Гіпертонія у літніх людей: лікування хвороби
- 1. Що таке гіпертонія у літніх людей
- 2. Ознаки хвороби
- 3. Стадії розвитку
- 4. Ускладнення
- 5. Лікування
- 6. Ліки від тиску для літніх людей
- 6.1. Діуретики
- 6.2. Антагоністи іонів кальцію
- 6.3. Бета-блокатори
- 6.4. Інгібітори АПФ
- 6.5. Альфа-адреноблокатори
- 7. Сучасні ліки від гіпертонії для літніх
- 8. Дієтичне харчування
- 9. Народні методи лікування гіпертонії в літньому віці
- 10. Профілактика
- 11. Відео
Захворювання гіпертонія частіше спостерігається у літніх людей, тому як у них більше факторів ризику її розвитку. Патологія в похилому віці має кілька особливостей перебігу. Те ж стосується лікування гіпертонії, адже у більшості літніх є й інші захворювання. Спільний прийом декількох ліків буває небезпечний для здоров'я, тому кожне засіб підбирають ретельно. Препарати призначають з різних груп залежно від механізму розвитку гіпертонії. Непоганий ефект приносить і фітотерапія, але вона лише доповнює основне лікування.
Що таке гіпертонія у літніх людей
У медицині гіпертонію називають стійке підвищення систолічного та діастолічного артеріального тиску (АТ). Ця патологія характерна для різних людей, але частіше від неї страждають літні. Гіпертонія у них є тим же захворюванням, що і у осіб середнього віку, але має кілька особливостей протікання. Крім того, старіючих людей лікувати від високого тиску складніше. Це пов'язано з особливостями здоров'я в похилому віці. До них відносять наступне:
- Ушкоджуються судини швидше за підвищеної крихкості. Їм складніше підлаштуватися під різкі перепади тиску, тому є ризик крововиливів.
- У деяких хворих спостерігаються атеросклеротичні ушкодження ендотелію. Це призводить до підвищення судинного тонусу.
- З-за підвищеної твердості й крихкості судини втрачають свою еластичність.
- Підвищений тиск часто пов'язано з роботою нирок і надниркових залоз.
Ознаки хвороби
Гіпертонічна хвороба в літніх людей являє собою захисну реакцію організму, яка необхідна для кровопостачання тканин. Із-за змін судин серце починає сильніше штовхати по них кров, що призводить до зниження їх тонусу. На тлі цього зменшується кількість вироблюваного реніну нирками, регулює рівень тиску. В організмі утримується більше натрію і калію. Все це є загальними причинами збільшення об'єму циркулюючої крові і гіпертонії.
В нормі у віці 60-70 років нормальним є тиск 130/80 мм рт. ст., в 70-80 років – 140/85 мм рт. ст., в 80-90 років – 140/90 мм рт. ст. Діагноз гіпертонія у літніх людей ставиться при підвищенні цих показників більш 155/95 мм рт. ст. Ознаками цього захворювання у літніх є:
- біль в області потилиці;
- мігрень;
- запаморочення;
- серцева біль;
- втома;
- стомлюваність;
- пульсація і тяжкість в голові;
- шум у вухах;
- тремор рук;
- розлад сну;
- двоїння в очах;
- посилене серцебиття;
- набряки кистей, стоп;
- оніміння кінцівок;
- задишка при фізичному навантаженні, а потім і в спокої.
Стадії розвитку
Одна з класифікацій гіпертонії виділяє кілька стадій її розвитку. На кожній з них підвищений тиск має певну ступінь тяжкості, способи лікування і ускладнення. Список стадій включає:
- Першу. Супроводжується короткочасним підвищенням артеріального тиску. Стан приходить в норму після усунення причини розвитку гіпертонії.
- Другу. У цьому випадку артеріальний тиск підвищується стабільно, тому для лікування необхідний прийом медикаментів.
- Третю. На останній стадії можливий розвиток ускладнень, включаючи порушення функцій серця, кровоносних судин, нирок, головного мозку. У літніх відзначається переважно доброякісний перебіг хвороби, тобто довгостроково розвивається. Тут не обійтися без стаціонарного лікування.
