Ознаки клімаксу у жінок
В період зрілості у кожної жінки починається зниження вироблення статевих гормонів. Супроводжують цей процес перші ознаки клімаксу, пов'язані з що відбуваються в організмі численними змінами. До проходження цього періоду життя краще підготуватися заздалегідь, тоді супроводжуючих його негативних проявів можна уникнути або значною мірою мінімізувати їх наслідки.
Що таке клімакс
Термін «клімакс» походить від грецького слова «щабель». Позначається цим словом вступ жінки в період життя, коли починається згасання гормональної функції яєчників. У зв'язку з цією перебудовою організм зазнає ряд істотних змін, що супроводжуються такими явищами:
- порушення менструального циклу, завершуються припиненням менструацій;
- різні соматичні та нервово-психологічні прояви на тлі зміни гормонального фону;
- прояви з боку центральної і периферичної нервової системи.
Згасання жіночої статевої функції відбувається поступово, як правило протягом п'яти років і більше. Перші провісники настання клімаксу у жінок починають проявлятися у віці 45-50 років, в деяких випадках можуть починатися раніше або пізніше, залежно від індивідуальних особливостей організму, якості життя, загального стану здоров'я.
Періоди
Симптоми клімаксу у жінок залежать від фази настання менопаузи. Лікарі умовно поділяють цей відрізок часу життя на три основних періоду пременопауза (або передклімактеричний період), менопауза і постменопауза. Від моменту появи початкових ознак першого етапу до повного припинення менструацій, що свідчить про неможливість для жінки завагітніти природним шляхом, жіночий організм перебудовується, в ньому відбуваються ендокринні, обмінні психовегетативні, мотиваційні та поведінкові зміни:
- Для передменопаузи характерні збої менструального циклу: збільшення інтервалу між щомісячними кровотечами до 45-90 днів, зміна інтенсивності виділень (рясні або мізерні кровотечі). Під час цієї фази різко падає здатність до зачаття, але вироблення яйцеклітин триває. При цьому протягом року після настання менопаузи – наступного етапу, головною ознакою якого є припинення менструацій – зберігається можливість завагітніти природним шляхом.
- Під час другого етапу більшість представниць прекрасної статі переживає зниження сексуальної активності. Симптоми менопаузи – порушення сну, підвищена дратівливість, перепади настрою, депресія.
- На третій фазі клімаксу – постменопаузі, що починається з моменту припинення менструацій – стабілізується новий, більш низький рівень естрогенів в організмі, зберігається на такому рівні до кінця життя. Для цього періоду характерні стабілізація психоемоційного фону, прояв зовнішніх ознак гормональних змін.
Як починається клімакс
Ознаки клімаксу проявляються в порушеннях менструального циклу. За статистикою, для двадцяти відсотків жінок такі зміни є єдиним симптомом менопаузи. Щомісячні кровотечі у більшості випадків припиняються поступово, а не одноразово, тривалість циклу збільшується, інтенсивність виділень скорочується. Паралельно протікають атрофічні процеси в піхві і з шийкою матки – піхва втрачає еластичність, можливі прояви підвищеної сухості, змінюють відчуття жінки під час статевого акту.
Ознаки клімаксу у жінок проявляються індивідуально, як правило, зміни впливають на ендокринну систему і обмінні процеси. Зниження рівня естрогену впливає на погіршення стану шкіри і волосся, починають виявлятися перші зовнішні ознаки старіння. Стрибки гормонального фону сильно впливають на емоційний стан жінки, її настрій і загальне самопочуття.
Симптоми клімаксу
Прояви клімаксу у жінок пов'язані з його фазою, можуть протікати з більшої або меншої ступенем вираженості. Перші ознаки менопаузи поступово доповнюються різноманітною симптоматикою з боку статевої, ендокринної, нервової систем. Зміни гормонального фону тягнуть за собою ряд вегетативних і психовегетативних індивідуальних розладів. Характерні симптоми при клімаксі у жінок:
- При порушеннях кровообігу: прискорене серцебиття, оніміння рук або ніг, здавлює відчуття в грудях, відчуття тремтіння, поколювання, мурашок на шкірі.
