Засіб від набряків для лікування в домашніх умовах
- 1. Що таке набряк
- 1.1. Причини
- 1.2. Лікування
- 2. Синтетичні діуретики при набряках
- 3. Натуральні сечогінні засоби при набряках
- 4. Ангіопротектори
- 5. Народні засоби від набряклості
- 5.1. Настої і відвари
- 5.2. Компреси та ванни
- 6. Кошти від набряків особи
- 7. Від набряку ніг
- 8. Як вибрати сильний сечогінний засіб при набряках
- 9. Ціни
- 10. Відео
- 11. Відгуки
Вивести з організму зайву рідину і зменшити набряки допомагають спеціальні препарати, звані діуретиками. Вони поділяються на декілька груп в залежності від складу та принципу впливу на нирки. Діуретики використовують за суворими показаннями, оскільки вони мають ряд побічних ефектів. Конкретні ліки підбирає лікар залежно від захворювання, що викликало набряклість. Допускається лікування набряків ніг народними засобами, але такі методи є лише допоміжним варіантом терапії.
Що таке набряк
Під набряками в медицині розуміють скупчення рідини в певних частинах тіла, з-за чого відбувається збільшення їх обсягів. Вона є лише наслідком захворювання, тобто його симптомом. Рідина накопичується в органах і позаклітинних тканинних просторах. По локалізації набряк буває:
- Місцевим. Він носить назву «анасарка» і обмежений певною областю. Місцевий набряк відзначається при захворюваннях вен, лімфатичних судин, алергічному запаленні.
- Загальним. Спостерігається при патологіях печінки, серця, нирок і шлунково-кишкового тракту. У медицині така набряклість називається водянкою.
За швидкістю розвитку патологія поділяється на гостру і хронічну. Блискавична набряклість формується протягом пари секунд після впливу, а гостра – в межах години. Хронічний тип розвивається протягом декількох діб або тижнів. В залежності від патогенетичних факторів бувають такі види:
- Гідродинамічний. Він розвивається в результаті збільшення ефективного гідростатичного тиску в судинах мікроциркуляторного русла.
- Лімфогенний. При цьому виді утруднюється відтік лімфи від тканин із-за її надлишкового утворення або перешкоди.
- Онкотический. Він формується через зниження онкотичного тиску крові та її збільшення в міжклітинної рідини.
- Осмотичний. Розвивається внаслідок підвищення осмоляльності інтерстиціальної рідини і зниження осмоляльності плазми крові.
- Мембраногенный. Супроводжується підвищенням проникності стінок судин мікроциркуляторного русла для крупно - і мелкомолекулярных речовин і води.
- Гипопротеинемический. Пов'язаний із зменшенням колоїдного осмотичного тиску плазми.
Причини
Плазма крові може виходити в міжклітинний простір. У разі набряків цей процес порушується. В результаті з плазми утворюється набрякла рідина, що накопичується у венах при підвищеному тиску. У разі судинного захворювання або алергії змінюється проникність капілярних стінок, що теж призводить до набряклості. Скупчення рідини в міжклітинному просторі буває пов'язано з зменшенням осмотичного тиску плазми з-за зниженого вмісту в ній білків альбумінів. Список конкретних причин набряклості включає такі захворювання та стани, як:
- серцева недостатність 2-3 ступеня;
- нефротичний синдром;
- артеріальна гіпертензія;
- цукровий діабет;
- гломерулонефрити;
- нефрит;
- гепатит;
- жовтяниця;
- алкоголізм;
- гіпопротеїнемія;
- тромбоз вен;
- запалення шийних лімфовузлів;
- алергія;
- переохолодження;
- зниження імунітету;
- часті вірусні інфекції;
- лімфогранулематоз;
- велике навантаження на нижні кінцівки;
- надмірне вживання рідини;
- варикоз;
- порушений обмін речовин;
- часте схрещування ніг сидячи;
- уповільнене кровообіг;
- гострий тромбофлебіт;
- захворювання кишечника;
- хвороби нирок.
