Причини і симптоми інфекційного ендокардиту у дітей і дорослих - види захворювання, діагностика і лікування

Перші згадки про ендокардиті зустрічаються в трактатах, вік яких не менше 300 років. Актуальність питання не зменшилася: сьогодні діагноз «інфекційний ендокардит» теж ставитися, тривають пошуки ефективного лікування, профілактики цієї хвороби, пов'язаної з ураженням клапанів серця. За останні два десятиліття кількість хворих у віці від 21 до 35 років збільшилася в 3-4 рази, зустрічається захворювання і у старших людей. Показник летальних випадків перебуває на рівні 24-35%, найбільшій небезпеці піддаються літні пацієнти.

Що таке інфекційний ендокардит

Що ж це за страшна недуга? Внутрішня серцева оболонка дістала назву ендокарда. Хвороба ендокардит – це запалення інфекційного походження, яке локалізується в порожнини, ендокарда, клапанах, великих судинах, прилеглих до серця. Одночасно з запальним процесом утворюються полипозные освіти, порушується цілісність клапанів, в результаті чого формується серцева недостатність. Причина цього запалення – проникнення в эндокард грибів, інфекцій, вірусів.

При наявності вогнища інфекції в організмі з допомогою струму крові хвороботворні агенти можуть мігрувати і осідати в серці на клапанах. Тим самим вони провокують запальний процес. При цьому формуються згустки тромботичного характеру, які можуть відриватися і приводити до закупорки судин. Паралельно з цим відбувається незворотна зміна клапанів – вони деформуються, склеротируются.

Симптоми

Ураження серця при ендокардиті супроводжується формуванням на клапанах, пристінковому ендокарді колоній мікроорганізмів. У них хвороботворні бактерії розмножуються, розвиваються, що сприяє подальшому, вираженого в більш важкій формі, ураження серцевого м'яза. Можлива поява ускладнень у вигляді ішемічної хвороби серця, інсульту, поширення інфекції по всьому організму. Явний симптом наявність «барабанних паличок» – зміненої форми пальців, плями Джейнуея.

Симптоматика залежить від віку пацієнта, його стану, ступеня ураження міокарда та типу збудника. Хворі швидко втомлюються, часто відсутній апетит, із-за чого знижується вага. Є можливість виникнення лихоманки, яка виснажує організм. Порушується струм крові і розвивається анемія, приводить до зовнішніх змін: землистий колір шкіри, імунні ураження на шкірі і слизових. Діагностують шуми в серці, міокардит. При гострої інфекційної формі зазначається емболія судин головного мозку, нирок і інших органів, що може призвести до інфарктів.

У дітей

Захворювання у дітей частіше буває вторинним на тлі вроджених вад серця. У дитини перших 2 років життя виділяють ендокардити:

 • внутрішньоутробні;
 • вроджені;
 • придбані.

Вроджені патології виникають при наявності інфекції у матері. При здорових клапанах серця можливе придбання цієї недуги під час спалахів респіраторних вірусних захворювань. Ендокардит може бути повторним і розвиватися у пацієнтів, які вже проходили лікування. Умови його виникнення – парентеральне введення медичних препаратів, хірургічних заходів при наявності вогнищ інфекцій.

Причини

Список збудників, які можуть стати причиною ендокардиту дуже великий. Сюди відносять гриби, хламідії, бактерії, мікоплазми і т. д. Часто недуга викликають стафілококи, їх виявляють у 60-80% випадків. У наш час зростає відсоток захворюваності від кишкової палички та інших мікроорганізмів, комах. Дуже погано піддаються лікуванню і важко протікають ендокардити, спричинені грибковими інфекціями. Сприятливими умовами для розвитку хвороби є пошкодження ендокарда, порушення імунітету, зміни гемодинаміки і гомеостазу.

Класифікація

В залежності від основних збудників і пов'язаних з цим особливостей антибактеріальної терапії ендокардити ділять на такі основні категорії:

 • природних клапанів;
 • штучних (протезированных) клапанів;
 • у наркозалежних, які використовують внутрішньовенний метод введення наркотичних речовин;
 • ранній (розвивається протягом 60 днів після операції);
 • пізній – розвивається через 2 місяці після втручання.

