Температура при ангіні - як збити у дитини і дорослого

Бактеріальна інфекція горла, звана ангіною або тонзилітом, супроводжується не тільки болючим ковтанням. Висока температура при ангіні у дорослого або дитини, як правило, тримається протягом всього перебігу запального процесу. Від правильності заходів щодо її зниження в чому залежить ефективність загального лікування, можливість запобігти розвитку серйозних ускладнень.

Що таке ангіна

Інфекційний процес, що супроводжується сильним болем у горлі при ковтанні і запаленням мигдаликів, в клінічній практиці називається ангіною. В залежності від типу збудника, що спричинив бактеріальну інфекцію, і локалізації запалення, виділяють чотири основних типи ангіни – катаральну, герпесную, фолікулярну, лакунарну форми. Під час перебігу захворювання у пацієнта болить горло, спостерігається почервоніння слизових оболонок, збільшення і запалення мигдаликів, утворення на них білого гнійного нальоту.

Яка температура при ангіні

Для загального самопочуття пацієнта з діагнозом ангіна характерні сильна слабкість, озноб і лихоманка. Підвищення температури тіла у дорослих та дітей при цьому захворюванні пов'язано з гнійним запаленням, тому висока температура тримається, як правило, перші кілька днів. При різних типах ангіни, спричинені вірусними інфекціями, хвороба протікає по-різному, і температура тіла хворого змінюється наступним чином:

 1. Катаральна ангіна з температурою близько 38°C вважається самою легкою формою захворювання, запалення залучені тільки слизові оболонки мигдаликів.
 2. Лакунарна та фолікулярна ангіни супроводжуються підвищенням показників до 39-40°С.
 3. Для герпесной ангіни характерна висока температура, близько 39°C.
 4. Флегмонозна ангіна виникає як ускладнення фолікулярної чи лакунарної форми, супроводжується гиперпиретическими показниками (від 40°C і вище).
 5. Виразково-некротична гнійна ангіна може протікати при нормальної або субфебрильної температури (37°C), оскільки при цій формі захворювання відбувається сильне пригнічення механізмів дії імунної системи.

Температура при тонзиліті 37

Тримається кілька днів температура 37 - 37,5 °C називається субфебрильної і часто супроводжує легкі форми ангіни. При гострих тонзилітах відсутність високої температури може свідчити про ослаблення місцевого імунітету, перших захисних бар'єрів імунної системи організму. Збивати такі показники не потрібно ні дорослим, ні дітям (не рахуючи випадків, коли дитина страждає хворобами нервової системи або показник 37°C тримається на градуснику тиждень і більше).

Скільки тримається температура при ангіні

Вираженість гипотермической реакції (тобто підвищення температурних показників) під час ангіни може бути різною. В середньому, при проведенні адекватної терапії і у дітей, і у дорослих температура знижується через три-чотири дні після початку лікування. При зниженому імунітеті температура може підніматися вище субфебрильних значень, при важкому запальному процесі показники можуть підвищуватися до 39-40 °C і вище. У випадках, коли показники не опускаються нижче 38°C протягом 7-10 днів, необхідно підтвердити діагноз, переглянути схему лікування.

Причини виникнення

Гіпертермія під час тонзиліту – це природна захисна реакція організму, супутня будь-якого запального процесу. При тонзиліті патогенні бактерії розмножуються на мигдалинах, нерідко починається процес нагноєння. Він свідчить про те, що лейкоцити борються з інфекцією, що супроводжується підвищенням місцевої і загальної температури. Штучна гіпотермія (зниження температурних показників) з допомогою жарознижуючих препаратів може уповільнити перебіг запального процесу, тобто збільшити термін боротьби організму з інфекцією.

Чим небезпечний симптом

Висока температура при ангіні, досягає фебрильних (38°C), пиретических (39-40°C) і гиперпиретических (вище 40°C) показників сильно послаблює організм хворого, погіршує її самопочуття, може вести до зневоднення, почастішання частоти серцевих скорочень. При підвищених показниках стовпчика термометра (39-40 °C і вище) всі системи організму працюють на межі, тому тривале перебування в цьому стані загрожує пацієнту летальним результатом. В разі невдалих спроб збити гиперпиретические показники, необхідно викликати швидку.

Як збити температуру

При відповіді на питання, як збити температуру при ангіні у дорослих пацієнтів, важливо пам'ятати, що жарознижуючі засоби не борються з бактеріальною інфекцією. Паралельний систематичний прийом антибіотика і препарату, яке збиває температурні показники, не практикується з цієї причини. Незалежно від форми захворювання, хворому при тонзиліті призначається курс лікування антибактеріальним препаратом, а разовий прийом жарознижуючий засіб рекомендують тільки в наступних випадках:

 • дорослим – при 39°C і вище;
 • дітям від року – при 38 °C і вище.

Жарознижуючі препарати

Для екстрених випадків сильного підвищення температури у хворого на ангіну, лікар підбирає схему прийому і форму жарознижуючого засобу. Важливо чітко дотримуватися її, оскільки систематичний прийом анальгетиків завадить оцінити ефективність дії основного антибактеріального препарату терапії. У випадках, коли антибіотик підібраний грамотно, гіпотермія починається на 3-4 день лікування, без прийому жарознижуючих ліків. При ангінах легких форм практикують прийом анальгіну (перорально або внутрішньом'язово), використовують парацетамол та їх похідні:

 • Ібупрофен. Нестероїдний протизапальний жарознижуючий препарат, який може прийматися спільно з антибіотиками пеніцилінового або цефалоспоринового ряду. Засіб швидко всмоктується органами ШКТ, зниження температурних показників спостерігається протягом години. Максимальна добова доза становить 400 мг для дітей, 800 мг – для дорослих. У ліки багато протипоказань, його можна приймати при хворобах шлунка, порушення функції печінки і нирок.
 • Панадол. Препарат на основі парацетамолу, дія якого посилено іншими активними компонентами. Випускається у формі розчинних таблеток, надає швидке жарознижувальну дію при інфекційних захворюваннях дихальних шляхів. Протизапальним ефектом не володіє. Максимальна добова доза становить 5 таблеток, тривалість прийому – не більше 3 діб. Не призначається при нирковій недостатності, під час вагітності та особам похилого віку.