- При коливаннях артеріального тиску: запаморочення, втрата свідомості, головні болі.
- При когнітивних порушеннях: розлади уваги і пам'яті, підвищення стомлюваності, слабкість у тілі, зниження концентрації.
- При ендокринних порушеннях: зміна харчової поведінки, що супроводжується набором ваги; затримка рідини, що веде до набряків; остеопороз; патології суглобів на тлі втрати щільності кісткової тканини.
- При порушення терморегуляції: коливання температури тіла в денний і нічний час, жару (припливи), озноб.
- Зниження статевого потягу або підвищення лібідо.
- Болі в області попереку і внизу живота.
- Сухість у роті, синдром сухих очей.
- Відчуття нестачі повітря.
- Зміни смакових відчуттів.
Перепади настрою
У багатьох жінок в період клімаксу супроводжується психоемоційним клімактеричним синдромом, який позначають термінами «клімактеричний невроз» або «клімактерична депресія». Виникають порушення супроводжують усі фази до настання постменопаузи, для них характерні такі симптоми, як підвищена тривожність, безпричинні напади неспокою, дратівливість, надмірна вразливість і чутливість. У рідкісних випадках загострюється страх смерті, з'являються нав'язливі ідеї про невиліковних захворюваннях та інші невротичні розлади.
Приливи
Характерними першими ознаками вступу жінки в клімактеричний період життя є приливи. Цим терміном позначають раптове відчуття жару, починається з області обличчя і шиї і поширюється на всі області тіла. Може спостерігатися підвищення температури, почастішання пульсу, шкіра червоніє або покривається плямами. Нерідко припливи проявляються в нічний час, супроводжуються підвищеною пітливістю. Відзначаються у більшості жінок, що проходять фазу передменопаузи.
Безсоння
Порушеннями сну під час клімаксу страждає близько 60 % жінок. З'являються такі ознаки безсоння, як збільшення періоду часу засипання, часті пробудження, погіршення якості сну. Можуть відзначатися дихальні порушення – хропіння, апное (зупинка дихання), рухові судомні розлади (наприклад, синдром «неспокійних ніг»). В денний час з-за перерахованих симптомів розвивається підвищена сонливість, млявість, можливі ранкові мігрені і підвищення артеріального тиску.
Зміни зовнішності
Внутрішня перебудова обмінних процесів супроводжується низкою зовнішніх перших ознак старіння. Жінка може почати сивіти, волосся стають ламкими, підвищується їх выпадаемость. Через зниження секреції естрогену погіршується стан шкіри – вона стає сухою, менш еластичною, поглиблюються зморшки, змінюється пігментація. З цієї ж причини виявляється сухість слизових оболонок, збільшується ризик розвитку запалень. Змінюється форма і пружність молочних залоз. Фігура стає менш жіночною, можливе збільшення ваги.
Захворювання
У клімактеричний період можливі загострення поточних хронічних захворювань, підвищення ризику розвитку нових недуг. При цьому процес відновлення після перенесеної важкої хвороби затягується. Організм жінки в цей момент вразливий, у разі тяжких проявів симптомів клімаксу деякі представниці прекрасної статі потребують медикаментозної підтримки. Можливий розвиток наступних патологічних процесів:
- Остеопорозу, спровокованого браком естрогену, вітамінів і кальцію. Погіршується стан кісток, волосся, нігтів і зубів.
- Артрозу, артриту, інших ревматологічних патологій, викликаних порушенням синтезу колагену, виснаженням хрящової тканини.
- Ішемії, гіпертонії, інших серцево-судинних порушень.Погіршується судинний тонус, підвищується рівень холестерину в крові.
- Дисфункції щитовидної залози з-за дефіциту гормонів тиреоїдної групи. Жінка впадає в стан неконтрольованого роздратування, схильна до проявів агресії або нападів страху.
Відео
Симптоми клімаксу і менопаузи у жінок