Лікування
Терапія спрямована на усунення захворювання, яке викликало набряклість, і одночасно на усунення самого симптому. Крім прийому медикаментів, важливо дотримувати постільний режим, відмовитися від вживання кухонної солі, але не повністю. У день можна вживати по 1-1,5 р. Менше необхідно і пити води. При катехизическом набряку використовують вітаміни і білки, приймають сечогінні засоби, тобто діуретики.
Синтетичні діуретики при набряках
За основною класифікацією кошти від набряків поділяються на ренальную і экстраренальные. Перша група є блокаторами ниркових ферментів. Ефект таких діуретиків – значне збільшення числа виведених іонів хлору, натрію та калію. Група ренальных діуретиків включає:
- Калійзберігаючі (антагоністи альдостерону, або блокатори натрієвих каналів). Вони перешкоджають втраті калію та сечовини, збільшують виділення натрію. Сюди відносяться Амілорид, Верошпірон, Триамтерен, Эплеренон, Спіронолактон. Вони використовуються при первинному гіперальдостеронізмі, цирозі печінки, нефропатическом синдромі, гіпертонії, подагрі. Переваги калійзберігаючих засобів: можливість застосування при непереносимості котрі вимивають калій препаратів. Недоліки: вони не підходять для самостійної терапії, володіють слабким сечогінним ефектом.
- Салуретики. Мають діуретичний ефект за рахунок виведення іонів калію і магнію.
Остання група найбільша. Вона включає ще кілька категорій діуретиків, які по-різному виводять іони калію і магнію з організму. Список цих груп:
- Петльові. Ця категорія включає Торасемид, Диувер, Фуросемід, Лазикс, Урегіт, етакринову кислоту. Застосовуються при хронічній серцевій недостатності, порушеннях функції нирок. Їх перевага в швидкому ефект – через півгодини після прийому. Мінус же в тому, що дія короткочасне – триває не більше 6 годин.
- Сульфонамиды. Група включає Клопамид, Індапамід, Хлорталідон. Частіше застосовуються при артеріальній гіпертензії. Мінус в тому, що ефект настає через 1-2 тижні прийому. Перевага – довгий збереження дії – близько 2-3 місяців.
- Тіазидні. Тут виділяються Діхлотіазід, Гіпотіазид, Циклометиазид. Широко застосовуються при тривалій терапії артеріальної гіпертензії, використовуються при серцевій недостатності, цирозі печінки, нефротичному синдромі. Переваги тіазидів: швидке всмоктування, дію через 0,5-1 годину, відсутність впливу на кислотно-лужний баланс крові. Недоліки: порушення рівня калію і магнію, збільшення рівня цукру та сечової кислоти.
- Інгібітори карбоангідрази. Це Діакарб, Ацетазоламід. Вони показані при внутрішньочерепній гіпертензії, отруєннях барбітуратами і саліцилатами, лікуванні цитостатиками, подагрі, підвищений внутрішньоочний тиск. Плюс у швидкому ефект – приблизно через 1 годину. Мінус – у підвищеній втраті калію.
Экстраренальные сечогінні засоби теж класифікуються на декілька груп в залежності від механізму дії. За цим критерієм виділяють:
- Осмотичні сечогінні. Запобігають зворотне всмоктування рідини за рахунок різниці однойменного тиску в канальцях. Сюди відносяться манітол, ацетат, сечовина. Вони застосовуються при глаукомі, набряках мозку чи легенів, проведенні форсованого діурезу. Плюс – не приводять до гіпокаліємії і зміни кислотно-основного стану. Недолік частого розвитку побічних ефектів, тому як осмотичні діуретики самі потужні.
- Кислотоутворюючі діуретики. Це хлорид кальцію хлорид амонію, які пов'язані з перетворенням катіонів. Вони зміщують баланс в кислотну бік, компенсуючи ацидоз. Плюс – добре всмоктуються в ШКТ. Недолік у швидкому розвитку звикання.