Антибіотики

Антибактеріальна лікарська терапія під час ангіни проводиться обов'язково, оскільки антибіотики борються зі збудником інфекції. Вони призначаються (при підтвердженому діагнозі) навіть при відсутності температури. При тонзиліті практикують терапію антибактеріальними препаратами пеніцилінового ряду з мінімумом протипоказань, широкого спектру дії. Підбираються засоби, які можна приймати незалежно від прийомів їжі і рідини, схема лікування і дозування призначаються лікарем:

 • Амоксиклав. Антибіотик з групи пеніцилінів широкого спектру дії. Антибактеріальну дію амоксициліну тригідрату посилено клавуланової кислоти. Призначається при бактеріальних запальних інфекціях ЛОР-органів і верхніх дихальних шляхів. Рекомендована доза становить 375 мг препарату кожні вісім годин. У таблетизированной формі не призначають дітям до 12 років.
 • Флемоксин солютаб. Антибактеріальний препарат на основі амоксициліну, широко застосовується при лікуванні інфекційних запалень органів дихання і носоглотки. Має бактерицидну дію, пригнічує розмноження бактерій. Максимальна добова доза становить 1200 мг за добу, тривалість курсу лікування варіюється від 5 до 9 днів в залежності від клінічної картини захворювання. Протипоказаний при нирковій недостатності, патології органів шлунково-кишкового тракту.

Полоскання горла

Антисептики і знеболюючі у формі розчинів для полоскання допомагають знизити гостру біль при ковтанні і швидше впоратися з локальним запаленням мигдаликів. Важливою функцією процедури є видалення загиблих бактеріальних клітин. При деяких формах тонзиліту практикують полоскання з пробіотиками, які допомагають підвищувати імунітет і створюють гарні умови для природного придушення патогенної мікрофлори в носоглотці. До таких препаратів належать Нормофлорин, Трилакт, Наріне. З протизапальних антисептиків призначають:

 • Мірамістин;
 • Йодинол;
 • Хлорофіліпт;
 • Фурацилін.

Як збити температуру при ангіні у дитини

Температура при тонзиліті у дітей збивається методом фізичного охолодження при "червоній лихоманці" (викликаної розширенням периферичних судин), що супроводжується почервонінням обличчя і рівномірним підвищенням температурних показників по всьому тілу. Дитину слід обтирати змоченим у теплій воді (37°C) або оцтовому розчині рушником. При "блідою лихоманці" (викликаної звуженням судин) хворого укутують, дають тепле пиття. При підвищенні показника вище 38°C слід дати жарознижуючий препарат, підібраний лікарем:

 • Парацетамол. Нестероїдний жарознижуючий препарат Призначається дітям з тримісячного віку, випускається у формі ректальних свічок, сиропу і суспензій. Застосовується під час розвитку гарячкових станів під час інфекційних запалень. Від високої температури під час ангіни добова доза підбирається лікарем залежно від ваги дитини. Протипоказаннями є захворювання нирок і печінки.
 • Ибуклин Юніор. До складу препарату входять парацетамол та ібупрофен, випускається у формі розчинних шипучих таблеток. Знімає високу температуру при будь-якій формі ангіни протягом 30 хвилин, поєднує жарознижувальну і аналгетичну дії. Дітям масою до 40 кг дозування підбирають залежно від ваги. При масі від 40 кг рекомендована добова доза становить 2 таблетки. Приймається за 30 хвилин до їди або через 2-3 години після.

Народні методи

Багато фахівців рекомендують лікувати ангіну з допомогою комплексної терапії, що поєднує в собі народні засоби та медичні препарати. Практикують полоскання відварами трав, прийом всередину імуностимулюючих настоянок та природних антисептиків. Можна скористатися наступними рецептами:

 1. Полоскання з сіллю і содою. У склянці води розчиніть 1 ч. л. соди, 1 ч. л. солі. Отриманим антисептичним розчином полоскати горло кожні 2-3 години.
 2. Медовий напій. У склянці гарячого молока розчиніть 1 ч. л. меду, 50 г вершкового масла. Пийте напій теплим 2-3 рази на добу.
 3. Полоскання з корою дуба. Змішайте в рівних пропорціях суху сировину з кори дуба, шавлії, кольору звіробою, бузини. 2 ч. л. суміші наполягайте в склянці окропу 15-30 хвилин. Полощіть горло раз в 5 годин.

Температура після ангіни

Високі температурні показники після ангіни можуть свідчити про наявність ускладнення або розвитку хронічного процесу, тому якщо температура не спадає після зникнення всіх інших симптомів, необхідно звернутися до лікаря. Важливо правильно діагностувати причину гіпертермії і підібрати відповідні заходи подальшої терапії. В якості лікування практикується фізіотерапія, в обов'язковому порядку робиться електрокардіограма, УЗД нирок для визначення стану ключових систем органів після перенесеного захворювання.

Відео

Антибіотики при ангіні

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!