Ускладнення
Гіпертонія не тільки погіршує якість життя пацієнтів, але й призводить до деяких небезпечних ускладнень на різні органи і іноді навіть смерті. У список наслідків від цього захворювання входять:
- інфаркт міокарда;
- гіпертонічна енцефалопатія;
- інсульт;
- серцева недостатність;
- ретинопатія;
- аневризма, аневризма аорти;
- ниркова недостатність;
- напади гіпертонічного кризу.
Лікування
Протягом тривалого часу вважалося, що ефективного лікування гіпертонії для літніх людей не існує. Таке помилкове думка було пов'язано з тим, що з віком високий ризик розвитку побічних реакцій на препарати. Потім були проведені великі наукові дослідження, завдяки яким з'ясували, що лікування може принести позитивний ефект. При грамотно призначеної схеми терапії ризик побічних ефектів зведена до мінімуму.
Основною метою лікування виступає поліпшення якості життя пацієнтів і її продовження. Обов'язковим є прийом препаратів, що знижують тиск, але цього недостатньо. В цілому нормалізувати стан і впоратися з гіпертонією допомагають і деякі народні кошти, але вони використовуються в якості допоміжного методу. Додатково хворому потрібно змінити спосіб життя:
- рекомендується більше гуляти пішки, в парках;
- обов'язково необхідно виключити куріння і алкогольні напої;
- уникати стресів;
- дотримуватися особливої дієти.
Ліки від тиску для літніх людей
Основним критерієм для вибору препарату є сумісність з іншими ліками і відсутність безлічі побічних ефектів. Це пояснюється тим, що у більшості літніх після обстежень виявляються інші захворювання, які теж лікують медикаментами. Певний засіб призначають тільки після аналізів, які необхідні для діагностики причини патології. Медикаментозна терапія має кілька принципів:
- курс лікування починають з малих доз, після чого її поступово підвищують;
- на тлі прийому ліків необхідний контроль за роботою нирок, баланс електролітів і води;
- при віком хворого більше 60 років лікування може зайняти кілька місяців;
- у літніх людей інша ступінь розподілу, всмоктування та виведення ліків, тому може знадобитися коригування дози;
- препарат вибирають з урахуванням наявних захворювань;
- при ішемічній хворобі серця не можна знижувати тиск до норми;
- вимірювання тиску проводять у вертикальному і горизонтальному положеннях.
Ці правила використовуються при лікуванні будь-якими засобами від гіпертонії. Препарати поділяються на кілька категорій: тривалого або короткого дії, сильні і слабші. Основна класифікація медикаментів проводиться за механізмом зниження тиску. За цим критерієм можна виділити наступні групи препаратів від гіпертонії:
- Діуретики. Володіють сечогінним ефектом, виводять з організму зайву рідину, в результаті чого зменшується об'єм циркулюючої крові та знижується тиск. Діуретики краще для літніх.
- Антагоністи іонів кальцію. Гальмують проникнення цього мікроелемента в клітини судин і серце. З-за високого рівня кальцію відбувається посилене скорочення даних органів, із-за чого підвищується артеріальний тиск.
- Бета-блокатори. Усувають негативний вплив вегетативної нервової системи на серце, послаблюють периферичний тонус судин, знижують потребу в кисні. Призначаються, якщо у пацієнта ішемія, інфаркт міокарда або інші проблеми з серцем.
- Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ). Блокують зазначене речовину, яка стимулює вироблення ангіотензину, підвищує тиск.
- Альфа-адреноблокатори. Приносять хороший ефект при лікуванні чоловіків з доброякісною гіперплазією передміхурової залози. Препарати блокують альфа-адренорецептори в стінках судин, що призводить до їх розширення і зменшення артеріального тиску.
Діуретики
Лікування гіпертонії у літніх людей на ранніх етапах проводиться діуретиками. Це більш безпечні та ефективні препарати. Дію діуретиків полягає у підвищенні об'єму рідини, яка виводиться із сечею. В результаті збільшується просвіт судин, знижується набряклість їх стінок. Серед діуретиків часто призначаються є:
- Гідрохлортіазид. Названий за однойменним активного компоненту у складі. Має діуретичну властивість, що відноситься до категорії препаратів середньої сили і тривалості дії. Показання до використання: набряки різного генезу, гіпертензія, нефрогенний цукровий діабет. Дозування становить 25-50 мг. Для стійкого ефекту необхідно приймати протягом 3-4 тижнів. Гідрохлортіазид протипоказаний при тяжких формах цукрового діабету, анурії, тяжкій нирковій недостатності, подагрі, хвороби Аддісона. Список побічних ефектів краще уточнити в інструкції, тому як вони численні. Плюс медикаменту у швидкому розвитку ефекту – уже через 2 години.