Кожна група діуретиків призначається при певних захворюваннях. Це пояснюється різним принципом дії та ефективністю препаратів. Мають значення і протипоказання з побічними реакціями. У кожній групі ліків можна виділити часто вживані. Прикладами таких медикаментів служать:
- Торасемид. Це засіб від набряків – представник петльових діуретиків. Починає діяти через півгодини після прийому. Використовується при набряклості на фоні есенціальної гіпертензії, серцевої недостатності, підвищеному АТ, ниркової недостатності. Побічні ефекти варто уточнити в докладній інструкції. Протипоказання: артеріальна гіпотензія, ниркова недостатність з анурією, гіповолемія, гіпонатріємія, гіпокаліємія, аритмія, печінкова кома або прекома, дитячий вік, вагітність, лактація.
- Диувер. Відноситься до петлевим діуретиків, використовується при набряклості на фоні хронічної серцевої недостатності, захворюваннях легенів, печінки і нирок. Іноді застосовується при артеріальній гіпертензії. Діє через 30-60 хвилин. Список побічних ефектів краще вивчити в докладній інструкції, тому як вони численні. До протипоказань відносять анурію при нирковій недостатності, печінкову кому, дефіцит лактази, дегідратацію, ексікоз, гіповолемію, гострий гломерулонефрит, декомпенсовані вади серцевих клапанів, дитячий вік, гіпокаліємію та гіпонатріємію, лактацію, інтоксикації серцевими глікозидами.
- Діхлотіазід. Виступає представником групи тіазидів. Гіпотензивна дія настає через 4 дні. Показаний при нецукровому діабеті, субкомпенсированной глаукомі, нефротичному синдромі, артеріальній гіпертензії, гестозу. З побічних ефектів відзначаються алергія, нудота, слабкість, сухість у роті, гіпокаліємія, загострення подагри, інтерстиціальний нефрит, тромбоз, запаморочення, діарея, тахікардія, судоми литкових м'язів. Протипоказання: вік менше 3 років, анурія, декомпенсований цукровий діабет, подагра, лактація, гіпокаліємія, 1 триместр вагітності, хвороба Аддісона, ниркова недостатність, непереносимість лактози.
- Амілорид. Це засіб від набряків з групи калійзберігаючих з середньою силою сечогінного ефекту. Дія проявляється через 2 години після прийому. Використовується при набряках внаслідок нефротичного синдрому, артеріальної гіпертензії, цирозу печінки, хронічної серцевої недостатності. Заборонений при печінковій комі, порушення роботи нирок, гіперкаліємії. З побічних реакцій виділяють збій функціонування ШКТ, нудота, висипання на шкірі, головний біль, зниження тиску.
Натуральні сечогінні засоби при набряках
Основою для натуральних сечогінних засобів є нешкідливі цілющі трави. Ефективність рослинних препаратів нижче в порівнянні з ліками, але іноді її цілком вистачає для усунення набряклості. Випускаються такі кошти у вигляді зборів сухих трав і чаїв. В якості прикладів можна навести такі натуральні сечогінні засоби:
- Фитолизин. Складається з екстрактів трав: листя берези, хвоща, горця пташиного, насіння пажитнику, коріння петрушки, кореневища пирію, кореня любистку. Включає також ефірні масла, агар-агар, гліцерин, ванілін. Випускається у формі пасти для приготування суспензії. Завдяки великій кількості рутина в складі, вона допомагає при пієлонефриті, пієліт, сечокам'яної хвороби. Заборонена паста у разі клубочкового нефриту, серцевої недостатності, алергії на склад, нефрозі, дитячому віці, фосфатному уролітіазі та нефролітіазі. Побічні ефекти: фототоксичні й фотоалергічні реакції на шкірі, алергія, нудота.
- Леспенефрил. Містить головчатую леспедезу. Випускається у вигляді настоянки і порошку. Вони показані при нефропатії, збільшенні вмісту азоту в крові, хронічної недостатності нирок, экстраренальной гіперазотемії. Леспенефрил не використовується при віком до 15 років, індивідуальної непереносимості, вагітності, лактації. Серед побічних реакцій виділяють тахікардію, запаморочення, біль в голові, слабкість.
