. Глюкоза, яка надійде в організм разом з водою, підживить тканини і клітини головного мозку.
Є речі, які при матковій кровотечі робити категорично не рекомендується. Наприклад, не варто прикладати гарячу грілку на низ живота, так як це спровокує ще більший відтік крові. Також при кровотечі не потрібно робити спринцювання, приймати теплу ванну і застосовувати будь-які препарати без консультації лікаря, особливо медикаменти, що сприяють скороченню матки.
Лікування патології
Лікування кровотеч після місячних відбувається в умовах стаціонару. Головним чином це необхідно для встановлення причин появи подібних проявів. Лікування маткових кровотеч у більшою мірою спрямовано на їх зупинку, заповнення балансу води в організмі, усунення причин виникнення кров'яних виділень і на профілактику наступних випадків.
Кров зупиняють наступними методами:
- Гормональна терапія. Призначаються комбіновані оральні контрацептиви, такі як Нон-оволон, Жанін. Така терапія допомагає молодим дівчатам при ювенільному кровотечі після місячних, які ще не народжували і не входять в групу ризику появи пухлин у ендометрії. Якщо діагностичне вишкрібання проводилося не більше 3 місяців тому і не визначилися патології, кровотечі лікують таким самим способом.
- Препарати, що зупиняють кров. До них відносяться Дицинон, Транексам, Вікасол, Амінокапронова кислота. Функція таких медикаментів – швидка зупинка крові, що дозволить негайно почати діагностику і усунення причин, що викликали її втрату. Застосовувати самостійно будь-який з препаратів не рекомендується, вони містять протипоказання, викликають побічні ефекти, особливо в комплексі з іншими медичними препаратами.
- Хірургічне лікування. Найпоширенішим способом терапії кровотечі є вишкрібання матки, але застосовують і інші методи. Приміром, кріотерапія (лікування холодом) або аблацию ендометрію (видалення за допомогою лазера). До останнього способу вдаються, тільки якщо жінка не зацікавлена у виношуванні та народженні дітей.