Токсоплазмоз головного мозку - причини виникнення, симптоми і лікування
Ослаблений імунітет може стати причиною виникнення багатьох хвороб, серед яких виділяють токсоплазмоз. Часто недуга вражає печінку, сітківку очей, міокард, але основною його метою є центр нервової системи ‒ головний мозок. Дізнайтеся, що таке токсоплазмоз головного мозку, які симптоми захворювання, шляху зараження та способи лікування.
Toxoplasma gondii ‒ що це
Збудником хвороби головного мозку є toxoplasma gondii – найпростіша одноклітинна паразитарна бактерія, що має дугоподібний вигляд, схожий з формою часточки апельсина. Потрапляючи в людський організм, toxoplasma gondii розмножується в кишечнику і циркулює в крові. Досягнувши внутрішніх органів, збудник провокує запальний процес, руйнуючи клітини і створюючи в тканинах порожнини – цисти і псевдоцисты.
Симптоми токсоплазмозу головного мозку
Розрізняють дві форми токсоплазмозу – гостру і хронічну. Патологія не має чіткої симптоматики, тому розпізнати її ознаки досить складно. Гостра форма токсоплазмозу мозку зустрічається рідко, вражаючи людей з дуже слабким імунітетом. Захворювання починається раптово, супроводжуючись такими симптомами:
- ознобом, лихоманкою;
- високою температурою тіла;
- м'язовим болем;
- нудотою, блювотою;
- слабкістю, зниженням працездатності;
- збільшенням лімфовузлів;
- сильною мігренню;
- втратою чутливості деяких областей тіла;
- помутнінням свідомості;
- порушенням руху очей;
- шкірними экзантемами.
Хронічна форма хвороби головного мозку може тривати кілька років безсимптомно, а може систематично виявлятися з загостреннями і ремісіями. Виділяють такі симптоми токсоплазмозу мозку в хронічній формі:
- дратівливість;
- підвищена стомлюваність;
- проблеми з пам'яттю;
- порушення зору;
- регулярне підвищення температури;
- депресію;
- неможливість руху певних ділянок тіла;
- ендокринні розлади;
- болі в суглобах;
- епілептичні напади;
- зниження інтелекту.
Причини зараження
Токсоплазмоз мозку ділиться на два основних види – набуту та вроджену. Часто шляхом зараження є контакт з домашніми тваринами. Кішки нерідко виступають «господарем» паразита і виділяють його з екскрементами, слиною, молоком. Існують і інші причини зараження токсоплазмозом:
- дотик руками порожнини рота після контакту з землею;
- вживання погано провареного, прожареного м'яса;
- пересадка органів, переливання крові;
- контакт рук з сирим м'ясом і порожниною рота (господині нерідко пробують фарш);
- вживання немитих овочів, зелені, фруктів;
- укус зараженими комахами;
- тісна близькість з зараженим гострим токсоплазмозом.
Вроджене захворювання передається від інфікованої вагітної жінки до дитини. Якщо мати заразилася на останньому триместрі вагітності, патології у новонародженого можуть проявитися в легкій формі. У випадках зараження жінки на ранніх термінах виношування плоду, часто відбуваються викидні. Якщо ж токсоплазмоз виник до кінця другого-третього триместру вагітності, дитина народжується з серйозними відхиленнями в роботі внутрішніх органів. Захворювання не передається через плаценту і в молоко при вигодовуванні, якщо мати була інфікована ще до вагітності.
Діагностика церебрального токсоплазмозу
Клінічна картина хвороби дуже розмита, тому виявити церебральний токсоплазмоз, грунтуючись тільки на скаргах хворого та враховуючи відсутність виражених симптомів недуги, майже неможливо. Визначити токсоплазмоз головного мозку допомагає рентгенографія черепа голови, електрокардіограма, серологічні дослідження, алергопроби.
Дієвим методом діагностики недуги головного мозку є імуноферментний аналіз. У пацієнта беруть кров, в якій виявляють антитіла iGg та iMg. Наявність iGg означає, що пацієнт одужує або інфекція перейшла в хронічну форму, а iMg вказує на нещодавнє зараження токсоплазмозом з гострим перебігом хвороби. Негативний тест на iMg у більшості випадків свідчить про відсутність інфікування.
Токсоплазмоз у ВІЛ-інфікованих
Імунітет здорових людей здатний стримувати розвиток інфекції, а ось токсоплазмоз при ВІЛ може призвести до серйозних уражень ЦНС. Ослаблена імунна система не може пручатися хвороби – від безсимптомного носійства недуга може призвести до летального результату. Проблеми з координацією, мовою, ходьбою, напади епілепсії додаються у ВІЛ-інфікованих до загальних симптомів токсоплазмозу мозку. Вирішальне значення має швидка діагностика збудника на ранніх етапах розвитку токсоплазми. Після припинення лікування у хворих на ВІЛ недуга може рецидивувати.
Лікування токсоплазмозу головного мозку
Лікар призначає індивідуальне лікування токсоплазми гондии пацієнтам з патологією головного мозку в гострій формі, ВІЛ-інфікованим дітям і вагітним жінкам. Для терапії хвороби головного мозку використовуються антигістамінні засоби (Тавегіл, Супрастин), антибіотики (Ровамицин, Лінкоміцину гідрохлорид), хіміотерапевтичні медикаменти (Фансидар, Делагіл). Обов'язкове застосування загальнозміцнюючий комплексу вітамінів.
Народна медицина не зможе повністю замінити традиційну терапію, але пацієнти підтверджують ефективність деяких методів. Рекомендують використовувати такі народні способи лікування токсоплазми гондии, попередньо порадившись з лікарем:
- вживати відвар з молока і зубчиків часнику;
- випивати відстояний чай з полину, ромашки, тирличу, пижма, кори крушини;
- приймати подрібнені гарбузове насіння, залиті молоком;
- є натертий корінь хрону, змішаний зі сметаною;
- пити настоянку прополісу.
Профілактика
Дотримання елементарних правил особистої гігієни є запорукою здоров'я. Оскільки домашні тварини часто стають переносниками паразитів і інфекцій, слід ретельно мити руки після контакту з ними, уникати взаємодії з вуличними котами. Крім цього, профілактика токсоплазмозу мозку включає наступні рекомендації:
- не пробувати погано просмажене і сире м'ясо;
- працюючи з чужою кров'ю, слідкувати за стерильністю;
- уточнювати якість переливається крові;
- добре промивати зелень, фрукти, овочі;
- дезінфікувати руки після прибирання туалету домашніх улюбленців, роботи із землею;
- ретельно мити кухонне приладдя після оброблення м'яса;
- знищити паразитів в будинку, які можуть переносити збудник інфекції (мух, тарганів).
Відео: токсоплазмоз
Токсоплазмоз - Школа доктора Комаровського