Ангіопротектори
Ефективність ангіопротекторів при набряках обумовлена розширенням судин, відновленням їх стінок і тонусу. Ці препарати випускаються у формі капсул, таблеток, ін'єкцій, гелів, мазей. Всередину приймають такі засоби, як Препарат, Флебодіа, Ескузан. Для зовнішнього застосування показано Индовазин, Ліотон, Гепатотромбин. Всі ангіопротектори в залежності від складу діляться на:
- Рослинні. Сюди відносяться Кумарин, Діосмін, Ескузан.
- Синтетичні. Включають Нафтазон, Бензарон, Добезилат кальцію.
- Об'єднані. Такими є Индовазин, Детралекс, Антистакс, Венодиол.
Ангіопротектори використовуються для видалення набряків різної етіології. Конкретний список показань включає наступні захворювання або патології:
- атеросклеротичне ураження;
- ревматизм;
- васкуліт;
- загрозу або вже почалося тромбоутворення;
- порушення коронарного або мозкового кровотоку;
- венозну недостатність;
- профілактику захворювань судин.
Народні засоби від набряклості
При лікуванні набряків в домашніх умовах застосовуються деякі народні рецепти, до складу яких входять лікарські трави. Ефективними є і настої, відвари ягід. Журавлина і брусниця від набряків використовуються у вигляді соку і компотів. Вивести зайву рідину допомагають обливання холодною і теплою водою, ванночки, прийом різних відварів всередину. Народні засоби від набряків ніг включають:
- петрушку і кріп;
- шипшина;
- гарбуз;
- капустяні листки;
- насіння льону;
- м'яту;
- медунку;
- пирій повзучий;
- корінь лопуха;
- бруньки берези;
- мучницю;
- хвощ польовий;
- подорожник;
- горець почечуйний.
Настої і відвари
Петрушка від набряків застосовується у вигляді відвару. Можна використовувати і ту, що росте у вас на грядці. Рецепт приготування відвару петрушки:
- Взяти близько 80 г листя.
- Промити, обдати окропом.
- Коли вода стече, дрібно порубати.
- Залити молоком, щоб воно повністю покривало листя.
- Поставити в не дуже гарячій духовці, щоб молоко витопилося, але не википіло.
- Готовий засіб процідити.
Приймати його слід по 1-2 столові ложки щогодини. Цей народний метод користується хорошими відгуками, навіть коли лікарські препарати не допомогли. За іншим рецептом застосовується шипшину від набряків. Він допомагає завдяки великій кількості аскорбінової кислоти в складі. З шипшини готують настій по наступному рецепту:
- Взяти 1 столову ложку плодів.
- Влити 250 мл окропу, краще використовувати термос.
- Настоювати протягом 6-8 годин.
- Приймати перед їжею по 0,5 склянки 3 рази щодоби.
Компреси та ванни
Трави від набряків ніг використовують у вигляді компресів або ванночок. Для них беруть звичайний капустяний лист. З капусти готують такі народні засоби:
- Компрес. Необхідно опустити капустяний лист в окріп, щоб він став м'яким. Перед прикладанням видавити на нього кілька крапель лимонного соку і посипати харчовою содою. Далі лист прикладають до отекшему місця, фіксують за допомогою бинта або марлі. Компрес залишають до ранку.
- Ванночка. Взяти 2 столові ложки капусти, залити склянкою гарячої води. Дати постояти 2 години. Далі ноги витримують у цьому настої близько 15-20 хвилин.
Кошти від набряків особи
Поширеною причиною набряку обличчя є недосип. Цю проблему викликають і велика кількість їжі перед сном, вживання солоних продуктів, алкоголю, консервів. Навіть звичайне перевтома призводить до набряків. При наявності задишки стан може вказувати на проблеми з серцем. Набряклість під очима вказує на патологію нирок. Серед ліків для усунення набряків використовують:
- Канефрон;
- Фитолизин;
- Фуросемід;
- Цистон.
Покладатися виключно на народні рецепти не варто. Деякі з них можуть тільки погіршити ситуацію. В цілому проти набряків на обличчі використовують такі трави:
- шипшина;
- брусничні листя;
- петрушку;
- мелісу;
- м'яту;
- ромашку;
- шавлія;
- листя берези;
- хвощ польовий.