- Индап. Містить індапамід – вазодилататор і діуретик. Лікувальний ефект – гіпотензивний, обумовлений порушенням реабсорбції іонів натрію в петлі Генле. Индап має одне показання до застосування – артеріальна гіпертензія. Приймають засіб всередину по 1,25-2,5 мг щодня. При відсутності ефекту через 4-8 тижнів до лікування додають інший медикамент. Индап протипоказаний при анурії, гіпокаліємії, захворюваннях нирок, печінки. Побічні реакції проявляються з боку травної, нервової, дихальної, сечовидільної та серцево-судинної систем. Плюс Индапа – не впливає на вуглеводний і ліпідний обмін.
Антагоністи іонів кальцію
Ці препарати від підвищеного тиску для літніх розслаблюють судини за рахунок зменшення кількості всмоктуваного кальцію. У даній групі існують засоби як короткочасної, так і тривалої дії. Найефективнішими вважаються блокатори кальцієвих каналів другого покоління, тому як вони відрізняються уповільненням вивільнення активних речовин. Серед таких виділяються Ніфедипін, Дилзиатем, Кордафлекс і наступні препарати:
- Галлопаміл. Включає однойменний активний компонент. Використовується при стенокардії, тріпотіння передсердь, артеріальної гіпертензії, надшлуночкової екстрасистолії, пароксизмальної надшлуночкової тахікардії, інфаркті міокарду, миготливій аритмії. Дозування підбирається індивідуально. Після прийому можуть розвинутися нудота, головний біль, загальмованість, стомлюваність, брадикардія. Плюс Галлопамила – розвиток ефекту через 1-2 год після прийому. До його протипоказань відносять серцеву недостатність, гіпотензію, кардіогенний шок, недостатність печінки та нирок, аортальний стеноз, дигиталисную інтоксикацію.
- Клентиазем. Це антагоніст кальцію другого покоління. Його попередником виступає Дилзиатем. Клентиазем показаний при стенокардії, аритмії, гіпертензії. Однойменний компонент у складі ліки має антиангінальну, антиаритмічну та гіпотензивну дії. До протипоказань відносяться гіпотензія, ниркова недостатність. Перевагою виступає підвищена тривалість дії. Доза становить 30 мг 3-4 рази в день. Побічні реакції варто вивчити в докладній інструкції до препарату, тому як вони представлені великим списком. Аналогічною дією володіє препарат Верапаміл.
Бета-блокатори
Ліки з категорії бета-блокаторів призначаються пацієнтам, що перенесли інфаркт. Також вони актуальні при хронічних запорах, цукровому діабеті та цирозі печінки. Дія бета-блокаторів полягає в пригніченні гормонів, які зменшують просвіт судин. Ці препарати бувають неселективними (Бісопролол, Метопролол, Атенолол, Бетаксолол) і селективними (Анаприлін, Коргард 80, СотаГексал). Серед зазначених медикаментів можна виділити особливо ефективні:
- Атенолол. Названий за діючою речовиною, має гіпотензивними, антиангінальними та антиаритмічними властивостями. Показання до лікування Атенололом: гіпертонічний криз, артеріальна гіпертонія, стенокардія, ішемічна хвороба серця, нейроциркуляторна дистонія, абстинентний синдром, тремор, ажитація. Початкова доза становить 25-50 мг. Через тиждень її збільшують на 50 мг. Атенолол заборонений при вираженій брадикардії, кардіогенному шоці, гострій серцевій недостатності, кардіомегалії, прийом інгібіторів МАО, SA-блокаді. Побічні реакції впливають на травну, дихальну, нервову, серцево-судинну системи, органи чуття, шкірні покриви. Плюс Атенололу – його прийом підвищує виживаність пацієнтів після інфаркту міокарда.
- Пропранолол. Це медикамент, виявляє противоангинальное, гіпотензивну і антиаритмічну дії. Його використовують при синусової тахікардії, стенокардії напруги, надшлуночкової тахікардії, шлуночкової екстрасистолії, эссенциальном треморі, артеріальної гіпертонії, тривожності, феохромоцитомі. Побічні реакції і протипоказання Пропранололу краще уточнити в інструкції до нього, бо як вони численні. Перевага медикаменту в короткому, але швидкому дії. Максимальна концентрація досягається через 1,5-2 год після прийому.