Діагностика

Діагностика інфекційного ендокардиту – основа терапії. Діагноз встановлюють при виникненні ознак ураження клапанного апарату серця, при поєднанні пороку (частіше аортального) з лихоманкою, збільшенням селезінки, анемією, ШОЕ, іноді емболією, іншими факторами. Позитивний результат аналізу крові істотно полегшує діагностику і дозволяє вибрати найкращу стратегію лікування. Суттєву допомогу надають фонокардіографія, ехокардіографія. При підозрі на захворювання необхідно виключити ревматизм.

Лікування інфекційного ендокардиту

Після всебічної діагностики лікар призначає схему лікування. Лікування ендокардиту полягає в терапії основного захворювання, наприклад, ревматизму, системного червоного вовчака, сепсису і т. д. При терапії захворювання провідне місце займає активна антибактеріальна терапія, яка повинна проводитися в максимально ранні терміни й бути узгодженою з результатами посівів крові на флору з визначенням чутливості мікробів до антибіотиків.

Антибіотик призначать тільки після виявлення типу збудника. Лікарі воліють антисептики широкого спектру дії. Хороші результати дають антибіотики пеніцилінового ряду. Призначають і антимікробні препарати. Якщо таке лікування не сприяє лікуванню, необхідно хірургічне лікування. В ході оперативного втручання відбувається протезування мітральних клапанів з высечением пошкоджених ділянок. У будь-якому випадку лікування проводиться тільки в загальному стаціонарі з постільним режимом і дієтою до поступового поліпшення стану.

Антибіотиками

Основа лікування – тривала антибактеріальна терапія, 4-6 тижнів. При цьому антибіотики не призначаються до первинного взяття посіву крові. Після цього можна починати лікування, і в залежності від виділеного збудника, призначати препарат. При невідомому збуднику використовують режим емпіричної терапії. При гострому перебігу і прогресуванні спостережуваного запального процесу обгрунтовано застосування Оксациліну з Гентаміцином. Якщо в крові велику кількість труднокультивируемых збудників, застосовують комбінації Ампіцилін-Сульбактам з Гентаміцином.

Лікування антибіотиками при хронічній патології структури клапана відбувається після операції протезування проводиться одночасно з режимом лікування ендокардиту штучних клапанів. Якщо при клінічному дослідженні посічених тканин серця був отриманий ріст мікроорганізмів, після операції рекомендується повний курс антибактеріальної терапії. В іншому випадку тривалість такого лікування може бути зменшена на кількість днів лікування до операції – тут прогноз позитивний з високою ймовірністю.

Хірургічне лікування

Сьогодні багато пацієнтів з діагнозами, які вимагають хірургічного втручання ще до того, як буде пригнічена інфекція, це:

 • септичний ендокардит;
 • абсцес клапанного кільця;
 • виражені ураження клапана;
 • артеріовенозний свищ;

Протезування клапанів у таких випадках може врятувати життя людині, тому його важливо провести до розвитку непіддається лікуванню серцевої недостатності. Рецидиви хвороби частіше розвиваються протягом 4 тижнів після закінчення прийому лікарських засобів. Тоді необхідно відновлення антимікробної терапії або це може служити знаком, що вона не дієва, і необхідне хірургічне втручання для видалення інфікованих вогнищ, уражених клапанів з імплантацією штучного або біологічного протеза.

Профілактика інфекційного ендокардиту

Заходи щодо попередження захворювання включає санацію вогнищ інфекції. Профілактика ендокардиту - це періодичні огляди і лікування у стоматолога, прийом антибіотиків після різних оперативних втручань, особливо після операцій на серці. При будь-якій операції необхідно попереднє лікування всіх інфекцій в організмі. Повинні постійно спостерігатися, перебувати на профілактичному обстеженні, щоб вчасно виявити захворювання. Особливої уваги потребують групи ризику. Це люди:

 • з ослабленою реактивністю організму;
 • вадами серця;
 • нирковою недостатністю;
 • з аутоімунними хворобами;
 • ін'єкційні наркозалежні.

Відео: бородавчастий ендокардит

Бородавчастий ендокардит | Патанатомія

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!