Останнім рослина особливо швидко допомагає усунути набряклість обличчя. Перевага польового хвоща в додатковому зняття запалень легенів без звикання до відвару з нього. Інструкція по приготуванню і використанню цього народного засобу включає наступні етапи:
- Взяти стільки польового хвоща, щоб після його нарізки вийшло 4 ч. л. сировини.
- Залити траву половиною літра окропу.
- Залишити на 20 хвилин, після чого процідити.
- Готовий відвар приймати по 3 ст. л. до 4 разів на день. Перевищення дози може викликати зневоднення.
Від набряку ніг
Серед захворювань, що викликають периферичний набряк ніг, виділяються серцево-судинна недостатність, патології нирок, варикоз, лімфедема, гіпотиреоз. Для усунення проблеми використовуються наступні категорії ліків:
- сечогінні – Індапамід, Гіпотіазид, Верошпірон;
- препарати калію – Панангін, Аспаркам;
- кардиопротекторы;
- осмотичні діуретики – Маніт.
Впоратися з набряком можна і за допомогою народних засобів. Це примочки, відвари, настої, ванни та компреси. Сечогінною дією володіють череда, корінь лопуха, ромашка, кропива собача. Серед ефективних народних рецептів виділяють:
- м'ятний настій;
- суміш огіркового, лимонного та морквяного соків;
- настій з кукурудзяних рилець;
- відвар петрушки;
- настій глоду.
Останній засіб, крім постачання організму вітамінами та безліччю мінералів, сприяє підтримці здоров'я нирок і сечовивідних шляхів, нормалізує водний баланс. Ці властивості допомагають усунути набряклість ніг. Настій глоду готують і приймають таким чином:
- Взяти 10 ст. л. плодів глоду.
- Помістити в скляну ємність, залити половиною літра горілки.
- Накрити ємність кришкою, відправити в тепле місце на 2 тижні.
- Приймати по 25 крапель, розведених в невеликій кількості води.
Як вибрати сильний сечогінний засіб при набряках
Призначити певний препарат може лише лікар. Вибір здійснюється з урахуванням причини розвитку набряклості. Самостійно прописувати собі ліки не можна. Всі вони мають протипоказання і побічні ефекти. Крім того, при різних захворюваннях може знадобитися діуретик тієї чи іншої групи. Людина без кваліфікації не може визначити, який засіб йому необхідно.
Ціни
Важливим критерієм вибору ліки є і ціна. Вартість визначається видом препарату, його кількістю або обсягом, виробником. Приблизні ціни на ліки:
Назва препарату | Ціна, рублів |
Торасемид | 80 |
Диувер | 330 |
Діхлотіазід | 50 |
Амілорид | 300 |
Фитолизин | 370 |
Хлорталідон | 108 |
Клопамид | 70 |
Гіпотіазид | 80 |
Діакарб | 230 |
Індапамід | 7 |
Спіронолактон | 40 |
Верошпірон | 70 |
Фуросемід | Двадцять |
Відео
Таблетки Диувер (торасемид) від тиску і набряків
Відгуки
Наталя, 32 рокиМені зняти набряклість допомагає Фуросемід. Вистачає всього однієї таблетки за добу. Єдиним мінусом вважаю запаморочення. У мене воно часто спостерігається протягом двох годин після прийому таблетки, але з часом ця реакція стає менш вираженою. Хочу порадити ще препарат Еуфілін. Він допомагає мого сина від алергії.
Юлія, 26 роківМучилася набряком практично всю вагітність. Лікар прописав дієту з виключенням солі і солоних страв. Допомагало погано, тому призначили таблетки. Стала пити Детралекс, побічних ефектів не спостерігала. Курс тривав 2 місяці. Набряклість спала, мені стало легше спати по ночах. Лікар сказав після закінчення годування ще пропити курс для профілактики.
Тетяна, 38 роківВлітку в спеку весь час страждаю від набряклості. Погіршує ситуацію малорухливий спосіб життя. До вечора ступні і гомілки стають просто величезними. Єдине, що мене рятує в цей складний період, це гель Ліотон. Він недорого коштує, тюбика вистачає на кілька тижнів.