Інгібітори АПФ
Загальними показаннями до застосування інгібіторів АПФ є стенокардія, цукровий діабет, інфаркт міокарда, ниркова недостатність, бронхіальна астма на тлі високого артеріального тиску. Такі ліки при гіпертонії в літньому віці блокують дію ферменту, який сприяє перетворенню ангіотензину у ренін. Останнім речовина викликає звуження судин, що підвищує тиск. Описаним ефектом володіють:
- Каптоприл. Містить однойменне речовина з гіпотензивним ефектом. Його плюс в швидкому всмоктуванні з травної системи, тому в крові речовина реєструється вже через 30-90 хвилин. Каптоприл показаний при злоякісної гіпертонічної хвороби, ниркової гіпертензії, есенціальною та вторинної гіпертонії. При гіпертонічному кризі необхідно покласти таблетку 25 мг під язик. Середня доза Каптоприлу для лікування гіпертонії становить 12,5 мг 3 рази на день. Список протипоказань та побічних реакцій включає багато позицій, тому їх варто вивчити в докладній інструкції до ліків. Аналогічною дією володіє препарат Зокардис.
- Лізиноприл. Основним компонентом складу виступає лізиноприлу дигідрат. Перевага його в тому, що воно має відразу кілька дій: гіпотензивна, вазодилатуючу, натрийуретическое, кардиопротективное. Медикамент показаний для лікування хронічної серцевої недостатності, артеріальної гіпертензії, гострого інфаркту міокарда, діабетичної нефропатії. Приймають Лізиноприл одноразово – вранці по 2,5 мг. Препарат має багато протипоказань і побічних ефектів, тому перед застосуванням їх варто уточнити в інструкції. Аналогом є Еналаприл, але Лізиноприл ефективніше знижує тиск і діє довше.
Альфа-адреноблокатори
Застосування медикаментів цієї категорії поступово припиняють, бо вони мають безліч побічних реакцій. Ефект від їх прийому полягає в пригніченні в стінках судин альфа-адренорецепторів, з-за чого артерії розширюються, а тиск зменшується. Часто застосовуваним у цій групі раніше був препарат Клофелін, але сьогодні він вважається застарілим. Судячи з відгуків, тиск після його прийому через деякий час знову підвищується. Більш сучасними вважаються наступні альфа-адреноблокатори:
- Серміон. Містить ницерголин, поліпшує мозковий і периферичний кровообіг. Додатково засіб покращує гемодинамічні та метаболічні процеси. Серміон показаний для лікування хронічних і гострих церебральних метаболічних і судинних порушень, включаючи артеріальну гіпертензію, атеросклероз, емболію, тромбоз судин головного мозку, судинну деменцію. Дозування визначається залежно від захворювання. Серед протипоказань відзначаються виражена брадикардія, порушення ортостатичної регуляції, гострі кровотечі, перенесений інфаркт міокарда. Після прийому таблетки можливі безсоння, сонливість, жар, запаморочення, диспепсія. Перевага Серміоне у швидкому розвитку ефекту. Аналоги: Бутироксан, Дитамин – але ці препарати продаються не у всіх аптеках.
- Урорек. Заснований на силодозине. Препарат показаний для лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози. Він знижує роздратування, обструкцію. Добова доза становить 8 мг 1 раз на день. до протипоказань відносять недостатність печінки або нирок тяжкого ступеня. З побічних реакцій відзначаються запаморочення, ортостатична гіпотензія, ретроградна еякуляція, нудота, діарея, сухість у роті. Плюс Урорека – його можна комбінувати з багатьма іншими препаратами або використовувати в якості монотерапії.
Сучасні ліки від гіпертонії для літніх
Відмінністю ліків нового покоління є знижене кількість побічних ефектів. Це досягається за рахунок включення в один засіб декількох активних компонентів. В результаті вдається зменшити їх дозування, завдяки чому ризик побічних реакцій зменшується. Крім того, комбіноване ліки дозволяє діяти на кілька механізмів розвитку гіпертонії. У категорію «сучасні препарати для зниження тиску у літніх людей» можна включити наступні засоби:
- Рениприл. Містить еналаприл, поливинилпиридон. Медикамент проявляє діуретичну та антигіпертензивну дії. Показанням до застосування виступає артеріальна гіпертензія. При помірній її ступеня призначають по 10 мг/добу. Рениприл протипоказаний при чутливості до сульфаніламідів, захворюваннях нирок, патології печінки, первинному гіперальдостеронізмі, трансплантації нирок в анамнезі. З побічних реакцій відзначаються зниження апетиту, головкружение, головний біль, диспепсія, панкреатит, жовтяниця, фотосенсибілізація, артрит, порушення слуху або зору. Великий плюс Рениприла в доступній ціні.
- Нолипрел. Плюсом цього медикаменту вважається його м'яку дію. Склад засобу включає індапамід і периндоприл. Цими речовинами обумовлені діуретичний та інгібуючий АПФ ефекти. Нолипрел використовується при есенціальній гіпертензії та для профілактики микрососудистых ускладнень. Приймають таблетки по 1 штуці щодня. Одноразовий прийом і вважається перевагою Нолипрела. Протипоказано засіб при недостатності нирок і печінки, гіпокаліємії, стенозі ниркових артерій, ангионевротическом набряк в анамнезі. Негативні реакції Нолипрела проявляються по відношенню до сечостатевої, серцево-судинної, дихальної, травної систем.
Дієтичне харчування
Ефективність медикаментозної терапії залежить і від харчування пацієнта. Страждають від гіпертонії показана низкоуглеводная дієта, яка є профілактикою ожиріння і збільшення рівня холестерину. Для цього з раціону виключають картопля, біле борошно, цукор. Заборонено вживати наступні продукти:
- з кофеїном;
- хлібобулочні та кондитерські вироби;
- субпродукти;
- газовану воду;
- жирне м'ясо та рибу;
- солоні, гострі продукти;
- ковбасні вироби;
- копченості;
- консерви;
- гриби.
Обов'язково необхідно обмежити вживання солі, краще взагалі її виключити. Це допоможе зменшити набряки і знизити тиск. Корисними при гіпертонічній хворобі є наступні продукти:
- супи на овочевому і нежирному м'ясному бульйоні;
- черствий хліб;
- маложирная риба;
- пісна телятина та яловичина;
- м'ясо індички, куряче без шкіри;
- морепродукти з йодом, включаючи кальмарів, морську капусту;
- молочні продукти з низьким відсотком жирності;
- курячі яйця;
- листова зелень;
- нежирний сир;
- сухофрукти;
- зелень;
- малосладкие фрукти і ягоди;
- овочі – кабачок, топінамбур, гарбуз.
Народні методи лікування гіпертонії в літньому віці
Основою лікування є тільки медикаменти. Народні рецепти можуть виступати допоміжним методом терапії. Використовуються відвари, настої на глоді, пустирник і інших лікарських травах. Корисні при гіпертонії і овочеві соки, мед, деякі ягоди. Ефективними вважаються такі натуральні засоби:
- Подрібнити 2 ч. л. горобини. Поступово залити склянкою окропу. Через півгодини процідити. Пити засіб по 5-6 ст. л. до 3 разів щодня.
- Буряк натерти, віджати з неї сік. Розбавити водою у співвідношенні 5:1. Вживати такий буряковий сік щоранку натщесерце.
- Взяти цедру одного лимона, натерти. Додати до неї 0,5 склянки меду, 1 ст. л. журавлини і половину столової ложки подрібненого шипшини. Все перемішати. Приймати засіб вранці і ввечері по 1 ст. л.
Профілактика
Для хворого гіпертонією важливий психологічний комфорт. Їй потрібно уникати депресій, конфліктних ситуацій, сварок та інших з'ясувань відносин. В родині необхідно намагатися підтримувати доброзичливу обстановку. Серед інших заходів профілактики гіпертонічної хвороби виділяються:
- активний режим дня з прогулянками в паркових зонах;
- повноцінний сон і відпочинок;
- оздоровча гімнастика, обговоренная з лікарем;
- повна відмова від алкоголю та куріння;
- обмеження денної калорійності їжі;
- виняток тваринних жирів, солі, гострих приправ;
- своєчасне лікування хронічних захворювань.
Відео
Лікування гіпертонії у літніх людей